Krótko mówiąc

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ja idu gulat
dzieciństwo, humor,
jjon

Mikołaj Bułhakow urodził się w Moskwie w r. 1950. Debiutował bardzo wcześnie - bo już w r. 1965 - opowiadaniem zamieszczonym w tygodniku satyrycznym "Krokodil". Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Moskiewskim, pracował w redakcjach różnych gazet i czasopism, pisał artykuły i felietony, scenariusze radiowe i telewizyjne. W r. 1976 opublikował swoja pierwszą książkę 'Krótko mówiąc'. Pisze w niej autor o szkole, o uliczkach starej moskiewskiej dzielnicy, w której się wychował, o mieszkających tam kiedyś ludziach, o beztroskich zabawach na podwórku niewielkiej kamienicy, gdzie wszystko było znane i bliskie, o dzieciństwie, które wprawdzie bezpowrotnie mija, lecz pozostaje na zawsze źródłem pełnych tęsknoty wspomnień. "Jak to się stało, że nagle już nie jestem tym chłopcem, który biegał po podwórku, ani żadnym z tych, którzy biegają tam teraz? Że znalazłem się po tej stronie, gdzie dorośli?"

źródło opisu: - opis z okładki -

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Nielotna | 2017-09-22
Przeczytana: 21 września 2017

Znalazłam książkę przez przypadek pomiędzy innymi i nie wiedziałam czy zabrać ja do domu czy wziąć coś znanego. Wzięłam, odłożyłam na półkę a teraz przeczytałam za jednym zamachem. Dzieciństwo opisane z punktu widzenia dorosłego, zabawy na podwórku, szkolne miłości i przyjaźnie. Najbardziej podobały mi się jednak refleksje dorosłego - smutne i życiowe. Polecam.

OoFF | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Mikołaj Bułhakow swoją jako taką popularność zawdzięcza głównie temu, że niektórzy niezbyt dokładnie przyglądają się książkom, które właśnie kupują w antykwariacie. No ale skoro już tak się wydarzy - należy przeczytać. Ja przeczytałem i przyznam szczerze, jestem pozytywnie zaskoczony. "Krótko mówiąc" jest zbiorem wielu zgrabnych, niedługich historyjek, opowiadających o dzieciństwie autora. Fragmentami jest to świetna książka dla dzieci, przywołująca na myśl słynne przygody Mikołajka Rene Goscinnego. Czasem refleksje Bułhakowa skierowane są bardziej w kierunku dorosłych, nadal jest to jednak sympatyczna i nieco nostalgiczna lektura, z całkiem celnymi uwagami, które zmuszają do chwili zadumy. Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy, ale okazuje się, że z czystym sumieniem mogę "Krótko mówiąc" polecić.

Soniak Kwak | 2013-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Książkę wypożyczyłam przez przypadek, święcie przekonana, że biorę coś Michała. Okazało się, że pomyliłam też biblioteki - tak oto trafiłam do filii szkolnej :D książki chyba nikt nie czytał od lat bo bibliotekarka nie mogła jej namierzyć dłuższą chwilę. ale dlaczego niby jest dla dzieci? nie wiem, wątpię też, żeby dzieci interesowały wspomnienia jakiegoś moskwiczanina. Ale dla mnie - rewela. Prawdy o życiu wysnute na podstawie naiwnego spojrzenia dziecka sprawiają, że chciałoby się wierzyć, że życie jest proste i może być piękne.

Filemona | 2012-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Ta książeczka po raz pierwszy wpadła mi w ręce w okolicach podstawówki czy gimnazjum. Wtedy przeczytałam tylko jej połowę, ponieważ interesowały mnie te całkiem krótki historyjki, które potrafiłam czytać po kilka razy. Teraz, zapoznając się z tym udziałem w całości, poznałam jego prawdziwą wartość. Nie tylko umila czas, ale też daje do zastanowienia... Te sentymentalne, śmieszne, a momentami zaskakujące czy ironiczne opowiastki są naprawdę godne polecenia.

Niedźwiedzica | 2014-11-11

Wspomnienia z dzieciństwa połączone z przemyśleniami o dorosłości

Psyche | 2018-04-07
Przeczytana: luty 2018