Kabalmysteriet

Wydawnictwo: Aschehoug
Kabalmysteriet
norweski
dabb

I denne boken følger vi Hans Thomas og faren på reise gjennom Europa på leting etter moren. Under denne reisefortellingen ligger mange andre historier. Men hvordan kan alle historiene henge sammen? Hvem var den mystiske dvergen på bensinstasjonen på grensa til Sveits? Hvilken hemmelighet har bakeren i Dorf båret på? Hvorfor må Hans Thomas helt tilbake til et forlis i 1790 før han skjønner hvorfor moren reiste til Athen?
I "Kabalmysteriet" binder Jostein Gaarder sammen fantasi og virkelighet, eventyr og slektshistorie på en fascinerende måte. Med varme og innsikt skildrer han forholdet mellom far og sønn og deres kamp for identitet og tilhørighet.

źródło opisu: https://www.aschehoug.no/nettbutikk/kabalmysteriet-aco.html

Aneta | 2018-09-11

"Gdyby nasz mózg nie był tak nieskomplikowany, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy wówczas tak głupi, że i tak byśmy go nie zrozumieli".

Jostein Gaarder, żałuję że nie towarzyszył mi od urodzenie, ale niestety było to niemożliwe. Niemniej jednak jest autorem dla dorosłych dzieci. Potrafi czarować słowem i wciągać w opowieść poprzez powtarzanie, co czyni go autorem dla młodszych i starszych.
Mnie zawsze pochłania w każdy najmożliwszy sposób, że nie mogę ochłonąć. Filozofować może każdy, ale kiedy robi się to smutne i zaczyna się pojawiać mnóstwo skomplikowanych słów dla znaczeń pokrewnych, powtarzających się od zarania dziejów, to lektura nas nuży. Nikt nie lubi się smucić. Natomiast Gaarder pozwala się zastanowić nad tym co istotne w bardzo prosty sposób i sprawia, że:
"Okropnym wysiłkiem jest przymus ustosunkowywania się do wszelkich możliwych pytań".

Artystyczna | 2014-06-21

To była moja lektura na olimpiadę, więc musiałam ją przeczytać kilka razy i nie mam w związku z tym miłych wspomnień. Hans Thomas i jego ojciec alkoholik podróżują do Grecji , aby odnaleźć żonę i matkę. Dwunastoletni chłopiec musi zachować w tajemnicy spotkanie z dziwnym człowieczkiem i fascynującą historię rodzinną, którą właśnie poznał... Książka posiada elementy fantastyczne i nawiązanie do pasjansa. Mogę polecić osobom lubiącym wątki ,,karciane'' ;)

Rysia | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Muszę przyznać, że książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. a to już moje trzecie spotkanie z Gaarderem. Nie ukrywam, że "Przepowiednia Dżokera" jest trochę taką "Mają" dla dzieci. Bo w końcu motyw ten sam i przesłanie takież.
Ale i tak ma swój urok. I to bardzo duży. Po przeczytaniu tego wszystkiego człowiek zaczyna filozofować niczym ojczulek, zastanawiać się nad sensem istnienia i może, tak jak ja, też odkryje w sobie Dżokera.

Dżoker - inny. Głębszy. Wrażliwszy. Wyrzutek. Bo widzi więcej i głębiej niż powinien.

| 2015-03-31
Przeczytana: październik 2013

Druga książka Gaardera jaką przeczytałam. Niesamowita, choć nie jestem z nią związana aż tak jak ze "Światem Zofii". Bardzo podoba mi się w niej pewna zawiłość, przez którą powoli przestajemy się orientować w jakich jesteśmy czasach i w czyją skórę właśnie wchodzimy. Nie jest to wcale minusem powieści! Autor ponownie pokazuje nam zawiłość świata i nas samych jako ludzi. Pokazuje nam czas, który biegnie, ciągle pędzi, nie zatrzymując się i nie czekając na nas, choć błagalnie wyciągamy ręce w jego stronę.

Dodekafonia | 2015-04-26
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Chcę przedstawić Wam dzisiaj książkę, z której recenzją nie potrafiłam dojść do ładu. Robiąc sobie notatki i zastanawiając się nad sensem tej powieści ciągle dostrzegałam coś nowego, ważnego i nawet oczywiste rzeczy po pewnym czasie zmieniały swoją barwę.
Dwunastoletni Hans Thomas wyrusza wraz z ojczulkiem w podróż do Aten,aby odszukać swoją matkę, która osiem lat wcześniej odeszła, by siebie odnaleźć…

Jest to dość ciekawy duet współtowarzyszy. Ojciec jest bowiem filozofem, który nie wylewa za kołnierz, a jego pasją jest zbieranie Dżokerów z talii kart. Natomiast Hans Thomas skrywa pewną tajemnicę, której sam jeszcze nie jest świadomy. A nakierowuje go na nią pewien napotkany karzeł. Podarowuje on chłopcu dziwną lupę, a piekarz, podczas kolejnego postoju, częstuje go bułeczkami z zastrzeżeniem, że największą ma zjeść sam.

