Udar i przebudzenie. Moja podróż w głąb mózgu

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Galaktyka
My Stroke of Insight
zdrowie, medycyna
Tamaryszek

Rankiem 10 grudnia 1996 roku Jill Bolte Taylor, 37-letnia specjalistka od anatomii mózgu, absolwentka Harvardu, przeżyła rozległy wylew krwi do lewej półkuli mózgu. W niespełna 4 godziny utraciła zdolność chodzenia, mówienia, czytania i pisania, straciła też pamięć. Dzięki ogromnej wiedzy, była jednak w stanie nie tylko obserwować, lecz również analizować zmiany zachodzące we własnym mózgu.

Powrót do pełni zdrowia trwał 8 lat. W tym czasie Taylor patrzyła na otaczający ją świat z perspektywy kreowanej przez sprawną prawą półkulę mózgu, co całkowicie zmieniło jej postrzeganie rzeczywistości.

W swojej książce Jill Bolte Taylor dzieli się z Czytelnikami celnymi i szczegółowymi spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób wylew zaburza funkcjonowanie ludzkiego mózgu i jakie uczucia towarzyszą osobie dotkniętej przez wylew. Będąc specjalistką z imponującą wiedzą, autorka bardzo wnikliwie opisuje nie tylko anatomię, lecz również mechanizm pracy ludzkiego mózgu i drogę prowadzącą od choroby do zdrowia. Dzięki temu osoby, które chcą pomóc swoim bliskim po wylewie, znajdą potrzebne wskazówki i odpowiedzi na nurtujące pytania.

W swojej książce Jill nie ogranicza się do przekazywania wiedzy biologicznej. Jej historia ma również drugie, duchowe oblicze. Autorka opisuje swój stan emocjonalny po wylewie, porównuje go do nirwany, buddyjskiej wolności od cierpienia. Skutkiem tymczasowego „wyłączenia” lewej, racjonalnej części mózgu, Jill żyła w świecie pozytywnych emocji generowanych przez prawą półkulę. Autorka odkryła, jak dużo w życiu zależy od nas samych i jak niewiele brakuje nam do szczęścia.

"Z badań naukowych doktor Taylor oraz jej osobistego doświadczenia wynika, że prawa i lewa półkula mózgu mają różne osobowości."

The New York Times

"Przemiana Jill Bolte Taylor wstrząśnie waszym postrzeganiem świata."

ABC News

"Z własnego doświadczenia wiem, że opowieść Jill Bolte Taylor jest prawdziwa i szczera. Sam w 2012 roku przeżyłem udar krwotoczny mózgu po pęknięciu tętniaka - doświadczenia autorki są więc bliskie moim wspomnieniom.
Doktor Taylor pisze o odczuciach człowieka w trakcie udaru, a także w czasie rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Uświadamia nam, jak ważny jest szacunek dla chorego oraz jak istotne okazują się wsparcie rodziny, poczucie bezpieczeństwa i empatia otoczenia.
Pozostaję pod wielkim wrażeniem tej książki."

dr n. med. Piotr Miśkiewicz

"Jill Bolte Taylor była młodą kobietą, kiedy doznała udaru krwotocznego mózgu. Jako naukowiec specjalizujący się w chorobach mózgu opowiada o swojej chorobie w sposób bardzo wnikliwy i interesujący. Jej książka to historia walki o powrót do normalnego życia. Dla chorych i ich rodzin jest skarbnicą wiedzy, jak radzić sobie z utrudnioną komunikacją, która bardzo często występuje po udarze mózgu. Dla ludzi zdrowych to wspaniała porcja wiedzy na temat naszego mózgu oraz jego wciąż nie do końca zbadanych zdolności kompensacyjnych."

dr n. med. Włodzimierz Dłużyński,
prezes zarządu Fundacji Udaru Mózgu

źródło opisu: http://www.galaktyka.com.pl

źródło okładki: www.galaktyka.com.pl

marta_456 | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Bardzo dobra dla osób opiekujacych się niepełnosprawnymi po udarze mózgu. Pozwala spojrzeć na tę niepełnosprawność z innej perspektywy.

krasnylud | 2018-12-27
Przeczytana: 24 listopada 2018

Patrzenie od strony neurobiologa na wyłączające się funkcje mózgu - niesamowite.
Czytanie o tym, jak możemy połączyć się i poczuć jednością ze światem, a także sterować naszymi negatywnymi emocjami - dziękuję, spasuję. Cieszę się, że jesteś szczęśliwa i układasz sobie życie, ale rób to z dala ode mnie.

