Mapa wakacyjnych festiwali (nie tylko) literackich
Lipiec i sierpień to czas wakacyjnych spotkań z książką. Lubimyczytać.pl zaprasza na krótki przegląd polskich festiwali literackich od morza aż do Tatr. Jest w czym wybierać!

W zestawieniu umieściliśmy nie tylko wybrane festiwale typowo literackie. Znalazło się miejsce również dla tych wydarzeń, które w swoich bogatych programach muzycznych czy filmowych zawarły propozycje dla książkoholików. Zamieszczamy również mapę, dzięki której możecie w łatwy sposób zaplanować swoje wakacje w systemie read and travel. Plecaki już spakowane? Zaczynamy podróż!
Już w pierwszy lipcowy weekend pojawia się problem wyboru. Czy wybrać się na NON-FICTION do Krakowa, czy raczej do Wrocławia na Dni Fantastyki lub do Chełma na pierwszą edycję konwentu Chalkon? Kierunek krakowski kusi premierą książki Aleksandry Boćkowskiej i licznymi spotkaniami autorskimi (m.in. Paweł Kapusta i Katarzyna Puzyńska). Program wrocławskiego wydarzenia pełny jest zaś literackich paneli dyskusyjnych i prelekcji, w których wezmą udział m.in. Marcin Rusnak i Aleksandra Janusz. Za Wrocławiem przemawia także fakt, że od środy 3 lipca trwa tam Miesiąc Spotkań Autorskich. Codziennie aż do 2 sierpnia w stolicy województwa dolnośląskiego jeden autor będzie przedstawiał zgromadzonej publiczności swoją twórczość. Miloš Doležal, Marek Krajewski i Hubert Klimko-Dobrzaniecki to tylko trzy nazwiska spośród liczącej 30 pozycji listy autorów, którzy się tam pojawią.
A co z propozycjami dla dzieci? W bogatym programie Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce (9–12 lipca) młodszych czytelników zainteresują między innymi warsztaty ilustratorskie, filmowe czy recyklingowe, spotkania autorskie i wieczorne czytanie na dobranoc. Dla dorosłych także przewidziano spotkania i dyskusje, których gospodarzem będzie Tomasz Majkowski.
W środę 9 lipca możemy także wykonać krótki skok do Lubiąża, gdzie podczas trwającego pięć dni Slot Art Festivalu nadarzy się okazja do spotkania z Jakubem Kornhauserem i Dawidem Mateuszem, a także do wzięcia udziału w warsztatach czytania poezji. Jeśli ktoś preferuje dłuższą podróż, to w tym samym czasie w Gorajcu podczas Folkowiska będzie można wysłuchać Andrzeja Stasiuka oraz Pawła Sołtysa.
Kto pozostał w Lubiążu, ten może łatwo udać się na odbywający się w dniach 13–20 lipca, współorganizowany przez Olgę Tokarczuk Festiwal Góry Literatury. Tam, w pięknych Górach Sowich, poza samą autorką powieści „Bieguni” uczestnicy spotkają również Kingę Dunin czy Urszulę Glensk, a także wezmą udział w pokazie filmu „Ciemno, prawie noc” na podstawie powieści Joanny Bator.
IX Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera zawita w tym roku do 12 miast i miejscowości. Od Kraśnika przez Szczebrzeszyn, Biłgoraj aż do Lublina wieczory wypełnione będą magicznymi widowiskami z elementami teatru, cyrku, tańca i muzyki, które przywołają postaci literackich bohaterów Isaaca Bashevisa Singera. Początek 13 lipca.
Fani pióra Andrzeja Pilipiuka nie mogą ominąć Dni Jakuba Wędrowycza, odbywających się w Wojsławicach (niecałe 40 km od Zamościa). Trwający od 19 do 21 lipca konwent to trzy dni wypełnione spotkaniami, dyskusjami i wspólnymi jam sessions.
A może nad morze? Idealnym celem wycieczki jest Nadmorski Plener Czytelniczy, odbywający się w dniach 19–21 lipca w Gdyni. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenie odwiedziło ponad 25 tysięcy czytelników, na któych czekały spotkania z 40 popularnymi autorami i bogata oferta książek blisko 70 wydawnictw. W tym roku organizatorzy spodziewają się pobicia rekordu odwiedzających. Wszak kto nie lubi czytać na plaży?
Pozostając w Trójmieście, polecamy udać się na odbywający się na przełomie lipca i sierpnia Festiwal Szekspirowski. W gdańskich teatrach nadarzy się bowiem doskonała okazja, by obejrzeć inscenizacje zarówno dzieł samego Szekspira, jak i dramatów inspirowanych jego twórczością, w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów.
Początek sierpnia to tradycyjnie czas, gdy odbywa się jeden z największych polskich festiwali muzycznych. W programie Pol'and'Rock Festival nie zabraknie spotkań z literaturą – na Wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych spośród wielu spotkań mogą nas zaciekawić szczególnie te z reporterami Filipem Springerem, Mariuszem Szczygłem i Justyną Kopińską lub z wyróżnioną w plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl 2018 Katarzyną Nosowską. W tym samym czasie odbywa się również Off Festival w Katowicach. Zaprasza on do Kawiarni Literackiej, gdzie wraz z kuratorką Sylwią Chutnik odpowiemy na pytanie „Dlaczego?” – dowiemy się od redakcji magazynu „Przekrój”, dlaczego robi się pismo, lub z Jerzym Stuhrem i Katarzyną Surmiak-Domańską zastanowimy się, „Dlaczego moralny niepokój?”.
