Wojna o pieniądz 2. Świat władzy pieniądza

Tłumaczenie: Tytus Sierakowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojna o pieniądz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wektory
货币战争2
978-83-60562-52-0
biznes, finanse
EpidermaS

Jakie tajemnice skrywają pomiędzy sobą wielkie bankierskie rodziny? Czy możliwe jest, że w 2024 roku wprowadzona zostanie wspólna światowa waluta? Czy chińskie rezerwy dolarowe przepadną? Czy ktokolwiek jest w stanie powstrzymać marsz bojowy władzy pieniądza? W książce tej, obejmującej ostatnie trzysta lat historii, wnikliwie i skrupulatnie pokazany został proces formowania sił, powstawania i...

W książce tej, obejmującej ostatnie trzysta lat historii, wnikliwie i skrupulatnie pokazany został proces formowania sił, powstawania i narastania konfliktów, zawierania sojuszy i osiągania stanu równowagi pomiędzy elitami finansowymi Europy i Ameryki. Dogłębna analiza zasadniczych (wciąż jednak niejawnych) mechanizmów podejmowania decyzji i kierownictwa we współczesnym świecie pozwoliła po raz pierwszy odkryć prawdziwą twarz sprawującego władzę międzynarodowego klubu bankierów. Niezwykłe historie opowiedziano żywym, klarownym językiem. Szerokie spojrzenie, mocne podbudowa teoretyczna, trzymanie się historycznych danych oraz rzetelna wiedza o finansach umożliwiły stworzenie trójwymiarowego obrazu i ukazanie wielokierunkowych połączeń pomiędzy rządzącymi grupami oraz istniejących w tym układzie nieoczywistych relacji i zależności. (…) Chiny stają się stopniowo krajem o wielkiej sile oddziaływania. Niezbędne jest, by planiści polityczni nowej generacji mieli zapewnione możliwie największe pole widzenia i posiadali głęboką wiedzę oraz świadomość historyczną, gdyż tylko wykorzystując je wszystkie, zdołają opracować długoterminowy i realistyczny plan. Bazą do niego powinno stać się prawidłowe określenie najważniejszych adwersarzy – strategia bez przeciwnika traci sens, zbudowana zaś w oparciu o mylne definicje nie jest skuteczna. Poznanie dziejów międzynarodowych grup finansowych i ich wzajemnych powiązań może dać Chinom szansę na stworzenie dobrego i skutecznego programu rozwoju.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=18

źródło okładki: http://www.wydawnictwowektory.pl/img/p/18-61-thickbox.jpg

Ramzes1988 | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

Druga książka Songa Hongbinga o globalnej ekonomii i mechanizmach jakie ją tworzą jest zupełnie inna od części pierwszej. Przede wszystkim ta książka jest o zależnościach między największymi rodzinami bankierów, o ich konfliktach, sojuszach, łączeniu rodzin przez sakramenty małżeńskie itd. Natomiast część pierwsza opisuje głównie mechanizmy ekonomiczne, dlaczego jest tak, a nie inaczej, skąd się biorą kryzysy, krachy na giełdzie, spekulacje walutowe, czym są banki centralne, Międzynarodowy Fundusz Walutowy itd...
Ta książka jest dużo bardziej przystępna dla przeciętnego Kowalskiego, gdyż tu opisane są głównie relacje międzyludzkie na przestrzeni ostatnich 300 lat. Bardzo ciekawym rozdziałem jest ten, w którym autor pokusił się o prognozę dla światowej ekonomii, w całości się to nie sprawdzi, gdyż przepowiadał on, że Polska w 2013 wejdzie do strefy euro, co jak wiadomo na szczęście nie nastąpiło.
Jeśli ktoś naprawdę chce zgłębić ekonomię, wszystkie triki i machinacje od podszewki,...

lillithu | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Książka, którą każdy obowiązkowo powinien przeczytać. Nie dlatego żeby się przestraszyć, wpaść w panikę i przeprowadzić się na księżyc ale po to by być świadomych zachodzących na świecie zmian i poznać ich przyczyny. Każdy ma wybór- stać się nieświadomym niewolnikiem, albo kontrolować swoje życie i mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Autor spisał się na medal w pisaniu tego dziejowego sprawozdania, mimo że wiele historii jest sensacyjnych i należy traktować je z przymrużeniem oka (jak na przykład te cytowane z Wikipedii ;)) ale ogólny sens książki jest niezwykle istotny i poruszający, szkoda tylko że nie dane nam usłyszeć tej prawdy w szkołach, uczelniach czy choćby w mediach. Polecam każdemu kto chce mieć oczy szeroko otwarte, a nie zamknięte.

Bartosz | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Druga część, udowadnia, że pieniądze zawsze odgrywały ważną rolę w historii. Światem rządzi nieposkromiona żądza bogactwa.

Mi najbardziej podobał się rozdział o socjalizmie utopijnym, kraj nie skupia się na rządzeniu ludźmi, ale na rozwoju gospodarki, by państwo rozkwitło. Nauka opierałaby się na wiedzy praktycznej. Dochody jednostek miałyby mieć wpływ na pomnożenie wspólnego dobra.

