Pan Samochodzik i dziwne szachownice

Okładka książki Pan Samochodzik i dziwne szachownice Zbigniew Nienacki
Okładka książki Pan Samochodzik i dziwne szachownice
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Pan Samochodzik (tom 9) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pan Samochodzik (tom 9)
Świat Książki
2000-01-01
2000-01-01

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Była "Księga strachów" - w tytule brak "Pana Samochodzika" czyli marketingowo słabo. ;)
Teraz jest "po linii i na bazie".
No ale na szczęście treść się (chyba) nie zmieniła.

Teraz jest "po linii i na bazie".
No ale na szczęście treść się (chyba) nie zmieniła.

sentymenty sentymenty , powrót do lat młodzieńczych z sympatią przeczytane, prawi nic nie pamiętałem. Bardzo lubię. Detektyw amator, grupka młodzieńców i inni w poszukiwaniu pamiętnika Polecam

Nadal fajne czytadło dla dzieci, tym razem nawet trupów nie było.

Nadal fajne czytadło dla dzieci, tym razem nawet trupów nie było.

Sztandarowa książka z serii, znana jako "księga strachów", chyba najlepsza z cyklu.

Tak jak zwykle to jest w książkach o Panu Samochodziku cała historia potrafi zaskoczyć. Nie ukrywam, że jest to kolejna część przy, której dobrze się bawiłam a dodatkowo poznałam nowe zagadnienia historyczne. 💮

Część serii o Panu Samochodziku znana szerzej pod tytułem ,,Księga Strachów''. Trzon historii jest bardzo ciekawy, jednak jej poprowadzenie nie jest już aż tak dobre jak w poprzedniej książce o skarbach Templariuszy. Nie pomogła również obecność dobrze znanych nam postaci, jak i pojawienie się nowych, nawet związanych z krajowym i zagranicznym wywiadem. Mimo powyższych, książkę czyta się przyjemnie, może dlatego, że klimat przygody z poprzednich części został zachowany.

Po znakomitej części jaką jest „Pan Samochodzik i templariusze” przyszedł czas na przyzwoitą „Księgę Strachów”. Dlaczego ledwie przyzwoitą? Bo dotąd książki Nienackiego to była świetna mieszanka książki przygodowej z powieścią historyczną. W tej części troszeczkę brakowało mi tego drugiego.

Tym razem Pan Samochodzik dzięki tytułowej Księdze Strachów napisanej przez swoich młodych przyjaciół harcerzy decyduje się zbadać historię tajemniczych szachownic, które mają rzekomo doprowadzić do skarbów pewnego niemieckiego oficera. Nie jest to może skarb sensu stricte ale jest to dość istotna rzecz o którą prawie że zabijają się bohaterowie. Trafiamy tu znowu na schemat jeśli chodzi o bohaterów ale w przypadku Nienackiego to już norma więc nie ma czego się czepiać.

Dużo tu intryg, tajemnic, niespodzianek, tajemniczych wypadków. Do końca nie wiadomo kto przyjaciel a kto wróg i komu przyświecają jakie cele i motywy. Autor tradycyjnie myli tropy i miesza wątki. Raz wychodzi to lepiej raz gorzej. Na szczęście więcej jest tych lepszych razy. Niestety historii do której nas zdążył przyzwyczaić Nienacki jest tu jak na lekarstwo. A szkoda bo to jest bardzo duża zaleta powieści z tej serii.

Niemniej jednak warto.

Jak ja nie cierpię zabaw z tytułami książek i dopisywania ich na siłę do nieistniejących w momencie wydania cyklów.

W oryginalnej chronologii książka była po Templariuszach a przed Niesamowitym Dworem.

Księga strachow.

Rewelacyjne połączenie polskiego Jamesa Bonda z Indiana Jonesem. Przygody, pościgi, źli złoczyńcy ukarani. Jak tego nie kochać?
Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich!
Będą i harcerze, i piękne okolice, oraz zabytki. Czyli pysznie.

Księga strachow.

Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich!
Będą i harcerze, i piękne okolice, oraz zabytki. Czyli pysznie.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa