rozwińzwiń

Czechowicz. Hrabia, miś czy drań

Okładka książki Czechowicz. Hrabia, miś czy drań Hanna Faryna-Paszkiewicz
Okładka książki Czechowicz. Hrabia, miś czy drań
Hanna Faryna-Paszkiewicz Wydawnictwo: MANDO biografia, autobiografia, pamiętnik
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
MANDO
Data wydania:
2024-02-28
Data 1. wyd. pol.:
2024-02-28
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327738455
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pionierki Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz
Ocena 6,5
Pionierki Hanna Faryna-Paszki...
Okładka książki Dziwny dom nad Wisłą Hanna Faryna-Paszkiewicz, Zuzanna Fruba
Ocena 8,0
Dziwny dom nad... Hanna Faryna-Paszki...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
676
676

Na półkach:

Mieczysław Czechowicz zawsze będzie mi kojarzył się z Misiem Uszatkiem, którym zachwycałam się jako dziecko, Hrabią z "Janosika" czy "naukowcem" badającym zawartość cukru w cukrze w filmie "Poszukiwany, poszukiwana"

Mieczysław Czechowicz zagrał w swoim życiu około pięćdziesięciu ról filmowych ale rzadko były to role główne. Liczba jego kreacji obejmuje różne gatunki a są to dramat, komedia, farsa, sztuki musicalowe za które zbierał same dobre recenzje. Oprócz tego można było oglądać go w teatrze czy kabarecie. Ten potężny facet miał swój niewątpliwy urok a w połączeniu z charakterystycznym głosem, potrafił ująć widza kiedy chciał ciepłem, dobrocią ale również świadomą naiwnością czy nieporadnością. Ten znakomity aktor obdarzony komizmem budził zawsze sympatię i po prostu nie dało się go nie lubić.

Tę biografię czyta się z czystą przyjemnością. Napisana ciekawie i opatrzona jest fotografiami a niektóre pokazują nawet jak Miecio wyglądał w dzieciństwie. Hanna Faryna - Paszkiewicz zebrała wiele faktów zawodowych na jego temat ale kiedy chciała coś napisać o jego życiu prywatnym, okazało się, że był bardzo skryty. Wielkość jest skromna, nie wywyższa się a prawdziwy talent zawsze wypłynie. I tak było z Czechowiczem bo był on wielkim aktorem, z ogromnym talentem a on sam mawiał, że tyle zostaje po aktorze, ile się i nim pamięta.
Ja doskonale pamiętam i myślę, że Wy też...

Mieczysław Czechowicz zawsze będzie mi kojarzył się z Misiem Uszatkiem, którym zachwycałam się jako dziecko, Hrabią z "Janosika" czy "naukowcem" badającym zawartość cukru w cukrze w filmie "Poszukiwany, poszukiwana"

Mieczysław Czechowicz zagrał w swoim życiu około pięćdziesięciu ról filmowych ale rzadko były to role główne. Liczba jego kreacji obejmuje różne gatunki a są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
317
317

Na półkach:

Bardzo lubię czytać o tych czasach i tych ludziach. Kolejna w serii po biografiach Kobuszewskiego i Gołasa. Stanowiaca doskonale uzupełnienie w ciągu ludzi, faktów i zdarzeń.

Nie ukrywam, że czekam na kolejne. Co do samej książki. Nie przegadana, pełna anegdot i ciekawostek. Wspaniałą i godna polecenia.

Bardzo lubię czytać o tych czasach i tych ludziach. Kolejna w serii po biografiach Kobuszewskiego i Gołasa. Stanowiaca doskonale uzupełnienie w ciągu ludzi, faktów i zdarzeń.

Nie ukrywam, że czekam na kolejne. Co do samej książki. Nie przegadana, pełna anegdot i ciekawostek. Wspaniałą i godna polecenia.

Pokaż mimo to

avatar
123
122

Na półkach:

Czy pamiętacie bajkę o Misiu Uszatku?
Mieczysław Czechowicz, którego biografię dziś prezentuję, udzielił mu swojego głosu. Starszemu pokoleniu,zapewne, kojarzy się z piosenkami Wasowskiego i Przybory w Kabarecie Starszych Panów. Stworzył też niezapomniane kreacje w filmach Barei, w teatrze i w telewizji. A być może zapamiętaliście go z roli nikczemnego hrabiego Horvatha w serialu Janosik.
Mieczysław Czechowicz był bardzo skryty i nie dopuszczał innych do swego życia prywatnego. Zapewne wpływ na to miały jego traumy związane z aresztowaniem i więzieniem przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Powodem tego była jego służba łącznicza w Armii Krajowej z czasów harcerstwa. W więzieniu był bity i torturowany za tzw. "działalność antypolską".
Biografia napisana przez Hannę Farynę- Paszkiewicz charakteryzuje się rzetelnością i wnikliwością. Autorka zebrała w niej sporo nieznanych faktów z przeszłości aktora. Całość okraszona jest dużą ilością zdjęć i wspomnieniami przyjaciół.
Dla mnie ta książka stanowi powrót do lat dziecięcych. Przypomniałam sobie znakomite role Mieczysława Czechowicza w Wojnie domowej, Janosiku czy Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa. Choć, przyznam, że najbardziej pamiętam jego ciepły i głęboki głos z Misia Uszatka..
Polecam gorąco
Dziękuję Wydawnictwu Mando za cudowne wspomnienia i za egzemplarz do recenzji.

