O pamięci, która nie miała granic

Tłumaczenie: Joanna Przesmycka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Um mnemonista : malen'kaâ knižka o bol'šoj pamiâti
zdrowie, medycyna
Bartosz

Opis fenomenu pamięci Solomona Szerszewskiego, dziennikarza litewskiego obdarzonego wyjątkową pamięcią fotograficzną.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Glioblastoma | 2016-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2016

Psychologiczne studium przypadku człowieka posiadającego niezwykłe zdolności umysłowe. Książka napisana przez Aleksandra Łurię, jednego z protoplastów radzieckiej neuropsychologii. W tej krótkiej książeczce Łuria przedstawia historię litewskiego reportera posiadającego nadzwyczajne dary - nieograniczonej pamięci, której działanie wymyka się dobrze znanym prawom psychologii poznawczej, a także zdolności synestezji, dzięki której każdy dźwięk wywołuje odpowiadające mu wrażenie koloru, kształtu, czy smaku i na odwrót.

Książka niepowtarzalna i warta polecenia każdemu, kto interesuje się psychologią, czy kognitywistyką. Aleksander Łuria to mistrz idiograficznego opisu zjawisk zachodzących w psychice, pozwalającego na uchwycenie niezwykłości danej osoby i jej historii. W tym przypadku mamy do czynienia u jednego człowieka z kilkoma umysłowymi fenomenami, które do dzisiaj właściwie nie zostały w pełni wyjaśnione, a ich zgłębienie może nam dużo powiedzieć o naturze naszych umysłów....

JMU8634 | 2015-12-15
Przeczytana: 06 lipca 2012

Książka zdecydowanie będąca białym krukiem :-) na nielicznych aukcjach allegro osiąga niespodziewane ceny... Pozycja obowiązkowa w kolekcji neurologa. Opowieść o człowieku i jego pamięci w którą trudno uwierzyć. Klasyka!

Marcin Miłkowski | 2015-11-26
Bartosz | 2011-04-18