(może warto powiedzieć, że choć nie jestem lekarzem, to pracuję na oddziale neurologii i udarowym, więc wiedza zawarta w tej książce nie jest niczym nowym. Natomiast podejście do pacjenta... tutaj odkryłam, że mogłoby się poprawić i staram się wprowadzać w życie pewne rady. Nie wszystkie można)

almos | 2018-12-21
Przeczytana: 25 listopada 2018

Unikalna relacja neurolożki, która doznała udaru mózgu i dokładnie spisała swoje przeżycia. Czyta się to jak thriller, a opis żmudnego powrotu do zdrowia chwyta za serce. Paradoksalnie, udar pozwolił autorce na lepsze, pełniejsze życie. Przy okazji dostajemy masę wiadomości o pracy mózgu. Wspaniała, porywająca książka o relacji między tym, co duchowe i fizyczne i wielkiej sile woli człowieka.

Książka amerykańskiej neurolożki, a ściślej mówiąc neuroanatomki, jest unikalnym świadectwem osoby, która naukowo zajmowała się badaniem mózgu, sama przeżyła udar mózgu i wróciła do sprawności po długiej ośmioletniej rekonwalescencji. Autorka w porywającej formie przedstawia szczegółową, minuta po minucie, kronikę swoich przeżyć.

W czasie udaru nastąpił nagły wylew krwi do lewej półkuli (odpowiadającej za mowę, logiczne myślenie, zdolność analizy) pozbawiając autorkę mowy i innych podstawowych funkcji poznawczych. W tym czasie miała mocny kontakt z prawą półkulą, dla której „ nie istnieje...

GZal | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Jill Bolte Taylor jest neuroanatomem. W wieku 37 lat doznała rozległego wylewu krwi w lewej półkuli mózgu. Udar trwał cztery godziny. Dzięki swojej wiedzy i resztkom świadomości była w stanie obserwować to co dzieje się z jej organizmem. Swoje przeżycia oraz późniejszą rehabilitację opisała w książce Udar i przebudzenie. Podobnie jak Obłęd J. Krzysztonia, czy wydane w ostatnich latach Ocaliła mnie łza (A. Lieby), Umysł w ogniu (S. Cahalan) czy nawet autobiografia S. Hawkinga (Moja krótka historia) powinna stać się lekturą dla lekarzy, opiekunów, rehabilitantów. Pokazuje bowiem perspektywę i potrzeby człowieka z chwili, gdy zawalił się cały świat, a jednak każda z tych osób utrzymała na tyle świadomości i perspektywy, że pokazała co w procesie leczenia i powrotu do zdrowia było najważniejsze. I często nie są to rzeczy zbieżne z istniejącymi działaniami w trakcie rehabilitacji.
[...]
całość:

Orszada | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Czuję się zobowiązana dodać opinię na temat tej książki o wyjątkowej treści - takiej, która może zmienić perspektywę patrzenia na świat, nawet jeżeli powtarzane są w niej czasem treści, które już znamy. Do rzeczy.

Historię doktor Jill Bolte Taylor poznałam już jakiś czas temu, oglądając jej wystąpienie na jednej z konferencji TED (https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU) i od tamtej pory historia oraz wyciągnięte przez kobietę wnioski noszę w sobie.
Naukowiec zajmujący się na co dzień odkrywaniem tajemnic układu nerwowego pewnego poranka doświadcza wylewu krwi do lewej półkuli mózgu i zachowując świadomość, czerpie garściami empiryczną wiedzę. Cóż za ewenement.

