Piąte królestwo

Wydawnictwo: Biuro Literackie
9788362006892
poezja
Snoopy

W "piątym królestwie" Roman Honet tworzy świat porażający do tego stopnia, że wydaje się, jakbyśmy przenosili się do biblijnej Gehenny czy dantejskich otchłani. Tyle że nigdzie się nie przemieszczamy: kat, funkcjonariusze, wyznawcy, strażnik reprezentują spektrum naszych własnych fobii i ułomności. I żyją między nami: w naszych miastach, w naszym czasie.

źródło opisu: www.poezjem.pl

źródło okładki: www.poezjem.pl

Łukasz Witt | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Czasami przychodzi taki moment, że mam dużą ochotę na zapoznanie się z zupełnie nowymi dla mnie autorami poezji, aby nieco zamieszać w swoich myślach, przerwać stagnację. Tym razem wybór padł na Romana Honeta.
Pierwszy wiersz powitał mnie zaśnieżoną Szwecją w postaci Agnethy i Fridy. Nie miałem pojęcia, że tak nazywają się wokalistki Abby. Widocznie jestem trochę z innego pokolenia oraz odrobinę na bakier z popkulturą. A z tych pierwszych wersów wyłoniło się przemijanie i wisielec. Zaczęło się niemiło a zarazem dobrze.
Kolejne strofy, niosą prochy małpy na ramieniu pustelnika. Trochę o ewolucji, żeby spotkała ludzi zagłada? Wiersz kończy się powtórzeniem słowa "świnie" - podejrzewam, że chodzi o ludzkość.

Dosyć szybko pojawia się najlepszy utwór w całym zbiorze pod tytułem "kamieniarz". Być może pada w nim okrutnie brzydkie słowo o kochaniu, ale można je zaakceptować. Tym razem autor porusza aspekt kultu młodości, zapomnienie o Bogu pomaga wyzbyć się lęku przed śmiercią,...

Jacek Mankiewicz | 2016-03-09

wszystko za co nie lubie polskiej poezji wspolczesnej.

Fox Mulder | 2011-08-03
Przeczytana: 20 maja 2011

"Wszelkie recenzje, szkice o tomiku „piąte królestwo”, jakie miałem okazję czytać, są równie poetyckie, niepewne i melancholijne, jak sama książka. Minęło niemal pół roku od premiery, a krytyka literacka wciąż nie może sobie poradzić z Honetem."

Zainteresowanych odsyłam do recenzji: http://www.wywrota.pl/db/artykuly/18799_genetycznie_sensualna_fantazja_honeta_ma.html

BePe | 2016-02-06

Wyobrażając sobie wszystkie te surrealistyczne obrazy naszkicowane piórem, przeżywałam intensywne emocje. Czasem nie miałam pojęcia, w jaki sposób myśl pociąga za ten a nie inny sznurek, dlaczego skojarzenia wywołują bardzo konkretne odczucia.

Mereddith | 2016-06-13
Na półkach: Przeczytane, Poezja