Trendy listopada 2021 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.12.2021

Strony których książek były najchętniej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl w listopadzie? Użytkownicy i użytkowniczki lubimyczytać.pl postawili na kryminał, ale w zestawieniu nie zabrakło też reportażu i powieści. Poznajcie zestawienie trendów poprzedniego miesiąca!

Trendy listopada 2021 lubimyczytać.pl

Zanim jednak przejdziemy do omawiania listopadowego zestawienia, zachęcamy do zapoznania się z trendami października. Dzięki temu będziecie mogli porównać, które z książek pojawiają się na liście TOP już od jakiegoś czasu, a które dopiero na nią trafiły.

Na samym szczycie listopadowej listy, podobnie jak miesiąc wcześniej, znalazła się „Diuna” Franka Herberta. Na jej popularność wpływa niewątpliwie kinowa premiera filmu opartego na książce. „Diuna" to powieść science fiction uhonorowana dwiema najbardziej prestiżowymi nagrodami dla książek tego gatunku: Nebula (w 1965 roku) i Hugo (w 1966 roku). Powieść sprzedano na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy, a w 1987 roku zajęła 1. miejsce w głosowaniu czytelników czasopisma „Locus” na najlepszą powieść science fiction wszech czasów.

Akcja powieści dzieje się w dalekiej przyszłości. Najważniejszą planetą we wszechświecie jest Arrakis, czyli Diuna — jedyna, na której znajdują się złoża melanżu – substancji przedłużającej życie i umożliwiającej jasnowidzenie niezbędne do uniknięcia niebezpieczeństw ponadwymiarowych podróży kosmicznych. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów.

Drugie miejsce na podium zajęła „Zaraza” Przemysława Piotrowskiego. Kryminalna seria z Igorem Brudnym w roli głównej nie bez powodu ma wielu zwolenników. Wartka akcja, mroczna atmosfera i zagadki nie dla detektywów-amatorów. Tropy w „Zarazie” prowadzą bowiem często donikąd, inne okazują się fałszywe, a ufać nie można samym świadkom. W Zielonej Górze, w której toczy się akcja kryminału, dochodzi do przymusowej prostytucji, tajemniczego zaginięcia, jest też makabryczna tajemnica wampira.

O „Zarazie” użytkownik lubimyczytać.pl Olafsson pisze następująco:

Gdy się chwyta w ręką książkę Piotrowskiego, można być pewnym jednego — to będzie kawał świetnej lektury. Tak było i tym razem. Autor przeskoczył poprzeczkę, która zdawała się nie do przeskoczenia. Seria z Igorem Brudnym to najlepsze, co mogło się przydarzyć polskiej scenie kryminału. Boje się myśleć, jaki poziom osiągnie tom numer pięć, bo wszystko wskazuje, że taki się w przyszłości ukaże. „Zaraza” to mistrzostwo świata.

Ostatnie, trzecie miejsce na podium należy do „Przepaści” Remigiusza Mroza. Książka także w październiku znalazła się w pierwszej trójce — na miejscu 2. To kryminał z dobrze znanym czytelnikom Wiktorem Forstem w roli głównej. Akcja dzieje się na górskich szlakach. W Tatrach Zachodnich dochodzi do zaginięcia młodej kobiety z Warszawy, która — choć miała spędzić w górach zaledwie weekend — przepada bez wieści. W Zakopanem pojawiła się sama, jednak według ustaleń policji szła czerwonym szlakiem w towarzystwie czterech mężczyzn. Wiktor Forst odtwarza trasę dziewczyny z nadzieją, że odnajdzie ją żywą. Nie trafia na żadne poszlaki, ale odkrywa coś, co rzuca nowe światło na zbrodnię sprzed lat.

Czwarte miejsce należy do książki pt. „Start a fire. Runda pierwsza” Herytiery. Choć nie została jeszcze wydana w wersji papierowej (ma to nastąpić w styczniu 2022 roku) to książka ma już imponującą liczbę fanów. Jej główną bohaterką jest Victoria Joseline Clark — nastolatka niczym niewyróżniająca się z tłumu innych dzieciaków małego miasteczka Culver City w stanie Kalifornia. Pewnego dnia Victoria spotyka jednak chłopaka, który okazuje się faworytem nielegalnych pojedynków bokserskich, znienawidzonych przez matkę Victorii ― prawa ręka burmistrza miasta i oddana przyjaciółka funkcjonariuszy policji.

„Też tak mam”książka Magdaleny Kostyszyn znalazła się na 5. miejscu listopadowego rankingu. To duży sukces jak na pozycję, która pojawiła się na rynku wydawniczym 10 listopada! Głównymi jej bohaterkami są kobiety. Nie jest to literacka fikcja, ale reportaż z życia Polek. Jak pisze użytkowniczka lubimyczytać.pl Mary, to:

Książka, która porusza do bólu. Ukazuje naszą rzeczywistość bez lukru, rzeczywistość nas, polskich kobiet. Problemy, o których nie chcemy myśleć, od których odwracamy głowę i udajemy, że nie istnieją — tutaj są na pierwszym planie, nie uciekniemy. Te emocje trzeba przeżyć.

