Koniec samotności

Okładka książki Koniec samotności Janusz Leon Wiśniewski Patronat LC
Okładka książki Koniec samotności
Janusz Leon Wiśniewski Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Samotność w sieci (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Samotność w sieci (tom 2)
Wielka Litera
2019-10-02
2019-10-02
internet literatura polska nowoczesność poszukiwanie miłości poszukiwanie sensu życia relacje damsko-męskie współczesna obyczajowość

Szmatławiec. Książka jest głównie peanem pochwalnym autora dla samego siebie. W dodatku sam chyba nie pamiętał, jakie postaci stworzył i o czym pisał w poprzedniej części. Od początku mi się dłużyła, robiłam do niej podejścia kilka razy, zanim udało mi się wreszcie przez nią przebrnąć, ale historia zupełnie nierzeczywista i niewciągająca - jak z tandetnego romansu, a co kilka stron obrażanie Polski i Polaków i wyzywanie od ciemnogrodu. Autor sam reprezentuje ciemnogród tym swoim pseudodziełem. Powinien siedzieć w swoim wychwalanym faszystowskim kraju i nie kalać naszej pięknej ziemi swoją obecnością.

Końcem samotności pan Janusz Leon Wiśniewski wprowadził nowe dla mnie pojęcie, które pozwolę sobie zdefiniować jako "intertekstualność onanistyczna". Jest to zabieg odważny i kontrowersyjny, momentami przyćmiewający całą resztę. Bo jak tu się skupić na może i ładnych słowach, może i (miejscami) ciekawej historii, kiedy raz po raz ma się ochotę odwracać wzrok, żeby nie patrzeć, jak autor intensywnie sprawia sobie przyjemność, przywołując własne genialne dzieło, które wszyscy znają? Gwiazdki w ocenie są głównie sentymentalne - Samotność w sieci była dla mnie ważnym wprowadzeniem do czułości, które będę długo pamiętać.

Jestem fanką twórczości Pana Janusza L. Wiśniewskiego i być może nie jestem w związku z tym obiektywna, jednak podoba mi się kontynuacja historii sprzed lat oraz przenikliwość autora.
Janusz Wiśniewski rozumie kobiecą naturę, jak mało kto!
Polecam!

Janusz Wiśniewski rozumie kobiecą naturę, jak mało kto!
Polecam!

Na półkach: , , , ,

Jak zawsze nie mam słów, Wiśniewski to mój ulubiony polski autor, Martynę czytam kilka razy w roku . . . nikt inny nie opisuje tak małych rzeczy w tak niesamowity sposób. Tym razem przesłuchałam książkę jako audiobook i polecam każdemu storytel bo chyba nie ma lepszego połączenia jak lektor Filip Kosior czytający Wiśniewskiego !

Podobnie jak "Samotność w sieci", ta książka mnie wciągnęła. Bardzo podoba mi się wielowątkowość opowieści, lekkość z jaką operuje słowem. Chwilami trąci naiwnością, ale przecież czasami zanurzamy się w książkę, żeby chociaż przez chwilę jej bohaterowie zbliżyli się do nas- zwykłych, grzesznych, omylnych. Odpoczywam i zanurzam się w słowa Wiśniewskiego. Przy tych dwóch opowieściach jest tak zawsze.

Zbierałam się do tej książki już od dawna, aż w końcu włączyłam audiobooka. Już od pierwszych słów byłam zachwycona. Uwielbiam styl i piękny, poetycki język autora. Uwielbiam też te filozoficzne cytaty, które chwyciły mnie za serce również w pierwszej części - "[email protected]ść w sieci". Pan Wiśniewski potrafi tak pięknie pisać o miłości. O prawdziwej miłości. Relacja Jakuba i Nadii została tak cudownie opisana, że według mnie nie można się do niczego "przyczepić". Bardzo wzruszająca, smutna i nostalgiczna powieść.

po tę pozycję sięgnęłam chcąc poczuć raz jeszcze klimat ukochanej przeze mnie "Samotności w sieci". Kontynuacja nie porwała mnie tak jak pierwsza część. Przeczytałam z sentymentu, ale bez emocji jakie towarzyszyły pierwszej części.

"Ze wszystkich rzeczy wiecznych miłość trwa najkrócej". Ten cytat, notabene mój ulubiony ze wszystkich znanych mi cytatów, otwiera #samotnoscwsieci, autorstwa @janusz_leon. Jest to jedna z książek, która, mimo tego, że została wydana 18 lat temu, znajduje się na szczycie moich ukochanych książek. Była to książka mądra, wzruszająca i poruszająca. Fabułę znam na pamięć, a niektóre cytaty potrafię wyrecytować w nocy o północy. Nic dziwnego, ze czekałam na jej kontynuację.#koniecsamotnosci Odkąd usłyszałam, że Pan Wiśniewski ją wydaje, nie mogłam doczekać się premiery, by poznać dalsze losy bohaterów i poznać nowych. Śledząc komentarze natrafiłam na; niektóre książki nie powinny mieć kontynuacji. Myślę sobie: jak to, dlaczego, przecież Wiśniewski byle czego by nie wydał. Przeczytałam tę książkę...I...
Nie jest to książka zła, ale nie porwała mnie jak jej pierwsza część. #koniecsamotności to historia Kuby i Nadii, dzieci głównych bohaterów samotności w sieci. Tak samo wrażliwi, z chronicznym weltschmerzem. I szaleńczo w sobie zakochani. Któregoś dnia Nadia odkrywa książkę, w której bohaterowie łudząco jej kogoś przypominają...Czytając tę książkę złapałam się na tym, iż losy Jakuba i Ewy <tu Agnieszki wtf > interesują mnie bardziej, niż losy Nadii i Jakuba.
Kończąc stwierdzam, że niektóre książki nie powinny mieć kontynuacji. Historia bohaterów samotności...mogła zostać nieruszona, jednak. Panie Januszu, to nijak nie odbiera mojej miłości do Pana, jako roentgena mojej duszy.

Lubię twórczość Pana Wiśniewskiego,ale do tej książki zraziły mnie lewackie poglądy autora i nachalne propagowanie np.gazety wyborczej newsweeka itp.

Szanuję twórczość pana Wiśniewskiego, ale ta druga część Samotności była jakby niepotrzebna.

Video

Video