Pan Samochodzik i dziwne szachownice

Cykl: Pan Samochodzik (tom 9)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"
7,2 (2036 ocen i 103 opinie) Zobacz oceny

Trzej młodzi przyjaciele, Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka, po powrocie z obozu harcerskiego przywożą brulion zatytułowany „Księga strachów”,opisujący ich przygody nad jeziorem Jasień w myśl zabawy harcerskiej polegającej na poszukiwaniu miejsc, w których straszy. Opisano tam niemiłą nocną przygodę jednego z harcerzy, a także tajemniczy znak szachownicy na portalach kilku starych okolicznych kościołów. Właścicielem tych miejscowości był niegdyś ród von Haubitzów, który miał szachownicę w herbie. Harcerze zwracają się z tą sprawą do pana Tomasza. Okazuje się, że kilka osób poszukuje w tych stronach skarbów starego Johanna von Haubitza oraz pamiętnika jego syna. Wcześniej książka była wydana pt. „Księga strachów”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-warmia.p

bednarskimarcin | 2019-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Co prawda moje wydanie nazywało się "Pan Samochodzik i Księga Strachów", ale widzę, że to ta sama książka. Czytam dzieciakom na głos. Uwielbiają Pana Samochodzika i sympatycznych harcerzy. Mimo zupełnie innej rzeczywistości PRLu, przygody pana Tomasza bardzo im się podobają. Czasami muszę tylko tłumaczyć rzeczy, których już nie ma (legitymacja współpracownika drogówki itp.). Dzisiaj odbieram kolejny tom przygód. Polecam.

drache | 2019-03-16
Przeczytana: 10 grudnia 2018

strasznie fajna.wspaniale oddaje wakacyjne przygody.``tajemniczy osobnik`` który robi cos podejrzanego. przerazajaca ciotka Zenobia,trzej harcerzy i doktor,pan samochodzik,przechwalajacy się`postrach wrocławskiej gastronomii``,czyli pan kuryllo,szarmancki szwajcar fryderyk.oni wszyscy i inni sprawia ze to będzie najlepsza ksiazka roku.

CzytamNaOkrągło | 2019-01-13
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Jedna z moich pierwszych książek o przygodach Tomasza muzealnika. Zawsze do niej wracam z sentymentem. Mnóstwo przygód, niebezpieczeństw, tajemnice, zagadki do rozwiązania i historia wpleciona w fabułę, czego chcieć więcej. Gorąco polecam każdemu, bez względu na wiek.

Radosław Kępys | 2019-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Serie
Przeczytana: 2019 rok

Jedna z najlepszych części "Pana Samochodzika". Wynika to z faktu, że lubię, gdy kilka różnorodnych postaci wyrusza w jedną misję, w tym samym celu, a jednocześnie każdy ma też inne zadania do spełnienia. Wtedy następuje pewnego rodzaju zabawa czytelnika z postaciami - musi on odgadnąć, kto jest dobry, a kto zły. Co prawda "Dziwne Szachownice" czytałem już po raz któryś, więc dobrze znałem zakończenie, ale i tak książka bawi i cieszy.

PapierowyTygrys | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Z przyczyn, które już kilkakrotnie wyjaśniałem recenzując literaturę dla młodzieży, często sięgam do pozycji z tego zakresu. Tym razem przyszła kolej na powrót do Nienackiego. Cóż, cokolwiek ktokolwiek myśli o autorze jako człowieku, seria z Panem Samochodzikiem pozostaje klasykiem i choć nieuchronnie starzeje się, dla młodszych czytelników nadal pozostaje lekturą obowiązkową. Koń jakim jest każdy widzi, więc nie ma sensu wdawać się w szczegóły. Po prostu: fabuła interesująco zapleciona wokół przygody i wątków kryminalnych, właściwa doza naturalnego humoru, edukacja z dzisiejszego punktu widzenia trochę nachalna, ale obiektywnie wciąż na poziomie. Rażą właściwie tylko ideologiczne zapędy, ale wyrobiony czytelnik potrafi przecież założyć na oczy (oraz mózg) odpowiedni filtr (jeśli nie sam, to z pomocą rodziców) i odcedzić tę warstwę.