Czy pamiętacie bajkę o Misiu Uszatku?
Mieczysław Czechowicz, którego biografię dziś prezentuję, udzielił mu swojego głosu. Starszemu pokoleniu,zapewne, kojarzy się z piosenkami Wasowskiego i Przybory w Kabarecie Starszych Panów. Stworzył też niezapomniane kreacje w filmach Barei, w teatrze i w telewizji. A być może zapamiętaliście go z roli nikczemnego hrabiego Horvatha w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
502
202

Na półkach:

Kiedy podczas wizyty w bibliotece rzuciła się mi w oczy książka Hanny Faryny-Paszkiewicz "Czechowicz. Hrabia, miś czy drań", wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Głos misia Uszatka - ciepły, o niskiej, kojącej barwie. Kiedy pan Mieczysław śpiewał: "Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci. Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci" to nic i nikt nie odwiodłoby mnie w czasach mojego dzieciństwa od dziecięcej poduchy i przytulonego misia.

Pan Mieczysław dla mnie był i jest Misiem Uszatkiem o ciepłym, kołyszącym do snu po dobranocce głosie. No, może też jeszcze zbirem z ekranizacji "Szatana z siódmej klasy". Tam go nie lubiłam, czyli zagrał w punkt. Głos, gra i... I zdziwienie, gdy w pierwszym zdaniu biografii przeczytałam: "...jestem wnuczką Mieczysława Czechowicza". Z narastającym zaciekawieniem połykałam kolejne stronice "Czechowicz. Hrabia, miś czy drań", by prócz aktora zobaczyć w panu Mieczysławie człowieka.

Autorce udało się pokazać w tej biografii Mieczysława Czechowicza przede wszystkim jako aktora śpiewającego, teatralnego, filmowego, kabareciarza i głos radiowy. Niestety o życiu prywatnym niewiele czytelnik się dowiaduje. Są wypowiedzi kolegów i koleżanek po fachu, wspomnienie o rodzicach i bracie, a także żonie. Wszystko jednak wyłania się jakby zza kotary. Obraz jest niepełny, tajemniczy, wiele tu niedopowiedzeń, białych plam. Może dlatego że Mieczysław Czechowicz prywatność zachowywał dla siebie i to co domowe, bliskie sercu pozostało ukryte przed szerszą publicznością nawet po jego śmierci.

Można czuć niedosyt, ale... Wypada uszanować czyjeś prawo do prywatności, intymności. Na pewno warto sięgnąć po tę biografię, w której Czechowicz to przede wszystkim hrabia, miś i drań, czyli po prostu AKTOR, o którego kreacjach wypada pamiętać.

Kiedy podczas wizyty w bibliotece rzuciła się mi w oczy książka Hanny Faryny-Paszkiewicz "Czechowicz. Hrabia, miś czy drań", wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Głos misia Uszatka - ciepły, o niskiej, kojącej barwie. Kiedy pan Mieczysław śpiewał: "Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci. Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci" to nic i nikt nie odwiodłoby mnie w czasach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
863
762

Na półkach:

Hanna Faryna – Paszkiewicz "Czechowicz" Hrabia, miś czy drań, Biografia,

Gdybym ktoś mnie zapytał, która aktorska odsłona Mieczysława Czechowicza jest moją ulubioną, jestem pewna, że postawiłby mnie przed zdecydowanie zbyt trudną decyzją. Bo jak tu wybrać między zapamiętanym z dzieciństwa głosem rozważnego i pełnego empatii dla swoich przyjaciół Misia Uszatka, który w dodatku jak jakiś model przebierał się w mnóstwo modowych stylizacji a szlachetnie urodzonym, również niezwykle strojnie ubranym hrabią Horvathem z "Janosika". Albo pomiędzy epizodycznie pojawiającym się w "Poszukiwanym, poszukiwanej" tajemniczym naukowcem, który zleca Marysi odjeżdżanie calej Warszawy, bo bada wpływ promieniowania na zawartość "cukru w cukrze", a jednym z wypuszczonych dopiero co na wolność tanich drani z "Kabatetu Starszych Panów" (drugim był Wiesław Michnikowski) śpiewających kultowy refren, z nie mniej genialnymi zwrotkami.

