rozwiń zwiń
Thomas

Profil użytkownika: Thomas

Warszawa` Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 8 godzin temu
318
Przeczytanych
książek
668
Książek
w biblioteczce
25
Opinii
67
Polubień
opinii
Warszawa` Mężczyzna
Totalny wariat na punkcie science fiction oraz tego co dobre, albo najlepsze! ;)

Opinie


Na półkach:

I kolejna manga tego autora na naszym rynku. Bardzo mnie to cieszy. Uwielbiam oryginalne, mroczne dzieła, które zrywają z nas pewne wytarte schematy i tradycyjne myślenie, ukazując przy tym mroczne i psychologiczne dylematy.

Fascynuje mnie ten mangaka, naprawdę nie sposób odkryć charakterów bohaterów od razu. Wszystko jest skrupulatnie przemyślane, tak, aby na danej stronie w danej historii czasu, nie pokazać za wiele.

W pierwszym zbiorczym tomie odkrywamy skomplikowaną historię, w której nie tylko obserwujemy skomplikowane relację miedzy postaciami, ale także zanurzamy się w ich emocje, a raczej to, jak próbują odnaleźć się w dorastaniu, odkryć w sobie własną tożsamość. Trudny temat, fakt. Poznajemy chłopaka, zafascynowanego literaturą z marzeniami o świecie, który niestety musi żyć w małej, zabitej dechami wiosce, gdzie rdza przykrywa już prawie wszystko, a życie w niej prawie zamarło. Autor wzorował historię oraz kształt miasta na prawdziwym mieście, ale odkryjcie to sami, nie będę Wam spojlerował. W każdym razie... jego życie zmienia się, gdy kradnie ciuszki koleżanki z klasy. I to wydarzenie uruchamia właściwie cały ciąg zdarzeń, które coraz bardziej angażują czytelnika w tę spirale klamstw, szantażu i obsesji, ale też w tym wszystkim poszukiwania własnej tożsamości i uwagi.

W miarę rozwoju fabuły, Oshimi doskonale pokazuje, że pod powierzchnią normalności skrywają się mroczne pragnienia i zakazane uczucia. A to daje impuls dla innej postaci, dziewczyny, buntowniczki, która nie może znieść, że każdy udaje i nie potrafi pokazać tego kim jest naprawdę. Ma wręcz bardzo anarchistyczne tendencje, dla chłopaka jest katalizatorem, który prowadzi go do konfrontacji z własnymi lękami i pragnieniami. Na koniec, zarówno chłopak, jak i dziewczyna, muszą zmierzyć się z kolejną dziewczyną.

Oshimi łączy psychologiczne napięcie z głębokim portretem młodzieńczych emocji. Postaci stopniowo tracą kontrolę nad swoim życiem, zmagając się z poczuciem winy, wstydu, nieodwracalnymi konsekwencjami swoich działań. Podobnie jak w mandze Krew na szlaku, wszystko jest doskonale zbudowane, odpowiednie napięcie, jednocześnie surowa, autentyczna strona ludzkiej natury, wszystko na swoim miejscu.

Kwiaty zła, to być może opowieść o dojrzewaniu, o relacjach, o których czasami już nie pamiętamy, będąc dorosłymi, ale w jakimś sensie każdy z nas przeżywał podobne wzloty i upadki. Nikt tak do końca nie wyszedł obronną ręka z systemu nauczania, wczesnoszkolnego.. Teraz w wielu takich sprawach jest jeszcze gorzej, niż to było kiedyś. Bo kiedyś faktycznie, nie było social media, co najwyżej był relikt przeszłości jak myspace czy fora dyskusyjne lub lokalne czaty, ale i tak większość czas spędzało się na dworze... a to co robiło sie z chłopakami i dziewczynami... czasami aż ciężko byłoby w to uwierzyć, ale tak było. Teraz dzieciaki sa bardziej ograniczone, wszędzie prawie monitoring, kontrola, telefony. Kiedyś była większa wolność, ale też w wielu kwestiach chodziło o to samo. Niezależnie od czasów, w których żyliśmy, prędzej czy później musimy zmierzyć się z własnymi demonami, oraz odkryć to kim w ogóle jesteśmy...
...wracając do puenty.. ha ha... opowieść o dojrzewaniu, ale zdecydowanie w mroczniejszym tonie, niż większość historii młodzieżowych. Oshimi tym razem porusza tematy, które nieczęsto znajdują swoje miejsce w literaturze, szczególnie w tym gatunku. Pragnienia wyłamania się z konwencji, kwestionowanie moralności czy próby zrozumienia swojej tożsamości w świecie pełnym hipokryzji. To tylko skrawek tego co czeka po przeczytaniu tego tomu.

