rozwiń zwiń

Berek

Okładka książki Berek
Marcin Szczygielski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik Cykl: Kroniki Nierówności (tom 1) literatura piękna
289 str. 4 godz. 49 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Kroniki Nierówności (tom 1)
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
289
Czas czytania
4 godz. 49 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360000212
Tagi:
homoseksualiści mohery homofobia nietolerancja

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Ocena 9,0
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,7
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1983 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
229
184

Na półkach: , ,

'Berek' Marcina Szczygielskiego jest dla mnie wyjątkową książką, do której chętnie powracam. Przeczytałem ją teraz ponownie (w dwa dni!), gdyż wybieram się na sztukę 'Berek, czyli upiór w moherze' do warszawskiego Teatru 'Kwadrat' i chciałem odświeżyć sobie tę historię. O autorze 'Berka' można powiedzieć, że jest wszechstronnie utalentowanym i ciekawym człowiekiem. Pisze książki zarówno dla dzieci i młodzieży (zajął I miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i wielu innych), jak i prozę skierowaną do dojrzalszych czytelników. W swojej twórczości często wplata wątki biograficzne, gdyż jak sam powiedział 'książka jest odbiciem świata'. Oprócz wybitnych dzieł literackich, Marcin Szczygielski tworzył też motywy, wzory i grafiki, oraz pisał dla wielu gazet, m.in. ,,Wprost''.

Jedna kamienica i dwa światy. Anna, starsza kobieta, doświadczona ciężko przez życie, zapatrzona w swoją ukochaną córeńkę Małgorzatę, która wymyka się jej spod kontroli. Jest stereotypową 'moherową babcią', która wszędzie widzi komunistyczno-żydowsko-lewacki spisek i życie spędza na obgadywaniu znajomych z kościoła. Na przeciwko Ani mieszka Paweł, można by powiedzieć, że 'typowy wielkomiejski gej'. Zarabia dobre pieniądze, ubiera się modnie, a weekendy spędza w głośnych klubach, nie stroniąc od alkoholu i niezobowiązującego seksu. Wydawać by się mogło, że dwie tak różne od siebie istoty nie mogą koegzystować. Konflikt między sąsiadami zaostrza się, a ich relacja wchodzi w nową fazę...

Marcin Szczygielski potwierdza regułę- nasz los jest nierozerwalnie związany z losem innych ludzi. Na podstawie kontrastu autor pokazał, że tak naprawdę życie Ani i Pawła było oparte na tych samych pragnieniach, bolączkach i cierpieniu. Szczególnie wymowne i kontrowersyjne jest zestawienie momentów, w których oboje mówią 'dla takich chwil warto żyć'. Oboje wraz z rozwojem historii, wychodzą ze swoich kokonów, opuszczają zaporę i umożliwiają drugiej osobie zrozumienie i poznanie. Te krótkie chwile, gdy między postaciami następuje takie głębokie połączenie duchowe, są naprawdę pięknymi momentami.

Bohaterką, która gra bardzo istotną dla mnie rolę w powieści, jest psychoanalityczka Pawła. Kobieta ma prywatną praktykę i stosuje dość niekonwencjonalne metody, o czym informuje swojego pacjenta. Elżbieta prowadzi bardzo inteligentną rozmowę i psychoanalizę bohatera. Te rozmowy są dla niego bardzo ważne, mimo, że jak twierdzi, czuje się po nich gorzej. Moim zdaniem, psychoanalityczka właśnie zmusza go do myślenia i analizowania wszystkiego. Elżbieta w rozmowie odsłania część swoich przekonań i tego, w co wierzy. Prawdy, które padają podczas tych krótkich sesji za sto dwadzieścia złotych, umieściłem już w cytatach do tej książki, więc zachęcam do przeczytania.

'Berek' nie jest książką emancypacyjną, która namawiałaby masy do tolerancji. Nie padają tu puste i przetrawione już na milion sposobów hasła w stylu 'akceptujcie się nawzajem'. Autor stosuje inne techniki. Przede wszystkim ukazuje prawdziwe realia, gdzie tak odmienni ludzie żyją obok siebie, oraz jak z niezrozumienia i lęku wynikają różne problematyczne, ale i też komiczne sytuacje. Humor jest narzędziem w ręku Marcina Szczygielskiego, które bawi, ale i naucza. Sytuacje w książce są tak komiczne, że nie mogę się już doczekać sztuki teatralnej i długo zapowiadanego filmu. Postać Anny jest groteskowa i przerysowana, więc jeżeli ktoś przejmuje się opinią innych, to może mieć problemy, gdy napadnie go śmiech nie do opanowania w komunikacji miejskiej. ;) Pokuszę się o stwierdzenie, że postać Anny jest jedną z najlepiej ukształtowanych bohaterek literatury, z którymi miałem okazję się 'spotkać'. Jej przeszłość, która tak bardzo freudowsko oddziałuje na jej teraźniejsze życie przywodzi mi od razu na myśl Różę z 'Cudzoziemki' Marii Kuncewiczowej. Paweł jest bohaterem, z którym każdy może się utożsamić, przeżywać z nim jego problemy, rozterki i chwile radości. Wielowątkowość i wielowymiarowość 'Berka', czyni z niego wyjątkową książkę, w której każdy odnajdzie coś pasjonującego tylko dla siebie.

Marcin Szczygielski napisał książkę, od której nie sposób się oderwać. Można do niej wracać wiele razy i za każdym razem odnajdywać w niej tę samą naukę, spokój i radość. Jest to według mnie bardzo ważna książka, której pozycję w historii polskiej literatury powinno się poważać. Polecam każdemu, kto jeszcze tego dzieła nie czytał!

'Berek' Marcina Szczygielskiego jest dla mnie wyjątkową książką, do której chętnie powracam. Przeczytałem ją teraz ponownie (w dwa dni!), gdyż wybieram się na sztukę 'Berek, czyli upiór w moherze' do warszawskiego Teatru 'Kwadrat' i chciałem odświeżyć sobie tę historię. O autorze 'Berka' można powiedzieć, że jest wszechstronnie utalentowanym i ciekawym człowiekiem. Pisze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 525
  • Chcę przeczytać
    872
  • Posiadam
    422
  • Ulubione
    130
  • LGBT
    49
  • Literatura polska
    22
  • 2013
    18
  • E-book
    17
  • 2014
    15
  • Chcę w prezencie
    15

Cytaty

Więcej
Marcin Szczygielski Berek Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Berek Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Berek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także