"My jesteśmy tanie dranie,
Dranie tanie niesłychanie.
Nie potrzeba mnożyć zdań,
By powiedzieć, czym dla pań
I dla panów tani drań.
Esta, esta, esta, esta".

Tych niezapomnianych ról, również teatralnych, było oczywiście dużo więcej.

Sięgnięcie po biografię Mieczysława Czechowicza było dla mnie wspaniałym powrotem do lat dzieciństwa, bo to z tego okresu swojego życia najlepiej pamiętam jego role. Do czasów bajek, filmów i seriali, do których z chęcią wielokrotnie wracałam i które bawią mnie do dziś. Jednocześnie biografia tego jakże charakterystycznego aktora, zarówno jeżeli chodzi o fizjonomię, ale też niezapomniany głos, dała mi możliwość jego bliższego poznania (okazuje się bowiem, że Mieczysław Czechowicz za życia wcale tak chętnie o sobie nie opowiadał). I właśnie również tę drugą, bardziej prywatną twarz aktora, postarała się przybliżyć Hanna Faryna – Paszkiewicz.

A Wy? Którą z ról Mieczysława Czechowicza wspominacie najlepiej?

Hanna Faryna – Paszkiewicz "Czechowicz" Hrabia, miś czy drań, Biografia,

Gdybym ktoś mnie zapytał, która aktorska odsłona Mieczysława Czechowicza jest moją ulubioną, jestem pewna, że postawiłby mnie przed zdecydowanie zbyt trudną decyzją. Bo jak tu wybrać między zapamiętanym z dzieciństwa głosem rozważnego i pełnego empatii dla swoich przyjaciół Misia Uszatka, który w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1962
1299

Na półkach:

Ciekawa i rzetelnie opracowana biografia, jednego z bardziej wszechstronnych aktorów starszego pokolenia. Dzieciakom bardziej znany jest jego głos, bo któż nie zna kultowego misia Uszatka.

Ciekawa i rzetelnie opracowana biografia, jednego z bardziej wszechstronnych aktorów starszego pokolenia. Dzieciakom bardziej znany jest jego głos, bo któż nie zna kultowego misia Uszatka.

Pokaż mimo to

avatar
941
932

Na półkach:

Kto z Was oglądał Misia Uszatka? Miś "mówił" głosem Mieczysława Czechowicza. Kojarzycie tego aktora?
Mnie przede wszystkim kojarzy się z filmami Barei, Kabaretem Starszych Panów oraz Janosikiem. Ale to tylko wycinek z jego aktorskiego emploi.
"Czechowicz hrabia, miś czy drań" to naprawdę dogłębna, rozległa biografia.
Autorka miała to szczęście, że przybrana wnuczka aktora otworzyła przed nią rodzinne archiwa i pozwoliła lepiej poznać, tę trochę tajemniczą postać.
Mieczysław Czechowicz nie lubił o sobie mówić, nie chciał wspominać wojennej, a szczególnie powojennej przeszłości i traum, których nabawił się w tych latach. Za jego ciepłym uśmiechem, krył się człowiek skomplikowany, skryty i nietuzinkowy.
Nawet bliscy przyjaciele, tak naprawdę nie znali go dobrze, bo nie dopuszczał do swej prywatności.
Autorka zebrała tu mnóstwo faktów z jego przeszłości. Drobnych okruchów, które składały się na postać Mieczysława Czechowicza. A co się wyłania z tych zapisków? Sami się przekonajcie.
Publikacja ta, opatrzona jest zdjęciami, dzięki którym możemy choć trochę poznać go z prywatnej strony. Choć to czarno-białe fotografie, to i tak dodają jej atrakcyjności.
Myślę, że wielbiciele biografii, będą zaciekawieni tą publikacją.

Kto z Was oglądał Misia Uszatka? Miś "mówił" głosem Mieczysława Czechowicza. Kojarzycie tego aktora?
Mnie przede wszystkim kojarzy się z filmami Barei, Kabaretem Starszych Panów oraz Janosikiem. Ale to tylko wycinek z jego aktorskiego emploi.
"Czechowicz hrabia, miś czy drań" to naprawdę dogłębna, rozległa biografia.
Autorka miała to szczęście, że przybrana wnuczka aktora...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Abonament
    1
  • MBiblio
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • Biografia
    1
  • Wyzwanie LC 2024
    1
  • Biografie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czechowicz. Hrabia, miś czy drań


Podobne książki

Przeczytaj także