Tajemnica Marii Roget

Mystery of Marie Rogêt
koliber
klasyka
aga_aga

Jest to nowela Edgara Allana Poe napisana w 1842 roku, często określana jako kontynuacja "Zabójstwa przy Rue Morgue". Bazuje ona na szczegółach prawdziwego morderstwa. Ukazała się w "Snowden's Ladies' Companion" w trzech częściach, w listopadzie i grudniu 1842 oraz w lutym 1843 roku.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajemnica_Marii_Roget

źródło okładki: http://allegro.pl/poe-tajemnica-marii-roget-i1498914278.html#gallery

Edyta Zawiła | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

"...Istnieje szereg zjawisk natury idealistycznej, które przebiegają równolegle do rzeczywistości. Rzadko się z nią
zbiegają. Ludzie i przypadki wywierają zwykle swój wpływ na tego rodzaju zjawisko, tak że występuje ono w formie niezupełnie prawidłowej; tak że jego skutki również są nieprawidłowe..."

Opowiadanie Poe oparł o prawdziwe wydarzenia - zabójstwo Marii Cecilii Rogers. Urodzona w Connecticut w 1820 roku, zniknęła 4 października 1838 roku w Nowym Yorku i stała się znana jako "Beautiful Cigar Girl". Tydzień później gazety pisały o jej powrocie,podobno uciekła z oficerem marynarki. Trzy lata później, 25 lipca 1841 roku zniknęła ponownie. Jej ciało zostało znalezione w rzece Hudson River 28 lipca w Hoboken w New Jersey, sugerowano, że została zamordowana.
Drugie spotkanie z detektywem C. Auguste Dupin, który bardzo wnikliwie, perfekcyjnie szczegółowo podchodzi do informacji zamieszczonych w prasie.Poe wciąga nas w studium analizy detektywistycznej, krok po kroku analizuje...

Konwalia | 2011-09-18
Przeczytana: 18 września 2011

Ależ dłużyło się to opowiadanie! Napisane niezwykle misternie i szczegółowo, co spowodowało, że często odkładałam lekturę, aby od niej odpocząć. Moja ciekawość finału tej historii opadła niemal do zera. Język jak dla mnie zbyt ciężki i zawiły. Zdecydowanie wolę inne opowiadania Poe.

kisa | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Do tego szczególnego opowiadania należy podchodzić w odpowiedni sposób - rzeczywiście zawiedzie się ten, kto spodziewał się fabuły. Jednak nie o fabułę chodziło w tym opowiadaniu, a o próbę analizy i przybliżenie się do rozwiązania tak nagłośnionej i ciągle drążonej przez opinię publiczną sprawy. I jeśli spojrzymy na to opowiadanie pod tym kątem, to można bezsprzecznie uznać je za przejaw geniuszu i przenikliwości autora - ale, powtarzam, tylko i wyłącznie, jeśli uznamy je za odrębne od całej reszty opowiadań Poe. A można je za tak odrębne uznać, właśnie dlatego, że jako jedyne jest oparte na prawdziwej zbrodni i jako jedyne próbuje tę zbrodnię rozwiązać. Jedyne co może razić współczesnego czytelnika, to oczywiście przejawy ówczesnej moralności, poglądów oraz stanu nauki, które są momentami rzeczywiście irytujące.

Łukasz | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Niestety szczegółowość, język tego opowiadania nie przypadły mi do gustu. Większe zainteresowanie wzbudziłaby we mnie instrukcja obsługi jakiegokolwiek urządzenia lub też schemat budowy silnika parowego.
Niby logiczna analiza i próba rozwiązania zagadki śmierci Marii Roget (opowiadanie oparte na prawdziwej historii - Mary Rogers) lecz nadmierna szczegółowość powoduje, że opowiadanie jest strasznie nużące i chociaż krótkie ciężko dotrwać do końca. Jeżeli ktoś chce się zapoznać z twórczością Edgara Allana Poe proponuje to opowiadanie pozostawić sobie na koniec, aby się nie zniechęcić.

Mylengrave | 2013-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2013

Myślałam, że nie dotrwam do końca, wielokrotnie chciałam odłożyć opowiadanie, bo najzwyczajniej w świecie mnie nudziło. Początek zapowiada się całkiem ciekawie, mimo dość ostrego stylu Poe, potem jest już niestety coraz gorzej, mniej więcej w połowie zwątpiłam, kiedy musiałam czytać o specjalistycznych szczegółach fizyczno-chemicznych, supersmętne batalie gazet opisujących zbrodnię. Maksymalnie dłużące się, absolutnie za długie dzieło. Zdecydowanie nie polecam, bo można się zrazić do Poe, a przecież ma całą masę innych, całkiem dobrych opowiadań. Na obronę książki dodam tylko, że końcówka bardzo wciąga, powinna się spodobać fanom Agathy Christie czy przygóg Sherlocka Holmesa. Bardzo zdenerwowało mnie jednak to, że... zakończenia nie ma i czytelnik zostaje pozostawiony sam sobie z masą pytań.

korzan | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

W zupełności nie zgadzam się z opiniami jakoby opowiadanie się ciągnęło. Tok rozumowania przedstawiany krok po kroku i błyskotliwe obalanie kolejnych teorii potrafi naprawdę wciągnąć. Dodatkowym smaczkiem jest to, że E. A. Poe utworzył własną wersję wydarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości. Zagadka morderstwa nie została nigdy oficjalnie rozwiązana, czego podjął się Poe. Dla fanów Sherlocka Holmes'a i powieści detektywistycznych jest to pozycja nie do pominięcia.

cicero123 Michał | 2016-11-09
kate627 | 2016-10-21