rozwiń zwiń

Znamy najlepsze książki roku i Pisarza 10-lecia! Oto laureaci plebiscytu Lubimyczytać

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.03.2025

Za nami wielki finał Plebiscytu Książka Roku 2024! W jubileuszowej, dziesiątej edycji czytelnicy oddali ponad ćwierć miliona głosów, decydując, kto zasłużył na statuetki w 16 kategoriach. Największą niespodzianką wieczoru było jednak przyznanie tytułu Pisarza 10-lecia – wyjątkowego wyróżnienia dla autora, który przez ostatnią dekadę kradł serca czytelników.

Znamy najlepsze książki roku i Pisarza 10-lecia! Oto laureaci plebiscytu Lubimyczytać

To było prawdziwe święto literatury – ponad 250 tysięcy oddanych głosów, 150 nominowanych autorów i autorek oraz 16 kategorii, które objęły wszystko – od porywających thrillerów i wzruszających powieści obyczajowych po hipnotyzującą fantastykę i literaturę faktu, która otwiera oczy na rzeczywistość. Wśród wyróżnionych znalazły się zarówno znane i cenione nazwiska, jak i debiutanci, których książki podbiły serca czytelników.

Galę otworzyli prezeska Lubimyczytać Izabela Sadowska oraz prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski.

fot. Adam Jastrzębowski/Lubimyczytać

Największy plebiscyt czytelników rozstrzygnięty

Już od dekady z dumą mówimy o największym plebiscycie czytelników w Polsce. Wierzymy, że w świecie literatury to czytelnicy są prawdziwymi jurorami. To ich wybory nadają kierunek literackim trendom.

Dlatego od początku istnienia Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać to nie eksperci ani krytycy, lecz miłośnicy literatury – ci, którzy na co dzień pochłaniają książki i dzielą się swoimi opiniami – decydują o zwycięzcach.

Finał plebiscytu to celebracja książek, autorów i – przede wszystkim – społeczności, która nie tylko czyta, ale także dzieli się swoimi przemyśleniami, poleca ulubione tytuły i wspiera literaturę. Dzięki wam literatura wciąż żyje, a kolejne książki znajdują drogę do nowych czytelników i zapisują się w pamięci na długie lata. Dziękujemy, że jesteście częścią tej historii!

Plebiscyt Książka Roku Lubimyczytać – poznaj laureatów

Przed wami laureaci i laureatki w 16 kategoriach. W tym tegoroczna nowość – Audiobook Roku.

Nie bylibyśmy sobą, gdyby uroczysta gala nie skrywała niespodzianki odpowiedniej dla dziesiątej edycji plebiscytu. Po raz pierwszy przyznaliśmy tytuł Pisarza 10-lecia, honorując twórcę, który przez ostatnią dekadę najsilniej przyciągał uwagę czytelników i którego twórczość budziła najwięcej emocji.

Które książki i którzy autorzy zdobyli największe uznanie? Oto lista tegorocznych laureatów – sprawdź, czy twój faworyt znalazł się wśród nich!

W kategorii Literatura piękna zwyciężył Jakub Małecki, nominowany za „Korowód” (Sine Qua Non). To druga nagroda autora, który zwyciężył w tej samej kategorii w Plebiscycie Książka Roku 2021. Czytelnicy docenili wówczas „Święto ognia”. „Korowód” to już ósma nominacja Małeckiego.

Głosami czytelników na podium trafiły również: „Nietuzinkowy sklep całodobowy”, koreański bestseller autorstwa Kim Ho-Yeona oraz „Zapomniane niedziele” Valérie Perrin, francuskiej pisarki, która kilka lat temu zdobyła serca polskich fanów powieścią „Życie Violette”.

O zwycięskim „Korowodzie” czytelnicy piszą tak:

To była wspaniała lektura, piękna i niosąca ze sobą dużo emocji. – Jacaff89

Wielkie słowa uznania dla Autora, który kolejny raz udowodnił, że na takie perełki czytelnicze warto czekać. – Basia

Jakub Małecki jak zwykle wciągnął mnie w korowód tajemnic, pytań i niezapełnialnych luk, nad którymi uwielbiam się pochylać i myśleć nad ich sensami. – Anna-Maria

„Kairos” (Agora) – oto zwycięska książka w kategorii Powieść historyczna. Wielokrotnie nominowany w naszym plebiscycie Maciej Siembieda (między innymi za „Katharsis” czy „Nemezis”) tym razem wrócił do domu ze statuetką za książkę o trudnej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie i zemście, rozgrywającą się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu.

W wyścigu po nagrodę „Kairos” wyprzedziło „Kobiety” Kristin Hannah oraz „Do końca moich dni” Anny Rybakiewicz, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce na podium.

