Kuchnia lwowska

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-202-1

Zapraszam do lektury dosyć nietypowej książki kucharskiej. W trakcie wieloletnich poszukiwań naszych dawnych smaków wpadło mi w ręce siedem perełek kuchni lwowskiej. Są to zeszyciki z zapisanymi przepisami. Pierwszy, skrzętnie notowany przez rodzinę państwa Leńków z Lwowa, pochodzi z roku 1914. Kolejne, datowane na lata 1918, 1919, 1934, 1938 i dwa bez dat, są doskonałymi przewodnikami po ówczesnych specjałach kulinarnych Lwowa. Najprawdopodobniej autorka owych notatek nie jest twórcą zamieszczonych w tej książce przepisów. Przekazane są tam kulinarne dzieje rodziny i zbiór ten należy traktować bardziej jako pewien sposób przekazu dobrych obyczajów gastronomicznych. Andrzej Fiedoruk Lwów – miasto legenda – jak żadne inne polskie miasto ma zawsze w sobie wiele różnorodnych znaczeń. Miasto różnorodnych kultur – Polaków, Ukraińców, Żydów i Ormian. Miasto najwierniejsze z wiernych Rzeczypospolitej, którego symbolem jest cmentarz Orląt Lwowskich. Miasto nauki i kultury ze znaną na całym świecie lwowską szkołą matematyczno-logiczną, z wciąż zachwycającymi piosenkami i filmami. Jest też Lwów miastem o interesującej i oryginalnej kuchni – niepowtarzalny smak łączący smaki Kresów ze smakami Korony. Książka wskrzesza stare lwowskie tradycje kucharskie, opisuje zamiłowanie mieszkańców do biesiad, jak i przekazuje starannie przechowywane przepisy przywracające smak dawnego Lwowa.

źródło opisu: Empik

źródło okładki: http://dozamagazyn.pl

gloria81 | 2013-11-26
Przeczytana: listopad 2013

Bardzo fajna. Pożyczyłam i zaznaczyłam mnóstwo ciekawych przepisów. Autor zebrał je z kilku zeszycików, należących do różnych gospodyń, a więc różniących się nieco od siebie. Z przyjemnością spróbuje legumin,sosów, mięs i wypieków, które tam znalazłam.
Ciekawostką były dla mnie receptury na takie cuda jak konfitura z akacji, esencja octowa czy pasta do zębów i mydło.
Opowieści o dawnym Lwowie, stare fotografie i miary, których już dziś się nie używa.

Dać do donicy funt mąki żytniej...osobno palić w ryneczce na kuchni pół funta cukru...

Mimo zapomnianych wag i miar przepisy czyta się łatwo i są zrozumiałe. Uwielbiam starą, poczciwą kuchnię!

Dariusz_S Jasiński | 2011-03-18
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Recenzja książki kucharskiej? Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby powstawała dla portalu poświęconego sztuce kulinarnej, a nie kulturze i sztuce. A jednak „Kuchnia lwowska” Andrzeja Fiedoruka z pewnością przełamuje tradycyjny wizerunek gatunku.

Mnie osobiście Lwów kojarzy się w pierwszej kolejności z piłkarską drużyną Pogoni, która przed II Wojną Światową była jednym z najbardziej znaczących zespołów dla polskiego futbolu, szczególnie w latach dwudziestych zeszłego stulecia, kiedy pięć lat z rzędu zdobywała tytuł mistrza naszego kraju (w polskiej lidze występowały jeszcze trzy inne lwowskie zespoły).

Drugim skojarzeniem są Szczepcio i Tońcio, czyli panowie Wajda i Vogelfanger, znani z dwóch polskich filmów z lat trzydziestych.

więcej:

Madalena90009 | 2014-12-17