Przesilenie

Cykl: Kwiat paproci (tom 4)
Wydawnictwo: W.A.B.

Najbardziej wyczekiwana książka tej wiosny – "Przesilenie", czyli ostatnia część bestsellerowego cyklu "Kwiat paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk. Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, zazdrość i wielka miłość w tle. Autorka "Szeptuchy" po raz ostatni zabierze czytelników do magicznego świata słowiańskich bóstw i pradawnych obrzędów, gdzie właśnie rozpoczynają się święta Dziadów i Szczodrych...

Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, zazdrość i wielka miłość w tle. Autorka "Szeptuchy" po raz ostatni zabierze czytelników do magicznego świata słowiańskich bóstw i pradawnych obrzędów, gdzie właśnie rozpoczynają się święta Dziadów i Szczodrych Godów. Nadszedł czas, aby dotrzymać obietnicy danej bogowi ognia, Swarożycowi. Czy Gosia sprosta zadaniu? Tym bardziej, że nie wiadomo, jak zachowa się Mieszko, jej wielka miłość: pomoże w spełnieniu przysięgi czy… wręcz przeciwnie.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl

Sol | 2018-05-09

Bardzo dobry finał bardzo dobrej serii.
Miałam wielkie nadzieje co do czwartego tomu Kwiatu Paproci i nie zawiodłam się. Półtorej doby spędzone z Gosią i resztą spółki było bardzo przyjemne.

W końcu tez otrzymujemy odpowiedzi na wszelakie pytania.
Nawet na to najważniejsze, kto jest ojcem Gosi ;) nie powiem, byłam zaskoczona. Chociaż autorka mogła nas potrzymać dłużej w niepewności.
Samo odkrycie tożsamości tatusia przez Gosię bardzo nietypowe. Zresztą, nie można się było spodziewać niczego innego ;)
Końcówka też jest bardzo emocjonująca, nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.

Udało mi się też w tej części tak definitywnie polubić Mieszka. Dłuuugo był dla mnie bohaterem - cudem, napisanym aby wzbudzać w czytelniczkach dreszczyk pożądania. Bo taki ach i och i taki magiczny. Nie, w końcu jest facetem, normalnym gościem a nie bożyszczem za dychę.

Mało mi było Jarogniewy, chętnie poznałabym całą jej historię, a nie tylko te urywki. Niby wszystko już zostało powiedziane, ale coś...

Nina | 2018-05-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 14 maja 2018

Ech, no i się skończyło. A ja bym chciała jeszcze...
Koniec cyklu Kwiat Paproci w końcu nadszedł, a ja zwracam się z prośbą do autorki - niech się jeszcze zadzieje, ja miałabym wielką ochotę poczytać jeszcze, szczególnie po takim zakończeniu, jakie nam Pani Autorka zaserwowała.
Cykl Kwiat Paproci był dla mnie świetną przygodą, i cóż, że niektórzy mówią: bajdurzenie, infantylna, bla bla bla. Ja się świetnie bawiłam ze słowiańskimi bogami, bożkami, boginiami i innymi nie z tego świata stworzeniami. Dla mnie połączenie współczesnego świata i dawnych wierzeń było strzałem w dziesiątkę. Mnie to zauroczyło i wciąż mi jest mało :)
Całą serię polecam.

Beata | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Bardzo dobra powieść fantasy i bardzo udane zakończenie serii. Jestem usatysfakcjonowana tym tomem.
Świat bogów i ludzi wrócił do równowagi:) Gosia wydoroślała, Mieszko chyba też:). Zadowoliło mnie zakończenie. Swarożyc dostał, na co zasłużył. Ale chciałabym, by poszerzony został wątek z Dzikim Łowem - ich ataman skradł moje serce:)

rinos | 2018-05-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 19 maja 2018

No i się skończyło :(
To była książka wyczekiwana przeze mnie odkąd się dowiedziałam, iż będzie jeszcze czwarta część serii "Kwiat paproci".
"Przesilenie" nie zawodzi, pojawiają się nowe postaci, fabuła rozwija się z każdym rozdziałem, robi się coraz ciekawiej i bardziej tajemniczo. Wszystko się wyjaśnia, równowaga na świecie przecież musi być zachowana i przyznaję, iż ten pomysł autorki przypadł mi do gustu.
Zakończenie jest idealne. Z jednej strony autorka zamknęła wrota, gdyż wszystko zostało wyjaśnione i nastał spokój, z drugiej strony taki finał to otwarta księga, bo życie toczy się dalej i nie wiadomo co przyniesie kolejny dzień.

Ogólnie serię "Kwiat paproci" uważam za udaną i summa summarum daję osiem gwiazdek. Wspaniale się ją czyta wieczorami i nocami, kiedy wszystko zostaje wyciszone, a czytelnik zostaje przeniesiony w świat słowiańskich bogów i pradawnych obrzędów.
Z całego serca polecam.

