Trendy grudnia 2021 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.01.2022

Które książki były najpopularniejsze w grudniu w serwisie lubimyczytać.pl? Wśród najczęściej wyszukiwanych przez internautów tytułów były zarówno nowości, jak i książki, które znajdują się w zestawieniu już kolejny miesiąc. 

Trendy grudnia 2021 lubimyczytać.pl

Aby sprawdzić, które książki wzbudzały zainteresowanie internautów w listopadzie 2021 roku, polecamy zajrzeć do listopadowego zestawienia trendów.

Na samym szczycie grudniowej listy znalazła się książka pt. „Start a fire. Runda pierwsza” autorstwa P.S. Herytierii. W lubimyczytać.pl ma wysoką średnią ocen – aż 8,8/10. Co ciekawe, książka miała szerokie grono odbiorców jeszcze zanim… została wydana w wersji papierowej. Główną bohaterką książki jest Victoria Joseline Clark — nastolatka mieszkająca w małym miasteczku Culver City w stanie Kalifornia. Pewnego dnia spotyka chłopaka, który okazuje się faworytem nielegalnych pojedynków bokserskich, znienawidzonych przez matkę dziewczyny, będącą prawą ręką burmistrza miasta i oddaną przyjaciółką funkcjonariuszy policji. Choć celem rodziców głównej bohaterki było wychowanie dzieci na porządnych obywateli poprzez wpajanie żelaznych zasad, których ślepo przestrzegały, nie oznaczało to uchronienia ich przed problemami.

Drugie miejsce zajęła „Diuna” Franka Herberta, która kolejny miesiąc utrzymuje się na samym szczycie listy. Nie bez znaczenia była zapewne premiera filmu opartego na książce. Powieść „Diuna" uhonorowana dwiema najbardziej prestiżowymi nagrodami dla książek science fiction – Nebula i Hugo, została sprzedana na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. „Diuna” to połączenie przygody, a także mistycyzmu, ekologii i polityki. Opowiada o Arrakis, czyli Diunie, która jest jedynym we wszechświecie źródłem melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów.

Ostatnie miejsce na podium w grudniu należy do „Zarazy” Przemysława Piotrowskiego. To wciągający kryminał z Igorem Brudnym w roli głównej. Znajdziemy tu nie tylko mrok, ale przede wszystkim intrygujące zagadki, do których rozwiązania wiodą często sprzeczne i fałszywe tropy. Akcja książki toczy się w Zielonej Górze.

„Kmioty polskie” Roberta Mazurka i Krzysztofa Stanowskiego to książka, która pojawiła się w rankingu dopiero pierwszy raz i już zajęła czwarte miejsce. Jest to, jak czytamy w opisie wydawcy, tomik autorów „stojących na czele nowej fali polskiej poezji, zwanej poezją błyskawiczną”. Poezja błyskawiczna oznacza, że jedno dzieło „powinno zostać napisane w nie więcej niż sześć minut i 18 sekund”. Czy jest to trafiona metoda? Obecność w rankingu na 4. miejscu, a także opinie i średnia ocen czytelników (8,5/10) mogą dawać odpowiedź twierdzącą.

„Też tak mam” Magdaleny Kostyszyn pojawiła się na rynku wydawniczym 10 listopada i jeszcze w listopadzie znalazła się na 5. miejscu w trendach. Utrzymała się na nim także w grudniu. Głównymi bohaterkami książki są kobiety. Książka nie jest fikcją, a reportażem z życia Polek.

Według użytkowniczki lubimyczytać.pl Basi, jest to

Bardzo ciekawa publikacja. Podoba mi się, że autorka w żaden sposób nie ocenia bohaterów swojej książki, daje im przestrzeń do wypowiedzenia się i ukazania ich historii. Najbardziej wstrząsnęły mną fragmenty o depresji i tzw. przemocy ekonomicznej. To książka, której bohaterkami są głównie kobiety, ale oczywiście myślę, że autorka „nie zgadza się" na takie nierówności (ekonomiczne) społeczne bez względu na płeć. Szczera, smutna i potrzebna lektura.

„Krew i popiół” Jennifer L. Armentrout to powieść fantasy, której główną bohaterką jest samotna Poppy, której nikt nie może dotknąć i z którą zaledwie garstka wybrańców może porozmawiać i zobaczyć jej twarz. Jej egzystencja pozbawiona jest wszelkiej przyjemności. Poppy, poświęcona bogom, ma tylko jedno zadanie - przygotować się do Ascendencji, rytuału, który ma zapoczątkować nową erę. Główna bohaterka woli jednak towarzystwo swoich strażników niż dam dworu i kapłanek i z chęcią, gdyby mogła, mieczem i łukiem broniłaby swoich bliskich przed niebezpieczeństwem zza Zapory. Wie, jakie potwory kryją się za nią w tle, jednak nie ma wpływu na swoją rolę w zbliżającym się obrządku. Mimo to, decyduje się podjąć ryzyko. Ta książka to początek trylogii, która zafascynowała czytelników na całym świecie. Opowiada nie tylko o głównej bohaterce, ale także porzuconym przez bogów i budzącym strach w śmiertelnikach, upadłym królestwie, które znów powstaje, by przemocą i zemstą odebrać to, co uznaje za swoją własność.

Gdzie śpiewają raki" Delii Owens określana jest odą do świata przyrody. Ma wzruszającą fabułę o dojrzewaniu i przedstawia zaskakującą relację z tego procesu. Owens przypomina sposób, w jaki kształtuje nas dzieciństwo i pokazuje, że wszyscy bez wyjątku podlegamy sekretnym siłom natury. Główną bohaterką jest Kya, Dziewczyna z Bagien. Jest wrażliwa, inteligentna i dzielna, ponieważ sama zdołała przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Gdy zaczyna ona intrygować dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, dzieją się rzeczy niewyobrażalne.

Według Elżbiety, użytkowniczki lubimyczytać.pl, jest to:

Cudowna, porywająca i poruszająca opowieść o niezwykłej dziewczynce, dziewczynie i kobiecie, której życie nie oszczędzało cierpień. Ale natura, z którą żyła za pan brat dała jej siłę i nadzieję na życie w tych trudnych czasach. Przepiękna historia.

„27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko to książka, do której czytelnicy mogli się już przyzwyczaić, ponieważ widnieje w trendach od kilku miesięcy. Autorka opowiada w niej o Kanadzie jakiej nie znamy. „To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.”. Autorka spędziła w Kanadzie dwa lata. Za sprawą swojego reportażu ukazuje kraj zupełnie inny niż w powszechnych wyobrażeniach. To książka o społeczeństwie, które ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów, opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary. O książce pisaliśmy w artykule „Dlaczego w Kanadzie płoną kościoły? Joanna Gierak-Onoszko pisała o tym już 2 lata temu".

„Anomalia” Hervé Le Tellier to współczesna powieść, która w samej tylko Francji rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy. Jej autorem jest spadkobierca Georgesa Pereca i członek hermetycznej grupy OuLiPo. „Anomalia” to najlepiej sprzedająca się laureatka prestiżowej Prix Goncourt od czasów opublikowanego w 1984 roku „Kochanka” Marguerite Duras. W książce poznajemy umowny świat. Mamy tu kilka powieści w jednej, a także zabawę z gatunkami filmowymi i literackimi, a nawet nawiązania do netfliksowych seriali. Odnajdziemy tu elementy zarówno thrillera, science fiction, jak i psychologicznej powieści obyczajowej. Autor pogodził w nimi surrealizm, a także powieść szpiegowską i prawniczą.

„Niewybaczalne” Izabeli Janiszewskiej w pierwszej dziesiątce trendów znajduje się od października. To historia nie tylko o zagubieniu trzyletniego chłopca, ale przede wszystkim o nieufności i tym, co może nieść za sobą milczenie. Niedługo po tym, gdy trzyletni chłopiec znika bez śladu w domu towarowym, śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary zbrodni, która paraliżuje miejscową społeczność. Narasta nieufność i panika z jednej strony choć komuś zależy na tym, by prawda o morderstwie nie ujrzała światła dziennego. Historia i przeszłość kobiety okazuje się zafałszowana i by zrozumieć tragedię sprzed lat niezbędne jest przerwanie zmowy milczenia.

W opinii użytkowniczki Iśki, „Niewybaczalne" to:

Świetna zagadka kryminalna z gęstym podłożem psychologicznym. To prawdziwa, wielowarstwowa zagadka kryminalna dla koneserów wolniejszych, bardziej wymagających intryg kryminalnych. Nie ma tutaj akcji pędzącej na łeb na szyję, jest meandrująca przeszłość, gęsta od tajemnic, z każdym krokiem bardziej zadziwiająca. Do samego końca nie udało mi się rozwikłać zagadki.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. 

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100. 

[pr]


komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FannyBrawne 04.01.2022 14:24
Bibliotekarka

,,Start a Fire" ma wysokie oceny, bo oceniają fanki autorki z Wattpada, które przyznają, że nawet nie czytały wersji wydawniczej, ale muszą jej bronić przed ewentualnymi hejterami... Szczerze, liczyłam, że po wydaniu ten fandom trochę się uspokoi, bo Hell zostanie jednym z wielu erotyków na rynku, ale jak widać, jeszcze długa droga do tego :/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Radosław 04.01.2022 16:55
Czytelnik

Nie uspokoi się, będzie tylko gorzej. Ktoś ośmielił się wystawić 1/10 i nagle jest wielki krzyk na twitterze, bo śmieć śmie śmieć nie wielbić arcydzieła! A przy tym same toksyczne fanki strzelają 10/10... i to jest smutne: "książką będzie u mnie 12.01, ale już wiem, że będzie świetna", "bardzo rozśmieszają mnie osoby, które nigdy tej książki nie przeczytały", "Czytałam na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AlbinavonRoth 04.01.2022 18:31
Czytelniczka

Oboje macie rację. Będzie tylko gorzej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FannyBrawne 04.01.2022 19:26
Bibliotekarka

I dwa nieśmiertelne argumenty: ,,Ona to pisała jak była młodsza i dlatego są błędy" (bo korekta autorska nie istnieje) i ,,Przecież wydawnictwo będzie to poprawiać" (gdzie obawiam się, że Editio trudno podejrzewać o starania w tym względzie).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna-Maria 03.01.2022 17:05
Czytelniczka

Czy ja dobrze widzę- ani jednej książki Remigiusza Mroza?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Remigiusz Koziński 03.01.2022 22:58
Redaktor

Dokładnie ta sama refleksja  😂
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 04.01.2022 01:03
Czytelniczka

Zmierzch "króla"? Co więcej, ani jednej gołej klaty! Idzie ku lepszemu? ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda 04.01.2022 09:54
Czytelnik

@Batalia  - spokojnie, nowy rok, nowe gołe klaty już się pojawiły w "Nowościach i zapowiedziach". Pewne rzeczy pozostają niezmienne, to na pewno był chwilowy błąd systemu 😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dioniza 04.01.2022 13:56
Czytelnik

A dlaczego miałby być? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 04.01.2022 14:03
Czytelniczka

Bo zawsze był. Czyżby w grudniu nie wyszła żadna książka tego pisarza? Jakiś zastój twórczy? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lotta 04.01.2022 19:03
Czytelniczka

O tym samym pomyślałam. Widocznie pan Mróz poszedł świętować, zamiast seryjnie wydawać kolejne książki 😂  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 04.01.2022 19:09
Czytelniczka

Na pewno nadrobi w styczniu.  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 06.01.2022 00:38
Czytelniczka

Już zapowiedział nową książkę na 26 stycznia, więc w lutym wróci do zestawienia ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.01.2022 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post