Patronaty tygodnia (30.09-06.10.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.09.2019

W tym tygodniu czytelnicy złaknieni literackich nowości mogą przebierać i przebierać na księgarnianych półkach. Nowa powieść Iana McEwana, kontynuacja „Samotności w sieci”, trzeci tom „Opowieści z Wieloświata” czy historia wspinaczki na monumentalny El Capitan to tylko niektóre z ciekawie się zapowiadających pozycji. A to wszystko pod naszym patronatem, czyli z pomarańczowym znaczkiem jakości lubimyczytać.pl na czwartej stronie okładki.

Patronaty tygodnia (30.09-06.10.2019)

„Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim”Paweł Goźliński (wyd. Agora)

Był starszy od Józefa o trzynaście miesięcy. Rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to dwudziestojednoletni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na piętnaście lat zesłania. Sachalin, odległa wyspa między wybrzeżem Rosji a Japonią, to piekło, jak pisał Czechow. Ale dla żyjących tam plemion jest domem. Staje się nim również dla Bronisława, który coraz bardziej oddala się od nieludzkiego świata zesłańców i zanurza w niezwykłym świecie Ajnów – najbardziej tajemniczego ludu na ziemi, otaczającego kultem niedźwiedzie i szamanów, a wystrzegającego się bliźniąt. Bronisław staje się dla Ajnów kimś więcej niż badaczem, który na zawsze ocali ich kulturę od zapomnienia. Tymczasem, w przededniu wojny rosyjsko-japońskiej, otwiera się przed nim szansa powrotu. Ale skorzystać z niej, oznacza porzucić ludzi, dla których stał się AKANEM.

„Kasztanowy ludzik”Soren Sveistrup (wyd. W.A.B.)

Jeżeli znalazłeś kasztanowego ludzika, to znaczy, że jest już za późno...

Psychopata terroryzuje Kopenhagę - krwawo morduje swe ofiary, a na miejscach zbrodni pozostawia ręcznie zrobione kasztanowe ludziki.

Policja szybko odkrywa, że ślady w tajemniczy sposób prowadzą do dziewczynki, która została uznana za martwą – chodzi o porwaną rok wcześniej córkę minister spraw społecznych. Do jej zabicia przyznał się pewien mężczyzna, a sprawę uznano za wyjaśnioną.

Tragiczny zbieg okoliczności czy też te dwie sprawy faktycznie łączy coś mrocznego? Kim jest tajemniczy morderca? By ocalić niewinnych, detektywi muszą połączyć siły i toczyć walkę z czasem Ponieważ szaleniec ma misję, która jeszcze się nie skończyła... Nikt nie jest bezpieczny!

„Frankly in Love”David Yoon (wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie)

Frank kocha Joy. Joy kocha Franka. A przynajmniej wmawiają to swoim rodzicom...
Frank Li ma dwa imiona: amerykańskie Frank oraz koreańskie Sung-Min. Urodził się i dorastał w Kalifornii, w języku przodków zna zaledwie kilka słów. Mimo to jego rodzice oczekują, że zwiąże się z miłą Koreanką. Ale Frank spotyka się z Brit Means, dziewczyną swoich marzeń! Brit jest urocza, zabawna i inteligentna, ale… nie jest Koreanką.
Rodzice Franka wiele poświęcili, żeby mógł dorastać w kraju nieograniczonych możliwości, jednak ich tradycyjna postawa nie pozwala mu być zwyczajnym amerykańskim nastolatkiem. Zdesperowany chłopak zrobi wszystko, by rodzice nie dowiedzieli się o randkach z Brit. Zwraca się o pomoc do córki przyjaciół rodziny, Joy Song…

„Niewiarygodna wspinaczka”Mark Synnott, tłumaczenie: Krzysztof Krzyżanowski (wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie)

Po niespełna czterogodzinnej wspinaczce bez asekuracji 3 czerwca 2017 roku Alex Honnold stanął na szczycie 900-metrowej granitowej ściany El Capitan. Tym zuchwałym wyczynem wprawił w zdumienie miliony ludzi na całym świecie. „New York Times” pisał o „jednym z najwybitniejszych sportowych dokonań wszech czasów”.

Przełomowe osiągnięcie Honnolda jest głównym wątkiem książki Marka Synnotta. Autor przenosi nas na gigantycznego El Capa: Alex pokonuje kolejne metry w pionie, a my obserwujemy jego zmagania, odkrywając po drodze fascynującą historię wspinaczki skalnej. Powracamy do złotej ery doliny Yosemite, poznajemy barwne społeczności wspinaczkowe: Stonemasters i Stone Monkeys, podziwiamy pionierów, którzy zrewolucjonizowali ten sport, i wybitnych solistów, m.in. Johna Bachara i Petera Crofta.

Synnott wie, o czym pisze, bo sam jest doskonałym wspinaczem. Jego opowieść wciąga i fascynuje, a w kluczowych momentach zapiera dech w piersiach. Niewiarygodna wspinaczka to historia ludzi, którzy – dosłownie – postanowili żyć na krawędzi.

