Emilian Kamiński. Reżyser marzeń

Okładka książki Emilian Kamiński. Reżyser marzeń Patrycja Pawlik
Okładka książki Emilian Kamiński. Reżyser marzeń
Patrycja Pawlik Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2024-03-26
2024-03-26
literatura polska teatr Emilian Kamiński

Jestem Pani Patrycji niezwykle wdzięczna że dała sie pani namówić na przelanie to na papier. Ta książka wciągnęła mnie od pierwszych stron szybko sie ją czyta, już na wstępie się popłakałam. Czytanie o tak wspaniałym człowieku to aż przyjemność. Książka jest zrobiona na wysokim poziomie, znajdują sie w niej wywiady z aktorami czy rodziną aktora oraz zdjęcia z życia pana Emiliana. Muszę przyznać,że nie była to dla mnie najłatwiejsza do przebrnięcia książka bo na każdym wywiadzie z gościem (aktorem,rodziną) płakałam, nie płakałam z śmiechu tylko ze smutku. Chwyciło mnie za serce to jak inni postrzegali naszego reżysera marzeń. Tak jak to Pani Magdalena Zawada powiedziała „Powiem więcej, świadomie nie dopuszczam do myśli, że jego już nie ma. Wciąż w to nie wierze i wręcz postanowiłam myśleć sobie, że on nadal żyje. Z takim przekonaniem jest mi łatwiej, chcę po prostu czuć, że tu jest”. Muszę się przyznać, że zaimponował mi Pan, może i Pana już tu nie ma ale dla nas zawsze będzie Pan w naszych sercach. Nie pozostaje mi nic innego niż danie 10/10⭐️

Emilian Kamiński wybitny aktor, reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Kamienica. Można powiedzieć, że książka jest podzielona na dwie części. Jedna to ostatni wywiad aktora z autorką, a druga to wspomnienia różnych osób związanych z Panem Emilianem. Wśród tych osób jest jego siostra, syn oraz Piotr Fronczewski czy Krystyna Janda. Dzięki wywiadowi i tym wspomnieniom możemy dowiedzieć jakim człowiekiem był Pan Emilian.

"Widząc człowiecze szczenię, całkowicie bezbronne, postanowiły mnie ogrzać i ocalić, skazując tym samym siebie na głód. To jest przejaw duszy na wyższym poziomie."

Akurat nie udało mi się go widzieć na deskach teatru, ale dobrze go wspominam z produkcji "Szaleństwa panny Ewy" oraz z "M jak miłość". W życiu musiał walczyć o swoje, a w szczególności o teatr, który postanowił stworzyć. Nie było to łatwe, ale udało się, choć przepłacił to zdrowiem. Dzięki książce możemy się też dowiedzieć jaki była dla innych, że zawsze pomoc innym stawiał na pierwszym miejscu.

"Wobec tego, co nam pisane, pozostajemy bezradni, taki jest porządek na ziemi. Jeżeli jednak byliśmy z kimś blisko, to żyjemy w przekonaniu, że nie w pełni nas opuścił."

Książkę czyta się bardzo dobrze, nieraz zakręciła mi się łezka w oku. Do tego mamy piękne zdjęcia oraz odręczne zapiski Pana Emiliana. Jest ona też bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie i z grubymi kartkami.

Pana Emiliana Kamińskiego większości osób raczej przedstawiać nie muszę. Chyba moje takie pierwsze spotkanie z Panem Emilianem na ekranie to był film "Szaleństwa panny Ewy", który oglądałam kilkukrotnie. Później było mnóstwo innych ról, ale ta jakoś najbardziej zapadła mi w pamięci. Niestety już nigdy więcej nie będziemy mogli podziwiać jego talentu, gdyż odszedł od nas w 2022 roku. Ale dzięki pani Patrycji Pawlik i Wydawnictwu Prószyński i spółka mamy możliwość przeczytać ostatnią rozmowę w książce pod tytułem "Emilian Kamiński. Reżyser marzeń". Jest to swego rodzaju wywiad rzeka, w którym dowiadujemy się jak wyglądało jego dzieciństwo, dorastanie, jak i kiedy zarobił swoje pierwsze pieniądze i o czym marzył. Był osobą bardzo pracowitą, upartą, ambitną i charakterną. Jego wielkim marzeniem było stworzenie własnego teatru. I kiedy udało mu się ciężką pracą spełnić to marzenie, ten teatr i to miejsce stało się jego drugim domem. Ciężko chorował, ale do samego końca starał się wypełniać swoje obowiązki i dawać uśmiech innym. Autorka umieściła tutaj również wywiady a raczej wspomnienia najbliższych o panu Emilianie. Do tego piękne fotografie i zapiski nigdy dotąd niepublikowane. Świetna książka. Gorąco polecam.