I kolejna manga tego autora na naszym rynku. Bardzo mnie to cieszy. Uwielbiam oryginalne, mroczne dzieła, które zrywają z nas pewne wytarte schematy i tradycyjne myślenie, ukazując przy tym mroczne i psychologiczne dylematy.

Fascynuje mnie ten mangaka, naprawdę nie sposób odkryć charakterów bohaterów od razu. Wszystko jest skrupulatnie przemyślane, tak, aby na danej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

W pierwszym tomie autor skupia się na budowaniu napięcia, prezentując swój unikalny styl i wprowadzając czytelnika w atmosferę pełną oczekiwania i niepokoju. Oshimi przygotowuje grunt pod nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenia, co wydaje się być jego charakterystycznym elementem narracji. Podobnie jest w drugim tomie, choć tym razem relacja między synem a matką staje się jeszcze bardziej złożona i skomplikowana. Dla syna prowadzi to do traumatycznych przeżyć, ponieważ działania matki coraz bardziej przypominają manipulację i kontrolę. Oshimi mistrzowsko oddaje emocje bohaterów i ich wewnętrzne zmagania, powodując, że czytelnik czuje przytłoczenie emocjonalne. Wszystko to ma za zadanie wzbudzić w czytelniku ten sam strach, który odczuwa chłopiec, choć sam jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z grozy sytuacji.

To nie tylko opowieść o relacji matki i syna, ale także głęboka analiza ludzkiej psychiki i granic, które ludzie przekraczają w imię miłości. W pewnym sensie każdy może się w tym odnaleźć, bo niektórym łatwiej jest wytyczyć granice, a innym trudniej. Wielu z nas doświadczyło zaborczości rodziców w różnym stopniu. To doświadczenie może sprawić, że człowiek zaczyna tracić poczucie siebie, zamyka się w sobie, a jego życie stopniowo traci na znaczeniu na rzecz życia innej osoby. Jest to straszne i przerażające. Dlatego tak ważne jest, aby pracować nad sobą i nie ograniczać wolności osób, które kochamy.

W pierwszym tomie autor skupia się na budowaniu napięcia, prezentując swój unikalny styl i wprowadzając czytelnika w atmosferę pełną oczekiwania i niepokoju. Oshimi przygotowuje grunt pod nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenia, co wydaje się być jego charakterystycznym elementem narracji. Podobnie jest w drugim tomie, choć tym razem relacja między synem a...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Uwielbiam prawdę, uwielbiam ukazywanie relacji takimi jakie one są, aby można było je analizować, nauczyć się czegoś więcej, wyciągnąć wnioski i tak dalej. Nie lubię lania wody, ani też nie lubię cukrowania, lukrowania i koloryzowania rzeczywistości, bo rzadko kiedy w takich kreacjach nikt nie jest sobą. Szukam zawsze takich pozycji jaką jest zdecydowanie manga Krew na szlaku. A jest to bardzo intrygująca i mroczna opowieść, która mnie wciągnęła bez reszty. Już w pierwszym tomie dość dobrze poznajemy bohaterów, młodego chłopaka i jego matkę. Relacja między nimi wydaje się na pierwszy rzut oka normalna... ale w miarę odkrywania i a raczej zdzierania kolejnych warstw z historii i samych bohaterów dostrzegamy, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

