rozwiń zwiń

Festiwal Stolica Języka Polskiego już w sierpniu. Poznaj program

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.07.2019

Roztocze, Szczebrzeszyn, Zamość, a tam wyjątkowy Festiwal Stolica Języka Polskiego. Raz do roku, w wakacje, przez siedem dni z literaturą i sztuką. Tym razem spotkania najbardziej uznanych pisarzy, aktorów, muzyków oraz oczywiście pasjonatów czytania odbywać się będą od 5 do 11 sierpnia. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat nad tym wydarzeniem.

Festiwal Stolica Języka Polskiego już w sierpniu. Poznaj program

Powołany przed czterema laty Festiwal Stolica Języka Polskiego wyrósł z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Jak mówią organizatorzy z Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, od początku towarzyszyło im przekonanie, że literatura, z jej funkcją tworzenia narracji, stanowi niepodważalny instrument wzbogacający życie. A że jest nim z pewnością także przyroda, Festiwal umiejscowili na przepięknym Roztoczu, przez co zyskał plenerowy, niepowtarzalny klimat. Upodobała go sobie zarówno publiczność, jak i zapraszani tu twórcy, zaś tegoroczna lista nazwisk festiwalowych gości jest naprawdę długa.

Tym razem w Szczebrzeszynie i Zamościu pojawią się między innymi: Stanisław Baj, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Agnieszka Dauksza, o. Tomasz Dostatni, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Józef Hen, Iwona Hofman, Olga Hund, Piotr Janicki, Grzegorz Jankowicz, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Zofia Karaszewska, Barbara Klicka, Magdalena Kłos-Podsiadło, Maja Komorowska, Wawrzyniec Konarski, Urszula Kozioł, Zofia Król, Małgorzata Lebda, Maciej Libich, Ewa Lipska, Antonia Lloyd-Jones, Małgorzata Łukasiewicz, Remigiusz Mróz, Joanna Mueller, Weronika Murek, Grzegorz Musiał, Wiesław Myśliwski, Michał Nogaś, Piotr Paziński, Tomasz Piekot, Jerzy Radziwiłowicz, Małgorzata Rejmer, Maciej Robert, Krystyna Rodowska, Michał Rusinek, Justyna Sobolewska, Tadeusz Sobolewski, Sylwia Stano, Katarzyna Stoparczyk, Andrzej Strejlau, Tomasz Swoboda, Wojciech Szot, Mariusz Urbanek, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Karolina Wawer, Marcin Wicha, Ilona Wiśniewska, Rafał Wojasiński, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Antoni Zając, Filip Zawada.

Tak jak w poprzednich edycjach, Festiwal obfitować będzie w spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady, debaty, rozmowy o języku polskim i koncerty. O muzykę nad brzegami Wieprza zadbają wybitni artyści, czyli Voo Voo & Trebunie-Tutki z projektem „Tischner”, Monika Borzym, Edyta Geppert i Włodek Pawlik, a w czytaniach literatury udział wezmą doskonali aktorzy: Jacek Braciak, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Magdalena Warzecha, Dariusz Chojnacki, Agnieszka Radzikowska.

Tradycyjnie Festiwal ma swoich patronów. Tym razem będzie to poetka Anna Świrszczyńska oraz ważny dla Szczebrzeszyna Jan Brzechwa. Jego słynny wiersz o „chrząszczu brzmiącym w trzcinie” na trwałe wpisał urokliwe miasteczko Roztocza nie tylko do literatury, ale i do języka polskiego. Wśród działań poświęconych dorobkowi Brzechwy zaplanowano między innymi wystawę ilustracji do jego utworów, stworzonych przez mistrzów malarstwa i grafiki.

Kuratorką głównego programu literackiego Festiwalu jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami programu dla dzieci: Katarzyna Stoparczyk i Magdalena Kłos-Podsiadło.

Jak co roku na Festiwalu nie zabraknie propozycji dla dzieci. Będą więc poranne bloki warsztatów oraz dodatkowe konkursy i atrakcje. Celem sekcji dziecięcej, którą organizatorzy rozwijają w formule Małej Stolicy Języka Polskiego, jest zaoferowanie wartościowej rozrywki dla całych rodzin, ale też aktywne promowanie czytelnictwa i edukacja kulturalna. A przy tym oczywiście – po prostu dobra zabawa, jak na wakacje przystało.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia, dla odbiorców w każdym wieku, są całkowicie bezpłatne, ale obok otwartego charakteru przedsięwzięcia istotne są tu także działania wokół naukowych aspektów literatury i języka, jak panelowe dyskusje czy przyznanie Nagrody Człowieka Słowa i Nagrody Wielkiego Redaktora.

Choć Festiwal ma charakter ogólnopolski, to jest mocno osadzony w środowisku Roztocza i zachęca do odkrywania jego potencjału przyrodniczego i kulturowego, stając się ciekawą propozycją na wakacje. W Szczebrzeszynie i Zamościu można więc uczestniczyć w wydarzeniach o najwyższej jakości artystycznej albo po prostu ciekawie spędzić urlop.

Szczegóły wszystkich wydarzeń są dostępne na stronie stolicajezykapolskiego.pl, a namiastkę klimatu literackiego Roztocza oddaje film z ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat nad tym wydarzeniem. Do zobaczenia w Szczebrzeszynie!


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jolasia 05.07.2019 11:55
Czytelniczka

Jadę!!!!!!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 05.07.2019 09:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post