Okładka książki Cmentarz w Pradze

978-83-7392-360-7
typ
papier
Snoopy
6,28 (2188 ocen i 280 opinii)

Opis książki

"Cmentarz w Pradze" to powieść kryminalno-szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Umberto Eco przedstawia w niej genezę okrytych złą sławą tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, które stanowiły dla Hitlera jedno ze źródeł jego obłąkańczej idei zagłady Żydów i były elementem nazistowskiej propagandy. Autor podkreśla, że oprócz głównego bohatera wszystkie postacie w książce są autentyczne. "Cme...

"Cmentarz w Pradze" ukazał się 30 lat po "Imieniu róży" - debiutanckiej powieści profesora semiotyki.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/534/Umberto_Eco_Cmentarz%20w%20Pradze%20

Gdzie kupić?

Polecamy

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1461

Historia jako intryga literacka

Simonini – główny bohater powieści „Cmentarz w Pradze”, to osobnik stojący w cieniu mechanizmów historii, a zarazem te mechanizmy poruszający. To wcielenie spiskowych teorii rządzących światem, sposobu myślenia o świecie, w którym trzeba na kogoś zwalić winę za to, co złego nam się przydarzyło. Simonini to jedyny fikcyjny bohater powieści; pozostali są autentyczni, jednak Simonini, stojący w cieniu, w cylindrze i pelerynie, to zarazem najbardziej prawdziwa i ponadczasowa postać tej historii.

Będę szczery – nasłuchałem się wcześniej od różnych znajomych o „Protokołach mędrców Syjonu”, moja świętej pamięci babcia też opowiadała mi o dzieciach porywanych przez Żydów, aby uzyskać krew na rytualną macę. To nie jest tak, że te legendy można dziś odłożyć do skansenu antysemickich osobliwości. Do dziś słyszę czasem, że Adam Szechter Michnik kręci trybami masońskich mechanizmów, wpływających na polityczne elity. To właśnie dlatego powieść Umberto Eco jest taka potrzebna – dzięki niej łatwiej będzie nam zmierzyć się z widmami, które krążą nad naszymi głowami i budzą nasze głęboko skrywane lęki.

To wielka pokusa być takim „nieruchomym poruszycielem” jak Simonini. Jest w tej makiawelicznej koncepcji iście szatańska próba kreowania ludzkich dziejów wedle własnego widzi mi się. A wszystko polega na tym, aby na kogoś zrzucić winę. Jeśli jest się wychowanym w duchu katolickiej tradycji, tego winowajcę nietrudno będzie wskazać – oczywiście będą to Żydzi, którzy sprzeciwili się Bożej woli i skazali na ukrzyżowanie Jezusa z Nazaretu. Teraz wystarczy już tylko odrobina fantazji, która stworzy mroczne historie o światowym spisku, który dąży do panowania nad światem. Choć nie do końca – przecież sławetne „Protokoły...” to osobliwa kompilacja literackich prób Dumasa, Joly’ego, Goedschego i Taxila, bo, aby historia była wiarygodna, musiała już być przez kogoś wcześniej opowiedziana.

Może tak właśnie wygląda cała historia literatury - nieustanne dokładanie i wykorzystywanie cudzych pomysłów. Różnica jest tylko taka, że „zwykła” literatura nie ma ambicji wpływania na losy świata, pragnie jedynie dokonać pewnej syntezy, zatrzymać to, co ulotne. Historia Simoniniego mówi czytelnikowi o niebezpieczeństwie, wynikającym z dosłowności idei. Coś funkcjonującego jako potencja wyobraźni, staje się nagle prawdą. Ktoś z rozmysłem tworzy swoją historię nie jako opowieść, ale jako obiektywnie istniejący element rzeczywistości, na domiar złego przesycony wrogością wobec świata. Ktoś budzi drzemiące w mroku ludzkiego jestestwa demony, by stały się one nikczemnym usprawiedliwieniem naszego zła i małości.