I tak rozpoczyna się druga warstwa tej książki – historia opisana w książeczce, która została ukryta w bułce.
Odtąd dwie opowieści...

Yuuki | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

To moje czwarte spotkanie z tym autorem. Tym razem sięgnęłam po "Przepowiednię Dżokera" pozycję z niezwykłą okładką i niepokojącym tytułem. Jak zawsze przepełniona prawdami o świecie i filozoficznymi myślami. Możemy ją porównać z poprzednią książką od tego autora jaką czytałam "W zwierciadle, niejasno". Była naprawdę piękna, ale gubiłam się w tych wszystkich przesłaniach, po przeczytaniu jakiegoś fragmentu nie potrafiłam sobie przypomnieć jaką prawdę chciała mi przekazać. Tu jest całkiem inaczej, wszystko jest poukładane i wytłumaczone w dobry sposób. Po skończeniu pozostaje pewien niedosyt, ta opowieść zostaje w głowie razem ze swoją mądrością. Polecam wszystkim!

Arnika | 2018-05-15
Na półkach: 2018, Przeczytane

"Słyszałem, że można utonąć w zbyt dużej sukience, ale nie wiedziałem, że można utonąć w baśni. Dzisiaj dobrze wiem, że wszyscy powinni się tego wystrzegać"

Niesamowita opowieść o ojcu i synu, poszukiwaniu samego siebie, talii kart i klątwie ciążącej nad rodem. Opowieść nierealna, a jednocześnie bardzo prawdziwa. Elementy fantastyczne łączą się tu z prawdą o człowieku; człowieku i świecie jako największym z cudów.

Dwunastoletni Hans Thomas przemierza razem z ojcem Europę, aby odnaleźć mamę, która parę lat temu wyjechała do Grecji, aby odnaleźć samą siebie, lecz od tamtej pory nie wróciła już do rodziny w Norwegii. "Ojczulek", jak go nazywa chłopiec, jest postacią dosyć specyficzną: to alkoholik, filozof nieustannie zadziwiony światem, kochający syna ponad wszystko. Mężczyzna ma nietypowe hobby: zbiera Dżokery z talii kart. I to właśnie Dżoker jest kimś, kto w akcji nieźle namiesza...

Akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy podróż Hansa Thomasa i jego ojca, z drugiej...

KMaria | 2016-01-11
Na półkach: Będą moje, Przeczytane

Magiczna.Bardzo magiczna.I filozoficzna.
Ojczulek, syn i ich wyprawa do ojczyzny filozofów.Tajemnicza bułeczkowa książeczka i zapisane w niej przeznaczenie.Setki złotych rybek.Wyspa karłów,ożywiona talia kart przechadzająca się po niej.Rozdziały oznaczone są każdy jedną z kart,pory roku 4 kolorami talii...52 karty..jak tygodnie w roku...Purpurowa oranżada wprawiająca karty w inny stan.I jeden najważniejszy dzień Dżokera przypadający raz na 4 lata kiedy wszystko się wyjaśnia.Dżoker zreszta krąży nadal gdzieś wśród nas,ponieważ wydostał się wyspy...
A my nigdy nie wiemy kto rozdaje karty.

Mimo iż publikacja docelowo przeznaczona jest dla młodzieży,ja uważam,ze absolutnie jest przeznaczona również dla mocniej zaawansowanych wiekiem odbiorców.Podobnie do fenomenu "Maly Książe".Zdecydowanie można się nią zachwycić,jak dla mnie- kilka razy.
Polecam wszystkim tą sympatyczną książkę !
I tu się kończy recenzja.

A tu się zaczyna trochę bardziej osobiście ;
Sama przeczytałam ten utwór...

MadameShepard | 2014-03-19

Baśń współczesna. Niezwykle ambitna literacko opowieść. Pomimo tego, że język jest prosty i łatwo zrozumiały, to ze względu na tematykę, rzecz raczej dla młodzieży, niż dla dzieci. Straszliwie zakręcona historia z klarownym zakńczeniem. Nowatorska, urzekająca, dająca do myślenia... po prostu obowiązkowa lektura dla dzieci, którym mądrzy rodzice polecają książki.

Elya | 2013-08-11

To po prostu piękna baśń, dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Chwilami realistyczna, często świat rzeczywisty mija się z fantastyką. Historia z bułeczkowej książeczki jest zaskakująco prawdziwa, a podróż Hansa Thomasa i Ojczulka kończy się wspaniałym happy end'em. Prawdy zawarte w tej powieści są tak oczywiste i tak trudne do zrozumienia. To naprawdę wspaniała filozoficzna książka, jak wszystkie Josteina Gaardera. Trochę przypomina fenomen "Małego Księcia", tylko jest dłuższa i nieco bardziej do czytania niż podziwiania. Od teraz będę uważnie rozglądała się za Dżokerem.