Oskarżam arcyksięcia Rudolfa

Wydawnictwo "Śląsk"
1988-01-01
1983-01-01
arcyksiążę Rudolf Mayerling Austro-Węgry historia XIX wieku

Przy ocenianiu tej pozycji kierowałam się prośbą zawartą we wstępie - aby nie oceniać książki przez pryzmat publikacji naukowej. Mając gdzieś w głowie świadomość, że wiele w tej książce plotek, zasłyszanych i trudnych do weryfikacji opowieści, dałam się porwać panu Łątce. I ja, mieszkanka niegdysiejszej Galicji, dla której Schonbrunn kojarzył się z tłumem turystów i pysznym austriackim tortem Mozarta, zaczęłam się interesować monarchią Habsburgów i losem nieszczęsnej rodziny cesarza Franza Josepha. Ta książka jest dobrym punktem zaczepienia, by poznawać dalej historię, która zakończyła się w Sarajewie... i doskonała reklama Adampolu (Polonezköy): dopisany do listy "must see" w moim życiu :)

Arcyksiążę Rudolf: samobójca, czy ofiara politycznej intrygi?
Jerzy S. Łątka w swojej książce próbuje nam przybliżyć teorie i domysły na temat tego, co zdarzyło się w Mayerling owej tragicznej nocy z 29 na 30 stycznia 1889 r. Chce też wyjaśnić, co naprawdę miało miejsce, a co jest tylko plotką. Autor robi to ciekawie i nie nuży tematem. Niestety, tego, co wydarzyło się w zameczku myśliwskim arcyksięcia, chyba już się nigdy nie dowiemy.
Ktoś w opinii o tej książce napisał, że "trzyma w napięciu jak dobry kryminał". Całkowicie się z tym zgadzam i mogę tylko dodać, iż "najciekawsze historie pisze życie".

Arcyksiążę Rudolf: samobójca, czy ofiara politycznej intrygi?

W tej objętościowo niewielkiej książce autor zawarł mnóstwo wiedzy historycznej na temat monarchii austro- węgierskiej i wydarzeń w Mayerlingu. I trzeba stwierdzić, że jest to wiedza mocno podparta literaturą źródłową w tym cytatami z materiałów do jakich dotarł , i z którymi zapoznał się osobiście .

A nadto książkę się świetnie czyta , jak kryminał , w którym Jerzy Łątka przeprowadza swoistego rodzaju śledztwo mające wykazać co się stało 30 stycznia 1989 roku w Mayerlingu . Czy arcyksiążę Rudolf i jego kochanka Maria Vetsera popełnili samobójstwo czy też było to morderstwo, czy może Rudolf nie zginął w Mayerlingu tylko osiedliwszy się po latach w Annopolu żył tam jako obywatel austriacki o nazwisku Albertall.

Z ogromu informacji, spekulacji i legend , jakie były efektem utajnienia przez dwór Franciszka Józefa I prawdy o śmierci następcy tronu, Jerzy Łątka po dokładnym zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym wyprowadza swój wniosek , a jaki to warto się z książki dowiedzieć samemu.

Polecam tę książkę bardzo . Jest świetnie napisana , nie nudzi tematem , trzyma w napięciu a przy tym dostarcza sporo interesująco przedstawionej wiedzy.

Jerzy Łątka wspomina w swej książce również filmy jakie nakręcono o Mayerlingu i tu warto wspomnieć ten, który oglądałam , czyli nakręcony w 1968 roku "Mayerling" z Omarem Sharifem w roli arcyksięcia Rudolfa. Ten świetny film ze znakomitymi kreacjami oprócz Sharifa również Catherine Denueve oraz Avy Gardner i Jamesa Masona uznany został za najbardziej wiernie oddający temat, który poruszał.

A nadto książkę się świetnie czyta , jak kryminał , w którym Jerzy...

Świetne! Trzyma w napięciu jak dobry kryminał!

Świetne! Trzyma w napięciu jak dobry kryminał!

• Historyczne
  • Z historią w tle