Ekonomia dla każdego

Wydawnictwo: Fijorr Publishing
biznes, finanse
Filip Al_Bert

Mimo kilkunastu lat tzw. transformacji ustrojowej, obowiązującą doktryną społeczno-ekonomiczną pozostaje w polsce socjalizm czyli system, w którym państwo jest wszystkim, a obywatel nikim. Otwarcie nikt tego rzecz jasna nie twierdzi, w rzeczywistości jednak społeczeństwo – w sferze gospodarczej – podporządkowane jest woli urzędników. Jakie to ma konsekwencje pisze prof. Thomas Sowell na każdej niemal stronie swego niebywałego traktatu. Niebywałego, bo nawet w Stanach Zjednoczonych jego punkt widzenia jest wciąż niepopularny. W tej kolebce kapitalizmu i nowoczesnej myśli ekonomicznej, w kraju, który wydał największą ilość laureatów Nagrody Nobla dominuje przeświadczenie, że nikt i nic tak nie służy gospodarce, jak urzędnicy i programy rządowe. Efektem tego myślenia jest chociażby ostatnie, jedno z najdłuższych, najbardziej dotkliwych załamań gospodarczych w Stanach Zjednoczonych. Etatyzm zakwitł nawet tam, co nie znaczy, że w Polsce nie mamy z nim walczyć. Sojusznikiem socjalizmu jest ignorancja. Wrogiem? Wiedza!

źródło opisu: http://www.fijor.com

źródło okładki: http://www.fijor.com

dziku21 | 2012-10-26

Ekonomia wielu ludziom kojarzy się z wyższą matematyką,, złożonomi wykresami i mnóstwem tabelek . Thomas Sowell pokazuje ją od nieco innej strony. Jedyną definicją którą podaje i do której wraca podczas całej lektury to definicja ekonomii : jako nauki o zasobach będących w niedobrze i mających alternatywne zastosowanie. Mimo, że czasami trudno jest mi zgodzić się z wnioskami autora to nie można mu zarzucić braku logicznego wnioskowania.Prawda czasami niestety jest bolesna. Po lekturze książki inaczej spojrzałem na to co wyczyniają nasi ( i nie tylko nasi ) politycy.

Xerox | 2017-04-12

Obok ,,ekonomii w jednej lekcji", idealne wprowadzenie do ekonomii.

Tomekkot | 2018-02-03
Na półkach: Biznes, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Spodziewałem się bardzie ambitnej i trudniejszej lektory, ale jednak jest tak jak tytuł mówi- jest to książka dla każdego.
Sowell wszystko tłumaczy w prosty i przystępny sposób stąd uważam, że jest to lektura odpowiednia dla osób w szkole średniej. Obala socjalistyczne głupoty i przedstawia ekonomię jako naukę czysto matematyczną bez brania pod uwagę problemów emocjonalnych. Większość przykładów odnosi się do ojczyzny Sowella czyli USA, a jako niedziałający przykład podaje się gospodarkę socjalistyczną czy komunistyczną ZSRR/Rosji.
Trochę długie ale warte przeczytanie przez osoby, które nie mają zbytniej wiedzy ekonomicznej. Dla osób przedsiębiorczych, już działających na tym polu może to już być tylko strata czasu lub utrwalenie pewnych faktów.

Bartowski | 2018-02-15
Maciej Zawód-Inwestor | 2017-10-31