Oskarżam arcyksięcia Rudolfa

Wydawnictwo: Śląsk
historia
bursian

Popełnił samobójstwo, czy został zabity? Zginął z miłości czy z przyczyn politycznych? Pytania te intrygują historyków od 30 stycznia 1889 roku, dnia nagłej śmierci w Mayerlingu 31-letniego następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Rudolfa i jego kochanki Mary Vetsery. A może w ogóle nie zginął w Mayerlingu? W 1941 roku zmarł w Polonezköy (Adampol) 83-letni tajemniczy Austriak, przebywający...

A może w ogóle nie zginął w Mayerlingu?

W 1941 roku zmarł w Polonezköy (Adampol) 83-letni tajemniczy Austriak, przebywający w Turcji kilkadziesiąt lat, pod przybranym nazwiskiem Heinrich Albertall. Nikt nie wiedział, kim był i jaką naprawdę tajemnicę nosił w skórzanym woreczku na szyi. Tylko najbliżej go znający podejrzewali, że był synem Franciszka Józefa I. Uciekać miał ze swego kraju z powodu zabicia w pojedynku przyjaciela samego cesarza.

Co naprawdę zdarzyło się w Mayerlingu? Kim był tajemniczy H. Albertall?

Pytania te nie pozwoliły mi odłożyć sprawy Mayerlingu na półkę i czekać, aż historycy wyjaśnią definitywnie sprawę śmierci Rudolfa. Podjąłem sam śledztwo. Książka ta jest właśnie rezultatem tej mojej przygody - historycznego dochodzenia w sprawie arcyksięcia Rudolfa.

źródło opisu: opis autorski

Esmezja | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Arcyksiążę Rudolf: samobójca, czy ofiara politycznej intrygi?
Jerzy S. Łątka w swojej książce próbuje nam przybliżyć teorie i domysły na temat tego, co zdarzyło się w Mayerling owej tragicznej nocy z 29 na 30 stycznia 1889 r. Chce też wyjaśnić, co naprawdę miało miejsce, a co jest tylko plotką. Autor robi to ciekawie i nie nuży tematem. Niestety, tego, co wydarzyło się w zameczku myśliwskim arcyksięcia, chyba już się nigdy nie dowiemy.
Ktoś w opinii o tej książce napisał, że "trzyma w napięciu jak dobry kryminał". Całkowicie się z tym zgadzam i mogę tylko dodać, iż "najciekawsze historie pisze życie".

natanna | 2012-05-31
Przeczytana: 31 maja 2012

W tej objętościowo niewielkiej książce autor zawarł mnóstwo wiedzy historycznej na temat monarchii austro- węgierskiej i wydarzeń w Mayerlingu. I trzeba stwierdzić, że jest to wiedza mocno podparta literaturą źródłową w tym cytatami z materiałów do jakich dotarł , i z którymi zapoznał się osobiście .

A nadto książkę się świetnie czyta , jak kryminał , w którym Jerzy Łątka przeprowadza swoistego rodzaju śledztwo mające wykazać co się stało 30 stycznia 1989 roku w Mayerlingu . Czy arcyksiążę Rudolf i jego kochanka Maria Vetsera popełnili samobójstwo czy też było to morderstwo, czy może Rudolf nie zginął w Mayerlingu tylko osiedliwszy się po latach w Annopolu żył tam jako obywatel austriacki o nazwisku Albertall.

Z ogromu informacji, spekulacji i legend , jakie były efektem utajnienia przez dwór Franciszka Józefa I prawdy o śmierci następcy tronu, Jerzy Łątka po dokładnym zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym wyprowadza swój wniosek , a jaki to warto się z...

Sciri | 2016-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Przy ocenianiu tej pozycji kierowałam się prośbą zawartą we wstępie - aby nie oceniać książki przez pryzmat publikacji naukowej. Mając gdzieś w głowie świadomość, że wiele w tej książce plotek, zasłyszanych i trudnych do weryfikacji opowieści, dałam się porwać panu Łątce. I ja, mieszkanka niegdysiejszej Galicji, dla której Schonbrunn kojarzył się z tłumem turystów i pysznym austriackim tortem Mozarta, zaczęłam się interesować monarchią Habsburgów i losem nieszczęsnej rodziny cesarza Franza Josepha. Ta książka jest dobrym punktem zaczepienia, by poznawać dalej historię, która zakończyła się w Sarajewie... i doskonała reklama Adampolu (Polonezköy): dopisany do listy "must see" w moim życiu :)

shpinac | 2011-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Świetne! Trzyma w napięciu jak dobry kryminał!

Aliath | 2016-11-21
Hanna | 2016-02-23