Templariusze

Okładka książki Templariusze
Régine Pernoud Wydawnictwo: Marabut historia
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Les templiers
Wydawnictwo:
Marabut
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8391670341
Tłumacz:
Iwona Badowska
Tagi:
templaiusze historia zakon
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
237
174

Na półkach: ,

Książka jest stosunkowo krótkim opracowaniem gdyż liczy zaledwie 116 stron, mimo to można określić ją mianem epopei zakonu templariuszy. W książce autorka opisuje to jak zakon powstawał jak funkcjonował, na czym polegała jego działalność, skąd się wzięło jego bogactwo a także okoliczności i proces templariuszy.
Autorka w rozdziale I „Początki zakonu” a także w IV „Epopeja zakonu” opisuje okoliczności i początek działalności zakonu a dalej podaje kolejne fakty z historii zakonu. Są to dwa rozdziały ściśle faktograficzne, choć Regine Pernod już w pierwszym rozdziale podkreśla fakt że wokół zakonu templariuszy z biegiem czasu narosło wiele mitów nie znajdujących potwierdzenia w źródłach. W rozdziale drugim zatytułowanym „Organizacja i życie codzienne zakonu” opisana została Reguła zakonu i Les Retraits regulujące poszczególne czynności dnia codziennego w zakonie czy sposób przyjmowania nowych współbraci a także struktura i obowiązki wynikające z piastowania poszczególnych funkcji. W rozdziale „Architektura templariuszy” zwraca uwagę że znaczna większość komandorii istniejących w zachodniej europie było typu wiejskiego i że głównym zajęciem templariuszy przebywających poza Hiszpanią i Ziemią Świętą było prowadzenie najnormalniejszych w świecie gospodarstw wiejskich, zastrzega przy tym że templariusze posiadali budowle obronne które jednak w znakomitej większości znajdowały się na terenie gdzie prowadzono krucjaty i rekonkwistę. Natomiast w rozdziale „Zarządcy i bankierzy” wyjaśnia na czym polegała działalność bankierska Zakonu Świątyni zwracając uwagę że działalność bankierska templariuszy wynikała z jego działalności a nie była celem samym w sobie. Nie znaczy to jednak że autorka nie dostrzega militarnego charakteru zakonu, pisze że templariusze przebywający w Ziemi Świętej oraz w Hiszpanii byli świetnie wyszkolonymi wojownikami przestrzegającymi reguły zakonu i gotowymi polec na polu bitwy za sprawę o którą walczyli. W rozdziale VI „Aresztowanie i proces templariuszy” pokazuje dość szczegółowo to jak przebiegał proces wskazując na irracjonalność argumentów użytych przez oskarżycieli. W ostatnim rozdziale zwraca uwagę na to co stało się z osobami odpowiedzialnymi za proces a także na narastające legendy wokół zakonu. Regine Pernoud spory nacisk w swojej pracy kładzie na obalanie mitów dotyczących zakonu.
Regine Pernoud w wielu miejscach swej książki zwraca uwagę na mity dotyczące templariuszy, bardzo boleje nad faktem że częstokroć templariusze pojmowani są jako organizacja pełna tajemnic i sekretów. Autorka natomiast w Templariuszach widzi zakon rycerski który swym istnieniem wpasowywał się w swoje czasu i nie był niczym niezwykłym.
Moim zdaniem książka jest godna polecenia. Nie jest to co prawda bardzo dogłębne opracowanie wchodzące w szczegóły i napisane w wyniku pogłębionych badań. Jest raczej pewnego rodzaju wprowadzeniem w tematykę dającym ogólne pojęcie o zakonie

Książka jest stosunkowo krótkim opracowaniem gdyż liczy zaledwie 116 stron, mimo to można określić ją mianem epopei zakonu templariuszy. W książce autorka opisuje to jak zakon powstawał jak funkcjonował, na czym polegała jego działalność, skąd się wzięło jego bogactwo a także okoliczności i proces templariuszy.
Autorka w rozdziale I „Początki zakonu” a także w IV „Epopeja...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    152
  • Chcę przeczytać
    104
  • Posiadam
    25
  • Historia
    16
  • Audiobook
    6
  • Średniowiecze
    5
  • Historyczne
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2014
    3
  • historia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Templariusze


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne