Mapa wakacyjnych festiwali (nie tylko) literackich

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.07.2019

Lipiec i sierpień to czas wakacyjnych spotkań z książką. Lubimyczytać.pl zaprasza na krótki przegląd polskich festiwali literackich od morza aż do Tatr. Jest w czym wybierać!

Mapa wakacyjnych festiwali (nie tylko) literackich

W zestawieniu umieściliśmy nie tylko wybrane festiwale typowo literackie. Znalazło się miejsce również dla tych wydarzeń, które w swoich bogatych programach muzycznych czy filmowych zawarły propozycje dla książkoholików. Zamieszczamy również mapę, dzięki której możecie w łatwy sposób zaplanować swoje wakacje w systemie read and travel. Plecaki już spakowane? Zaczynamy podróż!

Już w pierwszy lipcowy weekend pojawia się problem wyboru. Czy wybrać się na NON-FICTION do Krakowa, czy raczej do Wrocławia na Dni Fantastyki lub do Chełma na pierwszą edycję konwentu Chalkon? Kierunek krakowski kusi premierą książki Aleksandry Boćkowskiej i licznymi spotkaniami autorskimi (m.in. Paweł Kapusta i Katarzyna Puzyńska). Program wrocławskiego wydarzenia pełny jest zaś literackich paneli dyskusyjnych i prelekcji, w których wezmą udział m.in. Marcin Rusnak i Aleksandra Janusz. Za Wrocławiem przemawia także fakt, że od środy 3 lipca trwa tam Miesiąc Spotkań Autorskich. Codziennie aż do 2 sierpnia w stolicy województwa dolnośląskiego jeden autor będzie przedstawiał zgromadzonej publiczności swoją twórczość. Miloš Doležal, Marek Krajewski i Hubert Klimko-Dobrzaniecki to tylko trzy nazwiska spośród liczącej 30 pozycji listy autorów, którzy się tam pojawią.

A co z propozycjami dla dzieci? W bogatym programie Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce (9–12 lipca) młodszych czytelników zainteresują między innymi warsztaty ilustratorskie, filmowe czy recyklingowe, spotkania autorskie i wieczorne czytanie na dobranoc. Dla dorosłych także przewidziano spotkania i dyskusje, których gospodarzem będzie Tomasz Majkowski.

W środę 9 lipca możemy także wykonać krótki skok do Lubiąża, gdzie podczas trwającego pięć dni Slot Art Festivalu nadarzy się okazja do spotkania z Jakubem Kornhauserem i Dawidem Mateuszem, a także do wzięcia udziału w warsztatach czytania poezji. Jeśli ktoś preferuje dłuższą podróż, to w tym samym czasie w Gorajcu podczas Folkowiska będzie można wysłuchać Andrzeja Stasiuka oraz Pawła Sołtysa.

Kto pozostał w Lubiążu, ten może łatwo udać się na odbywający się w dniach 13–20 lipca, współorganizowany przez Olgę Tokarczuk Festiwal Góry Literatury. Tam, w pięknych Górach Sowich, poza samą autorką powieści „Bieguni” uczestnicy spotkają  również Kingę Dunin czy Urszulę Glensk, a także wezmą udział w pokazie filmu „Ciemno, prawie noc” na podstawie powieści Joanny Bator.

IX Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera zawita w tym roku do 12 miast i miejscowości. Od Kraśnika przez Szczebrzeszyn, Biłgoraj aż do Lublina wieczory wypełnione będą magicznymi widowiskami z elementami teatru, cyrku, tańca i muzyki, które przywołają postaci literackich bohaterów Isaaca Bashevisa Singera. Początek 13 lipca.

Fani pióra Andrzeja Pilipiuka nie mogą ominąć Dni Jakuba Wędrowycza, odbywających się w Wojsławicach (niecałe 40 km od Zamościa). Trwający od 19 do 21 lipca konwent to trzy dni wypełnione spotkaniami, dyskusjami i wspólnymi jam sessions.

A może nad morze? Idealnym celem wycieczki jest Nadmorski Plener Czytelniczy, odbywający się w dniach 19–21 lipca w Gdyni. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenie odwiedziło ponad 25 tysięcy czytelników, na któych czekały spotkania z 40 popularnymi autorami i bogata oferta książek blisko 70 wydawnictw. W tym roku organizatorzy spodziewają się pobicia rekordu odwiedzających. Wszak kto nie lubi czytać na plaży?

