Ten tom mogą przeczytać nie tylko znawcy historii polskiego teatru i filmu czy wielbiciele Pani Mai Komorowskiej. To lektura, przy której wiele osób spędzi miło czas. Umiejętnie łączy, spaja dwa światy – życie rodzinne i zawodowe Aktorki. Poznajemy je nie tylko z perspektywy samej Bohaterki, ale też Jej studentów. Nieco przytłaczają, nużą wątki związane z opisem budowania roli (mogłyby się znaleźć w poradniku dla osób marzących o karierze aktorskiej). Niewątpliwym plusem jest ujawniająca się tu silna, pełna ekspresji, wyrazista osobowość Pani Mai – kobiety z klasą, znającej swoją wartość. Zdyscyplinowanej profesjonalistki, a jednocześnie osoby „wyluzowanej”, mającej pewien dystans do życia, szczęśliwej matki i babci.
To książka dla miłośników teatru i Mai Komorowskiej. Aktorka przywołuje swoje najważniejsze role i pokazuje cały proces tworzenia postaci, poszukiwania prawdy o bohaterce. Znajdziemy tam także opowieści o pracy w szkole teatralnej, o studentach. Są też wywiady ze studentami. Możemy róznież przyjrzeć się pracy niektórych reżyserów, z którymi Komorowska pracowała.
Książka bogato ilustrowana scenami ze spektakli. Na końcu znajdziemy kalendarium drogi aktorskiej Mai Komorowskiej. Wszystko to okraszone szczyptą informacji o życiu prywatnym, ale bez wiwisekcji.
Ogólny obraz to szczęśliwa żona, matka, ale przede wszystkim dumna ze swoich wnucząt babcia.
Jednak to książka dla wytrwałych oraz tych młodych ludzi, których kusi szkoła aktorska. Dlaczego dla wytrwałych, bo opisy budowania rol są bardzo szczegółowe, drobiazgowe, połączone z refleksjami aktorki.
Wyczuwa się charaktaerystyczny dla aktorki styl mówienia, ale, co jest ogromną niespodzianką, Maja Komorowska w rzeczywistości nie jest eteryczną i słabą kobietą. Niewiarygodnie energiczną, o niewyczerpanej sile i dyscyplinie wewnętrznej, czasem sprawiającą też wrażenie, że dręczy ją ADHD.
Polecam wytrwałym, bo to około 500 stron.