Historia Niemiec

Okładka książki Historia Niemiec Władysław Czapliński, Adam Galos, Wacław Korta
Okładka książki Historia Niemiec
Władysław CzaplińskiAdam Galos Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Historie Krajów i Narodów historia
historia
Historie Krajów i Narodów
Ossolineum
2010-01-01
1981-01-01
historie krajów Niemcy historia Niemiec

Książka grubaśna. Biorąc pod uwagę datę startową całości wywodów, czytelnik oczekiwałby że opisane zostaną same perełki i momenty kluczowe dla historii Niemiec, Rzeszy, Cesarstwa... niestety 20-30% materiału to jakieś niepotrzebne dłużyzny i nudnawy bo bardzo pobieżny opis faktów.

Dzieło zbiorowe więc raz jest gorzej, raz jest lepiej - dla tego "lepiej" jednak warto.

Typowa, uniwersytecka praca zbiorowa znawców tematu, gdzie każdy miał do opisania swój odcinek w pasjonującej historii Niemiec. Książka jest napisana dość beznamiętnie, faktograficznie, tak aby mogła posłużyć za podręcznik dla studentów historii lub osób pasjonując się tematem.
Układ książki jest typowo chronologiczny, opis rozpoczyna się od pojawienia się plemion germańskich w dorzeczach rzek Renu i Łaby w okolicach X w. p.n.e., skąd wyparły mieszkające tutaj wcześniej plemiona celtyckie. Praojczyzną współczesnych Niemców była Skandynawia. Ludy germańskie odegrały kluczową rolę w czasach wędrówek ludów i walnie przyczyniły się do upadku Cesarstwa Zachodnio-rzymskiego. Co ciekawe, sama Germania została zchrystianizowana dopiero w połowie VIII w., między innymi zaborczymi wojnami Karola Wielkiego. Po ustanowieniu Świętego Cesarstwa Rzymskiego, w którego skład wchodziło między innymi Królestwo Niemieckie, nastało około 300 lat istnienia zcentralizowanej monarchii, która regularnie sięgała po władzę w państwach włoskich, również nasz kraj odczuwał konsekwencję ekspansjonizmu niemieckiego. W połowie XIII wieku, po wielkim bezkrólewiu, nastąpiło długotrwałe rozbicie dzielnicowe Niemiec. W konsekwencji następne stulecia uśpiły ogólnoniemiecką państwowość.
Zasadniczym zwrotem w historii Niemiec jak i Europy, był wybuch reformacji. Niemiecki mnich Marcin Luter przeciwstawił się praktykowanemu przez ówczesny Kościół procederowi, że łaskę Bożą można kupić opłacając się urzędnikom Kościoła Katolickiego. Wystąpił też przeciwko dość bałwochwalczemu kultowi świętych, o których nie ma mowy w ewangelii, a przede wszystkim odrzucił całą hierarchię kościelną wraz z jej zbiurokratyzowaną administracją, co owocowało wypowiedzeniem zwierzchności papieżowi w dalekim Rzymie. Te wydarzenia podzieliły Niemcy oraz całą Europę na cześć protestancką oraz wierną katolicyzmowi. Konsekwencją tego były okrutne wojny religijne, które spustoszyły kraj i znacznie zredukowały jego ludność, być może nawet o połowę.
Kolejne dwa stulecia to zażarta rywalizacja dwóch państw niemieckich: starej a wielkiej Austrii oraz młodych a dynamicznych Prus. Wojny napoleońskie oraz zabory ziem polskich przez oba państwa niemieckie, wzmocniły i scementowały obu konkurentów, z których każdy próbował się wysforować na lidera i główną siłę zjednoczeniową narodu w jeden organizm polityczny. W drugiej połowie XIX w. taka rola przypadła Prusom, które po zwycięskiej wojnie z Francją proklamowały w 1871 r. powstanie Cesarstwa Niemieckiego. Cesarstwo powstało na koncepcji małych Niemiec czyli bez ziem należących do cesarstwa Habsburgów. Przez następne 50 lat Europa znajdowała się pod wpływem przewagi niemieckiej na kontynencie. Dopiero Wielka Wojna i koalicja większości państw świata przeciwko Niemcom złamała ich przewagę. Okazało się ,że było to dopiero preludium do największej hekatomby w dziejach starego kontynentu, jakim były hitleryzm i sprowokowana przez niego II Wojna Światowa, ale to już jest zupełnie inny temat.

Biorąc pod uwagę, że książka złożona jest z kilku części stworzonych przez każdego z autorów z osobna, nie będzie zaskoczeniem, jeśli stwierdzę, iż poziom jest niestety nierówny, i to w sposób dość istotny. Nic nie ujmując wiedzy pana Czaplińskiego, część pierwsza obejmująca okres historyczny w założeniu przecież bardzo ciekawy (od pojawienia się wspólnot plemiennych na ziemiach niemieckich do roku 1492) napisana została w sposób niezwykle trudny do przełknięcia. Cóż, nie każdy posiada talent do przekazywania wiedzy, w tym przypadku jest to w zasadzie czerstwe jak stuletni suchar zestawienie dat, nazwisk i wydarzeń, w którym bardziej finezyjnych wypowiedzi trzeba szukać z wydajną lupą. Tym bardziej w takim kontekście zaskakuje pozytywnie część druga pod komendą pana Galosa (lata 1492-1798) i niewiele gorsza trzecia pana Korty (1798-2010).
O ile lektura części pierwszej to droga przez przysłowiową mękę, to przechodząc do części drugiej tekst nabiera rumieńców. Bardzo pozytywnie wpływa na to sposób formułowania wypowiedzi przez p. Galosa, który, jak łatwo zauważyć, ma spore zadatki na "opowiadacza". Trochę smętniej robi się pod sam koniec dzieła, kiedy to może trochę zbyt wiele pojawia się liczb i procentów związanych z kolejnymi wyborami parlamentarnymi w latach nam najbliższych, jednak, z drugiej strony, to w końcu podręcznik a nie kryminał.
Tyle odnośnie formy - co do treści trudno coś chyba książce zarzucić. To bardzo rzetelne kompendium wiedzy o naszym zachodnim sąsiedzie, oczywiście zależnie od punktu widzenia każdy mógłby na swój sposób narzekać, że ten lub ów rozdział jest za krótki lub za długi (zaskoczyło mnie dość pobieżne omówienie okresu hitlerowskiego),tego jednak nie da się uniknąć.

PS Dodam jeszcze, że mogłem popełnić błąd odnośnie przypisania części dzieła odpowiednim autorom (pisałem z pamięci, bez książki pod ręką),więc jeśli coś poknociłem i zarzuciłem nie temu autorowi co nie trzeba, najusilniej za to przepraszam.

Bardzo dobre źródło wiedzy o naszym sąsiedzie. Książka nie jest równa, ale trudno to osiągnąć przy pracach zbiorowych. Zdecydowanie lepsze są części III i IV (czyli od 1789 do 2010),a najsłabsza jest część I. Książka jest pełna smaczków takich jak rozważania na temat warunków pokoju snutych przez niemieckich polityków w czasie Wielkiej Wojny albo wielkości deficytów handlowych II Rzeszy.

• Historia Niemiec
  • historia