Następnie możemy udać się do Szczebrzeszyna, który w dniach 5–11 sierpnia staje się Stolicą Języka Polskiego. Tam, w mieście pomnika chrząszcza, weźmiemy udział w warsztatach pisarskich z Mikołajem Grynbergiem, porozmawiamy o języku sportu z byłym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji polski i komentatorem telewizyjnym Andrzejem Strejlauem i udamy się na spacer z Adamem Wajrakiem. Program tego odbywającego się pod naszym patronatem festiwalu obfituje w wydarzenia skierowane zarówno do dorosłych, jak i do najmłodszych.
Fani fantastyki mogą zapisać w kalendarzach termin 8–11 sierpnia. Białostocki Polcon to jak zawsze panele, wykłady, warsztaty, konkursy i rozgrywki gier planszowych. Poza tym oczywiście głosowanie na nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i poznanie wyników, które zostaną ogłoszone 10 sierpnia.
Nie byliśmy w tym roku jeszcze w Tatrach! A czyż może być lepsza okazja do wizyty pod Giewontem niż Zakopiański Festiwal Literacki? Oprócz ogłoszenia Nagrody Literackiej Zakopanego możemy liczyć na opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej i na wystawę poświęconą związanemu z Tatrami kompozytorowi, fotografikowi i publicyście Mieczysławowi Karłowiczowi.
Spod samiuśkich Tater czeka nas długa podróż na jeden z dwóch kolejnych festiwali, nad którymi lubimyczytać.pl objęło patronat. Możemy znów wyruszyć do Trójmiasta, tym razem przy okazji Literackiego Sopotu (15–18.08). Program tegorocznej edycji brytyjskiej obfituje między innnymi w takie wydarzenia, jak warsztaty ilustratorskie dla dzieci z Rose Blake, gra miejska Sopocka Szkoła Magii, rozmowy Michała Nogasia na plaży i spotkanie z Lijią Zhang, opisującą swoje życie w Chinach.
A jeśli zamiast piaszczystych plaż wolicie rozciągające się aż po horyzont łąki, to polecamy uwadze festiwal „Patrząc na Wschód” (14–17.08). W Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, nieopodal granicy z Litwą, będziemy mieli okazję spotkać się z Pawłem Smoleńskim, udać się wraz z Krzysztofem Snarskim i Piotrem Malczewskim na spacer etnograficzny śladami staroobrzędowców oraz porozmawiać o boskich zwierzętach z Szymonem Hołownią. Oprócz strawy duchowej organizatorzy festiwalu zapewniają również na miejscu specjały kuchni regionu.
Ostatnią sierpniową propozycją jest organizowany przez Filipa Springera w dniach 23–25.08 Miedzianka Fest. Odbywający się w okolicach miasteczka opisanego w reportażu „Miedzianka. Historia znikania” festiwal ma w tym roku skupiać się na punktach, gdzie przecinają się literatura faktu i fikcja. Oprócz spotkań autorskich, między innymi z Jackiem Dukajem i Małgorzatą Rejmer, odbędą się wykłady, które wygłoszą Adam Bodnar, Przemysław Czapliński, Kamil Bałuk i inni. Interesująco zapowiadają się nocne czytania plenerowe, podczas których fragmenty swoich książek odczytają m.in. Magdalena Grzebałkowska, Agata Romaniuk i Mariusz Szczygieł.
I tak dobrnęliśmy do końca wakacji. Studenci jednak mogą wykorzystać także wrzesień na wizytę w górach. Stronie Śląskie to Stacja Literatura (12–15.09) organizowana przez Biuro Literackie. W tym roku, obok rozmaitych pracowni literackich, zaprezentować swoją tworczość będzie miało okazję blisko 100 osób, w tym goście z Palestyny i Syrii. Na scenie festiwalowej wystąpią tłumacze Filip Łobodziński i Andrzej Sosnowski, a swoje książki zaprezentują między innymi Jakub Pszoniak i Bianka Rolando.
Ze Stronia Śląskiego blisko już do Lądka-Zdroju, gdzie podczas corocznego Festiwalu Górskiego odbywa się duży blok poświęcony literaturze. Adam Bielecki podpisze swoje książki, Leszek Cichy opowie o swojej publikacji, a Krzysztof Wielicki będzie publicznie czytał wspomnienia Reinholda Messnera.
Ostatnią datą, którą trzeba zakreślić markerem w kalendarzu, jest 20 września. Wówczas, z okazji jubileuszu 20-lecia działalności, dystrybutor książek OSDW Azymut zorganizuje w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce Noc Księgarń. Obok spotkań autorskich, wydarzeń literackich, konkursów czy koncertów w programie mają znaleźć się także specjalne atrakcje dla najmłodszych czytelników oraz możliwość spędzenia całej nocy (od zmierzchu do brzasku) w księgarni. Wydarzenie, podobnie jak Noc Muzeów i Noc Bibliotek, ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych.
Czy wpisujecie w plany urlopowe festiwale literackie? Które z opisanych wyżej wydarzeń planujecie odwiedzić w tym roku?
komentarze [13]

