Droga do Zielonego Wzgórza

literatura młodzieżowa
2016-10-20
Agnieszka Kuc
Zielone Wzgórze Ania Shirley Agnieszka Kuc Shelagh Armstrong

Tę książkę powinnam oceniać z dwóch perspektyw.

Jako fanka Ani z Zielonego Wzgórza - i tu moja ocena będzie negatywna. Bo książka, która z założenia zdaje się miała być "kontynuacją" absolutnie nie wpisała się w charakter, klimat serii.

Jako przeciętny czytelnik nie "związany" z Anią - wciąż nie wypada ta pozycja najlepiej. Dużo tu przerysowania, słaba konstrukcja...

Dawno już nie miałam okazji czytać książki tak ujmująco ciepłej a jednocześnie tak silnie prowokującej do autorefleksji. Budge Wilson okazuje się być nader zręczną kontynuatorką spuścizny L.M. Montgomery zarówno pod względem stylu, problematyki, sposobu kreowania postaci czy, wreszcie, treści. Autorka przedstawia losy Ani Shirley w sposób barwny i wzruszający, a częste i...

Jako wielka fanka Ani czułam się rozczarowana, czytając tę książkę. Absolutnie nie oddawała klimatu rudowłosej z Zielonego Wzgórza. Przemyślenia 5,6-latki wydawały się zbyt dojrzałe, nawet jak na tak doświadczone losem dziecko. Z radością rozpoczęłam całą serię od nowa, żeby zatrzeć nieprzyjemne wrażenie po lekturze.

Jest to początek historii rudowłosej Ani Shirley. Różni się od serii Ani z Zielonego Wzgórza. Książka przybliża jak wyglądała droga Ani na Zielone Wzgórza.

Autorka średnio oddała klimat książek L.M.Montgomery. Kiedy Ania zaszła w ciążę, nawet nie padło słowa "ciąża", autorka unikała pisania o kobiecej fizjologii. W tej książce już na dzień dobry matka Ani dzieli się spostrzeżeniami, że spóźnia jej się okres. Jakoś mi zazgrzytało. Poza tym to nie ta Ania, która znamy. Na pocieszenie piękne rysunki!

Oto przed Wami największe czytelnicze rozczarowanie roku 2018. Książka, którą tak chciałam przeczytać i w której pokładałam tak wielkie nadzieje, okazała się niestety bardzo, ale to bardzo słaba. Nie ma co ukrywać, jest mi trochę przykro z tego powodu, ale cóż zrobić, nie będę żadnej recenzji słodzić na siłę, czasem trzeba po prostu przełknąć rozczarowanie i postarać się...

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby wspaniałej historii rudowłosej Ani Shirley, Ani - nie Andzi, osóbki obdarzonej fantastyczną wyobraźnią i pogodą ducha. Klasyka klasyk.
Z obawą sięgnęłam po "Drogę do Zielonego Wzgórza",bo wiadomo, że nikt nie jest w stanie zastąpić talentu Pani L.L.Montgomery, bałam się - na szczęście zupełnie niesłusznie.
Okazało się, że...

Dobrze było wrócić do perypetii sympatycznego Rudzielca :)
Bałam się,że autorka podejmując się stworzenia historii Ani od momentu jej narodzin,polegnie w zderzeniu z legendą p.Montgomery.Na szczęście stało się inaczej, bo wszystko tu się zgrywa z tym co pierwotna autorka wymyśliła.
Czyta się lekko mając w pamięci to o czym już wiemy z powieści Lucy Montgomery.
Dobrze ,że...

Książkę czyta się dość przyjemnie, jednak dla mnie jest to książka o jakiej tam sierotce, a nie o Ani z Zielonego Wzgórza. W cyklu zawsze podkreślane było, że przed przybyciem na Zielone Wzgórze nikt nie chciał Ani, nie miała przyjaciół, wszyscy się z niej naśmiewali i nie spotykało jej nic dobrego. Tutaj okazuje się, że gdzie tylko się pojawiła, Anię otaczały życzliwe...

Dyskusje

• Chcę w prezencie