Poemat letniej tęsknoty

NieZwykłe
2024-02-14
2024-02-14
Emotional scars 16+

Słyszałam wiele opini polecających ta książkę i wreszcie ja kupiłam.
Ale niestety z początku fajnie sie zapowiadało ale po połowie książki miałam dosyć bardzo mnie znudziła.

Słyszałam wiele opini polecających ta książkę i wreszcie ja kupiłam.

Książka zapowiadała się naprawdę w porządku. No właśnie- zapowiadała. Niestety kompletnie nie przypadła mi do gustu, wręcz była dla mnie bardzo irytująca.

Historia prześlicznej, cukierkowej dziewczynki z niesamowicie bogatego domu, oraz chłopca który miał trudne dzieciństwo i trafił do więzienia w wieku 18 lat.

Momentami sceny były wręcz irracjonalne, główna bohaterka traktowana jest przez wszystkich jakby była conajmniej laleczką z saskiej porcelany: nie mów, nie patrz nie dotykaj.
Natomiast chłopak, z łatką łobuza momentami zachowywał się jak osoba z dysfunkcją rozwojową..

Oczywiście wielkie love story, i tak jak jestem w stanie zrozumieć tatę tej dziewczyny i jego postawę, to ta matka była po prostu niemożliwa.

Owszem może Tristan nie był niewiadomo jak groźnym „zwyrolem” ale ludzie nie mają pojęcia jak więzienie (i to co tam się dzieje) oddziaływuje na psychikę człowieka., szczególnie że chłopak praktycznie nie miał dzieciństwa. No trauma, przegania traumę. Tu się aż prosi o pomoc terapeuty. Więc jak najbardziej rozumiem postawę Ojca.

W książce jest dużo nic nie wnoszących wątków, pourywane sceny, nie rozumiem ku czemu. Szczególnie pobyt Vic na tych całych kursach przedstudenckich, czy problemy jej przyjaciółki.

Kompletnie książka do mnie nie przemówiła, nie polubiłam się ani z bohaterami ani z ich obrzydliwie bogatymi przyjaciółmi. I ich rodzicami.

Całą historię mogę porównać do turbo słodkiego Shake truskawkowego, ze sztuczną bitą śmietaną. Aż mdli.

Za to ogromny plus dla Autorki za to jak przedstawiła czytelnikowi życie człowieka za kratami. Widać, że dziewczyna porządnie się przygotowała, bo przedstawiła fakty.
Styl pisania autorki również bardzo przypadł mi do gustu.

Od siebie życzę powodzenia bo potencjał jest duży.

Momentami sceny były wręcz irracjonalne, główna bohaterka...

Przyjemne czytadełko, raczej dla przedziału wiekowego 15-19

Przyjemne czytadełko, raczej dla przedziału wiekowego 15-19

„Poemat letniej tęsknoty”- Joanna Balicka

✦ A wspomnienia były ważne. Z czasem obracały się w popiół, by wrócić do nas jak feniksy, ogrzewając swoim ciepłem. ✦

Historia pięknej i bestii stworzona według Asi Balickiej ? Oto i ona !

Uwielbiam jak Asia tworzy bohaterów w swoich książkach ! Zawsze możemy poczuć w ich jakąś nawet malutką cząsteczkę siebie. Wykreowani są na prawdziwych ludzi których możemy spodkach na ulicach podczas spaceru.

Poznajemy JEGO Tristiana, chłopaka który zbłądził w życiu , oraz JĄ Vivan dziewczynę z dobrego domu piękną jak królewna ( wiadomo po kim haha). Poznają się przypadkiem w bibliotece, zauroczyli i od tego momentu nie mogli bez siebie żyć. Ale los lubi im kłaść kłody pod nogi , ale jeśli chodzi o prawdziwa miłość to ona zawsze przetrwa. Prawda … prawda ?!

Uwielbiam relacje bohaterów. Tak jak Tristian stara się pokazać że na nią zasługuje , AAA ich pierwszy pocałunek OMG po prostu brak mi słów, istny ogień.

Prawda niektóre chwile mnie nudziły, ale ta książka ma coś w sobie przez co nie możemy obejść koło niej obojętnej. Może to tematyka inna od dobrze nam znanej , albo po prostu bohaterowie, nie wiem ale jestem nią po prostu OCZAROWANA !

Wiki ⚜︎

„Poemat letniej tęsknoty”- Joanna Balicka

Historia pięknej i bestii stworzona według Asi Balickiej ? Oto i ona !