Simonini i jemu podobni szerokie pole do działania zyskali pod koniec XIX wieku, gdy głodne masy zaczęły napływać do miast w poszukiwaniu lepszych warunków egzystencji. Niebezpieczeństwa płynące z rozczarowania i nędzy stawały się zarzewiem coraz większych konfliktów społecznych. Wykorzystywali to coraz liczniejsi pobratymcy Raskolnikowa, którzy, wierząc w swą wielkość i ignorując moralność, pragnęli podjąć rząd dusz i decydować o losach narodów. Myślę, że „Cmentarz w Pradze” jest doskonałym komentarzem do tego momentu historii, gdy siła drukowanego słowa miała taką moc, że mogła zmieniać losy świata i decydować o życiu i śmierci narodów. W taki sposób spełniała się romantyczna idea o sprawczej mocy poetyckiego słowa, które niestety nieraz stawało się ciałem. Cóż – świat literackiej fikcji rządzi się swoimi prawami. Problem w tym, że każdy może tę fikcję interpretować po swojemu. Zawsze znajdą się chętni zaserwować radykalną wersję popularnych poglądów, zniekształcając je pod swoim kątem.

Moja bardzo wysoka ocena powieści Umberto Eco jest, jak zawsze w przypadku tego autora, nieco na wyrost. Tyle, że to wina mojej ignorancji, a nie włoskiego pisarza. Autor przytacza w swoim dziele tyle kontekstów historycznych, postaci, prezentujących taką wielość poglądów, że można się w tym gąszczu pogubić. Dla przybliżenia tematu warto poczytać u cioci Wiki o „Protokołach mędrców Syjonu” oraz artykuł Janusza Tazbira na ten temat, do którego link umieszczam poniżej*. Warto też zbliżyć się nieco do karbonariuszy i Garibaldiego, komunardów czy sprawy Dreyfussa. Dla większych erudytów możliwość buszowania w historii w kontekście teorii spisków to będzie, jestem przekonany, dzika rozkosz. Dla zwykłych zjadaczy książek będą jezuici i sataniści, masoni i agenci wywiadu, zamachy, spiski, morderstwa... A dla fanów psychoanalizy – Doktor Freud. „Cmentarz w Pradze” to potężna i potrzebna książka, wielka myśl i głęboka refleksja podane w sensacyjnym sosie. Zapomniałem dodać, że Simomini był smakoszem, więc znajduje się tu także kilka ciekawych przepisów kulinarnych. Pozostaje mi zatem życzyć smacznego.

Sławomir Domański

*artykuł Janusza Tazbira o „Protokołach mędrców Syjonu” można znaleźć tutaj http://niniwa2.cba.pl/protokoly_janusz_tazbir_1.htm

Opinie czytelników
allison | 2012-03-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 05 marca 2012

Bardzo cenię i lubię twórczość Umberto Eco. Ostatnio przy lekturze jego książek tak wielkie emocje towarzyszyły mi ponad 20 lat temu - gdy czytałam "Imię róży". W międzyczasie poznałam kilka innych tytułów, ale żaden nie zrobił na mnie tak dużego wrażenia.

"Cmentarz w Pradze" to powieść intrygująca i interesująca. Lektura wymaga od czytelnika skupienia, gdyż naszpikowana jest kontekstami historycznymi i kulturowymi, licznymi szczegółami i nazwiskami; od pierwszych do ostatnich stron skłania do wielu refleksji. Emocje są tym większe, że postacie (z wyjątkiem głównego bohatera) są autentyczne.

Dla mnie to przede wszystkim opowieść o sile manipulacji, która pozwala sterować poglądami - nie tylko jednostek, ale całych środowisk, także twórczych, wykształconych i inteligentnych.
Autor pokazał mechanizmy rodzenia się i funkcjonowania antysemityzmu i szowinizmu, ale sposób narzucania ludziom określonych postaw może dotyczyć każdej innej ideologii (a raczej pseudo ideologii).

Książka uk...

czytający | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Świat uwielbia teorie spiskowe. Historie wielkich mistyfikacji jednak z reguły kończą się wyjaśnieniem kulisów ich powstania. Niestety, hochsztaplerskie wyczyny ich twórców mają też bardzo groźną wadę, mianowicie na długo po ich ujawnieniu nadal wierzą w nie miliony ludzi.

O jednej z takich światowych afer opowiada Umberto Eco. W tytule odwołuje się do wyimaginowanego spotkania rabinów na żydowskim cmentarzu w Pradze. Rzekomo przedstawiciele wyznawców judaizmu z całego świata, na tej starej nekropolii uzgadniają plan zdobycia władzy nad wszystkimi nacjami. W "Cmentarzu w Pradze" Eco przedstawia kulisy powstania "Protokołów Mędrców Syjonu", które jak historia wskazuje zostały zamówione przez carską służbę bezpieczeństwa. Rosjanie tym samym chcieli zdyskredytować żydowską społeczność w Rosji i przyczynić się do wrogiego nastawienia rosyjskiego narodu względem Żydów. To wszystko miało na celu odwrócenie od realnych, pachnących rewolucją problemów jakie miał dwór carski w Petersburgu.