Dorota | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

O Bogowie!
Skończyłam ten cykl. Miejscami wymęczyłam.
Ta część zaczyna się bezpośrednio po wydarzeniach ze swojej poprzedniczki. I na samym początku czekało mnie już wielkie zaskoczenie. Niezbyt przyjemne niestety. Mieszko powiem okazał się być głupkiem za jakiego miałam go od samego początku. Zero męskiego honoru. Niby taki stary a z prawdziwego mężczyzny nie zostało nic. Nasz wspaniały władca oczywiście nie wierzy w to, że dziecko jest jego. Ale co tam. Pobzykać przecież mimo to można. JAKI PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA BY TAK POSTĄPIŁ? Jak nie wierzysz, że to Twoje dziecko to rzucasz obelgi prosto w twarz dziewczyny i zabierasz się od niej na zawsze. Ale nie Mieszko, gdzie tam.
Kiedy już utwierdziłam się w przekonaniu, że Mieszko jest pustakiem jakich mało pojawiło się kilka zabawnych sytuacji (fartuszek) oraz ciekawostek (klątwa). To kto jest ojcem Gosi przewidziałam bardzo szybko, kogo miała zabić również. Końcówka trochę mnie zaskoczyła, ale niestety na minus. No co za beznadziejny...

Godne zakończenie wspaniałej przygody. Żywię wielką nadzieję, że autorka powróci jeszcze do tej historii, do tych bohaterów. Moim marzeniem byłby serial na podstawie tej serii. Za jakiś czas przeczytam cały cykl od nowa. Polecam serdecznie. Z niecierpliwością czekam na nową powieść autorki.

Och, cóż to była za książka !
Cóż to była za przygoda !
Absolutnie fenomenalne zakończenie NAPRAWDĘ ŚWIETNEJ historii.
Tak strasznie żałuję , że to już koniec przygód Gosi i Mieszka - i tak bardzo mnie cieszy fakt, że owo zakończenie zostało tak rewelacyjnie skonstruowane :)
Cały cykl jest jak dla mnie rewelacyjny. Począwszy od pomysłu, by napisać książkę osadzoną wśród słowiańskich wierzeń, poprzez rozmach w kreacji i różnorodności bohaterów, aż po fantastyczne prowadzenie fabuły, gdzie wydarzenie goni wydarzenie, słowiańskie klimaty ogrzewają serce, a wszystko jest skropione dla smaczku wątkami romantycznymi, historycznymi i magicznymi.
Duże brawa również dla kreacji postaci głównej bohaterki, która na kartach tych 4 powieści przechodzi genialną metamorfozę.
Od hipochondryczki i irytującej panikary, do zwyczajnej i w pełni akceptowalnej, choć lekko niezrównoważonej, acz bardzo sympatycznej młodej kobiety.

W przesileniu nie doszukałam się żadnych wad. Wszystkie wątki zostały tu...

itysiek_reads | 2018-05-20
Przeczytana: 19 maja 2018

„Przesilenie” to ostatni tom z cyklu „Kwiat paproci”, bardzo żałuję, że to już koniec tej historii! W tej części początkowo działo się dużo mniej niż w „Żercy”, ale im bliżej końca, tym bardziej akcja się rozkręca – w końcu musi to być zakończenie z przytupem!

Zbliża się święto Dziadów, a w Bielinach nie ma żercy… Witek przeszedł na ciemną stronę mocy, zagrażając tym samym Gosi i innym mieszkańcom. W życiu Gosi wszystko się komplikuje: nie dość, że jest w ciąży, to dodatkowo dowiaduje się o ciążącej na jej rodzinie klątwie, jej mama bardzo nie chce zdradzić imienia jej ojca, a Swarożyc ciągle się koło niej kręci, a przy tym uparcie milczy na temat tego, kogo będzie musiała zabić uczennica szeptuchy… Gosia usilnie stara się odblokować swoje wizje, ale nie udaje jej się nad nimi zapanować. Jakie tajemnice wyjdą na jaw? I przede wszystkim jaka jest dola Mieszka i Gosi…?

Bardzo podobała mi się ta część, a zwłaszcza szalona końcówka! Autorka niejednokrotnie mnie zaskoczyła, świetnie...

kama100 | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Szkoda, że to już koniec. Bardzo dobra seria. Zżyłam się z bohaterami i czytałam z największa przyjemnością. Zakończenie przemyślane. Serdecznie polecam z tą seria nie można się nudzić.

CuriousSoul | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Najlepszym podsumowaniem całej serii Kwiatu Paproci jest to mistyczne, narastające wewnątrz uczucie... gdy rodzi się - co ja piszę! - wręcz eksploduje nadzieja, że to jeszcze nie koniec!
Nadzieja na powrót do czarodziejskiego świata bajań i legend owianych oparami ni to mgły, ni dymu.
Autorka trzyma nas w napięciu i nie puszcza!
Żyjemy tą wykreowaną przez nią, magiczną rzeczywistością,
która koniec końców okazuje się być tak przewrotna, że aż zaskakująca. Zawrotny i nieprzewidywalny happyend z Gosławą w roli głównej.
Po prostu musisz to przeczytać!
Obowiązkowo!

PS: Pod tajemniczym wpływem Kwiatu Paproci uzewnętrzniła się moja czytelnicza labilność - od sceptycyzmu do gatunku fantasy przeszłam do zachwytu nad twórczością K.B. Miszczuk - coś nieprawdopodobnego!