LadyEssex | 2018-09-29
Przeczytana: 2009 rok

Co tu dużo mówić? Świetna książka i tyle. ;) Obowiązkowa pozycja dla fanów książek o poszukiwaczach skarbów z nutką sensacji.

Pablos | 2018-07-19

W tym tomie zaczynają się niejasności w kolejnych wydaniach. Powieści o Panu Samochodziku były tak popularne, i tak często wznawiane, że Księga Strachów raz jest tomem trzecim, raz hen, daleko wprzód. Faktem jest, że w książce Tomasz wspomina iż niedawno powrócił z Pragi wraz z nazwiskiem niejakiego Dohnala - zatem mowa jest o przygodzie opisanej w Tajemnicy Tajemnic. I takich momentów będzie więcej w następnych książkach, stąd polecam czytanie nie w kolejności chronologii wydarzeń, bo i tak jest mocno zabałaganiona, w zależności od źródła i wydawcy. Znacznie lepiej jest czytać tak, jak książki były wydawane. I nie myśleć za bardzo o porządku w życiorysie Tomasza N.

Księga Strachów opowiada o strachach właśnie. Będąc dzieckiem czułem nawet dreszczyk grozy, gdy mówi się o tych wszystkich miejscach, gdzie podobno straszy. Z drugiej strony nie znaczy to, że powieść ma zadatki na horror dla młodszych, ja bałem się w zasadzie wszystkiego. Rzecz opowiada o poszukiwaniu skarbu starego,...

Karolina | 2018-06-11
Przeczytana: 08 czerwca 2018

"„Przepraszam, jaki jest pana zawód? - zapytała
- Pracuję w muzeum.
- O tak - skinęłą głową Zenobia. - Od razu się tego powinnam była domyślić. Czy moglibyśmy wiedzieć również, jaką epokę historyczna pan reprezentuje?"

Jedna z bardziej dynamicznych powieści z serii o Panu Samochodziku, także jedna ze starszych, bo napisana w 1967 roku.
Akcja ciągle się zmienia i rozwija, nie ma przydługawych i nudnych momentów. Książka wydaje się być bardzo współczesna przez fakt poszukiwania przez Pana Samochodzika nie starych monet czy obrazów, a pamiętnika, który obnaża zbrodnicze działania oficera armii hitlerowskiej. Dzięki pamiętnikowi jego rozwijająca się kariera polityczna może lec w gruzach. Ach, nieraz chciałabym aby podobne pamiętniki współczenych polityków ujrzały światło dzienne. Musieliby oni zhańbieni wreszcie zejść ze sceny... ;-)

LadyEssex | 2018-03-27
Przeczytana: 2010 rok

Co tu dużo mówić? Świetna książka i tyle. Pan Samochodzik jaki by nie był, co by nie robił, zawsze trzymał formę, a książki można było wręcz "połykać". Uwielbiam!

Kolejnym przykładem na to, że niektóre książki się nie starzeją jest seria o Panu Samochodziku. Tę część czytałam jeszcze w podstawówce i wtedy wywarła na mnie ogromne wrażenie, pamiętałam ją cały czas, teraz postanowiłam sobie ją odświeżyć po latach i nadal uważam, że po którąkolwiek część tej serii się sięgnie, każda jest rewelacyjna.
Tak jest i w przypadku "Księgi Strachów", w której to pan Tomasz, znany nam z części poprzednich, kultowy już muzealnik i sympatyczna drużyna harcerzy próbują rozwiązać zagadkę tajemniczych szachownic wiodących prosto do zaginionego pamiętnika wojennego zbrodniarza.
Jak zwykle bywa w tej serii, tak i teraz, pan Tomasz musi wykazać się sprytem i inteligencją, by uprzedzić rywali w wyścigu po kompromitujący pamiętnik zawierający wstrząsające wyznania niemieckiego oficera z czasów II wojny.
Wyścig pasjonujący, zagadka też, mamy oczywiście pościgi i akcje rodem z Jamesa Bonda, połączenie przygody i historii, tym razem tej nowszej.
POLECAM jak zawsze...