Buick 8

2003-03-25
2003-03-25
Maciejka Mazan
powieść zagadka śmierć samochód

Okładka książki Mroczna Wieża: Długa droga do domu Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Mroczna Wieża: Upadek Gilead Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Arcydzieła czarnego kryminału Robert Leslie Bellem, W.R. Burnett, James Mallahan Cain, Raymond Chandler, James Hadley Chase, Peter Cheyney, Carroll John Daly, Samuel Fuller, David Goodis, Peter Haining, Dashiell Hammett, MacKinlay Kantor, Stephen King, Elmore Leonard, Ross MacDonald, Ed McBain, Mickey Spillane, Quentin Tarantino, Jim Thompson, Cornell Woolrich
Arcydzieła cza... Robert Leslie Belle...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...

TL:DR: Przeciągnięte opowiadanie, miejscami przegadane, ale w bardzo fajnym klimacie i czuć
rękę Kinga, który z niczego potrafi stworzyć coś.

Książkę kupiłem przypadkiem, w pakiecie z inną i traktowałem ją jako ciekawostkę, bo w sumie
Po opiniach widziałem że nie jest to nic wybitnego. Muszę przyznać że bardzo pozytywnie się zaskoczyłem.

Fantastyczne jest to, że dla Stephena Kinga wystarczy jeden, (nie)zwykły samochód by stworzyć wokół niego historię która dosłownie wciąga.

Na szczególne uznanie zasługuje pierwsza połowa książki, tajemnicze pojawienie się Buicka, jego kierowca który nagle znika, tajemnice które dzieją się wokół samochodu. Niestety im dalej w las, tym bardziej wydaje się że miało być to krótkie opowiadanie, ale zostało przeciągnięte i powstała książka.
I dobrze, że powstała, bo to nie jest zła książka, natomiast wydaje mi się że lepiej przyjęła by się jako opowiadanie w którymś ze zbiorów mistrza.

Bawiłem się całkiem dobrze, dość szybko się czyta, ale nie ma co liczyć na wartką akcję.

rękę Kinga, który z niczego potrafi stworzyć coś.

Fantastyczne jest to, że dla...

Niestety , mimo całej miłości do twórczości Kinga ta książka nie dla mnie , jest po prostu nudna

Nie jest to może Opus Magnum Kinga, a nawet nie książka z (moim zdaniem) jego Top 5, ale nie jest zła.

Każda dotąd przeczytana książka Kinga wciągała mnie niczym buick swoje ofiary ;) Ta powieść niestety trochę mnie wymęczyła choć jak zwykle ogromny plus dla autora za umiejętność tworzenia postaci i atmosfery grozy. Zawsze mam wrazenie, że bohaterowie w prozie Kinga są jak żywi ludzie. Jednak ten pomysł bardziej nadawałby się, moim zdaniem, na krótsze opowiadanie niż powieść na 350 stron.

Bardzo dobry King. Niepewność tego co jest po drugiej stronie zawsze do mnie przemawiała, więc i tym zrobiło to na mnie wrażenie. Na końcu trochę plot twist trochę na siłę, ale muszę przyznać, że byłam mało czujna i dałam się nabrać.

"ᴢᴀᴡsᴢᴇ ɴᴀᴅᴄʜᴏᴅᴢɪ ᴛᴀᴋɪ ᴍᴏᴍᴇɴᴛ, ᴋɪᴇᴅʏ ᴡɪᴇ̨ᴋsᴢᴏśᴄ́ ɴᴀs ᴡɪᴅᴢɪ sᴘʀᴀᴡʏ ᴢ sᴢᴇʀsᴢᴇᴊ ᴘᴇʀsᴘᴇᴋᴛʏᴡʏ ɪ ᴢᴅᴀᴊᴇ sᴏʙɪᴇ sᴘʀᴀᴡᴇ̨, ᴢ̇ᴇ ʟᴏs ᴡᴄᴀʟᴇ ɪᴄʜ ɴɪᴇ ᴄʜᴄᴇ ᴘᴏᴄᴀᴌᴏᴡᴀᴄ́, ᴛʏʟᴋᴏ ᴅᴀᴄ́ ᴘɪɢᴜᴌᴋᴇ̨, ᴋᴛᴏ́ʀᴀ ᴊᴇsᴛ ɢᴏʀᴢᴋᴀ."

🟪 Słyszałem sporo niedobrego o tej książce, oceny także nie zachęcały, a tutaj proszę taka niespodzianka, bo podobała mi się, i to jak! Nie jest to najwybitniejsze dzieło mistrza, przyznaję, ale świetnie poprowadzona narracja i ziarno tajemniczości, które zasadził autor co zaowocowało naprawdę wciągającą historią. Widzę tutaj także kilka podobieństw do rzeczywistego wypadku, któremu uległ sam King w trakcie pisania tej właśnie książki.

