To ja, Judasz. Biografia apostoła

Okładka książki To ja, Judasz. Biografia apostoła Tomasz P. Terlikowski
Okładka książki To ja, Judasz. Biografia apostoła
Tomasz P. Terlikowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
To ja, Judasz. Biografia apostoła
Wydawnictwo Literackie
2024-03-13
2024-03-13
biblia historia psychoanaliza Judasz biografia

Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Kościół ma być przezroczysty Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz P. Terlikowski
Kościół ma być... Tadeusz Isakowicz-Z...
Okładka książki Uleczyć Boga w sobie. Z psychiatrą o duchowości Krzysztof Krajewski-Siuda, Tomasz P. Terlikowski
Uleczyć Boga w... Krzysztof Krajewski...

Gdybym miała przygotować listę z dziesięcioma faktami, których o mnie nie wiecie czytelniczo, to na jednym z pierwszych miejsc byłaby informacja, że uwielbiam tematy biblijne, opowieści zbeletryzowane i takie bardziej popularno-naukowe też. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że kiedy zobaczyłam, że pan Terlikowski napisał coś o Judaszu, to chciałam to przeczytać.
Wrażenia? Lekkie zaskoczenie, bo spodziewałam się biblijnej analizy tekstów, porównań wersji ewangelicznych, zaglądania do apokryfów i wyciągania wniosków z kwestii tego, co utracone w tłumaczeniu. A co dostałam? Z mojego punktu widzenia coś lepszego, analizę tego, jak mało o tym człowieku wiemy. Jak bardzo stereotypowo o nim myślimy i jak wiele można zrozumieć, kiedy zastosuje się wobec jego działań i tego, co o nim piszą inni analizę bardziej psychologiczną i socjologiczną. Terlikowski stawia kilka dość karkołomnych tez, próbuje zwrócić uwagę na tak rzadko rozważane kwestie, jak udział żony Judasza (A miał żonę? A właśnie!). Porównuje go do współczesnych terrorystów. Zastanawia się, czy ta zdrada nie miała drugiego dna i czemu wydarzyła się właśnie wtedy. Każe myśleć, każe oceniać bez tak bardzo wtłoczonych w głowę „foremek”, łamie stereotypy i na bank wywołuje myślowy tumult w głowach czytelników – ja za to biję brawa. A do tego odwołuje się do obrazów, sztuk teatralnych, powieści i pokazuje, jak często Judasza tam widujemy i jak bardzo go nie rozumiemy, a raczej rozumiemy tak, jak nas nauczono.

Wrażenia?...

Najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Tajemnice i wszystkie twarze Judasza w książce Tomasza P. Terlikowskiego

Ciekawią was wątki religijne, biblijne? Jeśli tak, to może być ciekawa pozycja dla was. Przyglądamy się tutaj znanej postaci Judasza.

Kim był? Sprzedawca, złodziejem, bojownikiem. A przede wszystkim – zdrajca czy ofiarą?
Takie pytania możemy zadawać sobie podczas czytanie tej książki. Poznajemy jego postać, rozterki, niepewności, a nawet egzystencjonalne pytania.

Intrygująca książka skłaniająca do przemyśleń.

Takie pytania...

" [...] Dra­mat Ju­da­sza jest więc osta­tecz­nie związany z jego ab­so­lutną sa­mot­no­ścią, z błęd­nym ro­ze­zna­wa­niem tego, kim jest on sam i kim jest Bóg. [...]"

