Kobiety na tle krajobrazu z rzeką

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
6 (15 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Frauen VonFlusslandschaft
Heinrich Boll

„Kobiety na tle krajobrazu z rzeką” to ostatnia książka wybitnego pisarza zachodnioniemieckiego, laureata Nagrody Nobla. Powieść powstała tuż przed śmiercią autora w roku 1985. „Wszystko w tej powieści jest fikcyjne, z wyjątkiem miejsca, a miejsce jest niewinne, więc nie może czuć się dotknięte” - powiedział Heinrich Böll o swojej książce. Miejscem akcji jest dzisiejsze Bonn, miasto na tle...

Miejscem akcji jest dzisiejsze Bonn, miasto na tle krajobrazu z rzeką - nie Bonn wydarzeń politycznych, lecz Bonn spraw prywatnych, intymnych. Powieść odsłania kulisy wielkiej polityki. Zza tych kulis na pierwszy plan wysuwają się kobiety z bońskiego krajobrazu, żony decydentów i polityków. Są one swoistymi aktorkami. Uwikłane w intrygi dyplomatów, w bezpardonową walkę o władzę i pozycje, zachowują krytyczny dystans, resztki swobodnego działania i odrobinę wolności, której granice sięgają od wyrażania sprzeciwu po samobójczą śmierć.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Tamanna | 2014-01-08
Przeczytana: 25 października 2012

Heinricha Bölla znam ze "Zwierzeń klauna" i "Utraconej czci Katarzyny Blum". Acha, jeszcze kiedyś, jedno z jego powiadań ("Mein teures Bein") było pierwszym utworem przeczytanym przeze mnie po niemiecku. Skończyłam je wzruszona (treścią, czy faktem, że zrozumiałam?). Teraz też szkoda mi czytać Bölla w tłumaczeniu, ale jeśli już się trafił.
To ostatnia jego książka. Skończył ją tuż przed śmiercią w 1985 roku.
Czy jej cień pada na tę powieść w formie dialogów i rozmów z samym sobą? Kto prowadzi te rozmowy? Ludzie władzy i ich żony. Na tle Bonn i płynącego przed ich oczyma Renu, którego krajobraz znam raczej z Bazylei.
Ta rzeka, na którą co wieczór patrzą z wysokości swoich tarasów, kusi tym, by zanurzyć się w niej, jak jedna z bohaterek powieści. Uwalniając się od zgiełku ludzkich egoizmów na zawsze.
Czytając tę książkę prawie widziałam to kłębiące się towarzystwo zawistników, żądnych władzy, manipulatorów cudzych losów, używających polityki do wypasania swojego ja. Poznajemy ich...

Krzysztof Frątczak | 2011-05-10
Przeczytana: 10 maja 2011

Proza naprawdę dobra, zaangażowana w krytykę związków polityki i kapitału...widoczna sympatia autora dla idei socjalizmu, ale bez ideologicznego przynudzania. Czytałem gdzieś, że to pisarz katolicki, co mnie dziwi, bo za grosz ten autor nie ma zrozumienia dla instytucji Kościoła i sług jego w purpurze chadzających; czuć za to jakaś tęsknotę za autentyczną, de facto mityczną, wspólnotą chrześcijańską. Chętnie wydawano te książki za komuny, co nie dziwi, ale dziś ich treść tycząca obrazu społeczeństwa Republiki Federalnej Niemiec lat 70, wydaje się być mało atrakcyjna.

jamczyk | 2015-12-23
Przeczytana: 1989 rok