A oto wybrane opinie o zwycięskiej powieści:

Kolejna książka Macieja Siembiedy jak zwykle urzeka mistrzostwem pióra. – DaveCzyta

Wszystko dostajemy w misternie utkanej historii, gdzie wszystko jest na swoim miejscu i w swoim czasie. Szczególnie podoba mi się „wątek lwowski” z okresu przedwojennego. – ZaaQazany

Są w naszym literackim świecie świetni twórcy sensacji i równie dobrzy pisarze, przybliżający historię. Ale tylko Maciej Siembieda łączy te dwa gatunki w opowieść, która angażuje na poziomie absolutnym. – Pani_Ka

Sensacja – to słowo towarzyszyło nam przed rokiem, gdy Sławomir Gortych ze swoją drugą książką, „Schronisko, które przetrwało”, zdetronizował wielokrotnego laureata Plebiscytu, Remigiusza Mroza. W tym roku być może powinniśmy mówić już o nowym trendzie. Autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, po raz drugi z rzędu zwyciężył bowiem w kategorii, w której walka trwa zwykle do ostatnich minut głosowania. Kryminałem Roku czytelnicy wybrali „Schronisko, które spowijał mrok” (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Gortych wyprzedził „Paderborna” Remigiusza Mroza i „Smolarza” Przemysława Piotrowskiego.

Poniżej wybrane opinie o „Schronisku, które spowijał mrok”:

Moje trzecie spotkanie z Karkonoszami uważam za najlepsze. „Schronisko, które spowijał mrok” uważam za najmroczniejszą i najbardziej trzymającą w napięciu część tej serii. – Literacki_zakątek

Postacie są wyraziste, zmagania z pogodą, górskimi trudnościami realistyczne. Do tego opisy szlaków, tym bardziej ciekawe, że całkiem niedawno po nich stąpałem. Z niecierpliwością czekam na kolejną część i… wyjście na szlak. – pebro

Powieść rewelacyjna, mroczna, zagadkowa. Dużo się dzieje, fabuła trochę zagmatwana, ale takie muszą być kryminały, zwłaszcza te z potencjałem. – Jack_ Mc_sky

W kategorii Literatura obyczajowa książką roku czytelnicy wybrali „Extinguish the Heat. Runda finałowa” (Editio, BeYa) Katarzyny Barlińskiej, znanej też jako P.S. Herytiera i Pizgacz. Zwycięska książka to siódmy tom cyklu „Hell”, który przyniósł pisarce miano jednej z najpopularniejszych twórczyń młodego pokolenia.

Liczba głosów oddanych na powieść Barlińskiej udowodniła, że popularność jej cyklu nie słabnie. Tuż za nią na podium znalazły się powieści „Poemat letniej tęsknoty” Joanny Balickiej oraz „Medea z Wyspy Wisielców” Magdy Knedler.

O „Extinguish the Heat. Runda finałowa” czytamy:

Książka pełna emocji, ale to już u Katarzyny Barlińskiej klasyka. – Book_night_pl

To jest piękna historia pięknej, trudnej i wymagającej, ale pięknej miłości. – Paulina

Końcówka była piękna, ale i bolała. Bez chusteczek nie zaczynać. – Veronicabooks

„Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu” (Wydawnictwo Czarne) – to tę książkę czytelnicy uznali za najlepszą w kategorii Literatura faktu, publicystyka. Bohaterowie reportażu Jacka Hołuba, osoby w spektrum autyzmu, opowiadają o swoich trudnościach w relacjach społecznych, nadwrażliwościach sensorycznych i potrzebach, ale także o związkach, mocnych stronach i pasjach oraz o tym, co daje im ukojenie i szczęście.

Na podium w kategorii Literatura faktu, publicystyka znalazły się również: „Kryminalna historia Watykanu” Arkadiusza Stempina i Artura Nowaka oraz „Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji” Yuvala Noaha Harariego.

O „Wszystko mam bardziej” czytelnicy piszą:

Reportaż, z którego dużo się dowiedziałam. Ta książka pozwoliła mi spojrzeć inaczej na osoby ze spektrum autyzmu, pozwoliła mi więcej zobaczyć, poczuć, zrozumieć. – Anna

Ważny temat, ważna książka, zachęcam. – Gutka

Historie opisane z wielkim szacunkiem, bez narzucania czegokolwiek czytelnikowi. Wartościowa i ważna pozycja, warto przeczytać i wyciągnąć z niej coś dla siebie. – Czytelniczka_A

W kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia zwyciężyła książka, która rzuca nowe światło na życie Marii Skłodowskiej-Curie. Choć walka była wyjątkowo zacięta, ostatecznie głosami czytelników konkurencję w tyle zostawiła biograficzna powieść „Alchemia” Katarzyny Zyskowskiej, wydana przez Znak Literanova.

Tuż za nią uplasowały się pozycje: „Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł” oraz „Ted Bundy. Umysł mordercy” Maxa Czornyja.

