Nadolski

Brawurowo opowiedziana historia dwojga ludzi, których pozornie nie łączy nic poza wzajemną nienawiścią. Paweł, typowy wielkomiejski gej, i Anna, przedstawicielka moherowych beretów, choć mieszkają w jednej kamienicy, tkwią w swoich własnych światach. Żadne z nich nie jest zdolne do zaakceptowania stylu życia drugiej strony. Eskalacja ich konfliktu nieuchronnie musi doprowadzić do...

Paweł, typowy wielkomiejski gej, i Anna, przedstawicielka moherowych beretów, choć mieszkają w jednej kamienicy, tkwią w swoich własnych światach. Żadne z nich nie jest zdolne do zaakceptowania stylu życia drugiej strony. Eskalacja ich konfliktu nieuchronnie musi doprowadzić do dramatycznej konfrontacji...

Dosadne opisy, bezkompromisowa satyra i niespodziewana delikatność sprawiają, że „Berek” to lektura, od której nie sposób się oderwać.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: skan własny

ewula | 2015-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 lipca 2015

Dla czytelnika,,łasucha"ta powieść to ,,smakowity kąsek"!Mnie zachwyca lekkość pióra autora,zgrabność dialogów,wyrazistość bohaterów,fabuła,no po prostu świetnie napisana powieść z bardzo dobrym,dającym do myślenia wstępem Tomasza Raczka!Polecam bardzo!

Jeżynka | 2017-12-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 04 grudnia 2017

"Berek" to książka która swoją premierę miała w 2007 roku. To historia dwójki ludzi których choć pozornie różni wszystko są do siebie bardzo podobni i podobne mają marzenia: bycia kochanym, potrzebnym, docenianym.
Ona to starsza pani która ukojenia szuka w kościele a kazania księdza w trakcie niedzielnej mszy traktuje jako prawdę objawioną.
On zaś to typowy przedstawiciel pokolenia X mający dobrą pracę i pieniądze, korzystający z uroków życia i męskiego ciała.
Przekorny los sprawił że są swoimi sąsiadami a ich wymuszona koegzystencja pełna jest niechęci i złośliwości.

Wydawać by się mogło że 10 lat które minęły od premiery tej książki to wystarczający okres aby do homoseksualizmu podchodzić bez uprzedzeń i złych emocji. Niestety jak pokazuje życie podział na "my normalni" i "oni zboczeńcy" nadal funkcjonuje i ma się całkiem dobrze.
W "Berku" Mariusz Szczygielski starał się pokazać że niewiele trzeba aby spróbować otworzyć się na inność, dać sobie okazję aby poznać drugiego...

Nina | 2016-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Marcin Szczygielski mnie zaskoczył. To pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam i już wiem, że na tym moja przygoda się nie zakończy. Berek to znakomita lektura, od której ciężko się oderwać. Mnie pochłonięcie jej zajęło jakieś 3 godziny. Autor ma świetne, lekkie pióro, jednocześnie porusza bardzo ważne, kontrowersyjne tematy. Tu mamy Pawła - geja i jego pragnienie miłości i jego sąsiadkę Annę - typowego mohera. Mieszanka wybuchowa. Nienawiść, codzienne zatruwanie sobie nawzajem życia - to musi doprowadzić do wybuchowego końca :) Ale żeby nie było, że ta książka taka całkiem poważna jest - powiem, że wiele razy wybuchałam śmiechem, albowiem dialogi są bombowe :) Ktoś napisał, że to lektura typowo gejowska - ja się z tym nie zgadzam - to lektura dla wszystkich, a może szczególnie dla tych, którzy tolerancją nie grzeszą.

'' Cichopek i Mroczek , rany boskie co to jest ? Krasnoludki z Królewny Śnieżki ? '' Na jagody '' ? (...) Straszne , pewnie w następnym odcinku okaże się że Cichopek i Koszałek - Opałek mają romans , a Mroczek zawoła Żwirka i Muchomorka żeby mu razem spuścili łomot '' ?

