Stanley

Okładka książki Stanley George Bidwell
Okładka książki Stanley
George Bidwell Wydawnictwo: Sport i Turystyka biografia, autobiografia, pamiętnik
Sport i Turystyka
1963-01-01
1963-01-01

Ta książka to kuriozum - napisana przez osiadłego w Polsce Anglika (jego bibliografia budzi podziw, tyle że wszystkie książki wyszły - zdaje się - tylko po polsku!),tłumaczona z ang. na polski z rękopisu (sic!) przez jego żonę, stanowi próbę opisania życia dziennikarza i podróżnika Henry Mortona Stanleya w oparciu o jego własne, nigdy w Polsce niewydane książki, jak i inne opracowania mu poświęcone. Z jednej strony autor buduje pomnik temu self-made-man'owi, który doszedł do swej pozycji wyłącznie własym uporem i ciężką pracą, a z drugiej strony, gdzieś od połowy książki, zaczyna nad Stanleyem kiwać potępieńczo palcem, porównując go do nieskazitelnego Livingstona. Książka zaczyna się więc jak budująca czytanka dla grzecznych dzieci, chwilami trącąca sentymentalizmem, a kończy jak traktat wymierzony w imperialistyczną politykę wyzysku Afryki, którą zainicjowały dokonania Stanleya i do których on (zdaniem autora) walnie się przyczynił.
No ale 'wiedziały gały co brały', że tak powiem - spodziewałam się, że Dickens to to nie jest; cieszę się, że książka trafiła mi w ręcę i ciekawym doświadczeniem okazało się czytanie tekstu polskiego powstałego w latach 60., z niekonsekwentą ortografią (mam wątpliwości, czy jakiś redaktor go czytał) i bogatym słownictwem, które wyszło już z użycia. Taka radosna twórczość ;-))

ps. o autorze więcej np tu: http://www.newsweek.pl/wybralem-pol-s-ke,37975,1,1.html

• Typ D: Literatura faktu
  • Facet