Książka „Emilian Kamiński. Reżyser marzeń” to ostatnia rozmowa z wybitnym aktorem, wspaniałym reżyserem i wyjątkowym człowiekiem, który szczerze opowiada o swoim trudnym dzieciństwie, młodości, nauce w szkole teatralnej, o swoim życiu. Tak bez cenzury i bez ściemy- zatapiając się w lekturze rysuje nam się obraz niezwykłego człowieka, zdolnego, o niezwykłym uporze. Człowieka zdeterminowanego, który dążył do celu, nie szedł na ustępstwa i nie bał się konsekwencji podejmowanych przez siebie decyzji. A te, po częstokroć, nie były łatwe, nie zdobywał nimi uznania i przyjaciół, a konsekwencje bywały trudne- jak chociażby choroba. Ze wspomnień przyjaciół Pana Emiliana przebija się wiele wspaniałych cech, jakimi kierował się w życiu, jednak na szczególne uznanie zasługuje jego upór i podążanie za marzeniami- bez względu na cenę, jaką musiał za tę gonitwę zapłacić.
Poznajemy człowieka wrażliwego, który szczególnie ukochał naturę, drzewa, w nich odnajdywał spokój i ukojenie. Człowieka, dla którego rodzina stanowiła najwyższą wartość. Człowieka, który stworzył niezwykłe miejsce na teatralnej mapie Warszawy, miejsce, w którym czuć nie tylko ducha Pana Emiliana, ale także duchy przodków- a uwierzcie mi, kamienica, w której mieści się Teatr, ma niezwykłą historię i wpisała się złotymi zgłoskami w losy wojennej Warszawy. Miejsce, które z jednej strony jest Teatrem, a z drugiej- miejscem niezwykłym, ważnym, które „robi” więcej. Mottem Kamienicy są słowa „Więcej niż Teatr” i jeśli przeczytacie tę wspaniałą książkę, dowiecie się, dlaczego te słowa są ważna dla całej rodziny Teatru Kamienica.
Emilian Kamiński to nie tylko wybitny aktor filmowy czy teatralny. To także wspaniały wizjoner i reżyser, nie tylko spektakli teatralnych, ale, a może przede wszystkim, reżyser swojego życia i swoich marzeń.
Przyznaję się bez bicia, że ta książka wywarła na mnie ogromne znaczenie. Rozmowa Pana Emiliana z Autorką, Patrycją Pawlik była niezwykła, momentami szalenie wzruszająca i poruszająca, sprawiała, że miałam lży w oczach. Momentami szeroki uśmiech nie schodził z mojej twarzy. Czytając ją miałam wrażenie, że siedzę obok, w przepięknej Sali w teatrze Kamienica i cichutko przysłuchuję się tej wspaniałej rozmowie, cichutko ocierając łzy wzruszenia.

Na półkach: , , , , , ,

" [...] Scena ma dla mnie zupełnie inne prawa, a poza nią chcę być — i jestem — normalnym, zwykłym człowiekiem. [...]"

