Nieoczekiwana zmiana miejsc, czyli stare serie, nowi autorzy


Bartek Czartoryski pisze o znanych seriach i cyklach, które kontunuują nowi autorzy. Saga Millenium, Sherlock Holmes, detektyw Poirot... Jest wiele kanonicznych dzieł przejętych przez innych twórców!
Zobacz pełną treśćLista wypowiedzi [26]



Tak jak nie lubię kontynuacji filmów nagranych przez innego reżysera, tak samo nie przepadam za "kontynuacjami" napisanych przez innych autorów, bo nie mają one już tego czegoś i opierają się na gdybaniu, a często bywają sprzeczne z klasycznym kanonem napisanym przez prawdziwego autora.
Jak już ktoś chce się brać za takie coś to niech sobie pisze fan fiki i publikuje na...

Moim zdaniem, dorobki cudzych autorów powinny być zostawione w spokoju. Kontynuacja napisana przez innego autora to już nie to samo. Czasami zdarza się że niszczy i wręcz szkodzi kanonowi. Poza tym, pozwólmy ludziom cieszyć się z prac oryginalnych autorów. Jeśli takowy umarł i nie zdążył dokończyć dzieła, powinno wydawać się tylko to co napisał. Bez żadnych dopisanych...
więcej
Ja mam takie zdanie.Czytałem kontynuacje Millenium ( nie było złe ),ale nie dawno zmarł świetny pisarz Clive Cussler.Ciekawe czy,ktoś będzie dalej pisał książki o przygodach Sam i Remi Fargo ? Lub Dirka Pitta.
Może ktoś pamięta Gliny Z Innej Gliny ? Wrońskiego ?
Tam o Maciejewskim pisali Pilipiuk i Ćwirlej.
A jeżeli ,po śmierci Masterona (oby żył sto lat ),ktoś inny...

Podobnie jak przedmówcy, nie przepadam za kontynuacjami pisanymi "na siłę", czy tworzonymi przez innych autorów. Jednocześnie interesują mnie eksperymenty na klasycznych motywach i dziełach. Z takich literackich eksperymentów mogą wyjść naprawdę interesujące dzieła, a powstawanie książek śmieciowych nie zaszkodzi raczej oryginałom, więc myśle, że opisane zjawisko jest...
więcej
Nie wiem jak Larsson planował tych 10 tomów gdy materiału w całej trylogii było na jedną powieść, cała reszta to zwykle lanie wody.

Jeśli chodzi o zaskakujące kontynuacje, to dla mnie prym wiedzie "Pierścień Mroku" Nika Pierumowa, czyli kontynuacja tolkienowskiego WP. Naprawdę ciekawa rzecz, dzieje się bodajże 300 lat po WP, bohaterowie eksplorują rejony śródziemskiego świata dalsze i mniej znane niż te, które zwiedzili Bilbo, Frodo i ekipa. No i w trzecim tomie dochodzi do sytuacji, która dla wielu...
więcej
Dla mnie to jest pójście na pewien rodzaj łatwizny. Po co mam coś nowego wymyśleć, jeżeli już istnieją tematy i postacie, które czytelnicy polubili. Jest to rodzaj podszywania się pod uznanych autorów, a mało wyrobieni czytelnicy mogą się nabrać.


Kontynuacji swoich przygód doczekał się również Hercules Poirot (i to dopiero niedawno, Sophie Hannah pisze je od 2014 roku; do tej pory ukazały się trzy powieści), ale, o ile te można uznać za dość konwencjonalne i utrzymujące kurs wyznaczony przez oryginał (...)
Powieści Sophie Hannah o Poirocie są konwencjonalne i utrzymują kurs oryginału? Bardzo zabawne, ale zupełnie...
Bardzo lubię książki p. Christie i dopiero z tego artykułu dowiedziałam się że jest kontynuacja historii Poirota 😊 właśnie szukałam takiego komentarza czy warto ją czytać, cóż chyba odpuszczę sobie😁
Moim zdaniem nie warto.
Więcej tutaj
https://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/5502/malo-podobny-sobowt...
Pozdrawiam :)

Zapraszam do dyskusji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post