Anna Lewandowska , 63 - letnia kobieta , która co niedzielę chadza karnie do kościoła , jednak przy tym jest , wredna , mściwa , zgorzkniała , wścibska , z zafałszowaną moralnością itd . Typowy '' Moherowy Beret '' . Za samą tę postać , w taki sposób przedstawioną pan Szczygielski powinien dostać jakąś nagrodę . Dalibóg , należy mu się :) . Nie mniej pięknie odmalowany jest sąsiad dewoty Lewandowskiej , Paweł Sieniawski , typowy gej . Co to skamle i jęczy , że tak bardzo szuka miłości , chce tylko kochać i być kochany , jednak włóczy się po klubach i sypia z kim popadnie . Nazajutrz nie pamiętając nawet imienia swego kochanka . Moherowy beret i gej , to sąsiedzi . Nienawidzący siebie nawzajem do bólu i wyrządzający...

onika | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, Czytadła
Przeczytana: styczeń 2013

Bardzo miło spędziłam czas przy "Berku". Mimo poruszania trudnych i kontrowersyjnych tematów powiedziałabym, że jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Sama jestem zaskoczona tym, jak odebrałam tę książkę. Wydaje mi się, że "Berek" jest trochę jak kalejdoskop - jest w nim tyle wątków, że w zależności od nastawienia czytelnika można różnie powieść odebrać. Oczywiście, na pierwszym planie jest homoseksualizm Pawła i jego walka z "moherową" Anną. Ale to tylko pierwsze wrażenie...
Bo Paweł jest i irytująco egoistyczny i rozczulająco nieporadny w stosunkach z innymi ludźmi. Skrzywdzone dziecko szukające miłości. I to jego zagubienie przypomniało mi kilka dziewczyn, które znałam, znam...
Natomiast chylę czoła przed panem Szczygielskim za postać Anny Lewandowskiej - po prostu mistrzostwo świata! Autor znakomicie ukazał to specyficzne podejście do wiary, jakie wyznaje duża część starszych osób. No i świetnie ukazał także specyfikę Służby Zdrowia.
Ale chyba największe wrażenie zrobił na...

Miss_Jacobs | 2010-01-26
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fakt, że autor sam jest homoseksualistą nadaje, formie autentyczności. Z drugiej strony wystarczy być po prostu człowiekiem by dostrzec to samo w drugiej istocie. Do tego właśnie przekonuje pisarz. Początkowo bohaterowie „Berka” są pełni stereotypowych cech. Mamy tutaj geja imieniem Paweł chorego na HIV, który nie unika przelotnego seksu oraz brania narkotyków. Oczywiście jest też dobrze ubrany, ma pieniądze i zna się na tzw. lansie. Jego totalnym z pozoru przeciwieństwem jest Anna pełniąca rolę zagorzałego mohera. Co niedziela uczęszcza na mszę do kościoła, najlepszą rozrywką vel obowiązkiem społecznym jest dla niej plotkowanie o życiu innych. Nie ulega też wątpliwości, że wszystko, co tyczy się jej jest najwyższej jakości nie to, co u innych. To ciekawe, że ludzie nie grzeszący zbytnią moralnością zawsze potępiają ją u innych. Na siłę próbują pokazać innym swoją pobożność by tak naprawdę oszukiwać siebie a nie innych. W przypadku Anny jest to spowodowane chęcią wymazania błędów...

ania | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

"Zebym ja sie nie przejmowala, ze mi jakis nieznajomy facet swoja wypieta gola dupe przed oczy podstawia, bo to jest lekarz. To przeciez jakby on moja gola dupe przypadkiem zobaczyl, to ja bym sie mogla nie przejac, skoro lekarz. Ale ze ja jego obejrzalam... Boze jedyny, rozerwie mnie chyba!"