Emilian Kamiński kojarzy mi się głównie z serialu  "M jak miłość". Lubiłam, lubię i nadal będę lubiła jego aktorskie wcielenia. Pozostawił po sobie mnóstwo ciekawych filmów i bajek, w których użyczył swojego głosy. Kamiński był znakomitym aktorem i reżyserem, a także muzykiem. Cenił sobie rozmowy ze swoimi dziećmi, a zwłaszcza synami. Kochał swoją żonę, aż do ostatniej chwili swojego życia.
Było mi bardzo przykro, kiedy dowiedziałam się o jego śmierci. Dlatego, gdy tylko zobaczyłam, że Wydawnictwo Prószyński i S-ka wydaje jego biografię, a w sumie jego ostatnią rozmowę i wspomnienia o nim, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.
Przed przeczytaniem tej książki nie miałam świadomości, jak ciężką pracę włożył w to, żeby spełnić swoje największe marzenie. Przeczytacie o tym w książce Patrycji Pawlik pod tytułem "Emilian Kamiński. Reżyser marzeń".
Jestem zachwycona pięknym wydaniem tej biografii. Twarda okładka i szyte kartki dodają jej wyjątkowego charakteru. W środku znalazłam wyjątkową rozmowę aktora z autorką. Dodatkowo inne znane osoby pięknie się o nim wypowiadają, aż łzy płynęły mi podczas czytania. W tej książce znalazłam mnóstwo zdjęć z różnych etapów życia aktora. Coś pięknego.
Jeżeli cenicie sobie polskich aktorów i uwielbiacie czytać biografie znanych osób, to zachęcam was do przeczytania tej historii. Poznacie tutaj Emiliana Kamińskiego z zupełnie innej strony. Dzięki tej książce ten aktor zyskał w moich oczach.
Z jakim filmem kojarzy się wam Emilian Kamiński? Co o nim myślicie?
Głęboko wierzę, że on patrzy i chroni z nieba swoją ukochaną rodzinę i swój ukochany teatr "Kamienica".
Czy chcielibyście wiedzieć, jakim był ojcem, mężem, przyjacielem, aktorem, reżyserem i wokalistą? Śmiało sięgnijcie po ostatnią rozmowę, którą przeprowadziła z nim Patrycja Pawlik.
Tutaj na temat Emiliana Kamińskiego wypowiadali się między innymi:  jego siostra — Dorota Kamińska, Krystyna Janda, Piotr Fronczewski  i jego syn Kajetan Kamiński.
Wspomnienia aktora przeplatają się ze wspomnieniami jego przyjaciół. Wszystko płynnie przepływa. Z tą biografią nie ma szansy na nudę.
Polecam.

Książka "Emilian Kamiński. Reżyser marzeń" to ostatnia rozmowa z niezwykłym człowiekiem - aktorem, reżyserem, dyrektorem teatru. Człowiekiem, który wyrażał się przez sztukę, a jego wrażliwość dało się odczuć w odgrywanych przez niego rolach. Pan Emilian to wyjątkowa osobowość. Uparcie podąrzał za marzeniami i je realizował. Kochał to co robił i spełniał się w tym.
Ta książka to właściwie rozmowa jaką przeprowadziła z aktorem dziennikarka Patrycja Pawlik. Rozmowa o dzieciństwie Emiliana Kamiśnskiego, jego rodzinie, pasji, marzeniach i swoim teatrze który kochał i stworzył.
Wzruszająca, chwytająca za serce, przepełniona emocjami i niejednokrotnie wywołująca uśmiech na twarzy historia życia wyjątkowego człowieka. Który zapisał się w sercach i pamięci wielu ludzi.
Książka ta zawiera również opowieści o panie Emilianie bliskich mu osób i tych którzy mieli przyjemność na przestrzeni lat jego kariery z nim współpracować. Możemy przeczytać jak był postrzegany oczami miedzy innymi Doroty Kamińskiej, Krystyny Jandy, Piotra Fronczewskiego, Katarzyny Cichopek i innych osób.
Wspaniale czytało mi się jego historię, dowiedziałam się z niej wielu ciekawych faktów z życia aktora i reżysera, które nie były mi do tej pory znane. Życie aktora nie zawsze było piękne i kolorowe. Jednak tak to w życiu bywa, że te dobre chwilę przeplatają się z tymi trudnymi, smutnymi.