Poniżej wybrane opinie o książce „Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie”:

Niezwykła, urzekająca powieść o fascynującej i niezwykłej kobiecie, jej uczuciach i emocjach w czasach, kiedy kobietom odbierano prawa głosu nie tylko w uczuciach. – Joanna

Chciałabym bardzo podziękować Katarzynie Zyskowskiej za napisanie tak niezwykłej biografii niezwykłej kobiety. – jousna

Katarzyna Zyskowska, jak zwykle, pięknie operuje słowem, tworzy barwne opisy miejsc, postaci, uczuć. – Stokrotka

W kategorii Fantasy zwyciężyła książka, która trafiła na rynek w ostatnich dniach listopada. Czasu było więc niewiele. Czytelnicy do księgarń ruszyli jednak tak tłumnie, że „Rozdroże kruków” (superNOWA) Andrzeja Sapkowskiego zasłużyło na tytuł Książki Roku. Nowy „Wiedźmin”, w którym mistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat Geralta, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu, nie dał szans konkurencji.

Pozostali nominowani walczyli jednak dzielnie. Na podium oprócz „Rozdroża kruków” znaleźli się: „Mszczuj” Katarzyny Bereniki Miszczuk oraz „Cesarstwo potępionych” Jaya Kristoffa.

Oto kilka opinii o nowej powieści Andrzeja Sapkowskiego:

Kunsztowny język, dynamiczna fabuła, błyskotliwe dialogi, wyraziste postaci i specyficzna rzeczywistość, choć fantasy, to tak dziwnie podobna do naszej. – romeo

Nie sięgałem po lekturę tuż po wydaniu, gdyż czaiła się w moim sercu iskierka niedowierzania, że po kilkudziesięciu latach Sapkowski wyda coś sensownego, i przyznaję się do pozytywnego zaskoczenia. Udało się, potrafi. – ZaaQazany

To prawdziwa przyjemność wrócić do świata wiedźmina w takiej formie. – Buniaak

Nie sądziliście chyba, że Remigiusz Mróz wróci do domu bez statuetki? Zgody na to nie wyrazili czytelnicy. Najczęściej nagradzany autor w historii Plebiscytu Książka Roku zwyciężył w kategorii Science fiction. Najwięcej głosów zdobyła wydana przez Wydawnictwo Filia „Operacja Mir”.

Konkurencja nie zamierzała jednak łatwo oddawać pola. O tytuł najlepszej książki science fiction walczyło dziewięć innych tytułów, a na podium ostatecznie znalazły się: „Ja, która nie poznałam mężczyzn” Jacqueline Harpman oraz „Początkujący złoczyńca” Johna Scalziego.

Oto opinie czytelników:

Uwielbiam kiedy Mróz pisze fantastykę, widać wtedy całą jego pisarską wyobraźnię. – DaveCzyta

Poznając fikcyjny świat wykreowany przez Remigiusz Mroza, staniemy się jego częścią, a losy bohaterów nie pozostaną nam obojętne. – Paulina

Świetna książka! Mróz totalnie zaskoczył mnie swoim pomysłem na science. Czekam na więcej!! – Anka Markova

Romantasy była nowością zeszłorocznego plebiscytu. Najlepszą książkę w tej kategorii czytelnicy wybrali po raz drugi. I po raz drugi zwyciężyła właścicielka jednego z najgorętszych nazwisk w książkowych mediach społecznościowych – Rebecca Yarros. „Iron Flame. Żelazny płomień” (Wydawnictwo Filia), kontynuacja zwycięskiej przed rokiem powieści „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło”, to Książka Roku w kategorii Romantasy.

Na podium znalazły się książki: „Bezsilna” Lauren Roberts i „Dom płomienia i cienia” Sarah J. Maas.

O „Iron Flame. Żelaznym płomieniu” czytelnicy piszą:

Jestem niesamowicie ciekawa, jak się to dalej rozwinie. Nie mam pojęcia dokąd zmierza ta historia. Jakie jeszcze sekrety odkryjemy? Bo na pewno jest ich pełno! – Ilkanis

W książce znalazło się dokładnie to, czego oczekiwałam. Pełna napięcia akcja, walka z czasem, odkrywanie tajemnic, próba odbudowy utraconego zaufania, romans oraz przede wszystkim smoki, które pokochałam już w poprzedniej odsłonie. – Kantorek90

Zakończenie jak zwykle pozostawia niedosyt i już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z bohaterami, by poznać dalszą część historii. – szyszka_czyta

Nie bez powodu Stephen King nazywany jest królem horroru. „Im mroczniej, tym lepiej” (Albatros) zostawiło konkurencję daleko w tyle i głosami czytelników zdobyło tytuł Horroru Roku. Nowa książka Kinga to 12 wyjątkowych opowieści. Od krótkich nowel przez dłuższe opowiadania po minipowieści. Od klasycznych horrorów przez kryminały po prozę obyczajową. Od Derry przez Castle Rock po Florydę. Od dreszczy zgrozy przez dramatyczne napięcie po łzy rozbawienia.