Pozostając w Trójmieście, polecamy udać się na odbywający się na przełomie lipca i sierpnia Festiwal Szekspirowski. W gdańskich teatrach nadarzy się bowiem doskonała okazja, by obejrzeć inscenizacje zarówno dzieł samego Szekspira, jak i dramatów inspirowanych jego twórczością, w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów.


Początek sierpnia to tradycyjnie czas, gdy odbywa się jeden z największych polskich festiwali muzycznych. W programie Pol'and'Rock Festival nie zabraknie spotkań z literaturą – na Wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych spośród wielu spotkań mogą nas zaciekawić szczególnie te z reporterami Filipem SpringeremMariuszem Szczygłem i Justyną Kopińską lub z wyróżnioną w plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl 2018 Katarzyną Nosowską. W tym samym czasie odbywa się również Off Festival w Katowicach. Zaprasza on do Kawiarni Literackiej, gdzie wraz z kuratorką Sylwią Chutnik odpowiemy na pytanie „Dlaczego?” – dowiemy się od redakcji magazynu „Przekrój”, dlaczego robi się pismo, lub z Jerzym Stuhrem i Katarzyną Surmiak-Domańską zastanowimy się, „Dlaczego moralny niepokój?”.

Następnie możemy udać się do Szczebrzeszyna, który w dniach 5–11 sierpnia staje się Stolicą Języka Polskiego. Tam, w mieście pomnika chrząszcza, weźmiemy udział w warsztatach pisarskich z Mikołajem Grynbergiem, porozmawiamy o języku sportu z byłym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji polski i komentatorem telewizyjnym Andrzejem Strejlauem i udamy się na spacer z Adamem Wajrakiem. Program tego odbywającego się pod naszym patronatem festiwalu obfituje w wydarzenia skierowane zarówno do dorosłych, jak i do najmłodszych.

Fani fantastyki mogą zapisać w kalendarzach termin 8–11 sierpnia. Białostocki Polcon to jak zawsze panele, wykłady, warsztaty, konkursy i rozgrywki gier planszowych. Poza tym oczywiście głosowanie na nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i poznanie wyników, które zostaną ogłoszone 10 sierpnia. 

Nie byliśmy w tym roku jeszcze w Tatrach! A czyż może być lepsza okazja do wizyty pod Giewontem niż Zakopiański Festiwal Literacki? Oprócz ogłoszenia Nagrody Literackiej Zakopanego możemy liczyć na opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej i na wystawę poświęconą związanemu z Tatrami kompozytorowi, fotografikowi i publicyście Mieczysławowi Karłowiczowi.

Spod samiuśkich Tater czeka nas długa podróż na jeden z dwóch kolejnych festiwali, nad którymi lubimyczytać.pl objęło patronat. Możemy znów wyruszyć do Trójmiasta, tym razem przy okazji Literackiego Sopotu (15–18.08). Program tegorocznej edycji brytyjskiej obfituje między innnymi w takie wydarzenia, jak warsztaty ilustratorskie dla dzieci z Rose Blake, gra miejska Sopocka Szkoła Magii, rozmowy Michała Nogasia na plaży i spotkanie z Lijią Zhang, opisującą swoje życie w Chinach.

A jeśli zamiast piaszczystych plaż wolicie rozciągające się aż po horyzont łąki, to polecamy uwadze festiwal „Patrząc na Wschód” (14–17.08). W Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, nieopodal granicy z Litwą, będziemy mieli okazję spotkać się z Pawłem Smoleńskim, udać się wraz z Krzysztofem Snarskim i Piotrem Malczewskim na spacer etnograficzny śladami staroobrzędowców oraz porozmawiać o boskich zwierzętach z Szymonem Hołownią. Oprócz strawy duchowej organizatorzy festiwalu zapewniają również na miejscu specjały kuchni regionu.

Ostatnią sierpniową propozycją jest organizowany przez Filipa Springera w dniach 23–25.08 Miedzianka Fest. Odbywający się w okolicach miasteczka opisanego w reportażu „Miedzianka. Historia znikania” festiwal ma w tym roku skupiać się na punktach, gdzie przecinają się literatura faktu i fikcja. Oprócz spotkań autorskich, między innymi z Jackiem Dukajem i Małgorzatą Rejmer, odbędą się wykłady, które wygłoszą Adam Bodnar, Przemysław Czapliński, Kamil Bałuk i inni. Interesująco zapowiadają się nocne czytania plenerowe, podczas których fragmenty swoich książek odczytają m.in. Magdalena Grzebałkowska, Agata Romaniuk i Mariusz Szczygieł.

