O pamięci, która nie miała granic

Okładka książki O pamięci, która nie miała granic Aleksander Łuria
Okładka książki O pamięci, która nie miała granic
Aleksander Łuria Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Um mnemonista : malen'kaâ knižka o bol'šoj pamiâti
Wydawnictwo Naukowe PWN
1970-01-01
1970-01-01
Joanna Przesmycka
neurologia medycyna pamięć synestezja

Książka o absolutnie niezwykłym przypadku (powinienem napisać "człowieku", ale to raczej opis przypadku).
Dobrze napisana, choć - nie umiałem się takiemu wrażeniu oprzeć - z epoki psychologii naiwnej.

Tak czy inaczej, jeśli ktoś interesuje się psychologią, to ta książeczka powinna sprawić mu wiele frajdy. Mnie sprawiła.

Szereszewski to jeden z takich przypadków na którym zbudowano mnóstwo wiedzy. Kilka jest takich osób, na podstawie których budowano teorie psychologiczne i zrozumiano wiele (Pineas Gage, Ted Boundy, Jack Schwarz, Charles Whitman; Nina Kułagina; itp) Szereszewski na samym czele.

Polecam!

Szereszewski to jeden z takich przypadków na którym...

Sołomon Szerieszewski, czyli człowiek obdarzony pamięcią fotograficzną i synestezją (odbieranie rzeczywistości za pomocą dodatkowych zmysłów, np. dźwięku z kolorami, zapachu ze smakiem itd.).
Nadludzka pamięć z pozoru może się wydawać bardzo pożądaną cechą dla niezaznajomionych z tematem osób, jednak książka ukazuje prawdziwe oblicze i konsekwencje, jakie to ze sobą niesie. Szerieszewski potrafił bezbłędnie zapamiętywać ciągi cyfr czy słów, co prawda potrzebował do tego krótkich przerw pomiędzy zapamiętywaniem, jednakże było to spowodowane tym, że w głowie wszystko sobie wizualizował i nadmiar informacji w krótkim czasie powodował rozmywanie się obrazów. Również problemem mogło być czasem to, w jaki sposób zapamiętał daną rzecz, np. umieszczając mały obiekt, a później nie dostrzegając go, gdyż obrazy przywoływał sobie z pamięci i tak naprawdę pomyłki wynikały z jego percepcji, aniżeli tego, że coś zapomniał. A skoro o zapominaniu mowa - to było jego największą zmorą. Szerieszewski miał nieograniczoną pamięć i zapamiętane rzeczy mógł przywoływać nawet po kilkunastu latach później, jedynie potrzebował chwili na przypomnienie sobie okoliczności ich zapamiętania. Problem był właśnie wtedy, gdy chciał coś zapomnieć, zwłaszcza w późniejszych latach życia, gdy przyswoił tak olbrzymie ilości obrazów do swojej głowy, że łatwo mógł pomylić jedne z drugimi. Również przez tak dokładną pamięć miał problemy z odróżnianiem czyjegoś tonu głosu, a nawet wyrazu twarzy - wystarczyła drobna zmiana, by mógł od razu taką dostrzec i odczuć.
Opisywany bohater książki nie wyróżniał się także inteligencją, co może wydawać się dziwne - jak osoba, która ma tak świetną pamięć, nie jest jednocześnie niezwykle mądra? Otóż jego pamięć, zwłaszcza w połączeniu z bardzo rzadką odmianą synestezji sprawiała duże problemy w zapamiętywaniu fragmentów książek, a jeszcze bardziej utworów poetyckich czy abstrakcyjnych pojęć. Szerieszewski nie rozumiał tego, czego nie mógł zobaczyć, najlepszymi przykładami były tutaj słowa takie jak "nic", "wieczność czy "nieskończoność". Również czytanie sprawiało mu ogromną trudność, gdyż każde słowo przekładało się na obraz w jego głowie, co więcej każde słowo dla niego czymś się różniło, dlatego największą uciążliwością były przeróżne metafory czy synonimy, czego on sam nie mógł zrozumieć, bo zbyt dziwnie przekładało się później na obrazy w jego głowie i powodowało zbyt wielki chaos. Również wszystkie przeszkadzające dźwięki utrudniały mu skupienie i rozmywały jego obrazy. Może w sumie skończę już opisywać postać Szerieszewskiego, ponieważ książka jest naprawdę całkiem interesująca, pomimo około 100 stron objętości nie czuję po niej niedosytu, jednak żałuję, że nie była to autobiografia Szerieszewskiego, gdyż z takowej moglibyśmy się dowiedzieć dużo więcej rzeczy, o których w książce nie rozwinięto tematu - np. o rozszczepieniu osobowości (gdy widział w swoich obrazach samego siebie, to nie opisywał jakby on był tą osobą, lecz ktoś inny) albo co w przypadku tych gorszych wspomnień - tutaj jedynie się domyślam, że prawdopodobnie zastępował takie obrazy jakimiś nowymi, o czym była mowa w książce o jego próbach zapominania czegoś. Aaaa, jeszcze bardzo ciekawą informacją jest to, że posiadał zdolność kontrolowania własnym pulsem (np. wyobrażał siebie w trakcie wysiłku lub snu, a to realnie miało wpływ na jego bicie serca w rzeczywistości) lub nawet i temperaturą ciała.
Niestety, nigdy się nie dowiemy dokładniej o tym wszystkim, ale z drugiej strony dobrze, że książka została napisana przez doktora, dzięki czemu mógł on obiektywnie podejść do tematu i nie skupił się tylko na samej pamięci, ale również i na samej osobie Szerieszewskiego.