Książka jest pięknie wydana w twardej oprawie, a wnętrze po za treścią wypełniają różne zdjęcia co pozwala czytelnikowi zobaczyć różne zdarzenia z życia Emiliana Kamińskiego. Dla mnie fotografie to magia ukryta u obrazkach. Zatrzymany na chwilę moment, miejsce zdarzenie, osoba. Czas leci nieubłaganie, a one pozwalają nam powrócić do wspomnień minionym dni. Podobnie jest z spisanymi na kartach pamiętników, biografi, książek słowami.

Kochani polecam wam gorąco tę książkę jest warta tego, żeby ją przeczytać i poznać bliżej wyjątkowego człowieka jakim był Emilian Kamiński, który pokazywał, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia, bez względu na przeciwności🥰

Ta...

Ostatnia rozmowa/wywiad z Emilianem Kamińskim, który początkowo miał być jedynie 'do szuflady', przeplatany wspomnieniami jego rodziny, kolegów, koleżanek i zdjęciami, tymi bardziej osobistymi i tymi scenicznymi.
Pan Emilian opowiada o dzieciństwie, okresie dojrzewania, o tym, że nie zawsze było z górki.

Jest to opowieść o człowieku,który wszystko co miał wywalczył własnymi rękami i ogromnym uporem.
O człowieku, który wiele od siebie wymagał, pomagał bezinteresownie każdemu kto o tę pomoc poprosił i zawsze dawał z siebie wszystko.
O człowieku, któremu udało się stworzyć teatr pomimo sceptycznym komentarzom i który chwilę później musiał o ten teatr walczyć.

Był niezwykle wrażliwy, miał w sobie tę iskrę,która sprawiała,że ludzie wokół czuli się dobrze, nie jednokrotnie wywołując uśmiech na twarzach innych.

Był człowiekiem dla człowieka.

Jak my niewiele wiemy, jak szybko oceniamy kogoś poprzez role, które gra. Zapominamy,że to tylko GRA, a ta osoba jest zupełnie kimś innym.
Książka otwarła mi oczy na sprawy o których nie miałam pojęcia. Przedstawiła prawdę i pokazała, że w człowieku trzeba zobaczyć coś więcej niż zewnętrzny obraz.
Przeczytałam tę książkę z ogromną przyjemnością.

Jest to opowieść o człowieku,który wszystko co miał wywalczył...

Pan Emilian był taką ciepłą osobą, na podstawie jego postaci w serialu odbierałam go jako pozytywną i zawsze skórą do pomocy innym osobę.

Dzięki tej książce możemy jeszcze lepiej poznać tego Aktora nie tylko z wywiadu, który przeprowadziła z nim autorka książki, ale też ze względu na wspomnienia, które zostały opisane w niej.

Wspomnienia bliskich mu osób, jak np. jego siostra - Pani Danuta Kamińska, opowiedziała jakim troskliwym był bratem, który zawsze dbał o swoją rodzinę.
Pani Krystyna Janda opowiedziała jakim fajnym był kolegą i współpracownikiem, jak bardzo potrafił się zaangażować w wykonywaną pracę.
A także jego żona Justyna Sieńczyłło, syn, który przejął Teatr oraz wielu innych aktorów teatralnych, serialowych i reżyserów wypowiedziało się bardzo pozytywnie o Panu Emilianie Kamińskim.

Ta książka pokazała, że Pan Emilian do końca był uśmiechnięty i pomocny innym, i nie obnosił się ze swoją chorobą, co w wyniku jego śmierci przysporzyło wielu spory szok.

Ciekawie się czytało tę książkę, tak jakby Pan Emilian siedział obok mnie i opowiadał o swoim życiu. To był fantastyczny człowiek, który spełnił swoje wielkie marzenie o zbudowaniu swojego teatru. Pokazał, że warto nie tylko mieć marzenia, ale także je spełniać 🤎.
Dodatkowo zdjęcia, które zostały zamieszczone w książce jeszcze lepiej przybliżają do Pana Emiliana i wywoływały u mnie uśmiech 😊.

Polecam tę książkę, zdecydowanie polecam 👌🏻🤎.

Wspomnienia bliskich mu osób, jak np. jego...

