BluexRaven 
instagram.com/xbluexraven, https://www.flickr.com/photos/bluexraven
Wrocławianka z zamiłowania, amatorska pani fotograf, cosplayerka na pół etatu, XXI-wieczna czarownica, stała bywalczyni konwentów fantastycznych i mangowych, mól książkowy i fanatyczka herbaty. Ku uciesze tłumów pisuję recenzje książek.
18 lat, kobieta, Wrocław, status: Czytelniczka, dodała: 166 cytatów, ostatnio widziana 2 tygodnie temu
Teraz czytam
  • Bikini
    Bikini
    Autor:
    Janusz L. Wiśniewski napisał pełną rozmachu, niezapomnianą powieść o życiu i śmierci, o wojnie i pokoju, o miłości - nie jednej, o wielu... Od zbombardowanego Drezna, przez tętniący życiem Nowy Jork,...
    czytelników: 4844 | opinie: 273 | ocena: 7,36 (2441 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-05 23:51:58
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Pożyczone
 
2018-11-05 23:34:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Posiadam
Cykl: Wilk (tom 1)

Jestem wielbicielką książek pani Miszczuk. Zakochałam się od pierwszej strony w "Drugiej szansie", a późniejsze spotkania z jej dziełami i samą autorką tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to jedna z moich ulubionych twórczyń.

Do "Wilka" jednak zawsze miałam sceptyczne podejście. Wiedziałam, że ta książka istnieje i jest pierwszą, jaka kiedykolwiek wyszła spod jej pióra, a także że...
Jestem wielbicielką książek pani Miszczuk. Zakochałam się od pierwszej strony w "Drugiej szansie", a późniejsze spotkania z jej dziełami i samą autorką tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to jedna z moich ulubionych twórczyń.

Do "Wilka" jednak zawsze miałam sceptyczne podejście. Wiedziałam, że ta książka istnieje i jest pierwszą, jaka kiedykolwiek wyszła spod jej pióra, a także że pani Miszczuk napisała ją, mając piętnaście lat, czyli niewiele mniej, niż ja obecnie. Właśnie to trochę mnie do niej zniechęcało - świadomość, że nie napisała jej dojrzała autorka, ale nastolatka.
Gdy jednak na rynku ukazało się wznowione wydanie, postanowiłam sięgnąć po "Wilka" - uznałam, że gdyby nie było na nią popytu, wydawnictwo nie zdecydowałoby się na wydanie jej ponownie, tak więc było coś, co przez cały ten czas przyciągało czytelników do tej książki. Stwierdziłam też, że jestem ciekawa, jak bardzo rozwinął się styl pisania pani Miszczuk w porównaniu do jej dzieła z czasów nastoletnich.

Odpowiedź brzmi: bardzo.
Choć widać podobieństwa, chociażby w humorze, który przez lata tylko nieznacznie ewoluował, różnica jest zauważalna w narracji - na co w przedmowie do poprawionej wersji zwraca uwagę sama autorka - ale nie tylko. Także w sposobie przedstawiania wydarzeń, samych wydarzeniach oraz bohaterach.
Szczerze mówiąc, spodziewałam się, o dziwo, czegoś mniej infantylnego. Miałam w głowie nakreśloną pewną wizję tej książki (być może za sprawą poprzedniej okładki, o wiele bardziej poważnie wyglądającej), którą pani Miszczuk roztrzaskała o ścianę. Nie mogę jednak powiedzieć, że jestem zawiedziona.

"Wilk" jest powieścią kierowaną do młodzieży (przez samą młodzież z resztą) i zdecydowanie nie należy patrzeć na nią zbyt poważnie ani mieć wielkich oczekiwań. Ot, niezbyt poważna, niezbyt przemyślana fabuła, w której nie należy doszukiwać się jakiejkolwiek logiki ani zastanawiać się nad motywami kierującymi bohaterami. W świecie przedstawionym w książce, prócz wątku nadnaturalnego, największymi problemami są kwestie takie jak: zagadanie do najpopularniejszego chłopaka w szkole, wredna cheerleaderka, kolor samochodu najlepszej przyjaciółki. Całość napisana jest niesamowicie naiwnie, a naiwność ta przejawia się zarówno w postępowaniu postaci, które najpierw robią, a później myślą (albo w ogóle nie myślą, szczególnie o pewnych kwestiach, nad którymi myśleć ewidentnie by wypadało, co jest niesamowicie zastanawiające z perspektywy dorosłego czytelnika), jak i w samych wydarzeniach, które często się ze sobą nie kleją i są czasami naprawdę naciągane. Od razu widać, że "Wilk" został napisany przez osobę młodą i niedoświadczoną.

Ostatecznie jednak, choć do tej pory mogłoby się wydawać inaczej, nie uważam "Wilka" za złą książkę. Z chęcią wystawiłabym ocenę pomiędzy "przeciętną" a "dobrą", gdyby istniała taka możliwość. Pomijając wszystkie rzeczy, o których wspomniałam wyżej i oceniając tę książkę z odpowiednią dozą dystansu, stwierdzam, że czytało się ją całkiem przyjemnie. Pozwoliła mi na chwilę wrócić do czasów, w których moim największym zmartwieniem było to, że nie mogę umówić się z ulubionym aktorem czy nie wiem, jak zacząć rozmowę z popularnym kolegą ze szkoły.
Prawdopodobnie gdybym czytała ją właśnie wtedy, mogłaby stać się jedną z moich ulubionych książek. Teraz traktowałam ją bardziej jako eksperyment ze względu na ogromną sympatię do autorki. Zdecydowanie polecam ją jednak młodszym czytelniczkom (lub czytelnikom!), ponieważ jest to książka od młodzieży dla młodzieży, którą da się przeczytać w zaledwie kilka dni i bardzo polubić. Sama z przyjemnością sięgnę po drugą część, którą czeka już cierpliwie w kolejce, ponieważ mam ostatnio ochotę na takie niewymagające lektury.

