Na tropach Doktora Fausta i inne szkice

Wydawnictwo: WSiP
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-02-09056-5
historia

Na tropach Doktora Fausta i inne szkice to zbiór siedmiu szkiców składających się na historię Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Punktem wyjścia do każdego z nich były skojarzenia obiektu znajdującego się w Collegium Maius z wydarzeniami historycznymi i ich bohaterami. Konkretne przedmioty historyczne (malowidło, rysunek ołtarza, klocki drzeworytnicze czy zegar) stały się inspiracją dla Autora do wędrówki po ścieżkach historii. Kilka szkiców ('Kronika trzech dni', 'Dziwne losy uniwersyteckich stwoszianów', 'Klocki doktora Marcina Lutra') jest poświęconych wydarzeniom ze średniowiecza, inne dotyczą epok późniejszych ('Na tropach doktora Fausta', 'Legenda;starego zegara; z Pana Tadeusza'), kolejne opowiadają o czasach współczesnych ('Uniwersytet w smudze Holokaustu', 'Estreicherowe osobliwości Collegium Maius'). W rezultacie powstał zbiór esejów, napisanych stylem narracyjnym, z indywidualną werwą autorską niepozbawioną sentymentu do ludzi i przedmiotów; zbiór o dużej różnorodności chronologicznej, tematycznej, a nawet stylistycznej, który jest świadectwem najstarszej polskiej Alma Mater.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: dedalus.pl

| 2011-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Pewnego dnia, gdy spacerowałem po centrum handlowym, zobaczyłem na stoisku tą książkę. Początkowo zaciekawił mnie tytuł Na Tropach Doktora Fausta, pomyślałem sobie może jakaś ciekawa historia o tej legendarnej postaci. Potem spojrzałem czyjego autorstwa i wprowadziło mnie to w zakłopotanie. Człowiek który napisał podręcznik o Procesie Karnym napisał książkę o takowej tematyce; z początku uznałem, że szykuje się nuda lecz zaryzykowałem.

Po przeczytaniu przeżyłem szok, autor napisał coś tak ciekawego i zarazem nie pozwalającego się oderwać. Książka składa się z 7 esejów (4 są bardzo dobre, pozostałe dobre). Autor dokonał autopsji na zabytkach znajdujących się w Muzeum UJ, pokazał ciemne i jasne strony danego miejsca w muzeum. Przybliżał krótkie historie na temat wybranego zabytku jak i postaci które stworzyła dany przedmiot. Polecam tą książkę ludziom interesującym się historią sztuki jak również historią powszechną.

Marcin | 2013-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Zabytek jako przyczynek do snucia opowieści. Czyż zabytek nie jest swoistym wehikułem czasu? Bramą, która łączy nas z minionymi epokami? Eseje Autora koncentrują się wokół Collegium Maius i przedmiotów, które się w nim znajdują. Tak jakby Autor przechadzając się po tym muzeum uniwersyteckim, przystawał na chwilę, popadał w zadumę, która zostaje przerwana słowami: Opowiem Wam niezwykłą historię. Poznajemy nie tylko ciekawe fakty z dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz także z dziejów samego Krakowa. Od teraz całkowicie inaczej będę patrzył na CM, jak zwykle pośpiesznie przecinając ulice Jagiellońską i św. Anny.

Ania | 2016-01-28
Przeczytana: 28 października 2015