Przygoda w Jerozolimie

Tłumaczenie: Elżbieta Abłamowicz
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Soumchi
Adam B

Soumchi, jedenastoletni chłopiec, dorasta w okupowanej przez Brytyjczyków Jerozolimie tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jego świat znacznie się wzbogaca, gdy pewnego dnia dostaje rower. Ale zanim spełni swoje marzenie, by pojechać na pustynię i badać Afrykę, pokazuje nową zdobycz przyjacielowi. Namówiony do zamiany roweru na nową kolejkę, Soumchi rozpoczyna serię przygód, sprzedając po kolei posiadane przez siebie rzeczy. Lecz kiedy obmyśla rozmaite sposoby uniknięcia tarapatów, znajduje coś, czego się nie spodziewał - swoją pierwszą miłość. Tworząc postać Soumchiego, Oz nawiązuje do tradycji takich niezapomnianych urwisów jak Huckleberry Finn.
Pięknie ilustrowana "Przygoda w Jerozolimie" zawiera w sobie niezwykłą świeżość. Amos Oz napisał dla dzieci książkę jednocześnie zabawną i ujmującą.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2008

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/przygod...»

allison | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Książkę tę kupiłam mojej dwunastoletniej chrześniaczce i gdy zaczęłam przeglądać w domu, nie mogłam się powstrzymać przed przeczytaniem całości (zwłaszcza że okładkowa recenzja informuje, iż jest to lektura nie tylko dla młodego czytelnika).

Nie ma w tej opowieści mrożących krew w żyłach przygód, chociaż w życiu małego bohatera wiele się dzieje, a on sam odznacza się ogromną wyobraźnią i pomysłowością. Narrator opowiada o swoich perypetiach z odrobiną humoru i nostalgii, posługując się literackim stylem.
Są tu typowe dla dziecięcego wieku dylematy i obawy, są marzenia o dalekich podróżach i o pierwszej miłości, jaką okazuje się koleżanka z klasy.

Autor oczyma dziecka pokazuje, jak wygląda świat w okupowanej Jerozolimie; czasem znajdujemy odniesienia do drugiej wojny światowej, np. w opisie ekscentrycznego wujka, który w 1944 roku był szmuglerem na warszawskich Nalewkach.

Czyta się tę książkę z prawdziwą przyjemnością, chociaż w przypadku dziecięcego odbiorcy może przydać się...

jagarkar | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Jak na Amosa Oza to... dość słabo...
I dla kogo właściwie jest ta książka? Jeśli dla dzieci, to zdecydowanie brakuje przypisów, bo pada tu mnóstwo hebrajskich nazw (przede wszystkim żydowskich świąt), które dla polskich dzieci mogą być w większości tylko pustymi, niejasnymi słowami.

Zdecydowanie najsłabsza książka Oza, jaką dane mi było przeczytać. Czyta się to dobrze, ale oprócz oczywistych prawd, które zostają nam wyjawione na początku i na końcu książki, nic specjalnego w tej historii nie widzę.

Czas mija, wszystko się zmienia. Może i mnie kiedyś się odmieni i inaczej pomyślę o tej książce? ;)

Gra_ce | 2014-05-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Jestem pod wrażeniem tego, ile wątków "egzystencjalnych" dotyczących bycia Żydem można pokazać opisując kilka wieczorów z życia małego chłopca w nowo powstającym Izraelu.

Relacje we własnej społeczności, bycie igraszką i podmiotem historii, tarcia z innymi krajami i narodami, komentarz na temat świąt żydowskich i pamięci, same relacje w rodzinie żydowskiej. Można czytając ot prosto, nie zagarnąć pod uwagę tego ładunku narracyjnego, ale on tam dyskretnie rezyduje..

karla_6 | 2013-10-02

Książka - rozdział; jakby wyrwana z kontekstu i z życia bohatera :) Miło i szybko się ją czyta.

zapraszam na mojego bloga - właśnie ruszam z pierwszymi recenzjami! chętnie przyjmę komentarze i podpowiedzi od bardziej doświadczonych, a także od tych, którzy bloga nie prowadzą :)

Czechożydek | 2012-08-23

Śliczna, cieniutka książeczka, która wygląda jak pozycja dla dzieci, ale ma dialogi wzięte z rozmów dorosłych. Pierwsze zetknięcie z tym pisarzem i takie przyjemne :)

Miśka | 2016-01-01
Przeczytana: 2015 rok

Ciekawa książka dla dzieci, którym chce się pokazać kawałek dalszego świata opisany ich językiem.

propanibutan | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Bardzo interesująca książka. Zagadkowa dla dorosłych i z pewnością ciekawa dla młodszych czytelników. Pięknie wydana. Tłumaczenie całkiem udatne. Pozostaje tylko polecić.

Patapu9 | 2016-08-07
corbeau | 2016-07-05