Na koniec uwaga co do wznowionego wydania - moim zdaniem obecna okładka zdecydowanie bardziej pasuje do treści książki, niż poprzednia, poważna i nawet odrobinę odstraszająca. Teraz widać od razu, z czym mamy do czynienia - z romansem dla młodzieży - a nie z książką grozy dla nastoletnich czytelników.

pokaż więcej

 
2018-11-04 18:49:29
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia
Cykl: Czerwona Królowa (tom 4)
 
2018-10-28 13:56:29
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia
Autor:
Cykl: Kroniki Tej Jedynej (tom 1)
 
2018-10-24 14:14:25
Dodała cytat z książki: Demon
Możesz napisać słowo "śmierć" tysiąc razy na kartce papieru i nie przybliży cię to w żaden sposób do zrozumienia, czym ona rzeczywiście jest. Śmierć bliskiej osoby zawsze będzie tylko abstrakcyjnym słowem. To chyba właśnie znaczy kochać - nie wierzyć w czyjąś śmierć.
 
2018-10-24 14:12:46
Dodała cytat z książki: Demon
Tragedia, jaką jest strata bliskich sercu osób, jest bezmierna, a przekonanie, że mogłyby ją oddać słowa poety, talent kompozytora, zdolności malarza lub geniusz jakiegokolwiek innego artysty - to mrzonka. Podobnie rzecz ma się z miłością, ponieważ miłość i tragedia to dwie nieodłączne siostry.
 
2018-10-24 14:09:15
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Cykl: Wilk (tom 2)
 
2018-10-19 22:33:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Biblioteka

Mam niesamowicie mieszane uczucia co do tej książki.
Z jednej strony czytało się ją szybko i z całkiem sporą dozą zaciekawienia, a z drugiej naprawdę masa rzeczy się nie kleiła.

Pomijając samą tematykę II wojny światowej i zbrodni hitlerowców, która jest stosunkowo trudna do poruszenia w literaturze rozrywkowej (co dało się tutaj zauważyć), w historię zostało wplątanych mnóstwo przypadkowych...
Mam niesamowicie mieszane uczucia co do tej książki.
Z jednej strony czytało się ją szybko i z całkiem sporą dozą zaciekawienia, a z drugiej naprawdę masa rzeczy się nie kleiła.

Pomijając samą tematykę II wojny światowej i zbrodni hitlerowców, która jest stosunkowo trudna do poruszenia w literaturze rozrywkowej (co dało się tutaj zauważyć), w historię zostało wplątanych mnóstwo przypadkowych wątków - jak gdyby autor miał na raz za dużo pomysłów i usiłował upchnąć je na siłę butem w jednej książce. Prócz zmarłego nazisty opętanego przez tytułowego demona mamy bowiem do czynienia z wampirzycą, która !SPOILER! okazuje się być wiedźmą (to w końcu wampirzyca czy wiedźma?) i wątek której czerpie garściami z ludowych, słowiańskich opowieści, a także z nadnaturalnymi przeczuciami jednego z bohaterów, żywymi trupami, duszami zaklętymi w kruki i w sumie ze wszystkim, co w jakikolwiek pokrętny sposób może się kojarzyć z horrorem klasy B. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze tajemnicze urządzenie stworzone przez nazistów, masowe morderstwa i bohater z bardzo dziwną odmianą pewnej choroby. Przesada? Chyba tak.

Gdyby nie ta losowość wątków, gdyby autor skupił się na jednej rzeczy i dobrze ją rozbudował oraz gdyby trochę bardziej racjonalnie tłumaczył pewne wydarzenia zawarte w książce, na pewno moja ocena byłaby znacznie wyższa. Potencjał był, autor z całą pewnością posiada lekkość pióra i umiejętność zaciekawienia czytelnika, ale wszystko zbyt trąciło naiwną, groteskową opowiastką opowiadaną przy ognisku, do której wrzuca się wszystkie budzące grozę wątki, jakie akurat przychodzą opowiadającemu do głowy.

pokaż więcej

 
2018-10-16 23:47:42
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-15 19:58:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Biblioteka, Lektury, Niedokończone
 
2018-10-15 19:55:17
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Pożyczone

Niebywale krótka, ale treściwa opowieść z głębokim przesłaniem, które każdy czytelnik - a w szczególności dorosły - powinien wziąć sobie do serca. Do tego przepięknie wydana, z ilustracjami, które w zasadzie przekazują całą jej treść, co nadaje jej niezwykłości i delikatności przekazu, który w dużej mierze pozostaje zależny od interpretacji odbiorcy.

 
2018-10-14 15:07:09
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia
Autor:
 
2018-10-14 15:05:07
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia
Autor:
 
2018-10-14 15:02:45
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia
 
2018-10-14 15:01:29
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia
Autor:
 
Moja biblioteczka
533 39 246
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (11)

Ulubieni autorzy (21)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (304)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd