Anna-Barbie

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Anne-Barbie
978-83-7470-137-2
Dorota_1988

Franziska trafiła właśnie ze swoją mamą na wieś. Przywiózł je tutaj tato. I teraz wróci do Monachium. Bo rozwodzi się z mamą. A one dwie zostaną w Gerberskofen. W miejscu dzieciństwa mamy. Dzieciństwa, które wcale nie było kolorowe. Bo rodzice Anny byli raczej biedni. A o tym wszystkim opowiedziała Franzisce mama, kiedy wybrały się na strych w starym domu i tam odkryły pewną lalkę. Trochę dziwną, bo miała tułów Barbie, a do tego drewnianą głowę.

Długa historia, jaką usłyszy teraz Franziska, pomoże jej nie tylko poznać dzieciństwo mamy, ale i zrozumieć, że czasem życie nie układa się tak, jakbyśmy chcieli. I takie pozornie gorsze wyjście jest lepsze dla wszystkich.

Hetmanka | 2017-02-22
Na półkach: Przeczytane, 52/2017

Wątek dziewczynki, która przestała mówić oraz ciekawa forma narracji (urywane zdania, niekiedy niemające ze sobą związku, za to tworzące specyficzny klimat) spodobały mi się. Główna bohaterka - Franziska, również wzbudziła moją sympatię, jej emocje są ukazane dość dobrze i przede wszystkim prawdziwie. Jednak mam poważne wątpliwości co do niektórych fragmentów, które jak dla mnie nie powinny się znaleźć w książce dla dzieci. Zwłaszcza, że znaczna większość rozdziałów jest pisana w formie historii, którą matka opowiada córce.

Mia | 2016-03-24

Książka opowiada o Franzisce, której rodzice się rozwodzą. Dziewczynka zamieszkuje z mamą w jej starym, rodzinnym domu. Na strychu znajdują lalkę, Annę-Barbie. Mama opowiada córce historię swojego dzieciństwa, bardzo związaną z Anną-Barbie.
Ciężko mi cokolwiek powiedzieć o tej książce. Jest napisana dziecięcym językiem, można więc uznać, że jest dla dzieci. Ja jednakże nie przeczytałabym jej żadnemu dziecku. Dlaczego? Po pierwsze, opowiada w dużej mierze o alkoholiźmie. Po drugie, znajdują się tam fragmenty związane z seksem. Dzieci oglądają gazety pornograficzne i dyskutują o piersiach. Występuje również opis związany z włosami łonowymi (w sumie, nie wiem czy ten fakt jest najgorszy i czy w ogóle jest zły, aczkolwiek zdecydowałam się o tym wspomnieć). Wreszcie temat śmierci, poruszony w taki sposób, jakby dla każdego dziecka śmierć była rzeczą oczywistą, z którą jest ono oswojone.
Porozmawiajmy o plusach. Książka napisana fajną czcionką, cienka, szybko się czyta, cienka. Dziecinny...

Antivist | 2018-05-22
Przeczytana: 2013 rok