Także zainteresowała mnie historia Josepha Seligman'a, niemieckiego Żyda, który mimo, że był biedny, stał się potem ekscentrycznym arystokratą, z którym całe USA musiało się liczyć. Brakowało mu manier, kultury osobistej, a jednak świat się z nim liczył.

To także książka o potężnym rodzie bankierów - Rothschildów, nie ulegli oni co prawda Hitlerowi, ale jednak niektórzy z nich szpiegowali na rzecz ZSRR, a wszystko to w zamian za utworzenie państwa - Izrael. Czy było warto? Nie, bo pokój wisiał na włosku. Groziła nam wojna nuklearna, a gdyby Stany Zjednoczone się wkurzyły, czy też sam Związek Sowiecki...

Łukasz | 2015-06-21
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane, Polecam, 2015

Bardzo dobra książka, która daje obraz na funkcjonowanie rynków finansowych. W tej części Wojny o pieniądz, autor skupia się głownie na zależnościach rodzinnych europejskich rodzin finansowych przytaczając też wiele faktów zza oceanu.

Co do prawdziwości przytaczanych historii, trudno powiedzieć ile z nich jest prawdziwa i/lub w jakiej części, jednak przypisy i źródła świadczą, że nic nie zostało wysnute z palca. To już druga książka pana Song Hongbing'a którą miałem okazję przeczytać i jestem pod wielkim wrażeniem jego dociekliwości i umiejętności łączenia faktów.

Każdy powinien ją przeczytać chociażby dlatego, by wiedzieć jak działa cała ta finansowa machina oraz w czyim interesie jest kryzys finansowy.

Tomasz | 2017-01-17
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Różne opinie słyszałem na temat rzetelności autora, ale sam nie znalazłem treściwych kontrargumentów ani osoby krytykujące mi ich nie podsunęły.
Polecam. Pokazuje inny poziom historii. Niekoniecznie sprzeczny z tym co znamy, wręcz chwilami świetnie się zazębiający.
Plus dla autora za pohamowanie się przed powtarzaniem informacji z pierwszej części. Co najwyżej napomknął, że dane wydarzenie miało miejsce. Sądzę, że łatwiej się czyta znając poprzednią część, ale zdecydowanie jej znajomość nie jest wymagana.

eryk87 | 2017-02-22

Równie dobra książka jak część pierwsza. Dużo historii o rodach bankierskich, o tym jak powstawały i jak działały.

chrobot | 2017-04-23
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Uważam, że tą książkę powinien przeczytać każdy/a kto choć trochę interesuje się geopolityką, gospodarką finansami-ogólnie światem.

Trudno mi niestety zweryfikować wiarygodność przytaczanych danych i historii(szczególnie, że autor jest wspierany dosyć mocno przez rząd chin). Jednakowoż książka rzuca światło z zupełnie innej strony na mechanizmy rządzące światem polityki i finansów niż to co możemy przyswoić z tv i lektur dostępnych w "świecie zachodu".

Książka naprawdę warta przeczytania.

Antagonista Esklaważu | 2016-11-24

Antysemickie bzdety dla prostych umysłów, lubiących sobie wyobrażać, że nie są aż takimi prostymi umysłami. FED nie jest prywatny, podstawowe założenia są bzdurne, wszystkie trzy tomy nie mają żadnej wartości, jak chcecie poczytać o historii kapitalizmu, to Prohibita wydała właśnie ciekawą pozycję pt. "Dzieje kapitalizmu" Jakuba Wozinskiego.

moneygrabbing | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Jedna z lepszych książek jakie miałem przyjemność przeczytać. Chodź przyznam, że długą ją czytałem ale to z tego powody, że starał się dokładnie zrozumieć treści zawarte w książce. Autor stara udowodnić, że nad rządami są ludzie, którzy pociągają za sznurki a dokładnie kilkanaście rodzin bankierskich niemiłosiernie bogatych. Do tego w książce znajdziesz informacje w jaki sposób powstało państwo Izraelskie, dlaczego powstawały wojny. Tak się składa, że już wcześniej miałem podobne myślenie jak autor książki a przeczytaniu Wojny o pieniądz już wiem, że moje myślenie nie jest jakimś dziwactwem. Tak naprawdę wojna to biznes i uważam, że walka w niej to głupota. Z książki dowiesz się, że wielcy bankierzy zarabiają właśnie najwięcej na wojnach oraz w czasie kryzysu. A jeśli wiadomo gdzie zarabia się najwięcej to wiadomo na czym bankowcom najbardziej zależy.

Trochę więcej o recenzji na blogu: http://www.moneygrabbing.co.uk/wojna-o-pieniadz-2/

Szymon Białek | 2017-10-23
Przeczytana: 22 października 2017

Słabsza, znacznie słabsza od pierwszej części - dużo więcej spekulacji, mniej podparcia się źródłami (bądź podpieranie się Wikipedią). Ale parę ciekawostek interesujących, no i styl autora zjadliwy.