Pamięć, która nie ma granic - brzmi niezwykle. Po lekturze tej niewielkiej książeczki śmiem jednak twierdzić, że jest to bardziej przekleństwo niż błogosławieństwo.
A w kwestii formalnej: tytuł oryginału to "Ум мнемониста..." czyli "Umysł mnemonisty..."

Świetne, aż trudno uwierzyć, ze jest to w ogóle możliwe...

Świetne, aż trudno uwierzyć, ze jest to w ogóle możliwe...

Psychologiczne studium przypadku człowieka posiadającego niezwykłe zdolności umysłowe. Książka napisana przez Aleksandra Łurię, jednego z protoplastów radzieckiej neuropsychologii. W tej krótkiej książeczce Łuria przedstawia historię litewskiego reportera posiadającego nadzwyczajne dary - nieograniczonej pamięci, której działanie wymyka się dobrze znanym prawom psychologii poznawczej, a także zdolności synestezji, dzięki której każdy dźwięk wywołuje odpowiadające mu wrażenie koloru, kształtu, czy smaku i na odwrót.

Książka niepowtarzalna i warta polecenia każdemu, kto interesuje się psychologią, czy kognitywistyką. Aleksander Łuria to mistrz idiograficznego opisu zjawisk zachodzących w psychice, pozwalającego na uchwycenie niezwykłości danej osoby i jej historii. W tym przypadku mamy do czynienia u jednego człowieka z kilkoma umysłowymi fenomenami, które do dzisiaj właściwie nie zostały w pełni wyjaśnione, a ich zgłębienie może nam dużo powiedzieć o naturze naszych umysłów. Pozycja niezwykła i oryginalna w literaturze psychologicznej.

Książka zdecydowanie będąca białym krukiem :-) na nielicznych aukcjach allegro osiąga niespodziewane ceny... Pozycja obowiązkowa w kolekcji neurologa. Opowieść o człowieku i jego pamięci w którą trudno uwierzyć. Klasyka!

• Z kręgu medycyny
  • Popularnonaukowe
  • Szukam
  • Muszę przeczytać w najbliższym czasie
  • Koniecznie chcę przeczytać!
  • Medycyna

Dodaj cytat z książki O pamięci, która nie miała granic