Za Kingiem na podium znalazły się: „Po zbutwiałych schodach” Anny Musiałowicz oraz „Co porusza martwych” T. Kingfisher.

O „Im mroczniej, tym lepiej” czytamy:

Każdy utwór to osobna historia, ciekawy, wywołujący inne odczucia, od grozy nawet po uśmiech. – Anka

To świetny dodatek dla wielbicieli twórczości autora oraz zachęcający dodatek dla tych, którzy chcą poznać styl pisarza. – wCzepkuUrodzona

Tych opowiadań nie da się potraktować jako „usypiacza” przed snem, ponieważ oddziałują odwrotnie. Rozbudzają, irytują lub straszą, wywołując przyspieszenie pulsu. – Wileta

W kategorii Literatura młodzieżowa walka była wyjątkowo zacięta. Ostatecznie przed konkurencję wysunęła się „Przystań lepszego jutra” (Wydawnictwo BeYa) Moniki Rutki, i to ona zdobyła tytuł Książki Roku. Wyróżniona książka to pierwszy tom „Dylogii Nadziei”, której drugi tom, „Miasto pogrzebanych nadziei”, pojawił się już w księgarniach.

O zwycięstwo w kategorii Literatura młodzieżowa walczyły również „Wakacje pod morzem” Marty Bijan i „Cmentarz zagubionych dusz” Pauliny Hendel, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce w głosowaniu czytelników.

Oto wybrane opinie o „Przystani lepszego jutra”:

Bardzo się cieszę, że córka namówiła mnie na tę książkę i teraz obie czekamy na tom drugi. Serdecznie polecam. – Books_lovelove Anna

Historia Jane i Haydena zabrała mnie w niezwykłą podróż do bezpiecznej przystani, gdzie poczułam się jak w domu, w którym mogę być sobą. – shyheartlostinbooks

Jeśli szukacie historii, która jest przepełniona przyjaźnią, miłością oraz bezpieczeństwem, ale również wieloma tajemnicami, cierpieniem i niezrozumieniem, to ta książka będzie idealna dla was. – wiecej_niz_ksiazki

Przed rokiem nagrodę w tej kategorii zdobyły „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” autorstwa Adama Mirka i z ilustracjami Kasi Cerazy. Duet ten okazał się zwycięski i w tym roku. Najwięcej głosów w kategorii Literatura dziecięca otrzymała „Glutologia” (Znak emotikon) – ponad 500 stron nowych ciekawostek i faktów o mikropaskudach, wstrętnych robalach i podstępnych chorobach.

Głosami czytelników na podium trafiły również książki: „TOPR. O psie, który został ratownikiem” duetu Beata Sabała-Zielińska i Katarzyna Krasowska oraz „Słowiańskie mity i opowieści w komiksie” Wiktorii Korzeniewskiej i Natalii Noszczyńskiej.

O „Glutologii” czytamy:

Adam Mirek ponownie zabiera nas w fascynujący świat nauki. – wCzepkuUrodzona

Życzyłabym sobie takich książek jak ja byłam dzieckiem! Napisana dla tych młodszych, ale nie znaczy to, że wiedza tam zawarta przeznaczona jest tylko dla nich. – ula_blu

Jak ja lubię Adama Mirka! Jak ja się cieszę, że nauka nadal jest w modzie i nadal powstają historie podobne do historii mojego dzieciństwa. – MałaPisareczka

W kategorii Debiut zwyciężyła powieść o dojrzewaniu i próbach odnalezienia siebie, która najpierw zdobyła serca czytelników na Wattpadzie. Najwięcej głosów czytelników zdobyła książka „Wszyscy byliśmy za młodzi” Marii Lichoń, która ukazała się nakładem wydawnictwa Moondrive.

Możemy zdradzić, że walka toczyła się do ostatnich chwil. Tuż za debiutancką powieścią Lichoń znalazły się debiuty Marcina Okoniewskiego (nominowanego również w kategorii Człowiek Książki) i Jarosława Szczyżowskiego, czyli „Lato dni ostatnich” i „Obserwatorium”.

O „Wszyscy byliśmy za młodzi” czytelnicy piszą tak:

Emocje, jakie mną targają do tej pory, są nie do pomyślenia. To, jak autorka przekazuje tak brutalną treść w tak delikatny sposób, jest magiczne i sprawia, że słowa wrosły we mnie i nie mogę ich z siebie wyrwać. – istnienie-slow

Książka idealna dla osób, które nie rozumieją tego, co dzieje się w ich głowach. W trakcie dorastania czasem linia pomiędzy rzeczywistością i fikcją się zaciera, tworząc symulację zbudowaną przez nas samych. – Asia

Brawa dla autorki za tak świetne przedstawienie postaci, ich problemów i tego, że nie zawsze dostajemy to, czego tak skrycie pragniemy. – Mikaela

Przed rokiem czytelnicy po raz pierwszy wybrali Ekranizację Roku. Po raz kolejny ambasadorem kategorii został Tomasz Raczek, a o uznanie tych, którzy śledzą książkowo-filmowy świat, walczyło 10 tytułów. Najwięcej głosów i nagrodę zdobyła „Diuna: Część druga”, kolejna ekranizacja cyklu Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve’a, w której w rolę Paula Atrydy wcielił się Timothée Chalamet.

