Xango z Baker Street

2016-04-12
Wojciech Charchalis
Wojciech Charchalis literatura brazylijska

To elementarne, drodzy czytelnicy

Bardzo fajna ksiazka dekonstrukcyjno postmodernistycza tak sie wtedy pisalo, jest tez zabawna miejscami. Autor popisuje sie wiedza o archetypach tamtych czasów.

Najlepszy jest zart dlaczego to Sherlock nie uratował ugryzionego przez kobre przyjaciela. :)))

Moze ktos mi wyjasni albo tłumacz co oznacza ostatnie słowo ktore wypowiada Sherlock na statku? co to znaczy "bo przysle po ciebie wesołą wdówke"???

Samba! Samba De Janeiro!

Jeżeli ktoś szuka postaci Sherlocka Holmesa rodem z powieści Doyle'a to tutaj jej nie znajdzie. Jest to raczej karykatura detektywa. Ja podeszłam do tej książki na luzie i dobrze się przy niej bawiłam. Nie jest to zdecydowanie wybitna powieść, raczej coś do przeczytania w ramach czystej rozrywki. Ciekawa intryga, trochę humoru i Brazylii. Przy scenie z Xango autora chyba trochę poniosła samba, ale niech mu będzie :)

Przeczytałam ale nie wiem, jak się do tego odnieść, byłam ciekawa ale momentami zniesmaczona? Było zabawnie ale dziwnie? Hmmm

Książka jest taka, że jednemu przypadnie do gustu od razu, innemu zaś zbrzydnie. Nie byłam świadoma, że jest to parodia i odnosiła raczej wrażenie, że to wizja kogoś, kto wsadził do ciekawej historii Sherlocka, by przyciągnąć uwagę. Niejeden typowy fan może się odbić przez to, że autor nie trzyma się wizerunku, z którego znamy Holmesa. Zakończenie jest trochę chaotyczne i niezbyt mnie zadowoliło.

Trudno jednoznacznie ocenić tę książkę,jest ciekawa,ale nie trzyma w odpowiednim napięciu,żeby chciało się ją przeczytać jednym tchem-całą,od razu do końca. Autor dopiero w ostatnim rozdziale zdradza kim jest morderca kobiet i nie jest to osoba,którą by się posądzało o zbrodnie-po prostu gdzieś tam pojawiający się w tekście właściciel księgarni. Niestety książka nie powaliła mnie na kolana.

Wypowiem się krótko i jako fanka oryginalnego Sherlocka - to z Mr Holmesem nie ma nic wspólnego. Może gdyby wystąpił detektyw "no name" podeszłabym to lektury inaczej, ale dla mnie istnieje jeden, prawdziwy Sherlock i o ile akceptuję osadzanie tego Pana w innych okolicznościach, epokach, póki on pozostaje niezmieniony, tak tej kreacji nie potrafię zaakceptować. Książka sama w sobie nie była w sumie taka zła, więc jeśli ktoś nie jest Sher-locked, to może spokojnie sięgnąć ;)

W zasadzie tej książce niczego nie brakuje, równie dobrze mogłabym ją ocenić na 10/10. Nie jest to oczywiście klasyka literatury, ani bestseller z tych popularnych, ale świetnie skonstruowana powieść do czytania. Nawet nie zagadka kryminalna. Wszystko tu przypadło mi do gustu, język, styl oraz stylizacje, dyskretny inteligentny humor. Widać, że autor zna się na rzeczy i jest człowiekiem utalentowanym. Polecam. Bardzo ładnie, plastycznie oraz przemyślanie skonstruowany świat i wielość podejść narracyjnych.

2028

W 1888 |Brazylię odwiedzają znamienici goście. Jest sławna aktorka dramatyczna Sarah Bernhardt, której to ukradziono niezwykle cenne skrzypce. Na wyraźną prośbę kapryśnej artystki sprawą ukradzionych skrzypiec decyduje się zająć sam Sherlock Holmes wraz z nieodłącznym Watsonem. Akurat trafiają także na sprawę okrutnych i popełnionych z bestialstwem oraz szczególnym polotem morderstw na młodych kobietach. Przy makabrycznie okaleczonych zwłokach zawsze można znaleźć strunę skrzypiec, a przestępca rozzuchwala się coraz bardziej.
Dużo mamy tu komizmu słownego, absurdalnych scenek rodzajowych, sytuacji komicznych, aż całość trąci pastiszem. Nie ukrywam, że sposób przedstawienie Sherlocka Holmesa, przez niejednego czytelnika uważany za odkrywczy i nowatorski, nie przypadł mi do gustu. Przynajmniej Soares odrobił swoją lekcję i opisuje różne przywary słynnego detektywa, w tym nałogowe palenie opium i szczególną podatność na kobiece wdzięki.
Niestety pełno jest zapożyczeń, a zwieńczenie śledztwa wiele nie wnosi, za to zgrabnie nawiązuje do późniejszych morderstw Kuby Rozpruwacza. Szkoda, że Holmes nie rozszyfrował elementarnych wskazówek od mordercy, bo mógłby go ująć. Ot rozrywkowa literatura.

Genialna rozrywka, wymagająca jednak specyficznego poczucia humoru.

Genialna rozrywka, wymagająca jednak specyficznego poczucia humoru.

Przeczytałem i mam mieszane uczucia .Niby Sherlock ale czegoś jakby brakowało .Z drugiej strony czytało się lekko i przyjemnie .

• Brazylia
  • Ebooki