Upadek Rzymu

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die spatantike. Der niedergang Roms - Mehamorphose der antiken kultur
historia

Joseph Vogt (1895-1986), wybitny niemiecki historyk starożytności, wychowanek i wieloletni profesor uniwersytetu w Tybindze, debiutował w roku 1924 rozprawą o monetach aleksandryjskich. W licznych późniejszych publikacjach zajmował się przede wszystkim historią starożytnego Rzymu. Do najważniejszych jego książek należą: "Die römische Republik" (1932), "Constantin der Grosse und sein Jahrhundert" (1949) oraz przedstawione tu dzieło o upadku Rzymu, "Der Niedergang Roms" (1965), będące podsumowaniem poglądów autora na schyłek dziejów rzymskich (wieki III - V).

Inaczej niż wielu jego poprzedników Vogt dostrzega w analizowanej przez siebie epoce nie tylko katastrofę świata antycznego, ale przede wszystkim wielką przemianę kulturową, prowadzącą ku Europie średniowiecznej.

Czytelnik niniejszej serii znajdzie w tej książce odpowiedź nauki XX-wiecznej na klasyczne dzieło Gibbona oraz znakomite, szerokie tło dla pracy Simona o wczesnym chrześcijaństwie.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Spooky | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

"Upadek Rzymu" niemieckiego starożytnika zapowiadał się jako pozycja bardzo interesująca. Wydana w prestiżowej serii upadłego niedawno wydawnictwa lektura miała na celu ukazanie ostatnich stuleci cesarstwa rzymskiego. Autor w znakomitym wstępie przypomniał szereg stanowisk, metod badawczych, które pojawiały się w kolejnych stuleciach w celu wyjaśnienia, dlaczego upadła tak wielka potęga polityczna.
Niestety, we właściwej części dzieła autor zawodzi niemal na całej linii. Za godne uwagi wydaje się jedynie dogłębne poruszenie kwestii chrześcijaństwa w imperium. Autor pokazuje, jak wielkie znaczenie miała nowa religia na świat rzymski, zwłaszcza na jego elity, i tym samym udowadnia, że wielkie zmiany w myśleniu, percepcji były nieuniknione. Vogt przekazuje, jak bardzo niezwykła była siła chrześcijaństwa: pogańskich wierzeń wyrzekały się nawet elity, bynajmniej nie w celach pragmatycznych (politycznych, finansowych), ale właśnie z powodu myśli jaką niosło ze sobą chrześcijaństwo.
Na...

Marcon | 2013-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Studium dotyczące tzw. późnego antyku. Książka obejmuje czasy od końca dynastii Antoninów po początki państw germańskich na gruzach imperium. Vogt skupia się głównie na aspekcie przemian kulturalnych, religijnych i społecznych (w takiej kolejności), co jedni mogą uznać za zaletę, inni za wadę. Mi osobiście wzmiankowe przedstawienie kwestii politycznych i militarnych tego okresu nie przypadło do gustu. Zamiast tego autor np. sporo miejsca poświecą analizie konkretnych tekstów literackich i autorów, czy obszernym fragmentom dotyczącym architektury. Niewątpliwie spojrzenie na te aspekty może nam dawać pewien obraz wewnętrzny epoki, aczkolwiek raczej sam nie jest katalizatorem zmian. Wydaje mi się że także niemieckie pochodzenie autora daje znać w tej książce - o ile w przypadku Rzymu autor opisuje na dobrą sprawę tylko czasy co ważniejszych cesarzy, to sytuacja państw germańskich posiada dość obszerną analizę (ale i tu są wyjątki - np. sytuacja Swebów praktycznie w ogóle nie została...

Radogost | 2016-11-15
Konstantyn | 2016-11-05