Na podium znalazły się również: „Biedne istoty” w reżyserii Yórgosa Lánthimosa, ekranizacja powieści Alasdaira Graya, oraz „Prosta sprawa”, serial w reżyserii Cypriana T. Olenckiego zrealizowany na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza.

Po raz kolejny wybraliście Człowieka Książki, czyli osobę, która niestrudzenie promuje czytelnictwo za pomocą nowych mediów. Za ich działalność na oklaski zasługuje każdy i każda z nominowanych. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden.

Waszymi głosami Człowiekiem Książki 2024 został Marcin Okoniewski, czyli popularny Okoń w sieci, dla którego była to trzecia nominacja w tej kategorii. W jego ręce trafiła nie tylko statuetka, ale również nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych.

Absolutną nowością była za to nowa kategoria dziesiątej edycji Plebiscytu Książka Roku – Audiobook, której partnerem została Audioteka. O tytuł Audiobooka Roku walczyło 10 pozycji. Zwyciężył „Paderborn”, superprodukcja, dzięki której nowe życie zyskała powieść Remigiusza Mroza.

„Paderborn” zachwyca rozmachem i starannością wykonania. W rolę Olgierda Paderborna wcielił się Piotr Stramowski, a Karolina Gorczyca nadała głębię postaci Karoliny Siarkowskiej. Występują także Magdalena Cielecka, Mateusz Damięcki, Lidia Sadowa i wielu innych znakomitych aktorów. Narratorem jest Robert Jarociński, którego interpretacja nadaje opowieści wyjątkowy klimat.

Remigiusz Mróz Pisarzem Dekady

10 lat największego plebiscytu czytelników w kraju należało uczcić w odpowiedni sposób. Z tej okazji postanowiliśmy wyróżnić Pisarza Dekady.

Nominowany w każdej edycji plebiscytu, ośmiokrotny zwycięzca w wyścigu po statuetkę Lubimyczytać, autor ponad 70 powieści, które na półkę dodało ponad 125 tysięcy użytkowników naszego serwisu i które oceniono przeszło 400 tysięcy razy... Wybór mógł być tylko jeden. Pisarzem 10-lecia Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać został Remigiusz Mróz. Gratulujemy!

Szczegółowy rozkład głosów w tegorocznej edycji znajdziecie na stronie lubimyczytac.pl/plebiscyt.

Współorganizator: MTP Grupa
Partnerzy: Audioteka, Poznańskie Targi Książki
Patronat Honorowy: Miasto Poznań
Patroni Medialni: WP, „Książki. Magazyn do Czytania”, City Marketing

Przeżyjmy to jeszcze raz! Transmisję z gali finału dziesiątego, jubileuszowego Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać znajdziecie poniżej.


komentarze [94]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ledarg1916 - awatar
Ledarg1916 12.03.2025 21:24
Czytelnik

Cóż, plebiscyty, to plebiscyty. Ludzie głosują, mają prawo. Podobnie jak ja mam prawo się nie zgadzać, z czego i tak nic nie wynika :-) Żałuję, że w kategorii kryminał nie wygrał "Smolarz", bo moim zdaniem "Schronisko..." (mimo że naprawdę bardzo dobre) nawet nie stało blisko (rym nie był zamierzony) "Smolarza" jeśli chodzi o poziom soczystego kryminału. No ale decyduje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
kingam - awatar
kingam 12.03.2025 10:54
Czytelnik

Widzę, że mój ewentualny głos na Mleczarza i tak by nic nie zmienił ;) 
Oglądałam ceremonię po raz pierwszy i zabawną rzecz usłyszałam, Mróz powiedział, że pisarz woli pisać niż mówić, ale jak to się ma do tego, że akurat z nim wywiadów nie brakuje, i są to wywiady godzinne, na wielu kanałach yt. Obejrzałam jeden w życiu i odniosłam wrażenie, że jest wręcz przeciwnie, że...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
ZaczytanyJanek - awatar
ZaczytanyJanek 11.03.2025 17:49
Czytelnik

Niezła kolekcja :) wszystkie z nagrodą Książki roku 2022,2023,2024
                                                                                      Schronisko, które przestało istnieć
  Schronisko, które przetrwało
  Schronisko, które spowijał mrok

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Schronisko, które przestało istnieć  Schronisko, które przetrwało  Schronisko, które spowijał mrok
LetCentryczna - awatar
LetCentryczna 12.03.2025 12:32
Czytelniczka

Ile ci płacą za pisanie komentarzy o ksiąkach Gortycha gdzie tylko się da?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cava - awatar
Cava 11.03.2025 11:19
Czytelniczka

