Złoty Faraon

1979-01-01
1979-01-01
Janina Karczmarewicz-Fedorowska
Egipt wykopaliska archeologia

Fenomenalna książka, którą po raz pierwszy czytałam jeszcze w podstawówce i pamiętałam całe jej fragmenty jako dorosła, zwiedzając Egipt. Odżywały informacje o odkryciu grobowca Tutanhamona i złodziejach z Doliny Królów. I już nie byłam tylko turystką, ale uczestnikiem przygody. Naprawdę warto!

"Złoty Faraon." (Karl Bruckner)

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Można by napisać, że to "literatura familijna".
W bardzo przystępny sposób opisuje nam historię (oczywiście bez przesady, to w końcu tylko 200 stronicowa broszurka) odkryć tajemnic Egiptu a w szczególności odkrycie grobowca Tutanchamona. Przy okazji całkiem swobodnej fabuły poznajemy kilka nazwisk oraz dat związanych z pracami wykopaliskowymi w Egipcie.
Książka składa się z dwóch części.
W pierwszej czytamy szczegółowy opis włamania do grobowca anonimowego Faraona tuż po jego pochówku.
W drugiej, dziejącej się już w czasach bardziej nam współczesnych, obserwujemy historię odczytu hieroglifów oraz prac wykopaliskowych.
Polecam.

"Złoty Faraon." (Karl Bruckner)

świetna beletrystyczna opowieść o odkrywcach i ich odkryciach na temat starożytnego egiptu w formie opowiadań polecam

Bardzo przyjemnie napisana książka, styl prosty i przyjazny dzięki czemu wciąga od razu. Fakty połączone z fikcją świetnie utrwalają się w pamięci. No i dla miłośników archeologii i Egiptu po prostu perełka przenosząca w ukochane czasy i miejsca. Ech.. móc choć na chwilę przenieść się w taki klimat :)

"Złotego faraona" przeczytałam jako nastolatka ;-) Któżby pomyślał, że po kilkunastu latach tak żywo pamiętać będę niezwykłą historię poszukiwań grobu młodziutkiego faraona Tutanchamona... Opisana jakby na przełomie dwóch wieków historia jest smakowitym kąskiem dla pasjonatów-amatorów archeologicznych odkryć. Czyta się ją fajnie albowiem autor niezwykle barwnie opisuje - relacjonuje czas dokonanego odkrycia. I wzrusza ... Maleńki wianuszek odnaleziony po tysiącach lat na ...
No właśnie ... sami odkryjcie muśnięcie historii niezwykłego, maleńkiego wianuszka kwiatów, który sprawił u mnie kilka łez wzruszenia
:-)
Polecam ;-)

Pierwsza część - fikcyjna, nie przekonuje, ale pozostałe dwie - balsam dla egipskiej duszy.

• historia
  • Do przeczytania - na regale