Panna detektyw

Okładka książki Panna detektyw Joan Lovery Nixon
Okładka książki Panna detektyw
Joan Lovery Nixon Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller literatura dziecięca
2004-05-21
83-89064-62-6
Włodzimierz Szrajer
detektyw pisarka

Trafiła w mój gust książka detektywistyczna jestem pod wielkim wrażeniem zachwyciła mnie i zaintrygowała bardzo lubię poczytać takie książki mają coś w sobie.
Mama Jenny pisze kryminały dziewczynka razem z mamą pomaga jej rozwiązywać zagadki kryminalne w powieści, które tam opisuje dziewczynka jest dumna ze swojej cudownej, kochanej mamy wpada pierwsza na trop i rozwiązuje trudne morderstwa mama jest dumna ze swojej dzielnej córki.
Dla mnie historia ciekawa, po prostu niezwykła, pełna wzruszeń...napięcia doskonałego dała mi ta książka.
Naprawdę świetna poprawiła mi humor i zrelaksowała mnie, przyjemnie się czytało.

Książka jest ciekawie napisana,wciąga. Polubiłam Jenny,chociaż czasem mnie wkurzała. Jej mama jednak to jakaś kompletna pomyłka. Nic nie rozumiała,cały czas polegała na wiedzy swojej córki. Czy tak powinna zachowywać dorosła kobieta ? Moim zdaniem nie. Co do reszty postaci...takie sobie,mogą być.Odnośnie fabuły,to była OK,tylko brakowało mi scen romantycznych z udziałem Carlosa i Jennifer. W sumie nawet nie wiem,dlaczego się w sobie zakochali. Jasne,pewnie jest wiele powodów,ale mnie zabrakło scen,w którym się bliżej poznawali,rozmawiali o swoich zainteresowaniach itp. Może jestem staroświecka,no ale na serio mnie to raziło. No i jeszcze to zakończenie...czy zawsze pod koniec muszą się pokłócić,a potem on lub ona go/ją przeprosi i znowu będzie "yay,hura,kochamy się" ? Błagam,to już się robi nudne... Podsumowując :
plus za : fabułę,zagadkę i powtarzający się wątek humorystyczne tzn. zawsze,gdy Jenny mówi swojej mamie,że Audrey to postać fikcyjna,mimo iż sama Jennifer to taka postać.
minus za : mamę,która prawie nic nie rozumiała,brak scen romantycznych z udziałem Jenny i Carlosa,znikome poznanie postaci drugoplanowych.
Razem to daje 3 plusy i 3 minusy,także daje tej książce ocenę przeciętną. Przeczytać można,ale nie należy spodziewać się zbyt wiele. Nawet nie wiem,czy mam napisać polecam,bo tak na serio to sama nie wiem... To by było na tyle.

"Panna detektyw" to książka z cyklu "Przygody i tajemnice" Wydawnictwa C&T. We wrześniu miałam okazję czytać "Potrzebna atrakcyjna mama" Caroline Plaisted z tej samej serii.

Główną bohaterką, a zarazem narratorką, jest nastoletnia Jennifer Jakes, córka słynnej pisarki kryminałów - Madeline. Jenny często musi pełnić rolę nieoficjalnego rzecznika prasowego swojej mamy oraz jej menadżera, gdyż pani Jakes żyje często w świecie wymyślonym przez siebie w powieściach.

Obie panie Jakes zostały zaproszone do znanego w San Antonio hotelu. Celem wyjazdu było huczne przyjęcie wydane przez Arnolda Harmony'ego - kuzyna Madeline - z okazji jego osiemdziesiątych ósmych urodzin. Po uroczystej kolacji miała zostać odczytana zmieniona wersja jego testamentu. Starszy pan z dozą złośliwości i przekory zorganizował odczyt, chciał bowiem widzieć miny swojej rodziny i współpracowników, gdy poznają treść dokumentu. Po swojej śmierci nie miałby przecież takiej możliwości.

Niestety, prawnik rodziny nie zdołał odczytać testamentu Arnolda. Do sali, gdzie wszyscy oczekiwali na jubilata, wbiegł bowiem jego służący i oznajmił, że pan Harmony został zamordowany. Który? Dziadek, syn czy wnuk? Tego nie zdradzę.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi sierżant Sam Donovan z wydziału zabójstw miejscowej policji. Genialną współpracowniczką okazuje się być Madeline Jakes, choć chyba bardziej błyskotliwe pytania i przemyślenia padają z ust Jenny. Nieocenioną pomoc, prowadzący dochodzenie, mają w osobie Carlosa - bagażowego z hotelu, który zaprzyjaźnia się z nastolatką i jej mamą.

W książce nie brakuje zaskakujących zdarzeń, zwrotów akcji, tajemniczych postaci, cyjanku czy pościgów. Są też próby uciszenia niewygodnych śledczych - wymarzony kryminał.