Po zobaczeniu, że szmira Małeckiego zdobyła nagrodę, nawet nie sprawdzam co było dalej.                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Pacyfik - awatar
Pacyfik 11.03.2025 13:07
Czytelnik

Tak głosowano ;) Szmirą bym tej książki jednak nie nazwał... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Cava - awatar
Cava 11.03.2025 18:12
Czytelniczka

"50 Twarzy Graya" też długi czas było na liście bestsellerów, więc wniosek nasuwa się sam, jaką miarodajność ma głos ludu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Pacyfik - awatar
Pacyfik 12.03.2025 06:22
Czytelnik

To samo można powiedzieć o większości wyborów ludzi, np. prezydent, jakiś rząd itd. Co nie zmienia wypadku, że zawsze są złe albo dobre. 

 Korowodu jednak szmirą bym nie nazwał, choć nie jest to najlepsza książka Małeckiego to do szmiry jej daleko. 

Miłego dnia :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krzysztof - awatar
Krzysztof 11.03.2025 08:24
Czytelnik

Dla mnie najlepszym pisarzem ostatniego 10-ciolecia jest Wiesław Myśliwski, przynajmniej po Oldze Tokarczuk ,jego książki miały na mnie największy wpływ.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Pacyfik - awatar
Pacyfik 11.03.2025 13:05
Czytelnik

Nie było nagrody dla "najlepszego pisarza 10-lecia".
Tylko "pisarza 10-lecia", jak mówiono było tam kilka kryteriów, przede wszystkim popularność i sprzedaż. Trzeba przyznać, że Pan Mróz jest fenomenem. Zrewolucjonizował też nasz rynek. Chwała za to :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
wiesia - awatar
wiesia 11.03.2025 15:09
Czytelnik

Wiesław Myśliwski, mój ukochany autor . 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tylko_czytam - awatar
Tylko_czytam 11.03.2025 07:11
Czytelniczka

Cieszą mnie nagrody dla Gortycha, Siembiedy, Sapkowskiego i Małeckiego. Wielki minus za prowadzenie Gali dla MM.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Thomas Anderson - awatar
Thomas 11.03.2025 01:40
Czytelnik

😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅   coraz bardziej bawi mnie ten kraj...   podobno im więcej się wie tym bardziej jest się smutnym... no u mnie to chyba już nie działa.  wręcz odwrotnie. ale nie będę wypisywał inwektyw w kierunku społeczeństwa/mas. zachowam sobie to dla siebie.                                                                 


Karol Marks o kwestii polskiej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Karol Marks o kwestii polskiej
Cleopatrapl - awatar
Cleopatrapl 11.03.2025 10:53
Czytelniczka

Czy kiedykolwiek masa miała coś mądrego do powiedzenia? Nie czarujmy się, ale inteligencja była i jest produktem deficytowym, dlatego każdy by chciał być mądry, ale tylko nielicznym się to udaje. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Dominik - awatar
Dominik 12.03.2025 11:41
Czytelnik

Jeśli chcesz znać aktualne potrzeby społeczeństwa, włącz telewizję. Dla mnie jest to skok w Paszczę Szaleństwa.                                                                                      

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AvaSenle - awatar
AvaSenle 10.03.2025 12:03
Czytelniczka

Ciekawe te wyniki. Czy to jakaś ustawka, że co roku wygrywa Mróz? 
nawet w kategorii audiobook? Tutaj to powinni chyba pochwalić lektora za dobrą pracę.  
W tym roku nie głosowałam, co nie było na co. Myślę, że za rok będzie to samo. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Pacyfik - awatar
Pacyfik 11.03.2025 13:08
Czytelnik

Vox populi ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave - awatar
Mylengrave 10.03.2025 10:16
Czytelniczka

A ja się bardzo cieszę, że na gali przeczytano kilka słów z mojej recenzji  😍
Oglądałam na żywo i było to mega miłe 😍
Tak jak i w tamtym roku kompletnie nie podobało mi się prowadzenie, no żenujące żarty, ale może innym się podobało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
EmaxDomina - awatar
EmaxDomina 10.03.2025 09:54
Czytelniczka

Pizgacz, Mróz i najgorsza książka Sapkowskiego - doborowe towarzystwo.
Literacki fast food. 
Smacznego  😐

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Miła - awatar
Miła 10.03.2025 09:06
Czytelniczka

Rzeczywiście, jak wielu zauważa, nazwa : „Najbardziej popularne książki roku” byłaby o wiele bardziej trafna.
Oczywistym jest, że nie chodzi o jakość, lecz o liczbę oddanych głosów, a książki poza podium często nie są znane większości czytelnikom (co nie stanowi oczywiście o ich „lepszości”).