Genialna!!!
Doskonaly humor sytuacyjny, pol ksiazki przerechotalam :-D
Znowu mnie pan Szczygielski nie zawiodl. I znowu zaskoczyl.
Ksiazka z rodzaju tych, o ktorych mowi autor w Berku:
"Najbardziej lubie takie [ksiazki], od ktorych nie mozna sie oderwac. Kiedy je czytam, zapominam, gdzie jestem, nie widze liter i wydrukowanych slow - znajduje sie w ksiazce. Nie moge sie doczekac, co bedzie dalej, a zarazem szkoda mi, ze ksiazka sie skonczy."
I ja tez tak mialam, od pierwszej strony martwilam sie, ze niestety, jak kazda, i ta ksiazka bedzie miala swoj koniec.
Na szczescie przede mna jeszcze Bierki i Bingo.
I warto byloby zobaczyc sztuke Berek czyli upior w moherze.

PABLOPAN | 2012-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2012

Pod pozorami lekkiego pióra i humoru kryje się zatrważająca treść. Stereotypy: geja i "mohera" zostały wyolbrzymione nie bez celu. Książka osiąga bardzo ważny cel - udowadnia, że ludzie boją się tego, czego nie znają i ukazuje dobitnie, jak bardzo szeregujemy innych ludzi według kategorii, które wcale nie stanowią o człowieku. Autor udowadnia też, że są możliwe różne rodzaje przyjaźni. Ludzie, którzy na początku się nienawidzą i pochodzą z dwóch zupełnie odmiennych środowisk, pod wpływem okoliczności nawiązują relację przyjacielską. Mi się ta książka bardzo podobała i z pewnością polecam.

Heathcliff1984 | 2014-08-11

Kapitalna :)
Berka czyta się z zapartym tchem. Często wybucha się niekontrolowanym śmiechem, kilka razy można uronić łzę. I to jest fajne, ze przez cały czas czytania lektury miotają czytelnikiem jakieś uczucia, emocje.
Nietuzinkowo wykreowani bohaterowie, gej (pedał) i stara dewotka. Z pozoru banalne połączenie a jakże udane i wciągające.

Zarzucają książce, że jest pełna stereotypów, wulgarna, niesmaczna, płytka. Ale ktoś kto tak piszę, chyba nie zrozumiał zamysłu autora. Te wyolbrzymienia, przerysowania są doskonałym trikiem Szczygielskiego. Brawo :)
Oczywiście polecam.

"Berek" to powieść, która ukazuje nam dwa różne światy. Pełne wzajemnej nienawiści i braku zrozumienia. Tych światów nie da się pogodzić.

W tej pozycji mamy konflikty, poszukiwania miłości, niepewność, strach i w końcu zderzenie dwóch, zupełnie odmiennych poglądów i stylów życia. To co się dzieje wywołuje u nas dreszczyk emocji, napięcie i momentami strach, ale często również doprowadza nas do śmiechu.

Książka wciąga, a lekki, żywy język dodaje jej dynamizmu.

Końcówka powala niemalże na kolana, autor zrobił bardzo odważny krok rozwiązując całą akcje w ten, nie ukrywajmy bardzo innowacyjny, sposób, to szokuje i na pewno nie wszystkim się spodoba. Nie zdradzę co się wydarzy lecz można być pewnym tego że całość zaskoczy.

Szczygielski jak dla mnie jest mistrzem kreowania bohaterów, pełni wyrazistych cech, nieomal prześmiewczy, karykaturalne wyolbrzymienie cech tylko przykuwa naszą uwagę.

Książka jest manifestem o prawa osób innej orientacji, zapada w pamięć i jest jedną z...

5 książek na weekend w Warszawie

Byliśmy już w weekend w Pradze, Rzymie, Lizbonie i na Sycylii. Tym razem pakujemy walizki i wyruszamy do… Warszawy. W końcu kto powiedział, że nie można zrobić sobie krótkiego wypadu do stolicy po tych egzotycznych podróżach, zwłaszcza, że pogoda nad Wisłą ma dopisywać? Przed Wami kilka pozycji polskich autorów.

W zasadzie tylko rozrywka

Patent Marcina Szczygielskiego na pisanie książek najwyraźniej polega na korzystaniu z gotowych schematów. Stał się przez to autorem do bólu przewidywalnym. W tym konkretnym przypadku dodałabym jeszcze: autorem, który chciał za dużo.