Przesilenie

Słowiańskie demony były, rzucanie uroków było, rozruba była i do tego jeszcze zakończenie z przytupem. Takie zakończenia lubię. A masz za swoje. Książki tej autorki są dla mnie, od dawna, wielką przyjemnością. Zawsze poprawiają mi humor.
Teraz pozostaje mi poznać losy Jagi i jak ja się cieszę, że ten sequel dostaliśmy! Nie tylko nie muszę rozstawać się z tym uniwersum, tak jeszcze sequel jest o świetnej postaci.

Cyrku ciąg dalszy, ale na szczęście to już koniec.
Gosia to postać mało wyrazista, przez cztery tomy nie nauczyła się niczego na swoich błędach, jej decyzje w większości przypadków były po prostu idiotyczne.
Mieszko nijaki, kompletnie nie rozumiem tej Jego wielkiej miłości z Gosławą, wątki bez ładu i składu.
O końcówce i rozwiązaniu problemów nawet się nie będę wypowiadać, jak dla mnie to za bardzo naciągana historia.
A szkoda bo potencjał był i to spory.

Cyrku ciąg dalszy, ale na szczęście to już koniec.
O końcówce i rozwiązaniu problemów nawet się nie będę wypowiadać,...

Chaotyczna fabuła. Gosi się nie poprawiło, a Mieszko dalej nijaki.

Chaotyczna fabuła. Gosi się nie poprawiło, a Mieszko dalej nijaki.

Humor, wierzenia. Ciekawa historia.

empikgo #reklama

Humor, wierzenia. Ciekawa historia.

empikgo #reklama

buuuu czemu to juz koniec przygód Mieszka i Gosi 😭😭😭😭

buuuu czemu to juz koniec przygód Mieszka i Gosi 😭😭😭😭

Ciekawe zakończenie. Gosia poukładała swoje skomplikowane życie.

Ciekawe zakończenie. Gosia poukładała swoje skomplikowane życie.

Czwartą część cyklu "Kwiat Paproci" przeczytałam po dość długiej, prawie 4-letniej przerwie od poprzedniego tomu. Na szczęście na początku książki szybko połapałam się, na czym zakończyła się akcja, a sama autorka również na kartach powieści odwoływała się do poprzednich wydarzeń.
Podobnie jak w poprzednich tomach, nie brakuje tu akcji, humoru, zagadek i słowiańskich bogów, którzy coraz bardziej ingerują w życie bohaterów.
Fabuła miejscami była zaskakująca, choć były też momenty, kiedy dało się przewidzieć bieg wydarzeń - nie wpłynęło to jednak negatywnie na odbiór książki.
W tej części bardziej przypadła mi do gustu postać Mieszka, który w poprzednich tomach nie był moim ulubionym bohaterem. Gosia czasem denerwowała mnie swoim lekkomyślnym i naiwnym zachowaniem, ale było lepiej niż w poprzednich tomach.
Na razie ten tom podobał mi się najbardziej, a teraz z niecierpliwością czekam aż będę mogła zapoznać się z historią Jagi.

Tym razem nie czekałam długo po skończeniu trzeciego tomu i prawie od razu rzuciłam się na kolejny. I znowu miłe spędzenie czasu! Cykl Kwiatu Paproci po prostu mnie oczarował.
Ta część podobała mi się nawet bardziej niż trzecia. Pełno tu jak zwykle słowiańskich obrzędów i bóstw, dodatkowo nowe legendy czy podania no i rozwiązują się wszystkie niezałatwione wcześniej sprawy. Plus niewymuszone poczucie humoru i zabawne dialogi, które mimo że mogą wydawać się komiczne i przerysowe w jakiś dziwny sposób idealnie jednak pasują do całej historii i bohaterów.
Oj ciężko będzie mi pożegnać się z Gosią i Mieszkiem...

Na półkach: , , , , , ,

Ta część naprawdę mi się podobała. Może dodatkowo dlatego, że tym razem czytałam w wersji papierowej? Jak zwykle pod dostatkiem jest uroczego słowiańskiego klimatu.
Działo się tu wiele, a czytało lekko i szybko. Rozwikłane zostały tajemnice, choć może chciałabym, żeby niektóre motywy zostały chociaż trochę pogłębione. Nie narzekam jednak, bo była to dobra zabawa. Na pewno zabiorę się też za kolejne książki z serii.

Muszę przyznać, że pomimo iż fabuła raczej przewidywalna to książkę naprawdę się przyjemnie czytało. Jak pozostałe trzy z resztą, naprawdę fajnie napisana.

Przyznam się, że od początku gdzieś mi tam świtało w głowie, że ojcem Gosi będzie któryś z bogów. Albo Weles, albo Swarożyc (wiem, że to by było dziwne skoro miał na jej punkcie taką obsesję, ale po przeczytaniu Mitologii Słowiańskiej Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony doszłam do wniosku, że nie tylko Grecka mitologia lubi się z kazirodztwem). Z całą pewnością bym się zdziwiła gdyby się okazało, że ojcem Gosi jest jakiś tam pan Zdzichu czy inny Stefan, bo wtedy była by to chyba ZBYT normalna rzecz jak na jej życie. Fajnie, że nie okazało się nagle, że skoro jej ojcem jest bóg to ona nagle też tam się okazuje jakaś ekstra - jak ją nazywali "widzącą co mało widzi" tak dalej to robili.

Relacja Gosi i Swarożyca doprowadzała do szewskiej pasji. Dziewucha tu go nie znosiła, na każdym kroku chciała mieć go z głowy, ale jak przychodziło co do czego to okazywał się pomocny przy wizjach. Na końcu go zabija tylko po to aby pocałować go jak obiecała i po nim zapłakać. No żesz jasna cholera! Ogarnij się dziewucho!

Ciekawa jestem jak sobie poradzą z wychowaniem boga, co również jakoś mnie nie zdziwiło po słowach Welesa o równowadze, o skończonej liczbie i o tym, że dziecko Gosi będzie dla nich bardzo ważne. Raczej nie trudno było się tego domyślić skoro bogowie mieli w większośći wy*ebane na śmiertelników, a teraz się okazuje, że nienarodzone jeszcze dziecko będzie dla nich ważne. Swoją drogą, zajebista ironia losu: "zabijasz boga-> twoje dziecko będzie jego odpowiednikem". Eh, Gosia i jej dola...

Najlepszym tekstem jaki kiedykolwiek przeczytałam były słowa babci Jagi: "To co? My tsymamy. A ty go stylecikiem!" co miało dla mnie wydźwięk jak "To co? Po jednym na każdą nóżkę!"
Nie? Tylko ja? Okej.