Pierwszy tom skupia się na zbudowaniu napięcia i nadaniu całej mandze specyficznej atmosfery, które są nieodłącznymi elementami stylu Oshimi. Autor ma wyjątkowy i bardzo oryginalny talent do tworzenia atmosfery niepokoju, a jego styl rysowania kadrów to bardzo podkreśla. Wręcz hipnotyzuje kadrami, coś co można byłoby pokazać na jednej stronie u Shuuzou jest "rozwleczone" na kilka kartek, skrupulatnie narysowane i przedstawione, tak aby żaden szczegół nie umknął uwadze czytelnika, aby w całości poczuł bohaterów na własnej skórze. W ten sposób idealnie pokazuje, w tym wypadku, jak cienka jest granica między miłością a obsesją.

Myślę, że każdy niezdecydowany, powinien zapoznać się z twórczością Oshimi. Jego "zwyrodnialcze" spojrzenie na otaczającą rzeczywistość nadaje jego dziełom prawdziwej magii i prawdziwości. Nie boi się trudnych tematów, tworząc zarazem niesamowicie wciągające historie.

Uwielbiam prawdę, uwielbiam ukazywanie relacji takimi jakie one są, aby można było je analizować, nauczyć się czegoś więcej, wyciągnąć wnioski i tak dalej. Nie lubię lania wody, ani też nie lubię cukrowania, lukrowania i koloryzowania rzeczywistości, bo rzadko kiedy w takich kreacjach nikt nie jest sobą. Szukam zawsze takich pozycji jaką jest zdecydowanie manga Krew na...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Thomas Anderson

z ostatnich 3 m-cy
Thomas Anderson
2024-04-28 01:15:37
Thomas Anderson dodał książkę Krew na szlaku #1 na półkę i dodał opinię:
2024-04-28 01:15:37
Thomas Anderson dodał książkę Krew na szlaku #1 na półkę Przeczytane i dodał opinię:

Uwielbiam prawdę, uwielbiam ukazywanie relacji takimi jakie one są, aby można było je analizować, nauczyć się czegoś więcej, wyciągnąć wnioski i tak dalej. Nie lubię lania wody, ani też nie lubię cukrowania, lukrowania i koloryzowania rzeczywistości, bo rzadko kiedy w takich kreacjach nikt...

Rozwiń Rozwiń
Krew na szlaku #1 Shuzo Oshimi
Cykl: Krew na szlaku (tom 1)
Średnia ocena:
7.4 / 10
30 ocen
Thomas Anderson
2024-04-28 00:57:33
Thomas Anderson ocenił książkę Krew na szlaku #2 na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-28 00:57:33
Thomas Anderson ocenił książkę Krew na szlaku #2 na
9 / 10
i dodał opinię:

W pierwszym tomie autor skupia się na budowaniu napięcia, prezentując swój unikalny styl i wprowadzając czytelnika w atmosferę pełną oczekiwania i niepokoju. Oshimi przygotowuje grunt pod nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenia, co wydaje się być jego charakterystycznym elemen...

Rozwiń Rozwiń
Krew na szlaku #2 Shuzo Oshimi
Cykl: Krew na szlaku (tom 2)
Średnia ocena:
8.1 / 10
10 ocen
Thomas Anderson
2024-04-28 00:57:13
Thomas Anderson ocenił książkę Kwiaty zła tom 1 na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-04-28 00:57:13
Thomas Anderson ocenił książkę Kwiaty zła tom 1 na
8 / 10
i dodał opinię:

I kolejna manga tego autora na naszym rynku. Bardzo mnie to cieszy. Uwielbiam oryginalne, mroczne dzieła, które zrywają z nas pewne wytarte schematy i tradycyjne myślenie, ukazując przy tym mroczne i psychologiczne dylematy.

Fascynuje mnie ten mangaka, naprawdę nie sposób odkryć charakter...

Rozwiń Rozwiń
Kwiaty zła tom 1 Shuzo Oshimi
Cykl: Kwiaty zła (tom 1)
Średnia ocena:
7.4 / 10
15 ocen
2024-04-19 11:02:52
Thomas Anderson bierze udział: "Wyzwanie na czytanie 2024"
0 %
Przeczytane 0 z 12 książek
Thomas Anderson
2024-04-17 23:57:20
2024-04-17 23:57:20
Ciemność w południe Arthur Koestler
Średnia ocena:
7.8 / 10
207 ocen
Thomas Anderson
2024-04-13 23:51:01
Thomas Anderson ocenił książkę Cyberpunk 2077. Blackout na
4 / 10
2024-04-13 23:51:01
Thomas Anderson ocenił książkę Cyberpunk 2077. Blackout na
4 / 10
Cyberpunk 2077. Blackout Roberto RicciBartosz Sztybor
Cykl: Cyberpunk 2077 (tom 6)
Średnia ocena:
6.8 / 10
12 ocen
Thomas Anderson
2024-04-10 11:18:48
Thomas Anderson i _och_man_ są teraz znajomymi
2024-04-10 11:18:48
Thomas Anderson i _och_man_ są teraz znajomymi
Thomas Anderson
2024-04-09 14:50:33
Thomas Anderson ocenił książkę Droga na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-09 14:50:33
Thomas Anderson ocenił książkę Droga na
9 / 10
i dodał opinię:

Niezwykła powieść, która zapada w pamięci czytelnika na długo po odłożeniu książki. Autor przedstawia nam szorstki, postapokaliptyczny świat, w którym przetrwanie stało się priorytetem. McCarthy posługuje się dość surowym stylem pisania, który doskonale oddaje atmosferę opisanych wydarzeń ...

Rozwiń Rozwiń
Droga Cormac McCarthy
Średnia ocena:
7.7 / 10
11045 ocen
Thomas Anderson
2024-04-09 14:50:01
Thomas Anderson ocenił książkę Nowy wspaniały świat na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-09 14:50:01
Thomas Anderson ocenił książkę Nowy wspaniały świat na
9 / 10
i dodał opinię:

Nowy wspaniały Świat Aldousa Huxleya. A może to już "Nasz wspaniały świat"?
Powieść z gatunku SF, ukazała się po raz pierwszy w 1932 roku. W swojej wizji przyszłości Huxley skupia się na postępie technologicznym, biologicznym i społecznym w ramach stworzenia idealnego społeczeńst...

Rozwiń Rozwiń
Nowy wspaniały świat Aldous Huxley
Średnia ocena:
7.7 / 10
22840 ocen
Thomas Anderson
2024-04-09 14:48:21
Thomas Anderson ocenił książkę Alack Sinner tom 1: Wiek niewinności na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-09 14:48:21
Thomas Anderson ocenił książkę Alack Sinner tom 1: Wiek niewinności na
9 / 10
i dodał opinię:

Alack Sinner autorstwa Carlosa Sampayo i Jose Muñoza.
Przyglądając się europejskim artystom komiksowym z złotej ery komiksu lat 70., każdy z nich był inkarnacją własnego stylu i gatunku, który czuł wewnętrznie. Jean Giraud wyrażał swój geniusz w komiksach science fiction, Giardino mistrzow...

Rozwiń Rozwiń

ulubieni autorzy [25]

Alan Dean Foster
Ocena książek:
6,5 / 10
39 książek
10 cykli
Pisze książki z:
16 fanów
Steve Perry
Ocena książek:
6,5 / 10
22 książki
7 cykli
Pisze książki z:
7 fanów
Carl Gustav Jung
Ocena książek:
7,7 / 10
51 książek
3 cykle
293 fanów
Kim Stanley Robinson Czerwony Mars Zobacz więcej
Kim Stanley Robinson Czerwony Mars Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
318
książek
Średnio w roku
przeczytane
106
książek
Opinie były
pomocne
67
razy
W sumie
wystawione
310
ocen ze średnią 8,5

Spędzone
na czytaniu
1 712
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
godziny
1
minuta
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
10
książek [+ Dodaj]

Znajomi [ 1 ]