Historia powróciła do mnie z mocą, gdy kilka dni temu odkryłam "Udar i przebudzenie". Jeszcze dokładniej mogłam poznać przebieg zdarzenia, okres powrotu do zdrowia oraz wyciągnięte przez panią doktor lekcje.

Chociaż udar to zapewne traumatyczne przeżycie, czasem spotkanie ze śmiercią, a okres rekonwalescencji może...

Doma | 2017-12-14

Jest to książka neurolog która przeżyła udar. Mówi o jej przeżyciach gdy dostała wylewu, jak się obudziła po nim po raz pierwszy i w czasie jej rehabilitacji. Opowiada o tym jak to zdarzenie wpłynęło na życie autorki i na nią samą. Dzięki swojej profesji, autorka mogła nie tylko opowiedzieć swoje odczucia, ale także przeanalizować je jako lekarz.
Książka pozwala nam się wczuć w sytuację osoby po udarze, zrozumieć ją oraz czego potrzebuje i co najważniejsze, że można po nim wrócić do zdrowia. Niestety to długa i mozolna praca.
Książkę rozpoczyna wstęp - opis udaru, który pozwala zrozumieć tę chorobę i dostarcza nam wiedzy na jego temat. Dalsza część jest, jak już pisałam opisem przeżyć autorki która owy udar przeżyła.

Dailymoth90 | 2017-04-16
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autorka świetnie wprowadziła w tematykę udaru. Jest to książka, która pozwala zrozumieć czym tak naprawdę jest udar i jak pomóc takiej osobie. Jill dała światu najlepszy prezent jaki mogła dać - podpowiada jak rozpoznać U SIEBIE udar, przynajmniej tego typu co ona miała (lewej półkuli). Udar występujący w lewej półkuli mózgowej występuje najczęściej i jest to dobitnie podkreślane w książkach o tematyce neurologicznej. Autorka świetnie wytłumaczyła wszystko, co tak naprawdę jest potrzebne osobom które się tym interesują. Ja jako przyszła fizjoterapeutka bardzo się ucieszyłam, że napotkałam tą pozycję na swojej drodze naukowej. Jak zwykle wydawnictwo Galaktyka mnie nie zawiodło. Uwielbiam ich książki. Polecam każdemu "Udar i przebudzenie", po lekturze zyskuje się nie tylko wiedzę i dobrze spędzony czas, ale również WIEDZĘ której nie nabędziemy nigdzie indziej, ponieważ jest to sprawozdanie ze strony chorego i specjalisty w jednym!

justynka777 | 2017-01-31
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Książka nie spełniła zupełnie moich oczekiwań. Miałam nadzieję przeczytać o rehabilitacji udaru, powrocie do zdrowia autorki. Zamiast tego mogłam jedynie się przekonać, że "całkowity powrót do zdrowia" to jest bardziej życzeniowe myślenie autorki niż fakt. Książka nosi ewidentne cechy dzieła osoby z wtórnym obniżeniem sprawności intelektualnej - niesamowicie przegadana, dużo odniesień do jakichś magicznych rytuałów, niczym nie zachwiana pewność o powrocie do zdrowia, przedziwne teorie dotyczące wyzdrowienie i łączności mózg - ciało - komórki. A już szczytem był opis jak autorka dziękuje swoim komórkom i organizmowi, że wydala.
Warto przeczytać, jeżeli chce się człowiek tylko utwierdzić w przekonaniu, że czy się chce czy nie udar zawsze zostawi ślady...

haLina | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Książka, z której można sporo się dowiedzieć i choć trochę zrozumieć... Autorka opowiada o swoich przeżyciach po udarze, przybliżając metody pracy mózgu a przede wszystkim zasady postępowania z osobami chorymi. Trudno nie być pełnym podziwu do Jej osiągnięć, do zaangażowania rodziny.

sfizo | 2016-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Bardzo cenna książka, niestety dużo w niej gadulstwa.
Warto sięgnąć, kiedy miało się problem z udałem w najbliższym otoczeniu lub samemu się to przechodzi.

Tutaj moje 'neurorefleksje' udarowca :)