I tak dobrnęliśmy do końca wakacji. Studenci jednak mogą wykorzystać także wrzesień na wizytę w górach. Stronie Śląskie to Stacja Literatura (12–15.09) organizowana przez Biuro Literackie. W tym roku, obok rozmaitych pracowni literackich, zaprezentować swoją tworczość będzie miało okazję blisko 100 osób, w tym goście z Palestyny i Syrii. Na scenie festiwalowej wystąpią tłumacze Filip Łobodziński i Andrzej Sosnowski, a swoje książki zaprezentują między innymi Jakub Pszoniak i Bianka Rolando.

Ze Stronia Śląskiego blisko już do Lądka-Zdroju, gdzie podczas corocznego Festiwalu Górskiego odbywa się duży blok poświęcony literaturze. Adam Bielecki podpisze swoje książki, Leszek Cichy opowie o swojej publikacji, a Krzysztof Wielicki będzie publicznie czytał wspomnienia Reinholda Messnera.

Ostatnią datą, którą trzeba zakreślić markerem w kalendarzu, jest 20 września. Wówczas, z okazji jubileuszu 20-lecia działalności, dystrybutor książek OSDW Azymut zorganizuje w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce Noc Księgarń. Obok spotkań autorskich, wydarzeń literackich, konkursów czy koncertów w programie mają znaleźć się także specjalne atrakcje dla najmłodszych czytelników oraz możliwość spędzenia całej nocy (od zmierzchu do brzasku) w księgarni. Wydarzenie, podobnie jak Noc Muzeów i Noc Bibliotek, ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych. 

Czy wpisujecie w plany urlopowe festiwale literackie? Które z opisanych wyżej wydarzeń planujecie odwiedzić w tym roku? 


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Piotr Podgórski 06.07.2019 10:15
Bibliotekarz

W Bydgoszczy tradycyjnie nic się nie dzieje, oprócz występów podstarzałych panów usiłujących śpiewać. Niestety, niewiele się dzieje, a o akcjach literackich można zapomnieć :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mateusz Cioch 06.07.2019 20:19
Czytelnik

Organizuj.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Grzegorz 05.07.2019 21:42
Redaktor

A ja zadam jedno pytanie krytykom (choć zaznaczam, że nie jestem autorem tego materiału). Czy lepiej, że ten materiał jest, czy lepiej, żeby go nie było, skoro jest niekompletny?

W mojej skromnej opinii lepiej, że się pojawił. Lepiej bowiem wiedzieć coś, choć nie wszystko, niż zupełnie nic.

A uzupełnienia widzę, że się pojawiają w komentarzach (i super, że są takie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz Cioch 04.07.2019 23:27
Czytelnik

W Białymstoku w sierpniu odbędzie się Polcon, nagroda Zajdla i te sprawy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.07.2019 10:46
Administrator

Dziękujemy za przypomnienie, dodaliśmy Polcon do tekstu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ishara 04.07.2019 17:38
Czytelniczka

Trochę marna ta Wasza mapa, więc podaję kilka festiwali we wschodniej Polsce:

Chalkon - Konwent fantastyki
https://konwenty.info/event/chalkon-2019/

Dni Jakuba Wędrowycza
http://djw.konwent.co/

Festiwal Śladami Singera 2019
http://teatrnn.pl/sladamisingera/

Może ktoś skorzysta!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BezNazwy 04.07.2019 21:35
Bibliotekarz

zdziwiłabym się, gdyby mapa była kompletna ;) nie ma na co tutaj liczyć od dawna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.07.2019 10:39
Administrator

Dziękujemy za informacje. Dodaliśmy informacje o wskazanych wydarzeniach do tekstu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Babaryba 04.07.2019 17:13
Bibliotekarka

Od 9 lipca zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce
http://www.rabkafestival.pl/program/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.07.2019 10:45
Administrator

Dziękujemy za informację, dodaliśmy ją do artykułu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Babaryba 08.07.2019 15:00
Bibliotekarka

Super, dzięki 😄

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
04.07.2019 17:11
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 02.07.2019 13:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post