„Jeśli musisz.. mię kochać, niech.. miłość ta.. - będzie za nic, za miłość.. tylko.. samą”

Tristan Harmon pomimo swojego nastoletniego życia musi zrobić wszystko aby zapewnić zarówno sobie, jak i swojej babci byt. Sytuacje sprowadzają chłopaka do wykonania zlecenia, w którym musi kraść. Nie wszystko idzie zgodnie z planem i zostaje złapany, trafiając tym samym do więzienia.
W zapewnieniu namiastki normalności pomaga mu możliwość pracy poza murami więzienia w bibliotece. Wszystko zmienia się w momencie spotkania z dziewczyną o niesamowitym spojrzeniu.
Siedemnastoletnia Vaiana Laurent wiedzie cudowne życie, ma wokół siebie kochanych ludzi, jest ambitną uczennicą przed którą stoi świetlana przyszłość, jednak czegoś jej brakuje..
Między Tristanem, a Vaianą tworzy się niesamowita więź. Jednak czy mają szansę na wspólną przyszłość pomimo wszystkich przeciwności losu oraz sprzeciwu ze strony rodziny dziewczyny?

Nawet nie wiem od czego zacząć pisząc tą recenzję. Już dawno nie pochłonęła mnie tak książka i nie wywołała we mnie tylu emocji. Czytając ją nie mogłam przestać, każdy kolejny rozdział wywoływał we mnie narastającą ciekawość i chęć dowiedzenie się co dalej.
Historia Tristana i Vaiany nie jest łatwą historią miłosną, ale ogromnie wzruszającą oraz chwytającą za serce. Mężczyzna budzi ogromną sympatię i sprawia, że chce się go „słuchać” dalej. Autorka idealnie wykreowała skrajne różnice pomiędzy głównymi bohaterami, opisuje to w taki sposób, że czasami aż trudno w to uwierzyć.
Pomiędzy rozdziałami są spójne przejścia, które tworzą idealną całość. Akcje dziejące się w książce ciagle powodują napięcie oraz budują tajemniczość. Niektóre sceny spowodowały, że w oku zakręciła się łezka.

Nigdy nie ryczałam na książce tak jak na tej, przyrzekam. Piękna, poruszająca i smutna historia.

Niesamowicie bardzo czekałam na premierę tej książki, bo już po wszystkich fragmentach na TikToku wiedziałam, że to będzie historia, która na pewno mi się spodoba. I rzeczywiście tak było. Pokochałam tę historię za jej piękno, klimat i nawiązania do Pięknej i Bestii już od pierwszej strony. A w dodatku niesamowicie dobrze i szybko mi się to czytało. Przepadłam dla Tristana już od samego początku książki jak tylko dostałam pierwszy rozdział z jego perspektywy,i to właśnie wtedy już wiedziałam, że nie będzie innej opcji i zajmie on swoje własne miejsce w moim sercu i głównie przez to za każdym razem, gdy czytałam o jego losach w więzieniu, to zalewałam się łzami, bo były to dla mnie niesamowicie trudne do przełknięcia fragmenty. Ale Tristan skradł moje serce głównie ze względu na wszystkie te „małe” gesty, które robił w stosunku to Vai, a które wywoływały na mojej twarzy uśmiech. A w dodatku popłakałam się na samym końcu tej historii, i to nie ze smutku, ale z samego faktu, że to już koniec i nic więcej na mnie nie czeka, bo był to ten rodzaj historii, który można by było czytać w nieskończoność, byleby losy bohaterów nigdy się nie skończyły.

Główna bohaterka miała duży potencjał do bycia irytującą jednak miło się zaskoczyłam bo ją polubiłam.
Ciekawy motyw więzienia.
Przeurocza historia, którą szybko się czyta.

Ciekawy motyw więzienia.
Przeurocza historia, którą szybko się czyta.

Historia opowiadająca o tym, że żadna przeszkoda nie jest w stanie stanąć na drodze prawdziwej miłości, jak to było w przypadku Vaiany i Tristana. Miłość, która jest w stanie przetrwać grube mury więzienia, tysiące kilometrów i krzywo patrzące na ich uczucie społeczeństwo, w tym ich najbliższych. Pięknie opowiedziana historia, zachowująca przy tym prawdziwość realiów rzeczywistości, w której znajduje się on, jak i ona.
Historia dwójki młodych zakochanych w sobie ludzi, starająca się pokonać różne przeciwności losu jest bardzo podobna do ulubionej historii bohaterki "Piękna i Bestia", o czym świadczą cudowne słowa wypowiedziane przez Tristana:
"Może nie każda bajka ma dobry po­czą­tek, ale nasza miała ide­al­ny koniec.
W końcu po­ja­wił się ktoś, kto zdo­łał po­ko­chać be­stię."