🟪 W pewnym baraku, na tyłach komisariatu, stoi schowany Buick 8, który znalazł się tam w tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach. Jest w nim coś niepokojącego, coś, jakby z innego świata. Grupa policjantów sprawuje na nim pieczę, obserwuje go, bada, i wciąż nie może zrozumieć czym tak naprawdę jest. Buick 8 skrywa swoje sekrety. Młody Ned, który w poprzednim roku stracił ojca na służbie, stał się częstym bywalcem w barakach, gdzie policjanci traktują go jak członka rodziny. Podczas spotkań Ned zaczyna słuchać opowieści o tajemniczym wozie, który od przeszło dwudziestu lat stoi zamknięty. Historie, które słyszy są nieprawdopodobne, często przybierają one formę najgorszego koszmaru, aż ciężko w nie uwierzyć. Buick jest jak magnes, przyciąga do siebie innych, lecz to niebezpieczny pojazd, i cały komisariat wkrótce się o tym przekona.

🟪 Widzę w niej także ukryte przesłanie. Myślę, że to powieść o stracie, o tym, że w życiu czasem różnie się układa i niekoniecznie musi być w tym logika lub drugie dno. Czasami po prostu jest jak jest i nie mamy na to wpływu. Możemy jedynie na swój własny sposób poradzić sobie z tym, poukładać to w głowie i żyć dalej.

Może nie najlepsza książka Kinga ale fajne ciekawostki z pracy policji stanowej . Straszna historia Buicka to czyta fantazja.

Tym razem lekki zawód z twórczości Mistrza. Wiadomo, nie wszystko złoto co się świeci. Najlepszy w "Buicku 8" jest początek - King robi to co potrafi najlepiej czyli zaczyna swoją gawędę która WCIĄGA. Porwał mnie tym, jak zaczyna się cała historia. Niestety, gdzieś potem wkrada się... Właśnie, co? Nuda? Może nie do końca, ale - opowieść robi się jakaś czarno-biała, i to zarówna ta z "Wtedy", jak i z "Teraz". Przeciętność? To już bardziej. Wogóle to ciężko zaklasyfikować mi "Buicka 8" do jakiegoś konkretnego gatunku. CHYBA najbliższe prawdy będzie stwierdzenie że jest to (pseudo)horror (?) sci-fi, z naciskiem na ten drugi element. Ale to moje subiektywne spostrzeżenie i nie każdy się z tym musi zgadzać. W każdym razie "Buicka 8" nie zaliczę do najlepszych wg mnie powieści Mistrza, a co najwyżej do średnich. Tak bardzo średnich że ocena 5 gwiazdek jest idealna.

Forma przedstawienia historii bardzo przypadła mi do gustu. Opowieść, która snują starsi do młodego człowieka kojarzy się ogniskiem, przy którym starszyzna opowiada młodym historie z życia, dzięki której mogą się czegoś nauczyć.

🚗 Cytat o kocie... to powiedzenie (Ciekawość zabiła kota, satysfakcja go wskrzesiła) wydaje mi się istotne. W pewnych momentach miałam wrażenie, że czytam historię o ciekawości a auto było tylko tłem całej opowieści. Syn był ciekaw historii o ojcu, ojca ciekawił wręcz fascynował Buick.

🚗 Ok, a jak już ruszyłam temat Buicka... do momentu sięgnięcia po książkę a nawet i dłużej 😅) nie wiedziałam jak wygląda Buick. W książce w pewnym momencie przeczytałam, że (był) to samochód mafiozów przez bagażnik, który posiada i musiałam wygoglować, o jakie auto chodzi, bo idiotyczne uznałam, że auto z okładki może być przypadkowym samochodem. 🤪

🚗 Fabuła kojarzy mi się z niepewnym kierowcą, który potrafi dobrze jeździć. Rozpoczyna się powoli, buduje odpowiedni klimat, w odpowiednich momentach przyspiesza i zwalnia, ale... ma momenty zawahania, po których nie do końca jesteś pewny czy sięgnąłeś po dobrą powieść.

🚗 I elementy grozy --> zawsze przy Kingu liczę, że poczuję się nieswojo. Nie musi być to największy strach, jaki się czuje, gdy się odkryło, że wsiadłaś do samochodu, który prowadzi wariat, ale no muszą być te elementy, po których coś nie daje spać po nocach. Tu tego nie czułam. Wyczułam się w bohaterów, ale ten Buick to był dla mnie taki meeh

Ogólnie polecam, bo historię dobrze się czyta. Ale równocześnie czuję, że mogła to być lepsza książka, że zabrakło jakiegoś małego elementu.

Bardzo trudno ocenić mi tę książkę.
Z jednej strony podobał mi się styl - takie jakby opowiadanie przy ognisku, wspominanie starych czasów, przekazanie tego co było osobie, którą ominęła przyjemność (albo i nieprzyjemność) oglądania wszystkiego związanego z przeklętym autem, które jest portalem między światami.
Z drugiej strony niewykorzystany potencjał - czasami wydawało mi się, jakby niektóre sklecone słowa były tylko po to, by jakoś załatać dziurę, jakby King tracił pomysł, lub jakby chciał na siłę dokończyć (czasami lepiej odłożyć i wrócić do pisania po jakimś czasie, tak by pomysły same przyszły).
Warto jednak przeczytać, zwłaszcza dla fanów Kinga, tak, by samemu wyrobić sobie zdanie na temat warsztatu.

Bardzo trudno ocenić mi tę książkę.
Z drugiej strony niewykorzystany potencjał - czasami wydawało...

• Stephen King
  • King