„Kuglarz”Anna Sokalska (wyd. Lira)

Wszystkie drogi prowadzą do piekła… Sięgnij po trzeci tom niezwykłego cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”!
We Wrocławiu znów zaroiło się od zmór, demonów i nosicieli klątw. Zbliża się rok przestępny i złowieszczy układ gwiazd, który towarzyszył największym konfliktom w historii. Równowaga między światami jest zachwiana, a w oddzielających je barierach powstają kolejne wyrwy. Upadłe Istoty pragną przedostać się do wymiaru żywych i uwolnić zakazaną moc – aby zapobiec katastrofie, która może doprowadzić do Armagedonu, osłabieni anielscy Strażnicy muszą polegać na pomocy ludzi. U rozwierających się nad Ślężą wrót stoi już dawny, krwawy bożek...
Jasna, Anastazja i ich towarzysze mają szansę odkupić winy i pokonać swoje klątwy, lecz każda decyzja wymaga poświęcenia – swoich wartości, przyjaciół lub losów Wieloświata. W nieoczywistym starciu postaci z różnych wierzeń dobre intencje stają naprzeciw gorzkim prawdom, a pytanie o prawo do życia w imię własnych zasad nabiera nowego wymiaru.

„Czart”Robert Kilen (wyd. Oficyna 4em)

Atak terrorystów na zamek w Lublinie. Zamach w podziemnej trasie turystycznej w Chełmie. Diabelskie tajemnice pałacu w Kozłówce. Polowanie na Czarta i gra służb specjalnych z Polski i Rosji. Nowa książka Roberta Kilena to najmocniejszy tytuł tej jesieni.

1944 rok. Sowieci wkraczają do majątku Zamoyskich w Kozłówce. Są tam świadkami makabrycznej śmierci polskich partyzantów.
2019 rok. Terroryści opanowują zamek w Lublinie i biorą zakładników. Czego tam szukają i na czyje zlecenie?
Maks Keller, pracujący na zlecenie ABW, ma to wyjaśnić. Nie przypuszcza, że zmierzy się z kimś, kto, jak się wydaje, ma nadprzyrodzone moce. A rozwiązanie może tkwić w interpretacji wiersza Józefa Czechowicza, lubelskiego poety katastrofisty z czasów międzywojnia. Po co ktoś po tylu latach wraca do przeszłości? Rusza szaleńczy wyścig z czymś, co może zmienić układ sił na świecie.

Robert Kilen umiejętnie łączy historię Polski ze współczesną intrygą. Sprawnie bawi się konwencją thrillera po to, żeby wciągnąć czytelnika w rozwiązanie zagadki, a gdy ten myśli, że wszystko jest już jasne, następuje zwrot akcji.

„Rachunek za szczęście, czyli caffe latte”Karolina Wilczyńska (wyd. Filia)

Kawiarenka za rogiem to miejsce, do którego chce się wracać!

Miłka próbuje poradzić sobie z problemami w kawiarence, ale niełatwo myśleć o pracy, gdy życie osobiste znowu się komplikuje. Na dodatek tajemnicza właścicielka kamienicy robi wszystko, by doprowadzić do zamknięcia lokalu.
Co na to Tymon? Kto będzie dla Miłki wsparciem w trudnych chwilach? Czy pani Wera wywróży bohaterce dobrą przyszłość? A może przepowie kolejne problemy?

Wiele emocji, codzienne zmagania i nieoczekiwane wydarzenia, a do tego aromatyczna kawa i bohaterowie, których znacie i lubicie. Zapraszamy do Kawiarenki za rogiem!

„Maszyny takie jak ja”Ian McEwan, tłumaczenie: Andrzej Szulc (wyd. Albatros)

Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i… android zostaną poddani niezwykłej próbie… człowieczeństwa.

Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatne planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki – piękny, silny i mądry – stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku.

Nowa przewrotna powieść Iana McEwana stawia fundamentalne pytanie o istotę człowieczeństwa. Co tak naprawdę czyni nas ludźmi: to, co czynimy, czy to, jacy jesteśmy? Czy dzieło może przerosnąć twórcę? Czy maszyna może oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie, w którym nic nigdy nie jest czarno-białe?

„Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi 2”Ben Brooks, tłumaczenie: Julia Tokarczyk (wyd. K.E. Liber)

Kontynuacja bestsellera „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” – książki stanowiącej zbiór inspirujących opowieści o wspaniałych mężczyznach służących za wzór chłopcom, którzy chcą wyrastać ponad przeciętność. Ben Brooks i Quinton Winter prezentują wachlarz kolejnych 100 niezwykłych osobowości - mężczyzn, którzy nie bali się wyjść poza schemat i stawić czoła przeciwnościom losu.

Wśród nich znajdują się znani wynalazcy, sportowcy, artyści, pisarze, politycy, filozofowie i społecznicy, jak: Dalajlama – przywódca duchowy i polityczny tybetańczyków, Ernö Rubik – twórca słynnej kostki, Antoine de Saint-Exupéry – autor Małego Księcia, Banksy – tajemniczy artysta sztuki ulicznej, Ed Sheeran –piosenkarz pop, Jackie Chan – aktor i reżyser filmów walki, Henry Dunant – założyciel Czerwonego Krzyża, książę Harry – członek brytyjskiej rodziny królewskiej, Ives Saint Laurent – projektant mody, Sokrates – filozof, Michael Phelps – pływak, piłkarz Kylian Mbappé, a nawet Święty Mikołaj.

Prawdziwymi bohaterami książki są jednak zwyczajni – niezwyczajni, którzy dedykowali swoje życie innym ludziom, wykazując się altruizmem, poświęceniem i wiarą w drugiego człowieka. Znajdziesz tu historię Akrita Jaswala, hinduskiego chłopca, który musiał w wieku 7 lat samodzielnie przeprowadzić operację chirurgiczną, Johna Wooda, który porzucił pracę w Microsoft, by założyć organizację Room to Read wspierającą edukację dzieci w rozwijających się krajach, Darshratha Manjhi, który poświęcił życie, aby własnoręcznie wykuć w górze tunel łączący wioskę ze szpitalem, czy nurków z Czarnobyla, którzy wiedząc, że idą na pewną śmierć uratowali tysiące istnień podczas katastrofy w elektrowni jądrowej.

„Koniec samotności”Janusz Leon Wiśniewski (wyd. Wielka Litera)

Kontynuacja „Samotności w Sieci”, książki-fenomenu.

Główni bohaterowie „Końca samotności” to nowe pokolenie. Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale… w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby.

Wszystkie postaci niespodziewanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.

„Podręcznik dla superbohaterów. Tom 1: Podręcznik”Elias VahlundAgnieszka Vahlund, tłumaczenie: Marta Rey–Radlińska (wyd. Debit)

Dynamiczna i emocjonująca opowieść o dziewczynce, która bierze sprawy w swoje ręce!

Lisa zauważyła, że jedna z książek na półce lśni. Na grzbiecie widniał tytuł: „Podręcznik dla Superbohaterów”. Lisa miała wrażenie, jakby książka do niej przemawiała, prosiła by ją wziąć do ręki i przekartkować…

Lisa nie umie się odnaleźć w nowej szkole. Prześladuje ją banda chłopaków, przed którą dziewczynka codziennie ucieka do biblioteki. Pewnego dnia trafia tam na książkę, która opisuje, jak wyćwiczyć 101 supermocy, żeby zostać superbohaterem. Czy to naprawdę jest możliwe?

„Droga dusz”Paulina Hendel (wyd. We need YA)

Dołącz do walki z demonami i ocal świat przed zagładą!

Ciemność zalała Wiatrołom. Nadeszła trzynasta pełnia a wraz z nią nowe demony. Feliks ma wrażenie, że w tym rozdaniu dostał od losu najgorsze karty. Odkrywa, że ludzie mogą być równie nieobliczalni i żądni krwi, co nawi. Magda w pogoni za Niją znajduje się tak daleko od rodzinnego miasteczka jak jeszcze nigdy. Czy uda jej się odkryć, kim tak naprawdę jest, zanim będzie za późno? I czy droga dusz zaprowadzi ją z powrotem do domu?

Po epoce wiedźminów przyszedł czas na żniwiarzy. Paulina Hendel stworzyła serię, która aż prosi się o film. Bohaterowie fundują nam niezapomniane przygody, których akcja rozgrywa się w świecie pełnym słowiańskich demonów. Daj się porwać! Choć niekoniecznie jakiejś strzydze…

„Córeczki”Adrian Bednarek (wyd. Novae Res)

Wspólna tajemnica jednoczy bardziej niż więzy krwi.

Ewa jest niedoszłą policjantką, która prowadzi butik w centrum Częstochowy. Pola zrezygnowała ze studiów medycznych i ledwie wiąże koniec z końcem, udzielając lekcji pole dance. Dzieli je prawie wszystko: wiek, osobowość, plany na przyszłość. Łączy zamaskowany morderca zwany Strachem na Wróble, który w odstępie dziesięciu lat sprowadził koszmar na ich rodziny.

Kiedy Ewa przypadkiem wpada na trop prowadzący do Stracha, nie waha się prosić Poli o pomoc. Wspólnie postanawiają odnaleźć bezwzględnego psychopatę, którego tożsamość pozostaje zagadką od ponad dwudziestu lat. Rozpoczyna się drobiazgowe i pełne zwrotów akcji śledztwo, które zmieni niejedno ludzkie życie. A to dopiero początek…


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Książka_koc_kot  - awatar
Książka_koc_kot 30.09.2019 12:03
Czytelniczka

Maszyny takie jak ja oraz Kasztanowy ludzik to propozycje, które mnie zainteresowały.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Maszyny takie jak ja  Kasztanowy ludzik
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.09.2019 14:52
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post