Dotknąć prawdy

Okładka książki Dotknąć prawdy Antoinette van Heugten
Okładka książki Dotknąć prawdy
Antoinette van Heugten Wydawnictwo: HarperCollins Seria: New York Times Bestselling Authors: Thriller psychologiczny kryminał, sensacja, thriller
New York Times Bestselling Authors: Thriller psychologiczny
Saving Max
HarperCollins
2011-05-04
2010-01-01
Janusz Maćczak
autyzm matczyna miłość morderstwo dotknąć prawdy antoinette von heugten

Nie udało mi się dobrnąć nawet do połowy.. Nie wiem skąd tak dobre opinie, główna bohaterka zupełnie przezroczysta, wątek płytkiego romansu z Tonym i ich ponowne spotkanie odbierający resztki mojej ciekawości do tej książki, szkoda mi czasu.

Początkowo dałam ocenę 6. Jednak biorąc pod uwagę inne przeczytane ostatnio pozycje, ta książka nie zasługuje na tak wysoką ocenę. W założeniu miałam w rękach thriller połączony z dramatem, który finalnie okazał się połączeniem słabej fantastyki z kiepskim romansem. Obiecujący początek nie zapowiadał tak płaskiej i niewiarygodnej fabuły. "Miłość od pierwszego wejrzenia" i główna postać przerastająca w swoich wyczynach Ethana Hunta z Mission Impossible to za dużo nawet jak dla mnie.

Bardzo dobra książka, wciągająca

Bardzo dobra książka, wciągająca

Po przeczytaniu opisu tej książki stwierdziłam, że na pewno mi się spodoba, ale gorzko się zawiodłam. Bohaterka tej powieści zachowuje się totalnie absurdalnie i nielogicznie, i może dałoby się to jakoś przełknąć, w końcu matka próbująca ratować własne dziecko jest zdolna do wszystkiego, ale mamy tu kobietę, która jest wziętą prawniczką, która zachowuje się, jakby totalnie nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji prawnych swoich czynów, aż trudno w to uwierzyć. Dodatkowo wszystko, co robi przychodzi jej z niesamowitą łatwością - wielokrotne wejście na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego, gdzie właśnie zostało zamordowane dziecko, do syna, do którego ma sądowny zakaz zbliżania i pod okiem kamer i personelu - bardzo realistyczna wizja.... Z łatwością tez zdejmuje policyjną opaskę na nogę, która ma monitorować jej lokalizację i lata sobie po świecie, w ogóle nie ponosząc konsekwencji... Samo rozwiązanie historii jest ciekawe, ale też moim zdaniem przesadzone. Autorkę za bardzo poniosła fantazja, choć muszę przyznać, że momentami nawet się wciągnęłam. Dodam, że styl pisania też nie powala, mój ulubiony kwiatek to "siwe włosy kontrastowały z szarym garniturem", no kontrast jak się patrzy ;)

Co chwilę wytrzeszczałam oczy ze zdziwienia. Jeszcze bardziej jestem pod wrażeniem postaci Marianne. Wow co to była za lektura.

Według mnie ciekawa i dobrze napisana książka o borykającym się z zespołem Aspergera 16 letnim Maxem, którego historia całkiem mnie zaskoczyła. Od razu powiem, że nie do końca rozumiem decyzji Daniell o pozostawieniu chłopca w szpitalu psychiatrycznym. Brakuje mi tu też konsekwencji na zgodę na niemal zupełne ubezwłasnowolnienie i ograniczenie wizyt matki z późniejszym odrzuceniem diagnozy lekarzy i obdarzeniem chłopca całkowitym zaufaniem.
Oczywiście w szpitalu dzieją się dziwne rzeczy, a wyśrubowane diagnozy są wynikiem eksperymentalnych terapii. Wreszcie jakby tego wszystkiego było mało, dochodzi do tragedii – ginie jeden z młodych pacjentów Jonas, z którego matką zaprzyjaźniła się Daniell i to właśnie Daniell znajduje go zalanego krwią, a głównym podejrzanym staje się jej syn Max. Od tego momentu akcja przyśpiesza. Mimo ograniczeń formalnych Daniell rozpoczyna własne śledztwo, do którego na szczęście włącza się przypadkowy sprzymierzeniec. Czy jednak uda im się dotrzeć do prawdy? A przede wszystkim jakie tajemnice kryje prawda? Odpowiedź znajdziecie na kartach ‘Dotkąć prawdy’

Na początku średnio, wolno się rozkręcała ale jak zaczęło się rozwiązywanie sprawy to bardzo mnie wkręciła, nie spodziewałam się takiego rozwoju sytuacji i takiej diagnozy co do matki chłopca - nie słyszałam o takiej chorobie. Polecam

Bardzo ciekawa i dobrze napisana. Ocena moja powinna być 8/10, ale jest jedna zasadnicza rzecz, która kazała mi odjąć tą jedną gwiazdkę. Chodzi mi o to, co zrobiła (a właściwie nie zrobiła) sędzina, czyli nie zapytała, jak główna bohaterka weszła w posiadanie dowodów winy Marianne. Nie ma też żadnego śledztwa w sprawie włamania. I jeszcze jedna kwestia, tak już poza oceną. Autorka zapowiadała kontynuację pod tytułem "Finding Marianne". Kontynuacja ta miałą się ukazać drukiem w 2014 roku, jednak o książce ani widu, ani słychu.

Trzymająca w napięciu, choć może za długo rozwijająca się akcja, ale gdy już się zacznie dziać nie można książki odłożyć na bok. Byłem bardzo zaciekawiony jak się potoczą losy bohaterów. I choć momentami przewidywalna to naprawdę warto przeczytać.

Dobra, poruszająca ksiazka. Polecam

Dobra, poruszająca ksiazka. Polecam