Człowiek, który wkradł się do Auschwitz

Okładka książki Człowiek, który wkradł się do Auschwitz Denis Avey, Rob Broomby
Insignis
2011-09-21
2011-09-21
Roman Palewicz
auschwitz holocaust obozy koncentracyjne obozy zagłady

Piąta woda po kisielu

To historia brytyjskiego żołnierza, o tym co przeżył podczas wojny, jak dobrowolnie dostał się do obozu w Oświęcimiu, jak się z niego wydostał i co działo się po tych wszystkich zdarzeniach.

Do tej pory rzadko sięgałam po literaturę obozową. Z doświadczenia wiem, że taką książkę należy czytać w odpowiednim czasie. Zazwyczaj jej treść zostaje w głowie na dłużej i nie można jej tak poprostu skończyć, odłożyć i zapomnieć.

Historia głównego bohatera Denisa jest wstrząsająca, to bez wątpienia. Zresztą wszystko co działo się w tamtych czasach do takich należy. Jest to obecnie nie do wyobrażenia. Auschwitz już jako samo słowo budzi strach i przerażenie. Ogrom zła i cierpienia, którego doświadczyło tyle ludzi.
Pamiętam, że chodząc do gimnazjum każda ostatnia klasa odwiedzała Oświęcim. Uwierzcie mi, że nigdy chyba nie zapomnę tego, jak to miejsce wpłynęło na grupę gówniarzy jaka z nas była wówczas. Wiadomo wycieczka szkolna, nie ma lekcji, nauki, swawola, żarty, żarciki. Tak zaczynaliśmy wizytę w Auschwitz, podejrzewam, że jak większość młodzieży. Mam wrażenie, że do domu wracaliśmy zupełnie inni. Nie było już śmiechu. Wszyscy byliśmy przybici, mało rozmowni, przerażeni wybrażając sobie co działo się w tym miejscu. A widok tak ogromnej ilości butów w gablocie, pozostałych po więźniach zostanie ze mną długo. To straszne. To miejsce to coś okropnego na mapie naszego kraju. Tymbardziej mocno poruszyła mnie historia Denisa, który opisuje to co się tam działo od wewnątrz. Tym samym wchodząc tam zupełnie dobrowolnie.

Wstrząsająca historia, którą warto się zainteresować. Choć były momenty, które mi się dłużyły, to całość naprawdę mi się podobała.

Jak dla mnie jest to ciekawa historia, lekko się ją czyta może dlatego że jest napisana na podstawie świadka tamtych wydarzeń. Bardzo dobra na letnie wieczory.

Sama nie wiem, czy przez szacunek do tematyki książkę mam zachwalać,czy być szczera. Skupiając się na tym drugim to książka mnie nie porwała, cała tematyka dotycząca obozu w Auschwitz zaczyna się dopiero od prawie połowy książki, wcześniej są same opisy wypraw, wojen, dla mnie osobiście tych faktów było za dużo, były one zbyt długie, zbyt nudzące. Rozumiem, że był to wstęp do pozostałych sytuacji i wydarzeń, ale myślę, że można było to maksymalnie skrócić i uogólnić, a tak to początek mnie przytłoczył. Potem było trochę lepiej, więc to na taki mały plus.

bardzo ciekawa historia, ale o niewoli w Auschwitz dopiero dowiadujemy się w połowie książki. Dla mnie osobiście troszkę za dużo o Afryce i innych wyjazdach. Do tego dużo pięknych i ciekawych zdjęć z obozu jak i Denisa. Tak na jeden raz książka w sam raz.

Spodziewałam się, że książka będzie wciągająca, może trochę podobna do "Tatuażysty…",ale mimo, że tematyka trudna, książka wydaje się być nudna. Dużo w niej faktów, suchych opisów, brak "głębszej głębi".. czytało się ciężko.

Rob opowiada o swoim życiu żołnierza, a później jeńca wojennego. Na własnej skórze chciał się przekonać jak wyglądało „życie” w Auschwitz i podmienił się jednym z więźniów. Aż trudno uwierzyć, że ktoś chciał się tam znaleźć z własnej woli... Początek - 1/3 książki to opis jego walk na froncie, nie jest to tematyka, w której się lubię odnajdywać. Na pewno miała ona na celu uzupełnienie historii i wyjaśnieniu jak dostał się on do Auschwitz. Mimo wszystko książka mnie pozniej wciągnęła. Dużo było rzeczowych opisów. Oczywiście i niestety znamy te wydarzenia z Auschwitz, jednak dalsze losy bohaterów bardzo mnie intrygowały. Historia na faktach, bo Rob to człowiek, który naprawdę tam był i tego doświadczył. A to wartość, której nie da się wycenić!

Co wyróżnia książkę wśród pozostałych tego typu książek,to że jest to relacja bezpośrednia człowieka, który przeżył Auschwitz. Niewiele osób żyje, które mogły by opowiedzieć o tam tych czasach. A jeszcze mniej osób, które zdecydowały się dobrowolnie wkraść do niego(Nie będę psuć zabawy w jaki sposób to zrobił). Inną znaną mi osobą jest Pilecki, który również dobrowolnie wszedł, a następnie uciekł z niego.
Spodziewałam się, że będzie dłuższy fragment o pobycie Auschwitz. Z drugiej strony nie dziwi mnie, że jest taki krótki. Od tam tych wydarzeń minęło sporo czasu, a pamięć z czasem staje się ulotna, a czasami umysł wybiera zbyt bolesne wspomnienia. I być może o niektórych sprawach nie mógł opowiedzieć, bo było zbyt ciężko.
Kiedy po skończeniu wojny chciał opowiedzieć co się działo nikt nie chciał słuchać oraz ciężko było uwierzyć...
Większość książki dotyczy tego co działo przed trafieniem do obozu, a także dalszej losy poobozowe, które są wzruszające. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.
Przez przypadek na trafiłam na książkę, a tytuł przykuł uwagę. Nie żałuję czasu spędzonego z nią. Zaoferowała mi inną perspektywę i dla mnie to znaczy wiele.

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo ciężko napisać mi opinię o tej książce. Czuję się trochę rozczarowana bo spodziewałam się przerażających opisów obozu koncentracyjnego Auschwitz. Niestety, ku mojemu rozczarowaniu, tych opisów było ledwie parę stron i na dodatek nie wniosły nic nowego do mojej wiedzy o tym obozie. Pomimo tego, że ta książka mnie rozczarowała, to zwróciła moją uwagę na inny, z reguły pomijany problem - kondycję psychiczną żołnierzy powracających z frontu. Ci ludzie często nie otrzymują koniecznej pomocy psychologicznej. Wszyscy chcą słyszeć opowieści o bohaterstwie na froncie a nikt nie zapyta tych ludzi o koszmary jakie prześladują ich każdej nocy.

Przeciętna

Przeciętna