Przez najbliższych nazywany Milusiem, chociaż w dzieciństwie niektórzy mówili na niego Diabluś. Życie nie raz pisało dla niego zaskakujące scenariusze. Mimo tego zawsze starał się być pomocny i uśmiechnięty. Charakteryzowała go pokora i ambicja. Emilian Kamiński miał na swoim koncie ponad sto pięćdziesiąt ról teatralnych, filmowych i dubbingowych. Z miłości do teatru i Warszawy w 2009 roku stworzył Teatr Kamienica. Emilian Kamiński. Reżyser marzeń to zapis ostatniej rozmowy z Emilianem Kamińskim. O wspaniałym aktorze i człowieku opowiadają również jego rodzina, przyjaciele oraz towarzysze z aktorskiego szlaku.
Co staje mi przed oczami, gdy w mojej głowie pojawi się myśl o Emilianie Kamińskim? Z pewnością jego rola w U Pana Boga w ogródku, w którym grał byłego gangstera Bociana. Zagrał ją genialnie! I może nie śledziłam jego kariery, to ze strzępków informacji, jakie do mnie docierały ułożył się obraz dobrego człowieka, któremu nie jest obojętny los słabszych. To był główny powód, dla którego sięgnęłam po tę biografię. Pragnęłam przybliżyć sobie sylwetkę wspaniałego aktora posiadającego piękną duszę.
Emilian Kamiński. Reżyser marzeń to nie jest zwykła biografia. To zapis rozmowy z Emilianem Kamińskim dotyczący jego życia, ale aktor absolutnie nie skupia się na swoich osiągnięciach i rolach filmowych, które odniosły sukces. To książka o radościach i smutkach, trudach życiowych i przemyśleniach. To świadectwo niezwykłej osobności aktora, który był jedyny w swoim rodzaju. Biografię aktora wyśmienicie uzupełniają wspomnienia osób, które miały szansę go poznać.
Muszę przyznać, że to jedna z najlepszych biografii, jakie miałam szansę przeczytać. Cieszę się, że mogłam się z nią zapoznać i dowiedzieć się nieco więcej na temat inspirującej postaci, jakim był Emilian Kamiński. Z pewnością może być wzorem do naśladowania.

Czy lubicie wywiady ze znanymi osobami?

Polecam gorąco książkę Emilian Kamiński Reżyser marzeń autorstwa Patrycji Pawlik. Jest to szczera rozmowa z nieodżałowanym założycielem Teatru Kamienica.
Książka oprócz wywiadu- rzeki ,ze znanym aktorem, zawiera wspomnienia o nim przekazane przez przyjaciół, rodzinę czy współpracowników.
W tej ostatniej rozmowie pan Emilian jawi się jako człowiek niezwykle wrażliwy, ale również konsekwentny, czego dowodem jest doprowadzenie do powstania Teatru Kamienica, pomimo sporych przeciwności. W wywiadzie szczerze opowiada o swoim dzieciństwie, rodzinie. Jego życie nie zawsze było usłane różami. Stąd wspomina, jak zajmował się sprzedażą makulatury czy butelek, a potem pracował na budowie. Ale dzięki by wrodzonej ambicji dążył do wyznaczonego celu i został znanym aktorem, czerpiącym wzorce z mistrzów Łomnickiego czy Hanuszkiewicza.
Pan Emilian Kamiński był mistrzem dowcipu, wierzącym , iż nie ma rzeczy niemożliwych. Był osobą niezwykle empatyczną, kochającą ludzi i życie.
Biografia zawiera sporo zdjęć z albumów prywatnych, wspomnienia znanych osób o tym niezwykłym człowieku.
Czyta się ją bardzo dobrze, ja pochłonęłam ją w dwa wieczory. I był to naprawdę świetnie spędzony czas z książką.
Gratuluję autorce- Patrycji Pawlik świetnego wywiadu i pomysłu na tę lekturę.
Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz do recenzji.

Czy lubicie wywiady ze znanymi osobami?

W tej ostatniej rozmowie pan Emilian jawi się...

• Papier
  • Recenzencka