Jak tylko zobaczyłam na Legimi e-book Tomasza P. Terlikowskiego pod tytułem "To ja, Judasz. Biografia apostoła" wiedziałam, że koniecznie muszę go przeczytać. Nie żałuję, że poświęciłam czas na jego czytanie.
Autor uświadomił mi, że każdy z nas jest jak Judasz. Na każdym kroku zdradzamy, ranimy i wyrzekamy się Boga w Trójcy Jedynego. W konfesjonale wyrzekamy się naszych grzechów i przepraszamy za nie. Judasz też żałował tego, że zdradził swojego ukochanego przyjaciela Jezusa Chrystusa. Wrócił, żeby oddać srebrniki, które otrzymał, ale było już za późno. Konsekwencją jego grzechu była śmierć Pana Jezusa. Czy Judasz potrafił sam sobie wybaczyć? Oczywiście, że nie, dlatego kolejną konsekwencją tego grzechu była jego samobójcza śmierć. Czy zrobił to, za namową szatana? Niestety pewnie tak. Czy Bóg mu to wybaczył? I tu jest temat do zastanowienia. Z jednej strony Bóg jest miłosierny i uczy nas, że trzeba przebaczać. Z drugiej strony jak ma wybaczyć komuś, kto sam się potępił? Jak myślicie, czy Judasz poszedł prosto do piekła, a może jest nadal w czyśćcu  i oczyszcza się w celu spotkania swojego ukochanego przyjaciela w Niebie? To jest bardzo trudna sprawa. Ja wierzę, że ten apostoł na sekundę przed śmiercią poprosił Boga o przebaczenie i możliwe, że już jest w Niebie.
Autor Tomasz P. Terlikowski poruszył moim zdaniem ważny temat, który często jest zamiatany pod dywan. Dlaczego? Każdy z nas na pewno już ocenił Judasza i skazał go na wieczne potępienie. Tylko czy nasze przekonanie jest prawdziwe? Patrząc przez ten pryzmat, czy my nałogowi grzesznicy mamy szansę na zbawienie? W czym my jesteśmy lepsi od tego apostoła? Często zdradzamy Boga za mniej niż 30 srebrników. Czy w takim wypadku zasługujemy na wieczne potępienie?
Książka "To ja, Judasz. Biografia apostoła" zmusza nas do głębokiej refleksji. Stawia pytania, na które odpowiedzi zna tylko Bóg.
Tomasz P. Terlikowski stworzył wyjątkową biografię. Chyba pierwszy raz czytałam książkę w pełni poświęconą Judaszowi Iskariocie.
Z tej biografii dowiecie się, co na  temat tego apostoła myślą między innymi: papież Franciszek i śp. papież Benedykt XVI. Warto przeczytać ich rozważania.
Tutaj znajdziecie również ilustracje, na których znajduje się ten apostoł.
Czy Jezus, powołując Judasza na apostoła wiedział, że on go zdradzi? Co tak naprawdę myśleli o nim ewangeliści: Mateusz, Marek, Jan i mój ulubieniec Łukasz? Co o nim pisali? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego dzieła Tomasza P. Terlikowskiego.
Jeżeli interesujecie się naszą religią i historią, uwielbiacie czytać biografie, to zachęcam was do poznania, tego najmniej znanego apostoła.
Czy wstydzicie się Judasza? Czy wybaczyliście mu jego haniebny czyn? Ile tak naprawdę w was jest z Judasza?
I tu doskonale sprawdzą się słowa Pana Jezusa Chrystusa "Kto z was jest bez grzechu, niech pierw­szy rzuci w nią kamieniem" (Ewangelia św. Jana 8).

Jestem bardzo ciekawa, czy Judasz wyglądał tak źle, jak go malują? Te ilustracje, o których wspomniałam, są naprawdę straszne i wywołują we mnie ciarki.
I na koniec zadam wam pytania: Czy tylko Judasz zdradził Jezusa w trakcie Jego najważniejszej próby? Co zrobili inni jego apostołowie?  Podpowiem wam, było ich razem 12 i każdy z nich uciekł od swojego Mistrza. Czy tylko jeden apostoł zasłużył na potępienie?
Warto przeczytać historię wyklętego apostoła. Może on nie był taki zły, jak go wymalowali. Może stał się kozłem ofiarnym, żeby Pan Jezus mógł Zmartwychwstać.
To bardzo dobre dzieło Tomasza P. Terlikowskiego zasługuje na waszą uwagę.

Dobra lektura na czas wielkanocny. Niestety z kilku wzmianek o Judaszu w Ewangelii trudno nakreślić jego pelny, przekonujący obraz. Wiele w książce cytowań innych autorów, opisów obrazów, poezji, a do tego odrobina spekulacji, szczypta buddyzmu. Chyba sięgnę po Judasza Amosa Oza.

Postać Judasza jest całkowicie jednoznaczna. Sam Chrystus powiedział " A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi». Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?» On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził». Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: «Czy nie ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak jest, ty». Mt 26, 21-25
Jeszcze przed II Soborem Watykańskim każdy katolik musiał zachowywać w środę post od pokarmów mięsnych, jako pamiątkę zdrady Mesjasza przez Judasza. Post został zniesiony i widzimy efekty. Może gdyby Pan Terlikowski w środę zachowywał post, to nie napisałby tej książki. Jest doprawdy haniebne, że w czasie najważniejszych dla katolików świąt wydaje się takie pamflety na wiarę katolicką. Na szczęście są też i znakomite pozycje, jak niedawno wydana książka Pawła Lisickiego: "Prawdziwie zmartwychwstał ", do której lektury wszystkich zachęcam.

• 3.6. Chrześcijaństwo
  • Religia