Na pewno konkurs jest dobrą metodą na poznanie aktualnych trendów wśród...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Allmighty Eternally - awatar
Allmighty Eternally 10.03.2025 09:02
Czytelnik

jestem trochę w ciąży - nie głosowałem a oddałem glos                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Batalia - awatar
Batalia 10.03.2025 01:52
Czytelniczka

W tytule jest błąd. Nie "znamy najlepsze książki roku", tylko "znamy pisarzy z największą fanbazą/takich, którzy potrafią zmobilizować swój elektorat".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Pacyfik - awatar
Pacyfik 11.03.2025 13:11
Czytelnik

Gdyby książki wybrało  jakieś "jury" to zadowolenie ludzi pewnie byłoby podobne ;)  Co zrobić!? Głosują ludzie, przynajmniej widać co się czyta i kogo się czyta. Każdy  ma swoją książkę roku.
Plebiscyt zacny, lubię ...choć często nie zgadzam się z wynikami :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wisienka - awatar
Wisienka 09.03.2025 22:24
Czytelniczka

Prowadzący znowu ten sam. Czy to celowe działanie? Gala trochę bez pomysłu, żeby  nie napisać nudna. Gratulacje dla wygranych.               

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
2tonsofbooks - awatar
2tonsofbooks 09.03.2025 13:48
Czytelniczka

Jeżeli Remigiusz nigdy nie wychodzi z tego plebiscytu bez nagrody to żaden musi to być Plebiscyt. Masa osób nie czyta książek kierując się własnym poglądem, wyborem czy smakiem, ale tym co narzucą im mainstreamowe media. I rzadko jest wymagająca co do lektury. To widać właśnie w przypadku Mroza. Na szczęście powoli ludzie się nim męczą. Nawet wczoraj w Empiku slyszałam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Ktosia - awatar
Ktosia 09.03.2025 19:57
Czytelniczka

Hołub broni się sam. Ale też w jego kategorii trudno bajdurzyć bez konsekwencji.                                                                                

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Andrzej Wronka - awatar
Andrzej Wronka 09.03.2025 11:53
Autor

To jest tragedia :( Większość z wyników jest wręcz dołująca. Aż odechciewa się  pisać.    
Nie czytam jakoś ogromnie dużo nowości, ale przynajmniej w połowie kategorii, byłbym w stanie wytypować bardziej wartościowe pozycje (i to tylko wśród polskich autorow. Swoją drogą uważam za absurd, że polski plebiscyt nagradza zagranicznych autorów, naprawdę wszyscy poza pewnym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Cleopatrapl - awatar
Cleopatrapl 10.03.2025 12:02
Czytelniczka

Zwykłemu czytelnikowi ciężko dotrzeć do wartościowych współcześnie napisanych książek, bo niestety miernoty są promowane. Po kilkunastu nieudanych zakupach, przyznam szczerze, że najczęściej stawiam na książki napisane przed 2010 rokiem. Obiecałam sobie, że nie kupię żadnej nowości, jeśli nie zostanie zweryfikowana przez któregoś ze znajomych. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Ktosia - awatar
Ktosia 20.03.2025 07:43
Czytelniczka

Tak z ciekawości, co takiego wydarzyło się po 2010, że jakość tak spadła?                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
apacz55 - awatar
apacz55 09.03.2025 11:52
Czytelnik

Panu Maciejowi Siembiedzie po prostu w końcu nagroda się należała w LC a panu Remigiuszowi Mrozowi życzę dalszych sukcesów i uznania w trakcie trwania największego od dekady plebiscytu czytelników, bo "to ich wybory nadają kierunek literackim trendom".  W tym roku nie głosowałem, bo uznałem, że nie ma sensu. Szkoda, że redakcja LC nie podaje liczby głosów oddanych na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Agnieszka Szajda - awatar
Agnieszka Szajda 09.03.2025 11:59
Bibliotekarka

Jest podana liczba głosów oddanych na każdą z nominowanych pozycji, również tych zwycięskich. Spójrz na plebiscyt
 https://lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/154/literatura-piekna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
apacz55 - awatar
apacz55 09.03.2025 21:24
Czytelnik

@Agnieszka Szajda Faktycznie, nie zauważyłem. Przepraszam redakcję.  Link, który podajesz to błąd 404. Właściwy to - https://lubimyczytac.pl/plebiscyt .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Agnieszka Szajda - awatar
Agnieszka Szajda 11.03.2025 15:54
Bibliotekarka

Niepotrzebna spacja mi się wstawiła. Poprawiłam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Masynissa - awatar
Masynissa 09.03.2025 09:42
Czytelniczka

Myślę, że to już ostatni rok mojego głosowania. To nie ma sensu. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
behemot - awatar
behemot 09.03.2025 09:04
Czytelnik

Kiedyś głosowałem, teraz już mi się nie chce.
Z tego o czym teraz przeczytałem, postanowiłem wypróbować pana Gortycha. Może jeszcze Kinga przez dawny sentyment. Reszty bałbym się dotknąć nawet przez szmatę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Dziadoszan - awatar
Dziadoszan 09.03.2025 08:48
Czytelniczka