W Bydgoszczy tradycyjnie nic się nie dzieje, oprócz występów podstarzałych panów usiłujących śpiewać. Niestety, niewiele się dzieje, a o akcjach literackich można zapomnieć :-)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post


A ja zadam jedno pytanie krytykom (choć zaznaczam, że nie jestem autorem tego materiału). Czy lepiej, że ten materiał jest, czy lepiej, żeby go nie było, skoro jest niekompletny?
W mojej skromnej opinii lepiej, że się pojawił. Lepiej bowiem wiedzieć coś, choć nie wszystko, niż zupełnie nic.
A uzupełnienia widzę, że się pojawiają w komentarzach (i super, że są takie...

W Białymstoku w sierpniu odbędzie się Polcon, nagroda Zajdla i te sprawy...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dziękujemy za przypomnienie, dodaliśmy Polcon do tekstu.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Trochę marna ta Wasza mapa, więc podaję kilka festiwali we wschodniej Polsce:
Chalkon - Konwent fantastyki
https://konwenty.info/event/chalkon-2019/
Dni Jakuba Wędrowycza
http://djw.konwent.co/
Festiwal Śladami Singera 2019
http://teatrnn.pl/sladamisingera/
Może ktoś skorzysta!

zdziwiłabym się, gdyby mapa była kompletna ;) nie ma na co tutaj liczyć od dawna.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dziękujemy za informacje. Dodaliśmy informacje o wskazanych wydarzeniach do tekstu.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Od 9 lipca zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce
http://www.rabkafestival.pl/program/

Dziękujemy za informację, dodaliśmy ją do artykułu.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post


Użytkownik wypowiedzi usunął konto
