Wielki Kryzys w Ameryce

Okładka książki Wielki Kryzys w Ameryce
Murray Newton Rothbard Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa biznes, finanse
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
America's Great Depression
Wydawnictwo:
Instytut Ludwiga von Misesa
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8392616085
Tłumacz:
Witold Falkowski, Marcin Zieliński
Tagi:
ekonomia interwencjonizm wielki kryzys gospodarka etatyzm libertarianizm bankowość
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
88 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
492
349

Na półkach:

Wielu ludzi po usłyszeniu słowa „ekonomia”, naturalnie się krzywi. Powstał bowiem mit o nieprzystępności i zawiłości tej dziedziny wiedzy. Faktycznie coraz częściej poniektórzy uczeni próbują ująć ekonomię w liczbach. Ale czy tak naprawdę ludzkie działanie, bo tym jest ta nauka, można objąć w liczbach? W dodatku, podstawowa wiedza z zakresu tej dziedziny pozwala z politowaniem patrzeć na polityków, którzy próbują uszczęśliwić obywateli za ich własne pieniądze. Nie wspominając już o głosowaniu na nich.

W literaturze, doprawdy, wszelakiej, istnieje pogląd, iż za kryzysy z 1929 i 2008 roku odpowiedzialny jest kapitalizm. „Kapitalizm nie sprostał” - powiadają niektórzy. Z wyjaśnieniem, cóż takiego sprośnego zrobił ów kapitalizm, jest już niestety trudniej. Pozostaję zatem domniemywać, że autorzy tych opinii nie mają najzwyczajniej wiedzy. A prawda była zupełnie inna, co udowadnia ta pozycja.

Rok po roku Rothbard przedstawia, jakimi poczynaniami państwo wpłynęło na wielki kryzys amerykański. Fundamentalną przyczyną była popularna wówczas błędna teoria stabilizacji monetarnej i blisko związana z nią ekspansja kredytowa, wywoływana przez państwową Rezerwę Federalną, która absolutnie cen nie stabilizowała, powodując wzrost cen. A że ceny stanowią istotną funkcję informacyjną dla przedsiębiorców, postanowili oni produkować więcej, zwabieni iluzorycznym popytem i zyskiem przy wzrastających stawkach. Tak utworzył się kryzys nadpodaży i spadających cen. Symptomatycznie było w roku 2008, aczkolwiek w tym przypadku bańka urosła na rynku nieruchomości. Któż wtedy prowadził ekspansywną i błędną politykę kredytową? Otóż znowu kochane państwo amerykańskie przy pomocy programów stworzonych jeszcze przez prezydenta Roosevelta. Zatem nie kapitalizm, a interwencjonizm państwowy odpowiada za kryzys. Warte zapamiętania.

Ponadto, jak zdałem sobie sprawę, ile dolar stracił na wartości oraz jak zwiększyła się rola rządu, to przeraziłem się. Wysyłka listu 85 lat temu kosztowała w Ameryce 2 centy, a rząd federalny miał budżet 4-5 mld dolarów. Dziś USA ustalają budżet rzędu 1,1 biliona dolarów. Różnica niewątpliwie robi wrażenie.

Wielu ludzi po usłyszeniu słowa „ekonomia”, naturalnie się krzywi. Powstał bowiem mit o nieprzystępności i zawiłości tej dziedziny wiedzy. Faktycznie coraz częściej poniektórzy uczeni próbują ująć ekonomię w liczbach. Ale czy tak naprawdę ludzkie działanie, bo tym jest ta nauka, można objąć w liczbach? W dodatku, podstawowa wiedza z zakresu tej dziedziny pozwala z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    358
  • Przeczytane
    102
  • Posiadam
    39
  • Ekonomia
    25
  • Teraz czytam
    20
  • Kindle
    3
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    2
  • Inwestowanie
    2
  • Ekonomia/Finanse/Rachunkowość
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielki Kryzys w Ameryce


Podobne książki

Przeczytaj także