Skoro liderami okazali się Siembieda i Mróz, to świadczy nie o nich, ale o poziomie tego konkursu. A może o stopniu zmanipulowania, nie wiem. W każdym razie jest to... :-(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Antipop - awatar
Antipop 09.03.2025 01:30
Bibliotekarz

Na szczęście sam nie głosowałem, ale i tak odczuwam cudzowstyd.
Gratulacje i wyrazy współczucia dla Małeckiego. Co on biedny tam robi między wattpadową grafomanią i romansami dla grażyn?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Katarzyna - awatar
Katarzyna 10.03.2025 13:00
Czytelnik

Przecież jego “dzieła”, szczególnie ostatnie, w tym powieść dla gospodyń domowych “Święto Ognia”, dobrze się tam wpisują.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
KotGacek _ - awatar
KotGacek 09.03.2025 01:16
Czytelnik

Pizgacz Mróz [tu była huj*nia ale admin niszczy mi poezję] Gruz

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
PaniKamelli - awatar
PaniKamelli 08.03.2025 22:49
Czytelniczka

Z roku na rok te wybory coraz gorsze, ale co zrobisz jak nic nie zrobisz. 
Chciałabym zgłosić wniosek o dożywotnie nagradzanie Mroza w każdej kategorii tak, żeby nie zajmował miejsca innym. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Cleopatrapl - awatar
Cleopatrapl 10.03.2025 12:04
Czytelniczka

Ja taki wniosek chętnie podpisze😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Andrzej - awatar
Andrzej 08.03.2025 19:30
Czytelnik

Kolejny plebiscyt i kolejny raz odczuwam niedosyt.Jest to oczywiście święto czytelnika i czytelnictwa,tak samo jak Mistrzostwa dla fanów sportu.
Jednak zwycięzcami zostali ci co są głównie płodnymi autorami jak choćby Stephen King czy Remigiusz Mróz, w fantastyce raczej do przewidzenia było zwycięstwo Sapkowskiego, jednak konkurencja powinna być bardziej wyrównana.   
Mimo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Ewa - awatar
Ewa 08.03.2025 19:27
Czytelniczka

Oglądałam galę na youtube i musze przyznać, że większość wyników była dla mnie zaskoczeniem. Miałam inne typy wśród nominowanych. Bardzo cieszę się z nagrody dla Okonia, któremu kibicowałam. A pana Mroza nie hejtuję tylko życzę dalszych sukcesów pisarskich.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Gadamoksiążkach - awatar
Gadamoksiążkach 08.03.2025 18:42
Czytelniczka

Meller to chyba wam zapłacił, że znowu go wzięliście na prowadzącego.. Serio przez rok nie znalazł się NIKT inny? Poprzeczka wysoko nie wisiała. Ona wręcz leżała na ziemi. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Batalia - awatar
Batalia 10.03.2025 18:06
Czytelniczka

Wniosek nasuwa się sam i jest, niestety, smutny: nie musisz być dobry w tym, co robisz, ważne, że masz znajomości  😑

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ika Jaroszynska - awatar
ika Jaroszynska 08.03.2025 18:06
Czytelniczka

Muszę powiedzieć tyle Mróz był dobry na początku swojej drogi...Chyłka tak książka jak i serial były całkiem niezłe . Potem trudniej mi się go czytało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Katarzyna - awatar
Katarzyna 08.03.2025 17:49
Czytelnik

Mròz pisarzem 10 lecia i Korowòd Małeckiego ( bardzo słaba pozycja)…to niestety pokazuje, że czytelnicy w Polsce lubią chłam. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Agnieszka Szajda - awatar
Agnieszka Szajda 08.03.2025 17:45
Bibliotekarka

Ja sobie darowałam oglądanie gali, bo prowadzenie zeszłorocznej było słabe, ale później przynajmniej wynotowałam kilka wygranych książek do przeczytania. Z tegorocznych czytałam dwie i chyba nie mam ochoty na więcej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Babi - awatar
Babi 08.03.2025 15:00
Bibliotekarka

Gala tak sucha, jak w tamtym roku. Mroziło bardzo (i nie chodzi o samego Mroza). Śmiesznie musiało być na widowni, gdy słuchało się "żartów" prowadzącego, które wyglądały jak reklama chatugpt. Rynek książki to kółko wzajemnej adoracji (i sieć powiązań), ale nie sądziłam, że po raz drugi zagości Meller, skoro poprzednia gala była tak samo żenująca 🥶

O nominacjach i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Katarzyna - awatar
Katarzyna 08.03.2025 17:50
Czytelnik

Słabe to jest wklejanie screenshota z Chatu gpt…

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Neskka - awatar
Neskka 08.03.2025 18:01
Bibliotekarka

@Katarzyna, akurat w tym kontekście bardzo zabawne!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Babi - awatar
Babi 08.03.2025 21:51
Bibliotekarka

@Katarzyna, jedynie dostosowałam się do poziomu prowadzącego galę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się