Przyznam szczerze, że książka mimo, iż przeznaczona jest dla młodzieży trzymała mnie w napięciu jak prawdziwy, "dorosły" kryminał. Nie odgadłam zbyt szybko kto zabił ani dlaczego. Książka jest napisana bardzo przystępnie, a dokładne pytania i podpowiedzi Jenny sprawiają, że wiele szczegółów śledztwa jest przedstawiona czytelnikowi wprost a nie zawoalowana.
Jest to lekka i przyjemna lektura, którą czyta się szybko z dwóch powodów: jest niezbyt gruba a przede wszystkim akcja toczy się szybko, bez zbędnych opisów czy dialogów.

Panna detektyw" to taka niczym nie wyróżniająca się książka, ponieważ okładkę ma brzydką, a także średni tytuł. Więc czemu postanowiłam ją wypożyczyć? Sama nie wiem. Może przez intuicję, która chciała ją przeczytać. O czym jest? Czy wartom przeczytać?

Zacznę od dwóch ważnych bohaterów: Madline to pisarka kryminałów, która czuje się postacią z własnych powieści, jej córką jest Jenny zwyczajna nastolatka, tytułowa ''panna detektyw".

Matka z córką jadą na odczytanie testamentu Arnolda, lecz przed tą ceremonią zdaża się coś co pokrzyżowało wszelki plany:Zamordowano syna wyżej wymienionego wyżej bohatera. Madline z Jenny wraz z Carlosem i policjantem do spraw morderstw próbują znaleźć sprawcę. Czy uda im się to zrobić? Czy pisarka będzie miała doskonały materiał na nową książkę? Co się jeszcze zdaży?

Pomysł moim zdaniem jest oryginalny, ponieważ mało jest tego typu publikacji dla młodzieży. Tytuł tajemniczy i dość ciekawy, wybrany trafnie - pasująco do wątku.

Na początek dzisiaj wezmę minusy. Wiadome od samego początku było to, że Carlos i Jenny będą razem, co nie? Dziś czytasz za dwa miesiące zapominasz o czym była. Czasami jakaś taka jakaś dziwna;) Teraz plusiczki. Do atutu mogę dodać częściowo zakończenia - kto jest sprawcą morderstwa. Styl pisania. Wartka akcja. W każdym rozdziale zostało zapisane coś ciekawego, interesującego.

Pisarka według mnie dobrze i wciągająco pisze. Nie na siłę. Ma dryg do przelewania na papier. Szkoda tylko, iż w Polsce jak na razie wydano tylko tę książkę ze wszystkich autorki ;(

Publikacja jest z serii "Przygody i Tajemnice", która podobno podbiła serca czytelników w Stanach Zjednoczonych (według wydawnictwa),niestety w naszym kraju takiej spekulacji nad nią nie ma i nie było.

Wszystko fajne, więc jeżeli tylko macie trochę czasu na czytanie w tym szkolnym okresie to sięgnijcie po "Pannę detektyw". Uważam, że ta publikacja jest warta zauważenia i zapoznania się z treścią.

Wiele razy miałam styczność z podobnymi książkami, kilka było nawet z tej samej serii. Jednak tą jako jedyną przeczytałam 'na wydechu', tzn. w zaledwie dwa dni. Dlaczego mnie tak wciągnęła? Już wyjaśniam.
Po pierwsze, jest krótka - 140 stron, a nawet więcej czytam w jeden dzień. Po drugie, akcja jest niesamowicie wciągająca, ani na chwilę nie zwalnia. A konkretnie dotyczy zagadkowego morderstwa. Jenny, wraz z mamą, policjantem i nowo poznanym kolegą próbują dowiedzieć się, kto dokonał aż dwóch zbrodni. Nie będę tutaj streszczać tej książki, choć nie zajęłoby mi to wiele czasu, bo nie chcę odbierać przyjemności czytania.
W książce pojawiają się nieliczne - ale jednak - literówki czy zgubione litery. Wciągniętym w lekturę czytelnikom zapewne nie będzie to przeszkadzać, jednak są one zauważalne.
"Panna detektyw" ma u mnie wielkiego plusa za akcję, dlatego gorąco ją polecam. Dodam, że dzięki niej polubiłam wszelkiego rodzaju kryminały.

Całkiem fajna.Moim zdaniem idealna do czytanie między lekcjami :P

Całkiem fajna.Moim zdaniem idealna do czytanie między lekcjami :P

nuudy.... takich są tysiące. jedyny plus za wątek detektywistyczny.

nuudy.... takich są tysiące. jedyny plus za wątek detektywistyczny.

• Młodzieżowe
  • Książki z dzieciństwa
  • Młodzieżowe
  • 2012 - przed
  • Literatura dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Panna detektyw