,, – Jeszcze przy nikim nie czułam się tak dobrze, jak przy tobie – wyznałam nieśmiało. – Mam wrażenie, że jesteś jedyną osobą, która mnie rozumie.
– Mogę powiedzieć o tobie to samo.”

Piękna i Bestia spod pióra Asi Balickiej? Oto i ona.

Można by pomyśleć, że grzeczna, idealna dziewczyna, z dobrego domu, mająca wzorowe oceny i nienaganne zachowanie absolutnie nie pasuje do kogoś, kto nosi na ciele tatuaże, nie ma wykształcenia, pali papierosy i w dodatku odsiaduje wyrok w więzieniu.

Główni bohaterowie są idealną definicją tego, jak nie ocenia się książek po okładce.

Vaiana Laurent jest prawdziwym promyczkiem, który widzi dobro i światło tam, gdzie ktoś błądzi w ciemności. Ma wspaniałe dobre serce, co jest jej ogromną zaletą, ale sama jest nieśmiała i woli ukrywać się w zaciszu biblioteki niż wychodzić z rówieśnikami na imprezy. Oczko w głowie taty (Treyvona Laurenta, bohatera ,,Kontraktu”),który zrobi wszystko dla swojej księżniczki, a także obroni ją przed każdym niebezpieczeństwem, co z punktu widzenia Vaiany wcale nie jest tak kolorowe.

Tristan Harmon wywarł na mnie tak ogromne emocje, że muszę to przyznać, ale on jest moim ulubionym bohaterem z całej książki. Chłopak od dziecka nie miał łatwo. Żył w biedzie z babcią w starej przyczepie i kiedy brakowało im pieniędzy, niestety zabłądził z nieodpowiednim towarzystwem, co doprowadziło go do tego, że trafił do więzienia. Wielokrotnie ściskało mi się serce, gdy czytałam o jego życiu za kratkami. Mimo że ten chłopak wiele przeszedł, to serce miał tak ogromne i czułe, że można się nad nim roztapiać godzinami. Jego chęć zmiany, poprawy i walki o lepsze jutro, o przyszłość, która czekała go po odsiadce absolutnie mnie urzekała. Uwielbiam Tristana Harmana.

Relacja Vaiany i Tristana była taka niewinna, nieśmiała i tajemnicza, ale jednocześnie też bardzo magnetyczna i na swój sposób urzekająca. Jedno przypadkowe spotkanie w bibliotece, a tak właściwie, to jedno spojrzenie uruchomiło w nich całą machinę uczuć. Uwielbiam to, jak oboje wychodzili z własnych stref komfortu, żeby być blisko tego drugiego. Poświęcenie i determinację czuć było aż za dobrze, co wywoływało pozytywy skutek, bo ta dwójka bohaterów jest niezwykle wyjątkowa i warta poznania.

Podczas czytania byłam pod ogromnym wrażeniem wszystkich szczegółów, detali i dokładnych opisów, które dotyczyły pobytu Tristana w więzieniu. Wszystko to sprawiło, że naprawdę mocno wczułam się w to życie więzienne i dostarczyło mi to naprawdę wielu emocji. Research do tej książki zasługuje na osobne uznanie.

,,Poemat letniej tęsknoty” świetnie nawiązuje też do poprzednich książek Asi np. Prokurator lub Red Lies. Przyjaciele Vaiany tworzą nowe pokolenie, które stanowi bardzo żywiołową i rozrywkową paczkę. Każdy z jej znajomych został przedstawiony w taki sposób, że już mam chęć przeczytać o nich oddzielne historie.

Ta książka w przepiękny sposób opowiada o tym, że dla tej jednej, prawdziwej miłości można stanąć do walki ze wszystkimi, którzy są jej przeciwni. Płynęłam przez tekst i nawet nie wiedziałam, kiedy dotarłam do końca, bo tak mocno się wciągnęłam. PLT to bardzo dobra młodzieżówka, która rozkocha w sobie czytelników w każdym wieku. Mnie bardzo do siebie przekonała, dlatego gorąco Wam ją polecam.

– Mogę powiedzieć o tobie to samo.”

Piękna i Bestia spod pióra Asi Balickiej? Oto i ona.

• Do kupienia