Duma i uprzedzenie i zombi

Okładka książki Duma i uprzedzenie i zombi Jane Austen, Seth Grahame-Smith
Okładka książki Duma i uprzedzenie i zombi
Jane AustenSeth Grahame-Smith Wydawnictwo: G+J Ekranizacje: Duma i uprzedzenie i zombie (2016) horror
horror
Pride and Prejudice and Zombies
G+J
2010-08-11
2010-08-11
978-83-62343-03-4
Aldona Możdżyńska-Biała
Ekranizacje:
Duma i uprzedzenie i zombie (2016)
duma i uprzedzenie zombie

Okładka książki Dracula: Nieumarły Ian Holt, Dacre Stoker
Dracula: Nieum... Ian Holt, Dacre Sto...
Okładka książki Krwawe powroty Kelley Armstrong, Jim Butcher, Rachel Caine, Bill Crider, Patricia Nead Elrod, Christopher Golden, Carolyn Haines, Tate Hallaway, Charlaine Harris, Tanya Huff, Toni L. P. Kelner, Jeanne C. Stein, Elaine Viets
Krwawe powroty Kelley Armstrong, J...
Okładka książki Wampiry. Historia z zimną krwią spisana Barb Karg, Arjean Spaite, Rick Sutherland
Wampiry. Histo... Barb Karg, Arjean S...

Książka, która wzbudza wiele kontrowersji czy książka która jest po prostu gniotem literackim? Czym jest "Duma i uprzedzenie i zombie"?

Myślę, że jak zawsze wszystko zależy zarówno od czytelnika jak i punkt widzenia. Jako miłośniczka Jane Austen sięgam po wszystkie jej interpretacje, a oryginały znam niemal na pamięć. Po tą "wariację na temat" sięgnęłam po obejrzeniu filmu, który na swój pokrętny sposób muszę przyznać, że sprawił mi przyjemność jako ciekawa rozrywka i swego rodzaju szoł. Skusiłam się więc i na książką, na której podstawie powstał. I tu niestety, co rzadko się zdarza - film rozkłada książkę na łopatki.

Opowieść jaką mamy tu przedstawioną jest jakby szkieletem oryginału powleczonym w groteskę i makabrę. Muszę przyznać, że z początku nawet pomimo lekkich zgrzytów czerpałam pewna dozę rozrywki z lektury - parodia, absurd, brutalny humor w połączeniu z angielską elegancją i kurtuazją był intrygującą mieszaną smaków, z których można było wyciągnąć coś co mogło by być oryginalne.

Niestety. Książka jest mocno nie równo napisana. Miejscami za bardzo skopiowana treść pierwowzoru, miejscami fajnie poprowadzona historia umarlaków i znów fatalnie zgrzytające wstawki gdzie autor za chyba chciał być "cool" i na czasie ale mu nie wyszło. Raz humor robił klimat innym razem wykrzywiał z niesmakiem. I tak cały czas.

Tyle dobrego z tej książki, że powstała ekranizacja, którą dobrze się ogląda.

Oryginał to dla mnie tylko romansidło na leniwe wieczory, więc nie jestem w stanie oburzać się na pomysł. Tylko że wykonanie jest tak marne... Zresztą, oto 3 zdania z tej książki, jeśli uważacie je za równie słabe, co ja, nie marnujcie czasu na te wypociny - to nawet nie jest śmieszna parodia:
"Panno Bennet, przypominam, że brakuje pani podstaw sztuk walki. Pani mistrz był chińskim mnichem - moi ninja zaś pochodzą z najlepszych dojo w Japonii".
" Padł na podłogę, a wnętrzności wylewały mu się tak szybko, że nie nadążał z upychaniem ich z powrotem do środka. Elżbieta schowała miecz do pochwy, uklękła przy ninja i udusiła go jego własnym jelitem grubym".