A...

Z przykrością muszę to stwierdzić, ale ta książka, to największe rozczarowanie w moim czytelniczym życiu!

Ale zacznę od początku. Bardzo chciałam ją przeczytać, bardzo. Książka musiała chwilę na mnie poczekać, bo pisanie pracy mgr skutecznie uniemożliwiało mi zagłębienie się w lekturę. Ale w końcu nadszedł ten wiekopomny moment. Pierwsza strona, druda, piata, dziesiąta, dwudziesta, trzydziesta siódma, sto druga i co? I nic! Właśnie nic!

Sama nie wiem co jest z tą książką nie tak. Niby pomysł fajny: autentyczne wydarzenia, dwóch bohaterów, forma dziennika...Ale prawda jest taka, że nic mi się w niej nie podobało. Była nudna, jak flaki z olejem! Szczerze mówiąc, zmuszałam się do jej przeczytania. A po rozdziale nr 4 pt. "Czasy dziadka", miałam ochotę rzucić ją w najciemniejszy kąt.

Nie ma w niej żadnej intrygi, żadnej tajemnicy, żadnej sensacji. Historia Simoniniego i Księdza Dalla Piccoli jest prosta jak drut, od początku wiadomo, jaka jest prawda i kto jest kim. Na dodatek ilość po...

wiking | 2011-11-02

Powiem przekornie: „dla studentów architektury historii - witalnych dwudziestolatków poddanych presji współczesnej kultury z właściwym jej pojęciowym mętlikiem i bagażem przesądów”.
Niestety wulgarny i nachalny język z różnych gazet codziennych udzielił się również Panu Eco (oszczędzę Wam cytatów), a jego próba opisania rzeczywistości przy wykorzystaniu konstrukcji myślowej złożonej z postaci historycznych oraz z konfabulacji, które nawet w dzieciach budzą teraz śmiech, jest próbą manipulacji i odwracania uwagi od faktów. Tak naprawdę Pan Eco nie konfrontuje w książce żadnej teorii spiskowej, a jedynie ich mity, co z przykrością stwierdzam. Dla bardziej ciekawych i zainteresowanych tzw. teorią spiskową dziejów polecam książkę Sumlińskiego - i nie pytajcie mnie czy fakty w niej opisane Pan Eco zaklasyfikowałby jako spiskową teorię?
Powiem więcej, niestety to kolejny dowód na to, iż Pan Eco skończył się dawno temu, teraz siedzi i odcina kupony, i liczy srebrniki, i zaciera ręce niczym...

Cmentarz w Pradze

Wojciech | 2014-02-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wreszcie doczekałem się totalnej klęski HOCHSZTAPLERA - Eco. Wielu z oburzeniem przyjmowało moje oceny "Wahadła.." i "Imienia Róży", aż przyszedł mój dzień triumfu i upadku mitu Eco. Cha, cha!!. :)

Umberto Eco - na sam dźwięk tego nazwiska czuję duży szacunek. Świetne i inteligentne felietony oraz 'Imię róży' to jego znak rozpoznawczy. Czy do tego grona można zaliczyć 'Cmentarz w Pradze'?
Dla mnie ta powieść jest strasznie nierówna - niektóre fragmenty czytałam zachwycona, inne nudziły mnie okropnie. Decyzję o przerwaniu czytania podjęłam z trudem. 'Cmentarz...' nie tylko jest nierówny, ale i ciężki do lektury - nie polecam go tym, którzy liczą na odprężenie.
Może nie dojrzałam do takich powieści, ale 'Cmentarz...' nie podobał mi się w ogóle. Nawet nie mam w planach powrotu do tego bestsellera. Tylko dla wiernych fanów Umberto Eco.

Magdalena | 2011-11-02
Przeczytana: 10 października 2011

Historia wielkiego spisku

Dzisiejsza premiera najnowszej powieści Umberto Eco stanowi niewątpliwie bardzo istotne wydarzenie literackie ostatnich miesięcy, a pewnie i całego roku.
Jest to powieść obszerna, wielowątkowa, intrygująca, niepokojąca, ale przede wszystkim pozostawiająca czytelnika z ogromną ilością pytań o to, jak łatwo
można sprawić, by kłamstwo stało się prawdą, jak bardzo najróżniejsze środowiska manipulują opinią publiczną i to od wielu lat, a nawet wieków i w co tak
naprawdę należy wierzyć?

Akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater – kapitan Simone Simonini jest dziwakiem, samotnikiem, wielbicielem dobrej kuchni,
ale reagującym niemal histerycznie na kobiece wdzięki. Przede wszystkim jednak jest zajadłym antysemitą. Choć czytelnik pozna niemal całą historię jego
życia, w istocie nie o nią tu chodzi, ale o to, czego ów zdecydowanie antypatyczny człowiek zdołał dokonać. Tak się bowiem zdarzyło, że zajął się on fałszowaniem
dokumentów. Pocz...

Mako | 2014-03-29
Przeczytana: 2012 rok

Powieść ta prowadzi nas w mroczny świat przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy tu co prawda mieszankę przygody, grozy, intrygi, intelektualnego polotu i wiedzy historycznej, ale powstały koktajl smakuje zaledwie jak średniej klasy kryminał historyczny dopiero wybijającego się autora, co w kontekście "Imienia róży" bardzo mnie rozczarowało. To chyba przekleństwo autorów mających na koncie dzieło genialne, że później wszystko przyrównuje się do tej poprzeczki postawionej najwyżej.
Losy głównego bohatera poznajemy z dwóch dzienników, jednego prowadzonego przez fałszerza ukrywającego się pod szyldem handlarza starociami oraz drugiego pisanego przez księdza jezuitę. ten pierwszy cierpi na zaniki pamięci. Dni, tygodnie, miesiące uleciały mu całkowicie. Co bardziej przerażające, to czego nie pamięta, dowiaduje się z notatek zapisanych przez księdza. Lęk, zagrożenie, nie pozwalają mu nawet wyjść z domu po sprawunki. Ktoś nachodzi go w jego własnym domu, nie pozostawiając śladów bytności...

Monka | 2012-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

"Cmentarz w Pradze" Umberto Eco to dla mnie wielkie rozczarowanie. Niby literatura z górnej półki, niby nazwisko, które daje gwarancję dobrej lektury, niby piękny styl, niby duże nagromadzenie szczegółów, niby ciekawy temat, a jednak klapa na całej linii.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Licia Troisi
    34. rocznica
    urodzin
    A z pustką, którą w sobie nosisz, gdzie do tej pory zaszłaś?
  • Witold Jabłoński
    57. rocznica
    urodzin
    Śmierć jest bramą do ukojenia [...] a życie jeziorem, które topi nas w bólu.
  • Charlaine Harris
    63. rocznica
    urodzin
    O rany! - sapnęłam. - Wyglądasz dla mnie lepiej niż Happy Meal dla trzylatka.
  • Arturo Pérez-Reverte
    63. rocznica
    urodzin
    Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność,... pokaż więcej
  • Poul Anderson
    88. rocznica
    urodzin
    W świecie istnieją trzy Moce, którym nie mogą przeciwstawić się ani bogowie, ani demony, ani ludzie. Moce, których nie zwyciężą czary, których nie pokona żadna potęga: Biały Chrystus, Czas i Miłość.
  • Francis Durbridge
    102. rocznica
  • Giorgio Faletti
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedy coś odmienia twoje życie, bardzo trudno to zamaskować.
  • Rudolf Hoss
    99. rocznica
  • Izabela Kuna
    44. rocznica
    -Ciągle bierzesz xanax?
    -No pewnie. Nawet mój kot bierze xanax.
  • J.A. Redmerski
    39. rocznica
    urodzin
    Tylko pamiętaj, by zawsze być sobą i nie bać się mówić tego, co myślisz, albo tego, by głośno marzyć.
  • Anthony Burgess
    21. rocznica
    śmierci
    Człowiek niezdolny wybierać to już nie człowiek.
  • Yukio Mishima
    44. rocznica
    śmierci
    Ponieważ moim jedynym powodem do dumy był fakt, że ludzie mnie nie rozumieją, nigdy nie czułem potrzeby, by próbować innym wytłumaczyć, co czuję. Myślałem, że los odmówił mi zdolności widzenia tego, co widzieli inni. Moja samotność rosła i przybierała z dnia na dzień, jak tucznik.
  • Antoine François Prévost d'Exiles
    251. rocznica
    śmierci
    Ogół ludzi wrażliwy jest jedynie na kilka namiętności, w których trawi się ich życie i do których sprowadza się cała ich istota. Odejmijcie im miłość i nienawiść, rozkosz i cierpienie, nadzieję i obawę, nie będą czuli nic.

Znajdź nas na Facebooku