„Niewybaczalne” książka Izabeli Janiszewskiej, która w październiku znalazła się w rankingu na 9. miejscu, w listopadzie znalazła się trzy miejsca wyżej — na pozycji 6. Jej akcja zaczyna się w momencie, gdy trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w domu towarowym. Niedługo po tym śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary zbrodni, która paraliżuje miejscową społeczność. Narasta nieufność i panika z jednej strony. Z drugiej widać starania o to, by prawda o morderstwie nie ujrzała światła dziennego. Ćwierć wieku później główną bohaterkę — Zuzannę budzi pukanie do drzwi. Policjanci informują ją o śmierci ojca. Niebawem okazuje się, że cała przeszłość kobiety została zafałszowana i by zrozumieć tragedię sprzed lat, trzeba przerwać zmowę milczenia. W opinii użytkowniczki Martyny jest to „wciągająca, nieoczywista, dobra historia”.

Tak pisze o tej książce użytkowniczka lubimyczytać.pl Herbatkowa87a:

„Niewybaczalne” Izabeli Janiszewskiej to kryminał przez duże „K”. Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu autorki. Tego, jak połączyła wszystkie wątki, jak wykreowała dwie historie, które dzieli dwadzieścia pięć lat. Tego, jak umiejętnie potrafi wodzić czytelnika za nos. Dałam się zwieść! Całą powieść miałam jedno podejrzenie i po części się ono sprawdziło. Na koniec jednak autorka wycięła niezły numer.

„Mów mi Win” — najnowsza powieść Harlana Cobena znalazła się na 7. miejscu. Tym razem w roli głównej pojawił się Win, czyli Windsor Horne Lockwood III. To milioner i awanturnik, a jednocześnie najlepszy kumpel głównego bohatera, Myrona Bolitara. Do tej pory Win był w cieniu. W serii Cobena pierwsze skrzypce grał właśnie Myron Bolitar. Nic dziwnego, że czytelnicy z entuzjazmem przyjęli powieść, w której główną postacią staje się lubiana przez nich postać.

Miejsce 8. w listopadowym zestawieniu należy do „Dworu srebrnych płomieni” Sarah J. Maas. To powieść fantasy będąca kontynuacją przygód sióstr Archeron. Główną bohaterką tej części jest dumna, wybuchowa i niezbyt skłonna do wybaczania Nesta. Od kiedy zmuszono ją do wejścia do Kotła i zostania Fae wbrew swojej woli, walczy o znalezienie własnego miejsca w niebezpiecznym świecie. W pewnym momencie spotyka Kasjana, tajemniczego wojownika na Dworze Nocy Rhysanda i Feyry. Jednak królowe, które powróciły na kontynent podczas ostatniej wojny, zawarły nowy niebezpieczny sojusz zagrażający kruchemu pokojowi, który zapanował w królestwach. Klucz do powstrzymania kolejnej wojny dzierżą wspólnie właśnie Nesta i Kasjan. By jednak ocalenie pokoju było możliwe, te dwa żywioły muszą zacząć ze sobą współpracować.

Pierwszej dziesiątki od kilku miesięcy nie opuszcza „27 śmierci Toby’ego Obeda” autorstwa
Joanny Gierak-Onoszko — mimo że publikacja miała swoją premierę w 2019 roku, wciąż znajduje wielu czytelników zainteresowanych Kanadą i tragicznymi historiami, które kiedyś miały tam miejsce. W swojej książce Gierak-Onoszko przedstawia historię tytułowego Toby’ego Obeda, który przetrwał przymusowy pobyt w szkole rezydenckiej, a potem przebywał w różnych rodzinach zastępczych.

We wrześniu na 3., w październiku na 5., a w listopadzie na 10. miejscu. Nasze listopadowe zestawienie zamyka „Święto ognia” Jakuba Małeckiego. Tym razem bohaterkami jego powieści są dwie siostry – Nastka, chorująca na porażenie mózgowe i Łucja – ambitna tancerka Polskiego Baletu Narodowego. O to, którą postać z własnej książki jej autor lubi najbardziej, a do której jest mu charakterologicznie najbliżej, zapytaliśmy samego Jakuba Małeckiego. Zapis rozmowy dostępny jest pod tym linkiem.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. 

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0. 

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100. 

[pr]


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Menia71  - awatar
Menia71 02.12.2021 13:45
Czytelniczka

"Zaraza" Przemysława Piotrowskiego przeczytana... Świetna!!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ajjna  - awatar
ajjna 02.12.2021 14:30
Czytelniczka

Potwierdzam, też jestem już po lekturze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LosingHope  - awatar
LosingHope 02.12.2021 12:18
Czytelniczka

27 śmierci Toby’ego Obeda zamierzam przeczytać w następnym roku, tak samo jak i całą serię Dworów, bo jedynie pierwszą część kiedyś tam czytałam (Dwór cierni i róż). I też w sumie ciekawi mnie Mów mi Win, choć Harlana Cobena nigdy nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 02.12.2021 11:25
Czytelniczka

"Też tak mam" mnie kusi, "27 śmierci" może uda mi się przeczytać w ramach wyzwania grudniowego LC.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.12.2021 10:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post