Najlepsza biblioteka publiczna na świecie wybrana

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.08.2021

Najlepsza biblioteka na świecie 2021 roku wybrana! 19 sierpnia podczas konferencji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) ogłoszono, która z instytucji będzie mogła pochwalić się tym tytułem. Do miana najlepszej biblioteki świata nominowano w tym roku placówki z Holandii, Norwegii, Australii, Chin oraz Belgii.

Najlepsza biblioteka publiczna na świecie wybrana Zdjęcie zwycięskiej biblioteki: Eric Thallaug/Fotofolk

Zanim jednak przejdziemy do ogłoszenia werdyktu, warto poznać wszystkie nominowane biblioteki. W tym roku w ścisłym finale znalazło się pięć instytucji, które – jak możemy przeczytać na stronie IFLA – „w najlepszy sposób łącza otwartą architekturę z kreatywnymi rozwiązaniami IT, a ich działanie opiera się nie tylko na rozwoju cyfrowym, ale i szacunku dla lokalnej kultury”.

Najlepsze biblioteki publiczne 2021 roku – nominacje

Marrickville Library, Australia

Marrickville to jedna z dzielnic Sydney, w której w zabytkowym budynku działa biblioteka. Budynek ten pod koniec XIX wieku zamieszkiwał burmistrz Marrickville, potem gmach zaadaptowano na szpital, działający aż do 1990 roku. Cztery lata po zamknięciu placówki władze postanowiły kupić coraz bardziej niszczejącą budowlę i otworzyć w niej właśnie bibliotekę. Architekci, którzy wygrali konkurs na stworzenie nowego miejsca, unowocześnili je i dostosowali do nowych funkcji, pamiętając o jego historii.

Poniżej poziomu zatłoczonej ulicy przy Marrickville Library znajduje się ogród, w którym można w ciszy poczytać lub po prostu posiedzieć. Centralnym punktem biblioteki są duże schody – przeznaczone nie tylko do chodzenia, ale i siedzenia oraz czytania. Wokół nich znajduje się pusta, rozległa przestrzeń – tutaj również można spocząć z książką i podziwiać widoki. Zbiory biblioteczne znajdują się na samej górze, razem z pokojami do spotkań i nauki, które można wcześniej zarezerwować.

Het Predikheren, Belgia

Biblioteka Het Predikheren, mieszcząca się w Mechelen w Belgii, ma zupełnie inną atmosferę niż ta w Sydney. Otwarto ją w budynku, w którym mieścił się wybudowany w 1650 roku klasztor. Jako że historyczne i ciche klasztorne wnętrza wydają się tym, czego osoby chcące poczytać czy pouczyć się potrzebują najbardziej, nie wprowadzono wielu zmian w samej budowli i oryginalnym wyglądzie wnętrz. Podczas renowacji na korytarzach dodano ławki, umożliwiające czytanie i wypożyczanie (za pomocą specjalnych półek) książek. Są też osobne czytelnie, a w nich również biurka, stoliki i regały pełne różnych egzemplarzy.

Ningbo New Library, Chiny

Ningbo to miasto położone 200 km na południe od Szanghaju. Działająca w nim od 1927 roku biblioteka zawiera największą kolekcję historycznych dzieł w rejonie i stanowi „dom” dla dwóch milionów książek. Na parterze znajduje się otwarty skwer o powierzchni 8000 m2 – na tym poziomie można znaleźć pnkt informacyjny, bibliotekę dla dzieci, działającą przez całą dobę biblioteka dla dorosłych, dział dla osób z niepełnosprawnościami, kafejkę oraz bardzo dużą czytelnię. Budynek ma panoramiczne okna, przez które czytelnicy podziwiają otaczającą go przyrodę, pełną wody i zieleni.

Forum Groningen, Holandia

Forum Groningen w Holandii to nie tylko biblioteka, ale i większa przestrzeń kulturalna: choć w każdej z wymienionych wcześniej instytucji odbywają się spotkania autorskie, warsztaty itp., to w Groningen działa również kino, a także część miejskiego muzeum. Budynek oddano do użytku w listopadzie 2019 roku, po wielu latach problemów z jego powstawaniem, m.in. finansowych i politycznych (długo trwały głosowania nad tym, kto, kiedy i za co ma Forum wybudować). Dzisiaj jednak instytucja działa prężnie, organizując warsztaty, zajęcia z nauki niderlandzkiego dla obcokrajowców, spotkania z autorami, wykłady, zajęcia dla dzieci.

Zwyciężczyni może być tylko jedna – Deichman Bjørvika, Oslo

Biblioteką roku 2021 została piąta z finalistek – Deichman Bjørvika w Oslo. Przewodniczący jury, Jakob Lærkes, tak uzasadniał jego werdykt:

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, że podczas tworzenia budynku zachowano nie tylko świadomość ekologiczną, ale i pozwolono sobie na architektoniczny rozmach. Biblioteka zdaje się rajem dla książek i czytelników, a jednocześnie zastosowano w niej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Deichman Bjørvika pokazuje również, że biblioteki mogą funkcjonować jako instytucje spajające lokalne społeczności.

Deichman Bjørvika ma wysokość 6 pięter, powierzchnię 13500 m2 i mieści ponad 450 000 różnych materiałów bibliotecznych. W budynku znajduje się również kawiarnia, restauracja oraz sala widowiskowa. Drugie piętro jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci, a w nim jest i Kraina Czarów – specjalnie przygotowana przestrzeń do „zabawy z wyobraźnią”: najmłodsi mogą w niej tworzyć własne historie, korzystając ze specjalnej wirtualnej biblioteczki, kręcić filmy poklatkowe i grać w gry interaktywne. Stworzono również specjalną „siatkę do czytania” – wystarczy położyć się z książką na brzuchu i patrzeć przez siatkę na to, co dzieje się piętro niżej. Na trzecim piętrze Deichman Bjørvika ulokowano przestrzenie warsztatowe: z drukarkami 3D, maszynami do szycia i innymi pracowniami, które pozwalają ich użytkownikom tworzyć sztukę bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt. Najspokojniejsze miejsca do nauki znajdują się na wyższych piętrach.

Jednym z rozwiązań, które zastosowano w Oslo, jest specjalny sorter książek, który zdejmuje z pracowników dużą część obowiązków związanych z odkładaniem i wykładaniem zamówionych tytułów. Dzięki temu pozwala im pracować bezpośrednio z czytelnikami.

[as]


komentarze [22]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Niuchacz  - awatar
Niuchacz 26.08.2022 08:07
Czytelniczka

Muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem jak piękne robią biblioteki. Istny Eden dla czytelników 😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Grzegorz  - awatar
Grzegorz 09.05.2022 19:55
Czytelnik

Warto wspomnieć, że do konkursu została zakwalifikowana również biblioteka z Polski, Bioteka. Jest to biblioteka wielokrotnie nagradzana w międzynarodowych konkursach architektonicznych, zaprojektowana przez pracownię...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 27.08.2021 17:49
Czytelnik

Dobre może tam horrory są

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz - awatar
Krzysiek Żuchowicz 26.08.2021 19:58
Autor

Wszystkie działają kojąco i każdą chciałbym odwiedzić. I najwięcej punktów dałbym jednak tej z Australii.
Choć i tu gdzie mieszkam, mamy bibliotekę, którą lubię odwiedzać nie tylko by czytać.
https://nevolume.co.uk/culture/literature/literature-the-lit-phils-virtual-library/ 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks  - awatar
MarekFeliks 25.08.2021 10:18
Czytelnik

te beblietoka Eichman n Brevika w oslo jest fak tycnie super -ani jednhej ksiżki nie w niej nie ma - przynamniej na zjeciu! zato okna wieksze niz w mojej szklarnina pomdory - barco ladnie! (sory za literufki bo pisze w pośpiechu!) :))

p.s.
ja osobiście czytam w skromnej barokowej bibliotece w Melk (Austria) - mam złotą kartę i jak okazuję, to przepędzają turystów, zamykają...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Busiia  - awatar
Busiia 24.08.2021 17:17
Czytelniczka

Cudowne!  😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Angeee  - awatar
Angeee 24.08.2021 13:44
Czytelniczka

Zapewniam wszystkich, że biblioteka w Oslo nie jest zimna ani nieprzytulna :) jest absolutnym rajem dla czytelnika i jestem nią zachwycona za każdym razem gdy tam jestem (a jestem często, bo jak można jej się oprzeć?! 😄). Najbardziej lubię, że można w niej zaszyć się w jakimś prywatnym zakątku i spędzić tam cały dzień - najlepiej przemawiają do mnie te z roślinnymi motywami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hania  - awatar
Hania 24.08.2021 10:16
Czytelniczka

Cudne!, aż chce się choćby tylko posiedzieć chwilę w tych pięknych wnętrzach  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnesto  - awatar
Agnesto 24.08.2021 09:59
Czytelniczka

MAGIA Tych miejsc mnie oszałamia - wspaniałe
niesamowite wręcz

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotrek75  - awatar
Piotrek75 24.08.2021 09:26
Czytelnik

Dla mnie Belgia, pewnie dlatego że nie przepadam za "szkłem i aluminium" i "szklanymi domami".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post