Cudownie czytało się to połączenie. Jednak nie podobało mi się, że autor czuł potrzebę do genialnego humoru Austen dodać własne wulgarne żarciki o tyłku Darcy'ego i jego kuleczkach. Byłam zniesmaczona tymi kompletnie niepotrzebnymi wtrętami. Dodatkowa uwaga: pan Bennet w oryginale nigdy nie zdradził swojej żony, była tylko wzmianka o niewypełnianiu małżeńskich obowiązków, ale czytałam wiele literackich opracowań i w tamtych czasach chodziło po prostu o to, że nie traktował jej z szacunkiem, śmiał się z niej etc., nie o zdradę! Uwielbiam pana Benneta, dlatego byłam zawiedziona, że tutaj przyjmował do siebie mnóstwo kobiet podczas podróży.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Profanacja Jane Austen, szkoda czasu, nie dałam rady doczytać do końca...

Profanacja Jane Austen, szkoda czasu, nie dałam rady doczytać do końca...

Nie mam pojęcia czemu to przeczytałem. Tekst ratują tylko fragmenty oryginalnej Dumy i uprzedzenia, bo reszta to poziom gorszy od gimnazjalnego fanfika. Siostry-specjalistki od azjatyckich sztuk walki i inne kwiatki. Śmiech na sali. Przez łzy.

2047
1983

Książka „Duma i uprzedzenie i zombi” Jane Austen, Seth'a Grahame-Smith'a to parodia dość przeciętna.
Klasyka niby zachowana, jednak wpleciono zombi, które pragną ludzkich mózgów. Siostry Bennet zmieniły się w wojowniczki, a całość jakoś słabo się prezentowała.
Niestety to nie jest książka, którą można polecić czytelnikowi.

Niestety to nie jest książka, którą można polecić czytelnikowi.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Nie czytało się bardzo źle, ale problemem było to, że to praktycznie "Duma i uprzedzenie" z dodanym wątkiem zombie bez żadnej konsekwencji. Szaleje plaga zombie, ale nic z tego nie wynika, nie brakuje zasobów, łączność ze światem taka jak przedtem, ludzie podchodzą do wszystkiego bez większego przejęcia. Co z tego, że autor wprowadził wątek zombie, skoro nie miał on większego znaczenia.

Nie czytałam oryginalnej powieści Jane Austen ale jak widzę opinie, że karykatura nie rożni się od oryginalnej historii poza tym że nie ma scen zombii, to nie mam ochoty się za nią brać. Ja wiem, że to klasyk itd, co nie zmienia faktu, że ta powieść jest zachwycająco nudna. Walki z zombiakami dodawały do tej książki jakąś akcję i coś się działo, z niecierpliwością wyczekiwałam każdej kolejnej. Jeśli tak ma wyglądać "Duma i uprzedzenie" bez wątków nieumarłych to prawdopodobnie nigdy nie przeczytam oryginału.

Mogę powiedzieć, że się zawiodłam.
Historię z "Dumy i uprzedzenia" znam chyba już na pamięć, więc nie liczyłam na jakieś spektakularne zmiany, jednak wątek Zombie jest dosyć atrakcyjnym urozmaiceniem.
Niemniej jednak fabuła okazała się rozwijać w bardzo powolnym stylu a sceny dorzucone do podstawowej historii wręcz zamulały ją dodatkowo.

Plusik za samo dodanie Zombie i wyszkolenie dziewczyn jak i pozostałej społeczności walczącej z zarazą w azjatyckich zakonach, dodatkowo ściągnięcie do Anglii azjatyckiej kultury w postaci ninja czy budowania dojo w domu, zamiast zwykłej sali treningowej dodaje klimatu.

Ale to nie zmienia faktu, że takie dodatki wręcz zamiast wprowadzenie zombie, zabiło całą historię.

Ogólnie albo wchodzimy w wątek plagi na całego, czyli bitwy, zjadanie mózgów, pełno akcji i wielkiego dramatyzmu, albo ugrzeczniona osiemnastowieczna Anglia z dodatkami Zombie w postaci maskotki na festynie.
Niektóre wątki, tak jak sposób pozbywania się Zombie w spalarni bardzo rozbudził moją wyobraźnię, natomiast brakowało właśnie takich barwnych dodatków tej historii.

Jak dla mnie książka średnia, film lepszy choć był tylko inspiracją i brakuje mu kilku wątków z książki, które chętnie bym zobaczyła na ekranie.

Mogę powiedzieć, że się zawiodłam.

Plusik za samo dodanie Zombie i...

• Horror
  • Literatura amerykańska